Mapowanie Rzeszowa

W openstreetmap brakuje dużej części (zachód) Rzeszowa - miasta wojewódzkiego! Zachęcam do pomocy w mapowaniu tego miejsca

Jakie obiekty Cię interesują najbardziej? Patrząc na mapę wygląda, że landuse, drogi i budynki są z grubsza pokryte.

Jakieś 2 lata zostały włączone do Rzeszowa nowe tereny na zachodzie i prawie cały obszar to jest “pustka” - staram się wypełnić granice administracyjne miasta ale jest to praca bardzo obszerna - stąd prośba o wsparcie! :slight_smile: Chodzi o zaznaczenie terenów leśnych, łąk, wolnych obszarów, pól.

Od 1 stycznia 2019 r wioska Matysówka została wciągnięta do Rzeszowa i tworzy jego osiedle. Niestety pomimo iż większość adresów została już aktualizowana, cały czas jest problem ponieważ podczas wyszukiwania nie są to adresy w Rzeszowie tylko “Druga Strona”.
Dodam, że nazwa Druga Strona funkcjonowała i nadal funkcjonuje jako określenie dla części wioski - osiedla położonego za strumieniem Matysówka (obecne ulice Wierchowa, Nowe Wzgórza i Nycza), zaś na mapie obejmuje jeszcze ulice Matysowska i inne, które nie należały do tego obszaru - tzw. “Dugiej Strony”. Czy jest ktoś kto byłby w stanie to ogarnąć, zwłaszcza zmianę przy wyszukiwaniu na Rzeszów, gdyż utrudnia to dojazd do zdarzeń np. Straży która między innymi korzysta z tych map. Z góry dzięki za pomoc.

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=745778#p745778 - tu było chyba opisane w czym problem?

Ja gdy na osm.org kliknę prawym przyciskiem na budynek z adresem i wybiorę “Pokaż adres” to się wyświetla:

Nowe Wzgórze, Druga Strona, Matysówka, Rzeszów, Subcarpathian Voivodeship, 35-330, Poland

Rzeszów tam jest w adresie.

Jakiego oprogramowania używają ci strażacy o których mówisz? SWD-ST od Abakusa czy coś innego?

Rozwiązaniem jest tutaj wyrysowanie konkretnych granic “Dugiej Strony” jako relacji.
Granicę możesz wyrysować w ID nawet jako zwykła linię, a potem dać znać na forum, przerobimy ją na relację tak aby nie zaburzała wyszukiwania (w Nominatim-ie) adresów w okolicy.

“adres” w Nominatimie to jest bardziej opis lokalizacji, dlatego pokazuje też “Drugą Stronę”, bo znajduje się w pobliżu.
Dodanie granic by pomogło, ale wątpie, by istniało źródło z granicami Drugiej Strony.
Sensowniejszy rozwiązaniem byłoby pomijanie przez Nominatima place=hamlet w Polsce przy ustalaniu “adresu”.

Też wątpię aby takie urzędowe źródło istniało, ale gdyby wyrysować taką relację chociażby po granicach działek z adresami przynależnymi do wymienionych ulic, tj. Wierchowa, Nowe Wzgórze i Nycza (z note:pl=granica na podstawie adresacji) to myślę, że było by to akceptowalne rozwiązanie ?

Obawiam się, że maintainerzy Nominatima prędzej odpowiedzą żebyśmy po prostu zrobili porządek z danymi w bazie niż żeby Nominatim coś uwzględniał a coś innego pomijał :smiley:

Większość jednostek na terenie Rzeszowa działa na e-Remiza (Abakusa). Zaś na Maps.ME przy próbie wyszukania ulice pokazuje w Rzeszowie, zaś konkretne lokalizacje np. ul. Matysowska 122 jest tylko na Drugiej Stronie, podobnie było na e-Remiza gdzie MSK PSP w Rzeszowie po wpisaniu Rzeszów, Wacława Nycza 26 pokazało wyjazd na Stadion Miejski “Stali”.
Największym problemem jest to, że przy wyszukiwaniu zamiast dany adres być w Rzeszowie, jest lokalizowany do przysiółka np. Góra, Druga Strona czy Działy.
Dodam tylko, że nazwy Druga Strona, Działy czy Góra w większości są źle ustalone ich granice, niestety ale nie wiem jak prawidłowo wyznaczyć ich właściwe granice.
W przypadku Yanosika wszystko działa poprawianie.

@MikPl
e-remiza nie działa na nominatimie a na autorskim serwisie geokodowania - wiem bo sam go napisałem. W tym algorytmie priorytet ma to co znajduje się w punkcie adresowym. Jeśli adres będzie miał addr:city=Rzeszów to algorytm nie będzie próbował zgadywać czy przypadkiem nie jest inaczej tylko przyjmie że to Rzeszów.
Innym tematem jest że ten algorytm szuka po kilku zasobach i OSM nie jest wcale pierwszy - w pierwszej kolejności szuka po punktach pobranych z EMUiA (urzędowych). Problem polega na tym, że pobierałem i przetwarzałem je lata temu. Pamiętam, że import zajął mi prawie dwa tygodnie tak bardzo te dane były zepsute i trzeba było je naprawiać. Na całą bazę 7.2M rekordów znalazłem prawie 300 tyś błędów. W tej chwili z tym zasobem jest znacznie lepiej niestety nie jest on aktualizowany.

Możesz przeprowadzić sobie testy odpytując bezpośrednio API:
http://mapa.abakus.net.pl/geoapi/prm/spageocode?terytadm=2862011&terytcity=0964465&terytstreet=38555&state=WARMI%C5%83SKO-MAZURSKIE&district=Olsztyn&commune=Olsztyn&city=Olsztyn&street=Plac%20\xc5\x81\xc3\xb3dzki&number=1

W zwrotce masz hit_precision = 9 oznacza że adres jest z EMUiA, 8 że z OSM.

Maps.me to nie jest porządna aplikacja jeśli chodzi o geokodowanie. Możesz spróbować napisać (po angielsku) na bugs@maps.me z opisem problemu oraz zamierzonym efektem, ale nie licz że ci to poprawią. Oni lubią takie podstawowe rzeczy zostawiać nienaprawione przez wiele lat, bo chyba ich interesują głównie funkcje, którymi się mogą pochwalić w sklepie play / app store.

Oraz te które umożliwiają wstawienie reklam (ewidentne jest że od kilku wersji dodają jedynie[0] to na czym można bezpośrednio zarobić)

[0]może “niemal jedynie”