Zmienione nazwy ulic w Płocku

Witam wszystkich z Forum, jest to mój pierwszy post, jednak edycją mapy zajmuję się przelotnie już od jakiegoś czasu.

Dziś (26.07.17) w życie weszła uchwała, według której zmienione zostały nazwy jedenastu ulic w Płocku. W związku z tym pojawia się pytanie: czy zmieniać ich nazwy w danych mapy? W końcu od dzisiaj są one oficjalne, w bazie TERYT figurują już pod nową postacią. Jednak rzeczywistość oraz zwyczaje mieszkańców przedstawiają oczywiście zupełnie inną wersję.

Czy zmieniać nazwę już dzisiaj, a starą pozostawić pod takiem alt_name lub old_name, czy też poczekać kilka tygodni/miesięcy, aż zmiany będą zauważalne w rzeczywistości? W końcu mogłoby to doprowadzić do zamieszania, zakładając, że nazwy spod tagów alt_name oraz old_name nie są brane pod uwagę na przykład w wyszukiwarce nawigacji GPS (jeżeli nie są).

Jak kto lubi. Można na pewno ustawić official_name. Czy zmienić name od razu czy też nową nazwę wpisać na razie tylko w official_name zależy tak naprawdę od tego co kto lubi - obie wersje są do obrony.

Byle tylko dotychczasowa nazwa wylądowała w old_name jeśli zostanie usunięta z name.

Tym się nie należy za bardzo przejmować. Jeśli coś nie obsługuje poprawnych danych zapisanych w standardowy sposób, to trudno.

A, do pojedynczych pytań lepszy jest temat https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=14985 (który ma trochę kiepską nazwy, może ją warto zmienić?)

Nie byłbym tak nonszalancki wobec tych, co korzystają z naszych danych.

Jedna rzecz do zmiany - to zmiana nazwy ulicy, a druga - to zmiana addr:street na punktach adresowych. Moim zdaniem, w okresie przejściowym warto pozostawić starą adresację, tak by ludzie byli zarówno odnaleźć adres po starej nazwie, jak i po nowej, bez specjalnych trick’ów po stronie tych, co korzystają z naszych danych.

Jako że czeka nas jeszcze trochę takich uchwał do końca roku, to warto możę by w tej kwestii wypracować jakieś standardowe podejście?

Jeśli wyszukiwarka adresów (lub coś innego związanego co potrzebuje stare nazwy) nie obsługuje old_name/alt_name to trudno. Nie będę edytował inaczej by wspierać niedokończony produkt.

Trzeba zachowac równowagę, każdy będzie widział granicę pomiędzy “te dane są w sensownym formacie, to wina konsumenta” i “tagi powinny być lepsze by nie chować danych przed używającymi OSM” gdzie indziej (np. jestem po drugiej stronie w przypadku https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=656699#p656699 ).

Jeśli ktoś w tym przypadku uważa inaczej - niech zaproponuje rozwiązanie, mam nadzieję że ogólnie biorąc konsensus wyjdzie w miarę sensowny.

Cześć,
ja w takich przypadkach (jak już oczywiście uchwała przeszła) nadaję nową nazwę w name, starą wrzucam w old_name (zarówno Nominatim jak i ostatnio Yanosik takie wyszukiwanie wspiera - więc choćby dzięki temu mamy jakąś standaryzację, stosuję to na obszarze całej Polski wyszukując takie przypadki). Adresy poszczególnych budynków również aktualizuję (addr:street).

Ze zmianą numeracji jeszcze się nie spotkałem, więc tu nie mam rozwiązania - kwestia jest raczej dyskusyjna.