Dekomunizacja nazw ulic

Jako że temat jest na czasie, pomyślałem, że zrobię dedykowany mu wątek, aby ujednolicić wysiłki. Konkurencja nie śpi :wink:

Zgodnie z Ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744) wiele nazw ulic w Polsce nie spełniających Art. 1 tej ustawy kwalifikuje się do zmiany w przeciągu 12 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy (2 września 2016).

IPN dla wygody opracował listę nazw, które kwalifikują się do zmiany. Ja zrobiłem kwerendę Overpassa, która znajduje najpopularniejsze niezmienione nazwy. Dzięki niej można spróbować dowiedzieć się, czy już wyszła lokalna uchwała o zmianie.

Czy zmieniać nazwy ulic w OSM od razu po wejściu lokalnego aktu prawnego w życie?
Zbigniew sugerował, żeby być z tym cierpliwym i poczekać trochę, tak żeby zmiany nastąpiły w terenie. Choć oczywiście jest to i tak stan przejściowy. Można też chyba uznać (proszę o komentarz), że jeśli uwagę zgłasza ktoś z zewnątrz, to de facto zmiany nastąpiły.

Jak zmieniać?

  • Na pewno nie używać do tego celu edytora iD. Nie ma on opcji szukania i hurtowej zamiany. Kilku ludzi (chwała im za inicjatywę) zmieniała nazwy na własną rękę przy jego użyciu, jednak przeoczyli niektóre adresy. Oczywiście problem jest łatwy do wychwycenia na http://v3.mrowka.org/adresy/ .
  • Lepszy do tego celu jest JOSM. Poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na tagu addr:street możemy wybrać “Wyszukaj klucz/wartość” i dokonać hurtowej zamiany adresów (Upewniając się, że nie zmienimy adresów z sąsiedniej miejscowości, jeśli takie by istniały i były załadowane).
  • Upewnić się, że nie pominiemy żadnego fragmentu ulicy, jak most czy boczna droga. Czasami zdarza się, że fragment ulicy ma nazwę bez imienia, to też wypadałoby przejrzeć.
  • Dobrą praktyką, który również podsunął Zbigniew, jest wstawienie starej nazwy w klucz old_name. Dzięki temu porządne wyszukiwarki bez problemu znajdą adres ze starą nazwą.
  • Proponuję używać w komentarzu do zestawu zmian słowa “dekomunizacja”, bo dzięki temu można łatwo znaleźć zestaw zmian na tej stronie :wink:
  • Warto też mieć na oku, czy przystanki komunikacji publicznej dostały inne nazwy, bo często są nazywane od ulic.

Jestem pewien, że klucz “dobra zmiana” będzie odpowiedniejszy.

Bardzo śmieszne :smiley:

Chodzi o to, żeby ktoś mógł potem to przejrzeć. Dlaczego? Sam niechcący zmieniłem nie tę ulicę w Będzinie :confused:

Podbijam. Wciąż mamy wiele niezmienionych nazw ulic. Wystarczy poszukać uchwał rad gmin.
http://overpass-turbo.eu/s/sCE
Kwerenda nie jest wyczerpująca, ale wiele wyłapie. Polecam popatrzeć w okolicy. Często jedna nazwa tu znaleziona pozwoli znaleźć więcej, których nie przewidziałem.

Z mojego podwórka można dodać Okulickiego, a z Olsztyna zmieniają/zmienili nazwy ulic Hibnera (nie mylić z Hübnera), i Berlinga. Choć ten ostatni to kwestia dyskusyjna, u mnie też jest ulica Berlinga, ale jej nie zmieniają.

Dzięki za wskazówkę w JOSM znacznie szybciej i pewniej edytuje się adresy (name, addr:street, old_name) niż w ID.

Zgadza się. Wczoraj już poprawiałem nie do końca udaną podmianę ulicy. Z tego co jeszcze widzę są np. żółte mrówki w Lęborku z tego tytułu.

Przyznaję się bez bicia, że robiłeś poprawki m.in. po mnie. Po uchwale zmieniłem nazwę ulicy ale nie wiedziałem, że w tak łatwy sposób można zaktualizować adresy przypisane do niej. Dzięki na naprowadzenie na wątki dotyczące dekomunizacji. Myślę, że jeszcze kilka razy metody tutaj pokazane będą dla mnie przydatne :slight_smile:

Bo o to chodzi, żeby dokumentować jak mapujemy :wink: W ten sposób nikt nie zarzuci, że to jakaś tajemna wiedza. My nie jesteśmy Elektrodą :smiley:

Nowinki ze Stolicy http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,22628584,al-lecha-kaczynskiego-w-warszawie-decyzja-wojewody-zastapi.html#MT Do edycji 50 ulic!!! Kto pierwszy ten lepszy :slight_smile:

Widzę, że w Warszawie już wszystko pozmieniane. Jednak w terenie nie ma na razie najmniejszego śladu zmian - czy nie powinniśmy się zatem wstrzymać i dodać nowej nazwy tylko jako official_name?

Temat był obgadywany ostatnio tutaj:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=673888#p673888

Mam wrażenie, że niektórzy aż się palą, żeby zmieniać te nazwy 5 minut po tym, jak tylko rada miasta przegłosuje uchwałę. A praktyka jest inna - zmiany w realu nie wchodzą od razu po klepnięciu uchwały. Adresy i nazwy jeszcze przez jakiś czas (kilka miesięcy) będą funkcjonować. Np. kurierzy będą wpisywać stare nazwy w nawigacjach i denerwować się nie mogąc ich znaleźć - szczególnie, że narwańcy zmieniający nawy ulic zapominają o przeniesieniu starej nazwy do old_name=

Odpowiadając więc na pytanie - tak, powinnyśmy się odrobinę wstrzymać. Ale to pozostanie tylko w sferze pobożnych życzeń, bo te osoby zmieniające nazwy to maperzy z doskoku i nie przeczytają chociażby tego, co właśnie piszę.

Coraz bardziej przychylam się do tego, że powinniśmy trzymać się zasady “ground truth” - dopóki miasto nie wymieni tablic, dopóty w OSM powinno być po staremu.

I tak i tak będą zmieniane. Ja raz na jakiś czas wyszukuję w sieci informacje o zmianach i sprawdzam czy w danym mieście pojawiło się old_name - jeśli nie to dodaję. I do tego zachęcam innych. Co najmniej jedna nawigacja takie informacje uwzględnia.

Ja akurat sam pilnuję uchwał warszawskiej rady miejskiej i nanoszę zmiany, ale robię to z opóźnieniem co najmniej miesiąca, najlepiej kiedy wiem, że tabliczki już są. A w tym przypadku rada się odwołuje do WSA i w realnym świecie poza Dziennikiem Urzędowym Województwa Mazowieckiego żadna z ulic nie ma zmienionej nazwy - jestem więc za tym, żeby na razie przerobić na official_name z odpowiednim note.

http://zmianynazwulic.pl/

Tu jest dość dobre źródło tego co zmieniono do września 2017.

Tylko trochę średnio aktualne. Na przykładzie Białegostoku, gdzie jeszcze przed wakacjami zmieniono nazwy ulic źródło i od kilku miesięcy wiszą nowe tablice ten serwis pokazuje, że nazw jeszcze nie zmieniono.