You are not logged in.

#51 2020-05-24 22:00:49

maraf24
Member
From: Wrocław
Registered: 2015-03-07

Re: Przejazdy kolejowe - żółta naklejka PLK - konsultacje

Dlaczego nie wartość source:ref jak w oryginale, czyli #ŻółtaNaklejkaPLK smile? Tutaj raczej nie ma wymogów OSM co do stosowanych znaków.
Resztę pól bym olał, chyba że ktoś potrafi wskazać ich przydatność.

#52 2020-06-26 18:19:29

jendrusk
Member
From: Bialsko-Biała
Registered: 2012-08-07

... trochę zeszło.

Postaram się w takim razie w ten weekend dodać do istniejących przejazdów ref i source:ref. Skoro nikt do tej pory się nie odezwał zakładam że pozostałe tagi nie są potrzebne... a jak się okaże że jednak potrzebne są to mając refy nie będzie trudno je dodać.

#53 2020-06-26 20:23:34

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22

jendrusk wrote:

... trochę zeszło.

Postaram się w takim razie w ten weekend dodać do istniejących przejazdów ref i source:ref. Skoro nikt do tej pory się nie odezwał zakładam że pozostałe tagi nie są potrzebne... a jak się okaże że jednak potrzebne są to mając refy nie będzie trudno je dodać.

Dzięki za pracę nad tym importem! W jakim formacie zostanie dodane ref? Z spacjami, tak jak jest czytelnie i na naklejce?

Co do https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines - można machnąć stronę na wiki o imporcie (może być po polsku, czemu by nie) jeśli chcemy by import był w 100% koszerny

jendrusk wrote:

@zgroza - bardziej chodzi o przypadki ewidentne jak ten przytoczony powyżej - w miejscu gdzie jest przejazd nie ma już nawet śladu po torach a droga jest po gruntownym remoncie i biegnie po nasypie - takie bym nie wprowadzał i ewentualnie zgłosił do UTK
@maraf24 - w świetle powyższego zapisujesz jakoś te ewidentne przypadki, które wspomniałeś?
@gscscnd - dokumentacja opisuje że tak to powinno zostać oznaczone więc w tym kierunku dokładnie bym szedł

Konkludując - na dzień dzisiejszy całe działania rozbiłbym na dwa projekty:

1. Robimy porządek z otrzymanymi przejazdami (na skróty) - zapisujemy ewidentne błędy i miejsca gdzie przejazdów i torów nie ma i odtworzenie ich byłoby de-facto zbudowaniem linii od nowa, brakujące istniejące tagujemy normalnie, brakujące na liniach kolejowych oznaczonych jako nieużywane oznaczamy również jako nieużywane używając namespace disused: (opcjonalnie jak ktoś chce może oczywiście weryfikować). Na tym etap kończymy - w wyniku tego mamy w bazie wszystkie przejazdy z wyjątkiem tych których ewidentnie nie ma.
2. Bierzemy aktualny stan sieci (Tomek SQ9NIT podpowie skąd) i na jego podstawie oznaczamy które linie są czynne a które nie - tu przy okazji zrobi się weryfikację czy wszystkie linie mamy wprowadzone i odpowiednio otagowane numerem linii. Być może udałoby się zrobić jakiś parser do tych danych (nie widziałem ich jeszcze) i jakiś kawałek softu, który wypluje raport z rozbieżnościami.

Co Wy na to? Jakieś antykoncepcje? Kontrkoncepcje? (Prosiłbym już w formie konkluzji żebyśmy posunęli się trochę z tymi ustaleniami do przodu)

Tam gdzie tory są ale nieużywane - zarówno disused:railway=level_crossing jak i railway=level_crossing z disused=yes wyglądają OK, choć bardziej mi pasuje ten drugi format jako przyjaźniejszy dla użytkowników (nieużywany przejazd jest przejazdem, w przeciwieństwie do sklepu gdzie zamknięty sklep przestaje być sklepem)

Last edited by Mateusz Konieczny (2020-06-26 20:24:43)

#54 2020-06-26 21:14:11

jendrusk
Member

Cześć Mateusz

Konkluzja była chyba taka, że zostawiamy spacje... i tak miałem zamiar zrobić smile

Co do wiki to guidelines są bardziej napisane pod importy sensu stricte... a to będzie czysta automatyczna edycja - wszystkie obiekty już zostały dodane, ja tylko puszczę jakiegoś węża, który nada im odpowiednie refy zgodnie z plikiem który dostaliśmy... nie wiem czy jest sens robić z tego 'wielkie halo'... pewnie nawet nikt tej edycji nie zauważy.

#55 2020-06-26 22:04:07

Mateusz Konieczny
Member

No, ref-y są importowane. Jednak jest pełne poparcie, import nie jest jakoś istotny specjalnie, nikt chyba nie będzie się czepiał... Wspominam bo gdyby rygorystycznie przestrzegać zasad to strona powinna być.

(a automatyczne edycje też powinny mieć swoje strony na wiki - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Aut … of_conduct )

Last edited by Mateusz Konieczny (2020-06-26 22:04:39)

#56 2020-06-28 12:13:38

maraf24
Member
From: Wrocław
Registered: 2015-03-07

Jak będą rozwiązane przejazdy wielotorowe? refy dostanie każdy przejazd czy tylko najbliższy? Jeśli wszystkie, to jak zostanie wykonane grupowanie?

#57 2020-06-28 18:44:47

jendrusk
Member

Nie bardzo jest tu pole do popisu w temacie grupowania - sprawdziłem odległości między przejazdami w danych - nie wykazały kolizji, więc założyłem, że wszystkie przejazdy w odległości 0.0005 stopnia od punktu który dostaliśmy można bezpiecznie oznaczyć.

#58 2020-06-28 18:46:54

gscscnd
Member
From: Rybnik
Registered: 2013-08-13

Jeśli przejazd już ma ref, to zostanie pominięty?

#59 2020-06-28 19:18:17

pio2_122
Member
From: Szczecin
Registered: 2018-03-30
Website

Czyżby przez ten trwający import wysypała się cała strona OSM?
Na stronie widnieje teraz taki napis: "We're sorry, but something went wrong."

Edit: Wygląda na to, że już wszystko wróciło do normy cool

Last edited by pio2_122 (2020-06-28 19:25:32)

#60 2020-06-28 19:21:20

RicoElectrico
Member
From: Trójmiasto
Registered: 2012-07-01

Nie ma szans. BTW problem z renderowaniem domyślnego stylu jest przez jakąś mega wielką relację lasu w USA wink

#61 2020-06-28 19:23:05

pio2_122
Member
From: Szczecin
Registered: 2018-03-30
Website

Uff... Dobrze wiedzieć, że to nie wina "naszych" przejazdów smile

#62 2020-06-29 07:21:22

jendrusk
Member

gscscnd wrote:

def create_changes(crossings):
    res = []
    for crossing in crossings:
        if crossing.osm_not_tagged:
            for node in crossing.osm_not_tagged:
                if node.tags.get("ref"):
                    if node.tags["ref"] == crossing.id:
                        log.debug(f"Node id:{node.id} istnieje w bazie, pomijam")
                        continue
                    node.tags["old_ref"] = node.tags["ref"]
                node.tags["ref"] = crossing.id
                node.tags["source:ref"] = "#ŻółtaNaklejkaPLK"
                res.append(node)
    return res

Jeśli przejazd ma refa to sprawdzam czy jest zgodny z refem z żółtej naklejki - jeśli tak to pomijam, jeśli nie to przepisuję wartośc do old_ref

#63 2020-06-29 08:03:38

jendrusk
Member

Ok, import zakończony...
Niestety developerski rails-port nie działa i musiałem pisać w oparciu o bazę produkcyjną OSM ekstremalnie uważając żeby nie zepsuć danych... stąd taka ilość changesetów.

Przeglądajcie...

https://www.openstreetmap.org/user/jendrusk_bot/history

#64 2020-06-29 08:33:30

VA00
Member
Registered: 2017-08-06

maraf24 wrote:

Jak będą rozwiązane przejazdy wielotorowe? refy dostanie każdy przejazd czy tylko najbliższy? Jeśli wszystkie, to jak zostanie wykonane grupowanie?

Z tego co widzę, każdy dostał ref, chyba że:

gscscnd wrote:

Jest pominięty, chyba że na innych torowiskach go nie było. I dobrze, bo teraz widać, że import poszedł bezbłędnie. Przynajmniej tam gdzie rzuciłem okiem a pamiętam, że ref wprowadzałem ręcznie, ale tylko na jednym torowisku. Dobra robota,  sprawdzenie tego wszystkiego w terenie byłoby niewykonalne.

Z ciekawostek, jak otagować najnowszy pomysł PKP PLK na ,,płatne'' przejazdy kolejowe smile

Musi on być wyposażony w rogatki zamknięte na klucz albo kłódkę, otwierane w razie potrzeby przez danego użytkownika przejazdu

https://gazetakrakowska.pl/rogatki-odpl … 1-15039826

#65 2020-06-29 08:36:41

Marek-M
Member
From: [PL] Banino
Registered: 2017-01-24

Hej,

Taki tam przykład znalazłem w mojej okolicy - w pobliżu siebie znajdują się 2 linie kolejowe z przejazdami - jeden z przejazdów otrzymał po imporcie ref ze skrzyżowania sąsiedniej linii kolejowej:
http://overpass-turbo.eu/s/VyE
hwzP9bt.png

Nie wiem, czy taka rozbieżność nie będzie generować problemów. Co prawda w sytuacji awaryjnej raczej nikt nie będzie przeglądał OpenStreetMap tylko powinien szukać naklejki na rogatkach (chociaż nie zauważyłem ich na tych przejazdach kolejowych, nie rzucają się w oczy). Jednak, gdyby ktoś zgłaszał skrzyżowanie wg danych OSM i podałby linię nr 214, to PKP raczej nie zestresowałoby się, bo jest to linia rzadko używana, zwykle do sporadycznych transportów cargo. Za to na linii 229 odbywa się regularny transport osobowy.

** Edycja **
PS: Śmiesznie będzie, jeśli taki przypadek będzie jedyny na skalę Polski. Przeglądałem pobieżnie resztę okolicy i jakoś podobne sytuacje nie wpadły mi jeszcze w oko.

Last edited by Marek-M (2020-06-29 08:44:32)

Marek-M

#66 2020-06-29 11:34:23

gscscnd
Member

Tu (Orzesze Jaśkowice) też są dwa przejazdy na różnych liniach (ten na 140ten na 169), ale w danych PLK jest w tym miejscu jeden, z numerem pasującym do linii 140. Jeśli w terenie też mają ten sam numer, to jest OK.

#67 2020-06-29 15:41:18

Mateusz Konieczny
Member

VA00 wrote:

Z ciekawostek, jak otagować najnowszy pomysł PKP PLK na ,,płatne'' przejazdy kolejowe smile

Musi on być wyposażony w rogatki zamknięte na klucz albo kłódkę, otwierane w razie potrzeby przez danego użytkownika przejazdu

https://gazetakrakowska.pl/rogatki-odpl … 1-15039826

Droga międzyc zamkniętymi prywatnymi rogatkami powinna dostać access=private lub access=no

Last edited by Mateusz Konieczny (2020-06-29 15:42:21)

#68 2020-07-10 13:08:44

gscscnd
Member

Tu (Kotlarnia) jest przejazd na dwóch torach. Północny należy do linii 301, południowy do 304. Obydwa dostały numerek KT3011140, a w terenie na znaku od strony południowej jest KT3041140. W danych też:

KT3011140;18,3986140 ;50,2650890 ;EKSPOZYTURA KPK-LK;Dyspozytura KT Kotlarnia
KT3041140;18,3986500 ;50,2650370 ;EKSPOZYTURA KPK-LK;Dyspozytura KT Kotlarnia

(Poprawione.)

Board footer