Jak nawigować bez GPS kompasu i internetu? OSM Surwiwal

Nie posiadam już FB bo moje konto zostało skasowane za mój Antykorporacjonizm
Dlatego proszę o udostępnienie tego filmu na grupie “OSM Polska”
Lub gdziekolwiek indziej z opisem moim lub własnym

**Jak ustalić dokładnie swą pozycję nie posiadając mapy papierowej?
Mapy elektroniczne mają tą przewagę nad papierowymi że nie ogranicza ich skala.
Można dowolnie mapę przybliżać i dzięki temu dostrzegać detale niemożliwe do umieszczenia nawet na najdokładniejszych mapach topograficznych. Na mapie papierowej samemu trzeba odnajdywać charakterystyczne punkty posiadające nazwy własne. Mapa elektroniczna nawet bez GPS i internetu posiada wyszukiwarkę która zrobi to za was.
Film nie ma na celu zdyskredytować metod nawigacyjnych znanych ludzkości od stuleci za pomocą papierowej mapy, kompasu i marszu na azymut.
A jedynie pokazać że istnieją metody alternatywne proste i w dodatku darmowe. Gdyż dokładne mapy papierowe zwykle obejmują bardzo mały wycinek terenu i nie są tanie ani łatwo dostępne. W dodatku w zwykłych sytuacjach życiowych takich jak wycieczka za miasto czy wypad na grzyby . Nie zabieracie ze sobą całego atlasu i kompasu. A telefon macie zawsze. Natomiast wielką zaletą map papierowych jest to że nie potrzebują prądu. Umiejętność korzystania z papieru może być bardzo pomocna w trudnych czasach gdy satelity przestaną działać tak samo jak umiejętność szybkiego liczenia na liczydłach gdy braknie kalkulatorów. Prawdziwy surwiwal to umiejętność efektywnego korzystania ze wszystkich możliwych metod nawigacji jakie są znane Ja osobiście za najcenniejszą umiejętność uważam umiejętność nie tyle z map korzystania co ich tworzenia i oznaczania nowych szlaków które są w terenie ale nie istnieją jeszcze na żadnych mapach. Aby po chwili od wprowadzenia nowych danych wiedza ta była ogólnie dostępna dla wszystkich którzy zawędrują tam gdzie ja odkrywałem aby podarować innym możliwość posiadania super dokładnej a co najważniejsze aktualnej mapy.
Dlatego wszystkich a w szczególności surwiwalowców i bushcraftowców zachęcam do zarejestrowania się na OpenStreetMap . Gdyż nim więcej ludzi się w to zaangażuje tym dokładniejsze będą darmowe mapy topograficzna nie tylko całej Polski ale i całego Świata.
Na OSM można oznaczyć dosłownie wszystko co znajduje się w terenie Budki lęgowe dla ptaków , bocianie gniazda, wszelkiego rodzaju słupki pikietażowe, kamienie graniczne, słupy elektryczne, samotne głazy i drzewa z opisami i zdjęciami. Zostańcie prawdziwymi lokalnymi przewodnikami. ** https://youtu.be/8O2OEGL6i3k