Ažuriranje mape

Hteo sam da pitam par stvari vezano za ažuriranje Bing mape. Ja nisam programer ili bilo kakve veze sa IT, ja sam energetičar pa možda neke stvari koje budem pitao budu glupe.

  1. Zašto je mapa jako mutna (pikselizovana) kad se zumira do kraja? Google mapa nije, pa ponekad otvorim obe i upoređujem.

  2. LIDL u Obrenovcu nije ažuriran da je objekat tu, a završen je. (bio sam rukovodilac elektro radova pa to mogu da tvrdim), a neko je ucrtao linije kao da jeste tu. Na Google mapa je ažurirana što se tiče ovog dela.

  3. Koliko treba ići sa ucrtavanjem? Pošto vidim da može da se ucrta i trotoar i svašta nešto, pošto može dosta da se detaljiše.

Ja crtam kad imam slobodnog vremena, možda neke stvari radim pogrešno ako da onda me ispravite. Hvala na odgovorima.

Zdravo,
evo probacu da odgovorim ukratko.

  1. Mape koje se koriste kao “podloge” na OSM sajtu moraju biti licencirane za slobodno koriscenje. Vecina mape nisu takve, ukljucujuci i Google-ovu. Drugim recima, ne smes da koristis Google da crtas/trace-ujes/precrtavas sa njega, nikako! Bing je bio dovoljno dobar da da svoje mape za ovu namenu. Inace, ako koristis iD editor (onaj kad kliknes “edit” sa OSM sajta), onda mozes da odes sa B shortcut-om na “Podesavanje pozadine” (ikonica izgleda kao 3 sloja), pa da menjas satelitske slike, mozda za to mesta ima neka bolja. Takodje, ako odes na https://www.bing.com/maps/ i zumiras malo, pa desni klik, ima opcija “Bird’s eye”. Mislim da i Bing i Google imaju neke dronovske slike, bolje od satelitskih. Opet - zvanicno ne smes da koristis ni Bing ni Google podloge, ako nisu sa OSM sajtu

  2. Ja vidim ovaj Lidl u Obrenovcu: https://www.openstreetmap.org/node/6533690762#map=16/44.6476/20.1935. Nisam te razumeo - kazes da ne postoji ili da postoji, a da ne treba da postoji? Koliko vidim na Lidlovom sajtu i na OSM-u, objekat postoji i ucrtan je?

  3. Obicno je pravilo da ljudi ucrtavaju prvo grube detalje, pa onda sve detaljnije (prvo ucrtas Lidl, pa onda pristupne puteve, pa onda pesacke prelaze, pa onda drvece…). Medjutim, ako se fokusiras samo na nesto posebno, npr. samo kante za reciklazu, ili sportske terene, onda ovo pravilo i nema smisla, ides redom:) Nema boljeg pravila - radi sta ti hoces i koliko detaljno hoces:)

Samo ti radi kako mislis da treba, ima par ljudi koji gledaju kad stignu, ali nemoj da se mnogo opterecujes time. Ako ti nesto nije najjasnije, pogledaj https://wiki.openstreetmap.org/ i uvek mozes ovde da pitas!

Od trenutno dostupnih satelitskih podloga, Bingova ima višu rezoluciju ali je sad već dosta stara (datum varira od lokacije do lokacije, ali je to nekih 5-8 godina). Esrijeva World Imagery ima slabiju rezoluciju ali je novija (nekih 1-4 godine) pa moraš kombinovati; “Clarity” je mešanog kvaliteta, nekad ima prednost što ima više delova slikanih u zimu pa drveće ne zaklanja pogled. Generalni problem sa podlogama je što odstupaju jedna od druge i od realnosti, mada u našim krajevima nije prevelik problem (par metara tamo-ovamo); u iD-jevom podešenju podloga (B prečica) se može podesiti ofset, jedina je kvaka što ne možeš znati za koliko. :stuck_out_tongue:

Ako mogu da dam neki generalni savet, obilato koristi filtriranje po “lejerima”, tj. isključi iz prikaza sve tipove objekata koje ne nameravaš da diraš. U iD-ju, prečica F otvara “Features” dijalog, i na dnu liste možeš isključiti/uključiti sve pa onda odabrati samo ono što ti treba. Isfiltrirani prikaz brže radi i smanjuje se opasnost da pomeriš nešto što nisi hteo.

LIDL Obrenovac jeste ucrtan kada gledam mapu, ali kada hoću da crtam slika ili podloga (ne znam kako da se izrazim) i dalje ima stare objekte koji su bili tu, nije kao kad gledam satelitski snimak na Google maps da se vidi objekat. Pošto sam ovde uočio ovo, ne znam gde je još ovako na mapi, pošto sam ja sa Starog grada pa bih tu mogao da detaljišem, ali ne znam za druga mesta.

Kada zumiram do kraja mapa bude baš mutna, ima na Starom gradu još zgrada što se nalaze u dvorištu okolnih zgrada, ali je toliko mutno na mapi da se ne vide i onda bih morao nasumično da crtam, a znam da su tu.

Hvala Vam na odgovorima i savetima.