używanie tile z OpenStreetMap

Witam mam pytanie dotyczące używania tile (png ) z open street map, pisze prace która jako tło dla moich tras używa mapy z osm. W tej chwili korzystam z jxmapviewer który łączy się do osm pobiera tile i pokazuje w oknie mojej aplikacji. Problem jest w tym, że chciałbym móc używać aplikacji bez dostępu do neta. Pytanie brzmi czy mogę pobrać pliki tile (png) z osm ? znalazłem temat http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=6592 tam jednak pisze o eksportowaniu grafiki przez zakładkę export, niestety potrzebuje plików png dokładnie takich jakie są na serwerze i z nazwami jakie są na serwerze, (plików z jednego miasta w 5 zoomach dokładnie) czy mogę legalnie zgrać sobie te pliki z serwera ? oczywiście umieszczę w aplikacji i dokumentacji informacje ze mapa jest z osm i info o tym jaka to jest licencja tak jak sobie życzą na stronie? Czytałem FAQ na stronie osm ale nie znalazłem tam info odnoszących się bezpośrednio do plików tile (inne dane dotyczące mapy nie są mi potrzebne i nie będę ich ściągał ani wykorzystywał).

Od strony prawa autorskiego jak najbardziej, natomiast jesli zaczniesz sciagac setki albo tysiace kafelkow z tile.openstreetmap.org, to to bedzie wbrew zasadom korzystania z tego serwera. Najlepiej wygenerowac je samemu, co nie jest wcale trudne jesli to jest obszar mniejszy niz pol Europy, w mapniku jest skrypt generate_tiles.py, ktoremu mozna podac skrajne numery kawelkow i minimalny / maksymalny poziom zoom.

Kiedyś (a pewnie i teraz też) było coś takiego, jak tiles@home. Generowało kafelki za pomocą osmarender, a zobaczyć je można było na www.informationfreeway.org w odpowiedniej warstwie. Tam były inne zasady użytkowania, które nie zabraniały ściągania dużych ilości.

oczywiście nie chce zamulać serwera innym, sprawdzę ten skrypt, potrzebuje jedno miasto więc na pewno obszar mniejszy niż pół Europy :slight_smile: dziękuję

Polecam zobaczyć, w jaki sposób robi to TangoGPS. Ma taką funkcjonalność. Podejrzewam, że dałoby się zaadoptować.

Mariusz dokopał się do moich źródeł - kiedyś była dyskusja na listach openmoko na temat TangoGPS i pobierania kafelków w dużych ilościach.