Je hebt wel een punt.
Het verschil tussen:
- Splitsing van wegen bij een verkeersknooppunt. Wat dus volgens RDW geen uitrit is.
- Een uitrit van de snelweg af. Volgens RDW met icoon aangegeven. Een echte “exit”.
De OSM methodiek, gebruik highway=motorway_link, waar we ons aan moeten houden.
Waar we eigenlijk niet aan moeten tornen.
Nu is het een T knoopunt, wat straks een X knoopunt wordt. Een doorgaande snelweg, motorway.
Bij de knooppuntsplitsing krijg je nu een melding “de afslag nemen”, wat volgens RDW geen uitrit is, je zou daar kunnen verwachten, rechts aanhouden of nog beter twee rechter banen aanhouden. Wat je ook op display lanes kan zien. Nu zie je slight_right lane iconen, wat niet klopt met de bebording. (Constatering , kom ik op terug)
Het oogt ook niet als een afslag, dan zou eigenlijk ook die term niet gebruikt moeten worden. Als een echte exit, vertaald, alleen afslag is. Is dat zo? Kan je je afvragen.
Nu is dit een situatie van een uitrit (27) op een knooppunt. Twee typen met elkaar verweven.
Bij een echte uitrit, waar je met een uitritstrook te maken heb (1 lane meer), zou je verwachten dat de uitrit (afslag) met voice wordt aangegeven, “Neem de afslag” en niet alleen “Rechts blijven rijden” (derde foto)
Het verschil tussen een verkeersknooppunt splisting en uitrit. Zou een routeerengine moeten kunnen afleiden.
De highway=* wordt daar schijnbaar in meegenomen voor en na de splitsingsnode.
Deze splitsingsnode.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_junction
Is de exit (uitrit) ref aanwezig, wat als basis voor de voice kan worden gebruikt, om “de afslag nemen” als melding te geven.
En toch wordt dat hier schijnbaar niet gebruikt, een ref kan te algemeen zijn. Geen duidelijk onderscheid geven, wereldwijd. Tussen exit en split
Daarom wordt het wellicht niet gebruikt en baseert men het liever op highway=* wat ook een fout/false conclusie kan zijn wat doorwerkt een foute voice melding. Een melding die hier niet gewenst is, onduidelijk.
En dan heb je ook nog turn:lanes met slight right voor de motorway_juntion node.
Hier, deze situatie, bij beide voor de motorway_junction aangegeven.
Eerste borden, daar staat op de bebording geen slight_right aangegeven Gouda Utrecht hebben rechte pijlen, die de strook aangeven bij benaderen van het verkeersknooppunt. through, mooier in combinatie met destination lanes.
Is de slight_right tagging wel correct? Kan je je afvragen. none|none|none|slight_right|slight_right
Je ziet het niet op de RDW borden staan ( rechte pijlen), wat horen we te mappen? De rechte weg heeft niet een duidelijke uitritstrook.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_link
Het lijkt er op dat in de ene situatie de slight_right wel wordt gebruikt, “neem de afslag” en de andere situatie niet (27).
De uitwerking is in beide gevallen anders, je zou eerder houd rechts aan en later neem de afslag verwachten als je bij de 27 af slaat
Bij de splitsing gaat van de way over van motorway in twee motorway_link, een highway type verandering. Hier kan je niet spreken van een afslag. Het lijkt er op dat dat niet bepalend is, want “neem de afslag” wordt wel gebruikt.
Bij afrit is alles motorway_link, een combinatie tags voor na node, wat wordt vertaald in een voice melding, 'houd rechts/links aan".
Schijnbaar is dit best wel belangrijk, de overgang van highway value, bij de beslissing tot het gebruiken van welke voice melding, tezamen met andere key/value, het is onduidelijk of ze die ook gebruiken.
Ik kan me dus best voorstellen dat mensen daar in verwarring raken. (27)
Verwachten een “neem de afslag” omdat het op andere plaatsen wel zo wordt aangegeven.
Voor Nederland is de afslag, uitrit, dat stuk weg motorway dat je brengt het onderliggende wegstelsel, wat geen snelweg is.
Zouden we een type motorway_junction moeten aangeven?
https://taginfo.openstreetmap.org/tags/?key=motorway_junction Niet gebruikt.
exit “Neem de afslag”
split “Houd rechts/links aan”
Kunnen we aansluiten bij bestaande methodieken: junction=*
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:junction
En daar eventueel een value introduceren.
Om op je eerste vraag terug te komen.
De highway=motorway_link niet aanpassen.
Het is getagd volgens OSM, zoals het bedoeld is.
motorway_link van motorway naar motorway
of
motorway_link van motorway naar een ander type highway=*
De oplossing moet elders gezocht worden.
Ik denk zelfs met een andere key/value.
Om het verschil te maken tussen, een afslag en een splitsing (als daar geen afslag bepijling wordt gebruikt).
Het is dan wel zo, dat zo’n tagging eerst veelvuldig moet worden gebruikt, wereldwijd, alvorens route engines het oppikken.