You are not logged in.

Announcement

*** NOTICE: forum.openstreetmap.org is being retired. Please request a category for your community in the new ones as soon as possible using this process, which will allow you to propose your community moderators.
Please create new topics on the new site at community.openstreetmap.org. We expect the migration of data will take a few weeks, you can follow its progress here.***

#51 2020-04-14 13:18:11

kasmar00
Member
Registered: 2018-04-11
Posts: 42

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

VA00 wrote:
szydzio wrote:
maraf24 wrote:

Raczej chodziło o highway:category:pl=3

Tak, faktycznie to o ten tag chodziło, sorki.
Tag obejmuje tylko niektóre z dróg powiatowych, o odpowiednio wysokiej klasie. Przykład, który podałem nie kwalifikuje się nawet jako D.


3 - drogi powiatowe – klasy GP, G, Z

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Podlinkowane na wikipedii w artukule do którego odsyłają nasze artykuły o highway:category:pl https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasy_i_k … h_w_Polsce rozporządzenie http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl … 160124.pdf mówi: (§4.ust. 2)

Droga zaliczona do jednej z kategorii w rozumieniu ustawy o drogach publicznych powinna spełniać wymagania techniczne i użytkowe określone dla następujących klas:
1)krajowa–klasy A, S lub GP
2)wojewódzka–klasy GP lub G
3)powiatowa–klasy GP, G lub Z
4)gminna–klasy GP, G, Z, L lub D.

Należy to rozumieć tak iż każda droga powiatowa powinna być klasy GP, G lub Z, a zadaniem zarządcy drogi jest utrzymywanie lub dążenie do spełniania tych wymagań, jeśli nie jest to możliwe (lub konieczne-profil i natężenie ruchu) powinien przekazać drogę niżej (gmina) do utrzymania w niższej klasie.
Pomijając zagadnienia prawne klas technicznych dróg, klucz highway:category:pl służy właśnie oznaczeniu kategorii drogi (powiatowa/gminna/...) a klucz highway:class:pl https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl: … y:class:pl oznaczeniu klasy.

Zgodnie z Twoim rozumowaniem leśnej drodze powiatowej nie można nadać ani highway:category:pl=3 (bo ma za niską klasę) ani highway:category:pl=4 (bo nie jest drogą gminną).


maraf24 wrote:

Skoro do dziś nie pojawił się tag, pozwalający wprost zakodować informację, czy droga jest powiatowa/gminna

Pl:Key:highway:category:pl wrote:

Ten tag ma za zadanie oznaczenie dróg w OSM zgodnie z klasyfikacją urzędową [1], określającą drogi ze względu na ich funkcje w sieci drogowej, obowiązującą w Polsce.
[1] Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2068, ze zm.)


Podsumowując, moim zdaniem zgodnie z dwoma artykułami na naszej wiki (h:class:pl i h:category:pl) każda droga powiatowa zasługuje na h:category:pl=3, niezależnie od klasy technicznej.

Offline

#52 2020-04-14 13:32:27

maraf24
Member
From: Wrocław
Registered: 2015-03-07
Posts: 2,111

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

kasmar00 wrote:

Należy to rozumieć tak iż każda droga powiatowa powinna być klasy GP, G lub Z, a zadaniem zarządcy drogi jest utrzymywanie lub dążenie do spełniania tych wymagań, jeśli nie jest to możliwe (lub konieczne-profil i natężenie ruchu) powinien przekazać drogę niżej (gmina) do utrzymania w niższej klasie.

Jest dużo przykładów na to, że to się nie dzieje. A w OSM przecież nie mapujemy fikcji urzędowej.

Zgodnie z Twoim rozumowaniem leśnej drodze powiatowej nie można nadać ani highway:category:pl=3 (bo ma za niską klasę) ani highway:category:pl=4 (bo nie jest drogą gminną).

Tak wynika z wiki, dokładniej z fragmentu o funkcji w sieci drogowej - "zgodnie z klasyfikacją urzędową, określającą drogi ze względu na ich funkcje w sieci drogowej, obowiązującą w Polsce."
Trudno uznać, by leśna, gruntowa dróżka po której nic nie jeździ miała taką samą funkcję jak asfaltowa droga łączaca dwie miejscowości. Choć obie są powiatowe.

Offline

#53 2020-04-22 20:14:32

Azquoir
Member
Registered: 2014-09-06
Posts: 60

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

Dla całego powiatu siedleckiego potworzyłem relacje dla dróg powiatowych i gminnych. To samo planuję zrobić dla powiatu łosickiego(obecne dodałem tylko powiatowe).
Używałem kilku źródeł do weryfikowania przebiegu (wykaz z uchwały sejmiku, uchwąły gmin, mpzp, studium uwarunkowań, itd.). Zdarzało się, że jedno źródło przeczyło drugiemu ale tak pi razy na oko na 95% przebiegi są poprawne.
Numerów nie oznaczałem na 'way', bo mało kto ich używa i IMHO zabruździłyby tylko mapę, więc pojawiają się tylko te, które "istniały" wcześniej.

Szukanie informacji, weryfikowanie, nanoszenie na mapę - ogółem fajna zabawa. No i czasem przebiegi dróg są zadziwiające wink

Last edited by Azquoir (2020-04-22 20:14:56)

Offline

#54 2020-05-05 08:13:36

piotrek BF
Member
Registered: 2020-05-05
Posts: 1

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

Czołem!
jestem nowy w środowisku OSM i dopiero od kilku dni pozwoliłem sobie na pewne aktualizacje map.
Moja "robota" skupiła się puki co na wprowadzaniu numerów dróg powiatowych (tak aby były widoczne dla niezalogowanych użytkowników OSM). W tak zwanym międzyczsie zauważyłem a raczej zwrócono mi uwagę że temat ten jest powodem do dość ożywionej dyskusji na forum.
Jedni są za, inni przeciw a moje stanowisko jest takie:
1.podkład mapy OSM jest wykorzystywany do obsługi zdarzeń w systemie SWD ST na którym ja pracuję praktycznie na co dzień, w zasadzie jedynym mankamentem tego podkładu mapowego jest brak widoczności numerów dróg powiatowych, no dochodzi jeszczcze bieżąca aktualizacja adresów ale to jest, jak wiemy, przemijający problem. Oznaczenie dróg powiatowych w OSM a co za tym idzie w SWD nie stwarza dla mnie potrzeby otwierania następnej strony z mapami dróg na moim powiecie, dlatego zdecydowałem się na uwidocznienie tych danych
2. mapa jest po to żeby dawała możliwie dużo informacji o terenie, jedni potrzebują jej do nawigacji w czasie podróży inni do precyzyjnej lokalizacji np. zaistniałych zdarzeń.
Miejsca na dane mamy dużo więc moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie żeby również i takie dane na mapach OSM widniały.
Mi jest dużo wygodniej!
Jeśli ktoś ma problem że mu nawigacja gada coś co nie pomaga w podróży to polecam "nawigację papierową" wink
Pozdro!
... z powiatu Złotowskiego.

Offline

#55 2020-05-05 09:52:31

RicoElectrico
Moderator
From: Trójmiasto
Registered: 2012-07-01
Posts: 1,850

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

Dlaczego więc nie przyszło Ci do głowy poprosić twórców SWD_ST o uwzględnienie unsigned_ref? Znam tych ludzi, są bardzo spoko, przynajmniej jeden z nich, chyba Andrzej się nazywa lol

A na poważnie to myślę, że są oni w stanie to zmienić, tak żeby każdy był szczęśliwy. Do tego "bo mi się przyda i ja mam rację, jak coś się nie podoba to masz problem" to nie jest poprawna wykładnia tagowania. Tag unsigned_ref nie wziął się z kosmosu, kwestia nieoznaczonych numerów dróg nie występuje tylko w Polsce. Żeby OSM było uniwersalne, to w każdym kraju powinno się stosować takie same reguły.

Last edited by RicoElectrico (2020-05-05 10:00:47)

Offline

#56 2020-05-05 10:17:25

pio2_122
Member
From: Szczecin
Registered: 2018-03-30
Posts: 117

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

@RicoElectrico wyprzedził mnie w odpowiedzi (którą w całości popieram), więc oba posty będą bardzo podobne tongue

W tym przypadku rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Wystarczy, że w SWD ST będą renderowały się numery dróg powiatowych z tagu unsigned_ref. Jest już tak w przypadku hydrantów, czy pikietażu - one też są "ukryte" w domyślnej OSM, a renderowane w SWD ST. Oddziały leśne są natomiast wyświetlane z niezależnej od OSM warstwy.

Takich samych argumentów może użyć każdy zawód korzystający z OSM. Przez renderowanie wszystkich rzeczy dla małych grup użytkowników mapa stanie się nieczytelna.

Jak sam napisałeś, miejsca w OSM jest dużo, więc można dodawać co się chce (zgodnie z zasadami OSM), ale to już po stronie zainteresowanego jest to, aby wykorzystać (czyli np. renderować) te dane nie utrudniając przy tym korzystania z OSM innym (zwykłym) użytkownikom.

Odnośnie "nawigacji papierowej": właśnie taka powinna być mapa OSM (wyświetla się tylko to, co występuje fizyczne w terenie + oficjalne granice, które swoją drogą często są fizycznie oznakowane przy drogach). Podobnie jest zresztą w państwowym BDOT10k.

Dodatkowo, proszę nie zmieniaj kategorii dróg sztywno wg założenia, że highway=tertiary to droga powiatowa.
Zerknij na zasady odnośnie tagowania dróg: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl: … g_w_Polsce

Także, na koniec: wstrzymaj się z takimi edycjami, ponieważ są niezgodne z zasadami OSM.

Offline

#57 2020-05-05 13:30:07

jendrusk
Member
From: Bialsko-Biała
Registered: 2012-08-07
Posts: 300

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

@Piotrek BF
Pozdrawiam Złotów smile Byłem raz na serwisie - do dzisiaj miło wspominam smile Sam p. Komendant mnie przyjął, oprowadził, opowiedział o powiecie, jakieś mapki i przewodniki wręczył smile Nooo, powiem Ci, za mojej blisko 15 letniej kadencji w Abakusie TAKIE przyjęcie to ni się zdarzyło co najwyćej kilka razy... a zwiedziłęm przynajmniej ze setkę komend smile

Ale do brzegu - to co robisz to jest tagowanie pod render i tak nie robimy... Wiem, że to jest pozornie najszybsze wyjście i że to jedyna rzecz, którą możesz zrobić sam, ale to ma krótkie nogi - są określone zasady jak tagujemy i nawet jeśli to pozmieniasz tak żeby było widoczne za chwilę przyjdzie kolejny edytor i zrobi (z resztą całkiem słusznie) po staremu...

Dobry sposób załatwiania takich rzeczy to otagować je zgodnie z zasadami po czym doprowadzić do tego żeby renderer je wyświetlał na mapie... co zresztą już się dzieje - w Abakusie wisi na mnie ticket w tej sprawie (kilka komend zgłosiło równolegle) i jakoś na dniach mam się wziąć za zmianę tego...

Ergo: Super że mapujesz, bardzo się cieszę z kolejnego strażaka w naszych szeregach, nie zrażaj się, rób swoje (ale zgodnie z zasadami), drogi otaguj w unsigned_ref, masz moje słowo, że na dniach pojawią Ci się w SWD smile

Offline

#58 2020-05-05 17:17:42

VA00
Member
Registered: 2017-08-06
Posts: 176

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

pio2_122 wrote:

Przez renderowanie wszystkich rzeczy dla małych grup użytkowników mapa stanie się nieczytelna.

Jak pokazuje choćby ten wątek, grupa ta wcale nie jest mała. Renderowanie unsigned_ref na drogach, które nie posiadają nazwy, w dużym zoomie, jest zupełnie nieszkodliwe, a bardzo przydatne.


Kilka dni temu przerobiłem ,,use case'' ze zgłaszaniem zabitego lisa zgodnie z wcześniejszymi radami. Zapisałem pozycję GPS na asfalcie i odczytałem operatorowi. Dosyć mętnie tłumaczył mi coś na temat braku uprawnień czy aplikacji do przetwarzania takich danych i skończyło się jak zawsze: ,,od ronda w dół po lewej za zbiornikiem wody''.

Offline

#59 2020-05-08 08:09:19

jendrusk
Member
From: Bialsko-Biała
Registered: 2012-08-07
Posts: 300

Re: unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

Rozumiem, że w związku z poniższym temat unsigned_ref dla PSP (pozostałe służby zachęcam do kontaktu z Abakusem w celu ustalenia warunków korzystania z tego podkładu) możemy uznać za zamknięty...

http://mapa.abakus.net.pl/mapnik/#zoom= … layers=BTT

@piotrek BF - Tak to powinno zostać załatwione wink

Offline

Board footer

Powered by FluxBB