Припремајући се за повезивање улица са адресним регистром наишли смо на проблем да ниеј лако насонову географских података извући улице које припадају једном насељу. ово се односи и на све друге објекте.
Наиме, испоставило се да административне границе а и само објекти нису увек довољно прецизно уцртани па се дешава да упит по релацији админстративне границе или укључи неке објекте који не припадају тојадминстратинојјединици или да неки објекти који приопадају не буду обухваћени.
Није проблем само географска прецизност него постоје и реалне ситуације као што су спорне границе, које су као такве унесене у ОСМ па обихватају или необухватају све објекте. Географске непрецизноси се могу отклонити кад асе открију али овај део са спорним границама не.
проблем се до неке моере може решавати сложеним упитима над ОСМ базом, који прво покупе св еобјекте по некој административнојјединица па онда од изабраног одузму све објекте који припадају другим околним администратиним јединицама. То не само да су сложени упити који троше мнго ресурса него их је и скоро немогуће направити као уопштене, већ само ако знамо конкретно која административна јединица нам је интересантна (да бисмо могли да знамо које су околне административне јединице које морамо третирати).
Није ово само случај код нас. Глобално је на ОСМ примећен тај проблем и као решење се користи таг is_in мада и ту постоје различита мишљења око тога како га користити па и до тога да га не треба користити уопште. На пример ЈОСМ је самоинциијативно прогласио тај таг непотребним и чак опомиње кориснике да га не употербљавају, иако то није ни близу тачно.
is_in таг има прилично јасну функцију: да недвосмислено назначи који објекти припадају нечему, на негеографски начин, него назначавајући функционану припадност објеката. Мислим да то треба да искористимо.
Ми сада имамо унесене административне јединице и за све су унети и њихови матични бројеви према званичној државној номенклатури.
Припремамо се да за улице такође унесемо матичен бројеве, према званичној државној номенклатури.
Званична номенклатура дефинише и које мање админситративне јединице припадају већим. То немамо унесено у ОСМ.
Стога предлажем да се пре свега на нивоу административних јединица у ОСМ унесу подаци о томе која мања административна јединица припада већој. За то бисмо користили тагове:
is_in:RS:naselje_mb
is_in:RS:opstina_mb
is_in:RS:okrug_mb
Тагови би садржавали матичне бројеве.
Наравно, ове ознаке би могле да се унесу и на друге објекте, где то има значаја, на пример на улице, где је то врло битно.
Ово би нам омогућило да
- имамо врло прецизан начин да издвојимо објекте према припадности некој административној јединици
- издвајање обављамо врло лако, врло једноставним упитима над ОСМ базом по матичним бројевима административних јединица
Оовољност је и што податкео припадности између административних јединица, као и између улица и административних јединица имамо кроз Адресни регистар и те везе можемо да пребацимо у ОСМ машински, а не морамо то да ручно уносимо.
Проблем:
Неке улице заиста припадају у више насеља, чак има случајева да граница између насеља иде средином улице па једна страна припада једном насељу а друга другом. Треба смислити како то решити у означавању, односно испитати како Адресни регистар то третира.
У једном случају који је мени познат, улица Борак која је на граници измећу насеља Љубање и Мачкат, делом улица иде кроз једно насеље, делом, кроз друго а делом је граница по средини улице. Она се у Адресном регистру цела води да припада насељу Љубање.