Začetniško vprašanje - sprememba vrste ceste (za osebni neprevozna)

Problem: Navigacija na OsmAnd za avto me pelje po neprevozni poti.
Pot je v najboljšem primeru prevozna s traktorjem, nikakor ne z avtom.
Takih težav sem letos na Pohorju imel kar nekaj.

Pot je na zemljevidu označena kot ‘Unmaintained Track Road’
Track Type: ‘Mostly Soft: soil/sand/grass with some hard material mixed in’
Tags: tracktype = grade4

Zanima me kako popraviti podatke oziroma kakšna je splošna praksa v takih primerih.
Ali se take podatke popravlja ?

Kaj uporabite v takih primerih, da navigacija ne pelje avta na tako pot ?

  • Allowed Access → Motor Vehicles = NO
  • Smoothness
  • Tags → tracktype = gradeX

Ali pa je to morda težava konkretnega algoritma za navigacijo OsmAnd ?

Ker uporabljam OsmAnd šele tri tedne, editor pa sem pognal šele včeraj,
potrebujem nasvet, da bi spremembe bile skladne z ustaljeno prakso.

Hvala, mm

Najlepše je, da take poti posnameš z Mapillary, da vidimo kakšna je pot, da se jo lahko pravilno kvalificira. Mogoče tudi JE že pravilno kvalificirana.

Če NE poznaš terena in rabiš navigacijo z OsmAnd, ti priporočam, da vključiš “izogibanje neasfaltiranim cestam” (nekje pod nastavizvami navigacije - v profilu za avtomobil).

Hvala za odgovor.

Ker sem dopust že končal, na žalost ne morem posneti poti. Si bom pa pogledal Mapillary.

Kar se pa tiče izogibanja neasfaltiranim cestam, pa to ni prava rešitev.
Navigacijo uporabljam zato da se po stranskih cestah pripeljem nekam v hribe in nato peš nadaljujem po stezah ali brezpotjih.
Za vožnjo po izključno asfaltiranih cestah pa večinoma ne potrebuješ navigacije, si lahko prej ogledaš zemljevid in slediš krajevnim tablam.

/nisem vedel, da je za objavo posta potrebna administratorjeva odobritev, sicer ne bi dvakrat opisal približno istega problema/

Če je bil tisti kolovoz res označen z atributoma highway=track in tracktype=grade4, bi moralo to zadoščeti, da se mu navigacija izogne, kadar je nastavljena na avtomobilski način in če obstaja kakšna boljša alternativa, čeprav malo daljša. Mislim, da v splošnem nima smisla dodatno označevati slabih kolovozov s smoothness in surface, saj je tracktype grade4 ali grade5 že dovolj zgovoren.

Morda res ni bilo druge možnosti za avtomobilski dostop - v tem primeru sem mi zdi usmerjanje po kolovozu tudi v avtomobilskem načinu upravičeno. Včasih na sliki sicer zgleda, da obstaja boljša pot, a jo je kakšen površen vrisovalec pozabil priključiti in je algoritem za vodenje ne more uporabiti. Preveri okolico tam okrog. Za odkrivanje verjetnih routing napak prav pride OSM Inspector http://tools.geofabrik.de/osmi/ .

Alternativa je bila več 20 km naokrog, sicer manj kot 1 km. Verjetno je bil to razlog.

Bi pa vsekakor bolj ustrezala oznaka Soft: soil/sand/grass (če prav razumem je to grade 5).
Navedel sem atribute ki jih vidim v editorju.
Vendar se po gozdni vlaki ne da peljat. Na Pohorju pa sploh ne, ker je strmo še za pešačenje.

Bom pogledal OSM Inspector.

Saj iz tega ne delam drame, samo zanima me.

Verjetno je bolj problem pri navigaciji, kjer bi bilo lepo če bi lahko nastavil bolj podrobno (izbira še uprabne poti, npr. grade3).
To pa seveda ne sodi v ta forum.