BRouter konfiguracja elevation configuration parameters

Witam
Moze mi ktos wytłumaczyc lopatologicznie co to sa za opcje?

- downhillcost
- downhillcutoff
- uphillcost
- uphillcutoff
- S_C_x
- C_r

Jakie wpisac wartosci dla roweru szosowego a jakie do treka?

Kara za jazdę w dół. Logika jest taka, że skoro jedziesz w dół, to znaczy, że wcześniej musiałeś jechać pod górę. Oprócz tego, cała zgromadzona podczas podjazdu energia potencjalna ,marnuje się’’ na opór powietrza. Trochę to pokręcone, ale autor dowodzi, że to jest optymalna metoda oceny wpływu podjazdów na wyznaczanie trasy: unikanie zjazdów.

Poniżej tego nachylenia trasa jest uznawana za płaską. Kwestia subiektywna. Jeden nawet nie zauważy podjazdu 2%, zwłaszcza krótkiego, a ktoś inny uzna go za uciążliwy. Wydaje mi się, że zależy to głównie od masy rower+delikwent. Do tego dochodzi problem z pomiarem takich małych nachyleń, dane mogą być błędne.

Kara za jazdę pod górę. Wartość domyślna zero :slight_smile:

Współczynnik oporu powietrza (C_x), razem z przekrojem czołowym (A):
S_C_x = C_x * A

Współczynnik oporu toczenia (kół o podłoże). Aby dostać opór, trzeba to pomnożyć przez ciężar.

Treking Cx=1.1, A=0.5 m^2, czyli S_C_x = 0.55, szosa Cx=0.88, A = 0.36 m^2, czyli S_C_x = 0.32. Opór tarcia ma małe znaczenie, chyba że jeździsz bez powietrza albo w jakimś ciężkim terenie typu piach na dodatek bardzo wolno, do 15 km/h. Można te wartości wykalibrować. Jak Brouter pokaże, że przejedziesz po płaskim np: 40 km w 1h, a zajęło Ci to 2 h , to ewidentnie albo podana moc jest za duża, albo współczynnik oporu powietrza za mały.

A to dlatego BRouter głupieje w terenie górzystym i chce mnie prowadzić pionowo pod górę!