Θρησκευτικά κτίρια, ναοί, εκκλησίες, εκκλησάκια, παρεκκλήσια κλπ...

Πώς διαχωρίζουμε τα διάφορα θρησκευτικά κτίρια; Τα μικρά εκκλησάκια και παρεκκλήσια της επαρχίας για παράδειγμα που λειτουργούν 1-2 φορές το χρόνο στη γιορτή τους από τις μεγάλες εκκλησίες; Ή την κύρια εκκλησία σε ένα χωριό από άλλη που ενδέχεται να υπάρχει εκεί και δεν λειτουργεί; Τον μητροπολιτικό ναό σε μια πόλη από τις υπόλοιπες εκκλησίες;

Τί γίνεται στην περίπτωση του Αγίου Όρους που σχεδόν όλα τα κτίρια εκεί είναι θρησκευτικής χρήσης και έχουν διάφορες κατηγορίες ανάλογα με το μέγεθος; Μοναστήρια, σκήτες, καθίσματα, κελιά, ησυχαστήρια κλπ. Κάθε μικρότερο κτίριο (κελί, που μένουν και φιλοξενούνται 1-5 άτομα) είναι ουσιαστικά και εκκλησάκι, τα καταχωρούμε σαν εκκλησίες ή οικιστικά κτίρια-σπίτια;

Η ίδια ερώτηση και για τα τζαμιά. Διαχωρίζουμε (πχ στην περιοχή της Θράκης) τα κύρια τζαμιά των χωριών ή συνοικιών που λειτουργούν κάθε εβδομάδα από άλλα μικρότερα που ανοίγουν ορισμένες μόνο φορές;

Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση. Κι εγώ το έχω απορία, καθώς είμαστε μια χώρα με πάρα πολλές εκκλησίες διαφόρων τύπων (ενορία, εκκλησάκι, παρεκκλήσι) όπου αν ένας ξένος βλέπει τον χάρτη θα νομίζει κάτι υπερβολικό ότι συμβαίνει :stuck_out_tongue: Δεν έχω ψάξει το wiki καθόλου για το τι tags πάνε μαζί με τις εκκλησίες.

Κάποιες επιπρόσθετες απορίες για το πως να taggάρεις:

  • την αρμόδια ενορία για μια εκκλησία. Φαντάζομαι operator φάση θα είναι.
  • εκκλησάκια, κυρίως σε απομονομένες περιοχές, που λειτουργούν μόνο κατόπιν αιτήσεως.
  • εγκαταλελειμμένα εκκλησάκια, τα οποία μεν μπορούν να λειτουργήσουν οποιαδήποτε στιγμή, δηλαδή έχουν τα πάντα μέσα συνήθως σε μέτρια κατάσταση, αλλά ποτέ δεν γίνεται λειτουργία ούτε μπαίνει κάποιος.
  • εκκλησάκια (ή και κανονικές εκκλησίες σε λίγες περιπτώσεις) που βρίσκονται σε ιδιωτικό χώρο, όπου συνήθως λειτουργούν μόνο όταν οι ιδιοκτήτες θέλουν, χωρίς δυνατότητα επίσκεψης από το ευρύ κοινό (λογικά access φάση).