You are not logged in.

#26 2021-12-17 22:21:25

maro21
Member
From: Wrocław
Registered: 2018-03-06

Re: Oznaczanie paczkomatów - Propozycja

Tylko że miał być tag "amenity=parcel_lockers", a dwa dni przed głosowaniem zostało zmienione na "parcel_machine" bez poczekania na komentarze...

#27 2021-12-18 01:16:38

rmikke
Moderator
From: Warszawa
Registered: 2014-11-14
Website

maro21 wrote:

Tylko że miał być tag "amenity=parcel_lockers", a dwa dni przed głosowaniem zostało zmienione na "parcel_machine" bez poczekania na komentarze...

W sensie że czujesz się zaskoczony?

Parcel_machine may be ok, but I'm still curious how is this thing called in English-speaking countries. maro21 22:44, 9 December 2021 (UTC)

So is amenity=parcel_machine ok for everyone? Unless there are objections within a day or two I will edit proposal to use that tag. --Tomczk (talk) 18:04, 12 December 2021 (UTC)

A głosowanie zaczęło się 15-go...

Czy źle to odebrałem?

#28 2021-12-18 23:10:44

maro21
Member
From: Wrocław
Registered: 2018-03-06

Krystek wrote:

Oczywiście, że jest to tagowanie pod render, chociaż nie mam pewności, czy ktoś, kto wstawia tego typu POI świadomie taguje pod render.

To wstawił użytkownik MAPS.ME, a tam, jak wiadomo, nie ma wiele rodzajów POI do wyboru, i dlatego jest tyle tourism=attraction na mapie i innych błędnych POI.

rmikke wrote:

Czy źle to odebrałem?

Nie wiem, co mam ci odpowiedzieć. Jest dyskusja, ludzie rzucają pomysły.

#29 2021-12-19 00:11:45

Aim311
Member
Registered: 2016-11-13

maro21 wrote:
Krystek wrote:

Oczywiście, że jest to tagowanie pod render, chociaż nie mam pewności, czy ktoś, kto wstawia tego typu POI świadomie taguje pod render.

To wstawił użytkownik MAPS.ME, a tam, jak wiadomo, nie ma wiele rodzajów POI do wyboru, i dlatego jest tyle tourism=attraction na mapie i innych błędnych POI.

Ja sobie maps.me chwaliłem (na ile mogłem licznych szpiegów blokowałem), niestety aplikacja została ubita. Całe szczęście ma klona co prawda uboższego w funkcje, jednak niemającego konkurencji (nie znam takowej) pod względem łatwości obsługi, szybkości, niezawodności, trójwymiarowości, łatwego dodawania ulubionych, alternatywnego sposobu prezentacji bazy danych OSM, czy wspomniane wcześniej łatwe (dla niektórych zbyt łatwe) dodawanie sporego zestawu punktów poi tzn. informacji (niestety przez niedoświadczonych maperów). Jako ciekawostkę dodam, że maps.me swego czasu wykorzystywałem do wizualnego wyłapywania niektórych błędów tagowania:)
Maps.me i Organic Maps mają wiele znanych ograniczeń i "problemów" jak wyjątków łatwe dodawanie uwag w terenie przez niedoświadczonych użytkowników, dodawanie podczas tworzenia punktu poi prawdopodobnie zbędnego tagu lang:pl, wyjątkowo łatwe dodawanie punktów poi w terenie przez niedoświadczonych użytkowników, które wymagają niestety uwagi, brak możliwości zdecydowania, czy punkty, lub kiedy punkty zostaną wysłane oraz brak możliwości edycji poi przed wysłaniem.
Według mnie największym problemem maps.me była jej wyjątkowa popularność.

Last edited by Aim311 (2021-12-19 00:38:07)

#30 2021-12-21 00:22:13

kocio
Administrator
Registered: 2013-09-04
Website

#31 2021-12-21 00:48:07

rmikke
Moderator
Website

#32 2021-12-21 00:56:14

kocio
Administrator
Registered: 2013-09-04
Website

rejected, stopped, proposal was reworked to address concerns

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pro … first_vote

#33 2021-12-21 14:02:22

rmikke
Moderator
Website

kocio wrote:

rejected, stopped, proposal was reworked to address concerns

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pro … first_vote

A, dzięki, przeoczyłem, bo małe smile

Zajrzałem, przeczytałem:

Disclaimer. This proposal was rewritten due to discussion in Talk page. Initial proposal was for amenity=parcel_lockers tag but it was requested to change it to parcel_machine.

i się trochę zacukałem, bo w propozycji, którą głosujemy dalej widzę parcel_locker, a nie parcel_machine...

Czy ja coś źle rozumiem?

Jakby co, ja jestem za, niezależnie od wersji.

#34 2021-12-21 18:53:28

Cristoffs
Member
From: Łódź
Registered: 2018-11-27

Głos oddany! Tomek super Robota!

#35 2021-12-23 12:39:41

RicoElectrico
Moderator
From: Trójmiasto
Registered: 2012-07-01

Dziwna sprawa - 21 grudnia zarejestrowało się naprawdę sporo kont, które dodały paczkomaty.
https://welcome.osm.be/poland/list
https://resultmaps.neis-one.org/newestosm.php?c=Poland

#36 2021-12-23 13:11:16

Marek-M
Member
From: [PL] Banino
Registered: 2017-01-24

Skąd wiesz, że dodali paczkomaty? Bo ja trochę dodałem paczkomatów a z linków, które podałeś nie potrafię wywnioskować kto tam ze mną konkurował smile

Marek-M

#38 2021-12-23 14:21:10

Marek-M
Member

Może zbieg okoliczności a może post na Facebooku zachęcił niektórych do aktualizacji swojej okolicy?

Marek-M

#39 2021-12-23 17:10:00

Krystek
Member
From: Białystok
Registered: 2012-03-20
Website

Zagłosowałem na wcześniejszą propozycję i gdybym nie zajrzał potem ponownie w post głosowania z propozycją tagu to bym nie wiedział, że jest nowe głosowanie, z propozycją nowego tagu. Wrrr.

#40 2021-12-23 21:51:35

Ancymon
Member
Registered: 2015-03-27
Website

Kto jeszcze nie głosował to zapraszam: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pro … el_lockers

Tomek włożył sporo pracy w tego proposala, nie może przepaść w czeluściach wiki  wink

#41 2021-12-23 22:40:25

kubahahaha
Member
Registered: 2019-12-03

Marek-M wrote:

Może zbieg okoliczności a może post na Facebooku zachęcił niektórych do aktualizacji swojej okolicy?

Też obstawiam, że post na FB mógł uzyskać jakieś większe zasięgi.
Zagłosowane.

#42 2021-12-24 09:21:37

Cristoffs
Member
From: Łódź
Registered: 2018-11-27

kubahahaha wrote:
Marek-M wrote:

Zagłosowane.

W niedzielę poleci post, bo teraz wszyscy mają co robić ...

#43 2021-12-24 09:33:32

Marek-M
Member

kubahahaha wrote:
Marek-M wrote:

Zagłosowane.

Zacytuję moją informację z Discorda:

Zrobiłem śledztwo paczkomatowe  ? Wyciągnąłem wszystkie nowe paczkomaty  w Polsce od 2021-12-21T00:00:00
node["amenity"="vending_machine"]["brand"="InPost"](newer:"2021-12-21T00:00:00Z")

wraz z danymi userów, którzy je stworzyli - kwerenda overpass: https://overpass-turbo.eu/s/1esr

Dla wszystkich userów wyciągnąłem info o dacie utworzenia konta oraz ilości changesetów. Listę posortowałem od największej ilości changesetów (ostatnia kolumna) oraz zaznaczyłem na czerwono daty utworzenia konta, które zostały założone w grudniu 2021r.

Rezultat śledztwa: Nowych userów wrzucających paczkomaty od 2021-12-21 jest tylko 13 i utworzyli oni łącznie w tym czasie (do dzisiejszego wieczora) 24 paczkomaty.

Wg mnie nie są to liczby, które szokują ale nie mam porównania do innego okresu.
20211223-212450-Paczkomaty-In-Post-od-2021-12-21.png

Marek-M

#44 2021-12-28 17:24:08

kubahahaha
Member

Już zagłosowałem, więc w sumie przepadło, ale pomyślałem dzisiaj o książkomatach (automat do wypożyczania książek z biblioteki). Jeśli dobrze rozumiem to nie pasuje ani do vending_machine ani do propozycji nowego tagu. Tak samo jest z urzędomatami, a wydaje mi się że będzie takich urządzeń szybko przybywać.
Boję się teraz, że trochę za wąska jest ta propozycja.

#45 2021-12-28 18:12:11

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pro … ry_dropoff - na książkomaty

vending=books jak je kupujemy

Last edited by Mateusz Konieczny (2021-12-28 18:12:37)

#46 2021-12-29 01:32:21

kubahahaha
Member

Nie podoba mi się ten kierunek, skoro uznano że paczkomaty nie mogą być vending_machines, to wszystko bez płacenia widziałbym w jednym innym tagu. Szkoda że nie poruszyliśmy tego tematu wcześniej hmm

Mateusz Konieczny wrote:

To nie dotyczy tylko punktów zwrotu wypożyczonych książek? U nas mamy też możliwość odbioru zamówień

Last edited by kubahahaha (2021-12-29 01:34:56)

#47 2021-12-29 10:32:01

rmikke
Moderator
Website

kubahahaha wrote:

Nie podoba mi się ten kierunek, skoro uznano że paczkomaty nie mogą być vending_machines, to wszystko bez płacenia widziałbym w jednym innym tagu. Szkoda że nie poruszyliśmy tego tematu wcześniej hmm

Paczkomaty mają dostać inny tag, niż maszyny sprzedające, bo nie są maszynami sprzedającymi. Analogicznie - ani książkomaty, ani urzędomaty nie są paczkomatami, czemu mielibyśmy je upychać w jednym tagu?

kubahahaha wrote:
Mateusz Konieczny wrote:

To nie dotyczy tylko punktów zwrotu wypożyczonych książek? U nas mamy też możliwość odbioru zamówień

Wow, gdzie taki XXI wiek?

#48 2021-12-29 11:24:21

kubahahaha
Member

rmikke wrote:

Paczkomaty mają dostać inny tag, niż maszyny sprzedające, bo nie są maszynami sprzedającymi. Analogicznie - ani książkomaty, ani urzędomaty nie są paczkomatami, czemu mielibyśmy je upychać w jednym tagu?

W tagu vending_macine mamy automaty sprzedające jedzenie dla kaczek, puszki Coli, znicze na cmentarzach itp itd. Jeśli w automacie nie płacimy, tylko odbieramy list z urzędu/zamówienie to będziemy stosować zupełnie inne tagowanie zależnie od tego czy zamówieniem jest książka z biblioteki, czy kupiona przez internet. Wciąż nie mamy też chyba ustalonego tagu na np. samoobsługowe przechowalnie bagażu, całkiem popularne na dworcach. Można było rozwiązać to w jednej propozycji, mam wrażenie że takich urządzeń będzie szybko przybywać, a jednak mają pewne wspólne cechy (zwłaszcza że nie mamy problemu z tagowaniem całej gamy automatów sprzedających tym samym tagiem i szczegółami w tagach towarzyszących).

Teraz w Krakowie pojawiły się Kaczkomaty, które wydają pokarm bezpłatnie. Rozumiem że też nie jest to vending_machine, ale nie łapie się i do tej propozycji.

rmikke wrote:

Kraków, to chyba projekt z Budżetu Obywatelskiego.

EDIT:
Może ja źle na to patrzę, bo zwracam uwagę na podobieństwo - "automat, w którym nie płacimy", a tutaj chodzi bardziej o urządzenie związane z pocztą, jeśli tak to już się nie czepiam, zwłaszcza że po zagłosowaniu "za" to i tak jest bezproduktywne big_smile

Last edited by kubahahaha (2021-12-29 11:28:25)

#49 2021-12-29 13:21:13

starsep
Member
Registered: 2020-12-30

kubahahaha wrote:
rmikke wrote:

W tagu vending_macine mamy automaty sprzedające jedzenie dla kaczek, puszki Coli, znicze na cmentarzach itp itd. Jeśli w automacie nie płacimy, tylko odbieramy list z urzędu/zamówienie to będziemy stosować zupełnie inne tagowanie zależnie od tego czy zamówieniem jest książka z biblioteki, czy kupiona przez internet. Wciąż nie mamy też chyba ustalonego tagu na np. samoobsługowe przechowalnie bagażu, całkiem popularne na dworcach. Można było rozwiązać to w jednej propozycji, mam wrażenie że takich urządzeń będzie szybko przybywać, a jednak mają pewne wspólne cechy (zwłaszcza że nie mamy problemu z tagowaniem całej gamy automatów sprzedających tym samym tagiem i szczegółami w tagach towarzyszących).

Teraz w Krakowie pojawiły się Kaczkomaty, które wydają pokarm bezpłatnie. Rozumiem że też nie jest to vending_machine, ale nie łapie się i do tej propozycji.

rmikke wrote:

Kraków, to chyba projekt z Budżetu Obywatelskiego.

EDIT:
Może ja źle na to patrzę, bo zwracam uwagę na podobieństwo - "automat, w którym nie płacimy", a tutaj chodzi bardziej o urządzenie związane z pocztą, jeśli tak to już się nie czepiam, zwłaszcza że po zagłosowaniu "za" to i tak jest bezproduktywne big_smile

Trochę to poboczna dyskusja, ale dla mnie kaczkomatom bezpłatnym dużo bliżej do vending_machine niż paczkomatu.
Dużo ważniejsze wydaje mi się, że ma określony, ograniczony zasób produktów, które można wyjąć.
Z paczkomatu mogę wyjąć paczkę, w której jest cokolwiek.
W sumie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag … ng_machine jest raczej przez przykłady zdefiniowane, aczkolwiek nie przewiduje bezpłatnych.
Tagowanie

amenity=vending_machine vending=animal_feed fee=no

brzmi moim zdaniem rozsądnie

#50 2021-12-29 17:53:21

rmikke
Moderator
Website

kubahahaha wrote:

W tagu vending_macine mamy automaty sprzedające jedzenie dla kaczek, puszki Coli, znicze na cmentarzach itp itd.

Ale to są wszystko automaty sprzedające, a już co, można uszczegołowić w dodatkowym tagu.

A o ile taki książkomat, jak opisałeś, działa w sumie podobnie do paczkomatu, to już urzędomatu (rozumiem, ze chodzi o taki kiosk elektroniczny do załatwiania spraw) - w żaden sposób wink

kubahahaha wrote:

Kaczkomat pewnie dałoby się podciągnąć pod vending_machine, nawet jeśli się nie płaci.

Board footer