Działania w regionach

Lista koordynatorów:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Koordynatorzy_OSM_Polska


Pomysł dotyczy się dyskusji rozpoczętej w wątku https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=655746#p655746 i za cel ma ułatwienie nowym użytkownikom pracę z OSM. W tym celu logicznym wydaje się podzielenie się zapewnienie podziału kraju na regiony w których każdy chętny w tym przede wszystkim nowicjusze będą mogli znaleźć wsparcie. Region dobrze by było by nie dzielił się jedynie na Polskę A i B, lecz by w miarę możliwości móc przypisać osobę do każdego województwa tak by zainteresowany czuł, że faktycznie ma lokalne wsparcie zwłaszcza że jest nas na tyle patrząc po statystykach http://osmstats.neis-one.org/?item=countries gdzie dziennie widać, że mamy od 100-150 edytujących w naszym kraju. Z czasem jeśli pomysł się przyjmie zadań i pomysłów mogło by przybyć.

Zadania opiekunów regionalnych

1. Oficjalna reprezentacja Stowarzyszenia w terenie.
Obszarem działania jest dowolnie wybrany region w którym opiekun jest chętny reprezentacji się podjąć. Przyjęte jest, że będzie to obszar wielkości od powiatu do województwa, choć nic nie stoi na przeszkodzie by pod nadzór zgłosić się w dwóch województwach.

2. Szkolenia chętnych osób oraz organizacji z edycji mapy.
Jeśli jakaś organizacja np. strażacy czy szkoła na Twoim terenie poprosi o szkolenie z mapowania to im je zrobisz. Obowiązkiem takiej osoby czy organizacji jest pokryć Twoje koszty oraz uzgodnić z Tobą termin, który będzie ci odpowiadać.

3. Nadzór nad danymi
Najefektywniejszą formą nadzoru jest objęcie konkretnych danych opieką na terenie całego kraju, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by tą walidację uzupełnić poświęcając jeden dzień w miesiącu na poprawę w swoim rejonie danych za pomocą narzędzi weryfikacyjnych które wskażą Ci znane błędy i braki do poprawy. Poniższa lista zawiera niektóre z nich

A. Strony pomocne w wyszukiwaniu błędów
Wszystko co zawsze chcieliście wiedzieć o naprawie danych, ale baliście się zapytać :slight_smile:
Geofabrik
Keepright
Osmose
Mrówka czyli niedociągnięcia związane z adresami
Tu lub tu wizualizacje pomocne przy wyłapywaniu braków
Kilkanaście skryptów wyłapujących błędy
Inne zaawansowane narzędzia

B. Przydatne reguły overpass celem wyszukania specyficznych danych
Spis znanych zapytań overpass
Popsute nazwy miejscowości
Lista rezerwatów bez linków do Wikipedii
Wszystkie obiekty amenity, ale bez szkół
Nazwy obiektów w wybranym regionie, które posiadają nazwę w językach naszych sąsiadów, ale brakuje im name:pl
Mezoregiony w wybranym obszarze
Cyrylica w polu name na obszarze kraju

Wyposażenie

Na chwilę bieżącą Stowarzyszenie pracuje nad zorganizowaniem materiałów szkoleniowych. Z materiałów reprezentacyjnych dostępne na dzień dzisiejszy są wizytówki.

Lista opiekunów regionalnych Wiki

województwo dolnośląskie
Dolnośląskie
ntat (część dawnego woj. leszczyńskiego)
Dotevo (Wrocław)

województwo kujawsko-pomorskie
Kujawsko-Pomorskie

województwo lubelskie
Lubelskie
koszatek (powiaty tomaszowski, biłgorajski)

województwo lubuskie
Lubuskie
ntat (część dawnego woj. leszczyńskiego)
rmikke (powiat janowski)
daroKPPSP (powiat strzelecko-drezdenecki)
Anazaar (powiat świebodziński)

województwo łódzkie
Łódzkie
Cetusek (miasto Łódź)
marimil (powiat łowicki)
Perimex (powiat pabianicki)

województwo małopolskie
Małopolska

województwo mazowieckie
Mazowieckie
rmikke
kocio (Warszawa)
Madmaks (powiat nowodworski)
[Władysław Komorek](http://www.openstreetmap.org/user/Władysław Komorek) (Pionki)
Andrzej3345 (powiat wołomiński)

województwo opolskie
Opolskie

*województwo podkarpackie *
Podkarpackie
wmyrda
B_KSL (powiat leski)
koszatek (powiat lubaczowski)

województwo podlaskie
Podlaskie

województwo pomorskie
Pomorskie
RicoElectrico
wojtas82 (Trójmiasto)

województwo śląskie
Śląskie
WojtekK

województwo świętokrzyskie
Świętokrzyskie

województwo warmińsko-mazurskie
Warmińsko-mazurskie
RoboD
Forestus (miasto Olsztyn, powiaty ostródzki, iławski, nowomiejski, działdowski)

województwo wielkopolskie
Wielkopolskie
Olga Yanosik
ntat (część dawnego woj. leszczyńskiego)
Tomasz_W (Poznań)
Tomasz_R (powiat pilski)

województwo zachodniopomorskie
Zachodniopomorskie
Grelus (Koszalińskie)
Taxi301 (Kołobrzeskie)
Radmar (powiat gorzowski)

Mogę ogarniać mazowieckie.
Aczkolwiek jeśli znajdą się inni chętni, to z radością ograniczę się do Warszawy i wtedy mógłbym wziąć jeszcze jeden powiat w lubelskiem, któty na pewno znam lepiej od np. Radomia.

EDIT: można dopisywać serwisy spoza OSM, gdzie takowego opiekuna można złapać. Mnie można znaleźć na blablerze, wykopie i facebooku, w tej kolejności, nick wszędzie ten sam.

Ludki, a po co tworzyć jakieś sformalizowane listy opiekunów? Niech każdy pilnuje regionu jaki mu odpowiada, wyłapuje świeżaków i ich prowadzi. Jedną z cech naszego projektu jest jego zmienność - ci, co dzisiaj są aktywni, “jutro” mogą nie być i te wszystkie listy będą nieaktualne. A ich ciągłe aktualizowanie, to IMO strata czasu.

Tylko i wyłącznie po to, żeby można było takiego opiekuna znaleźć.

O jakich regionach mówimy? Według województw chyba najlepiej pojechać, prawda?

Na początek tak, ale nie ustalałbym tego. Może w przyszłości da się to rozdrobnić.

dla Ciebie może to jest i proste. Jak dla mnie to w tej strukturze winien być ktoś kto ich za pomocą jakiegoś skryptu czy narzędzia będzie otrzymywał informację o nowicjuszach i kierował do nich informację z treścią powitalną w której zmieniać się będzie jedynie informacja o opiekunie. Lub nawet by jej nie zmieniać to kierować ich do wątku na forum gdzie informację o opiekunie otrzyma.

Informacja wg mnie winna zawierać linki do strony stowarzyszenia, wiki, forum, kilku ciekawych wariantów map oraz na koniec informacja o tym, że cieszymy, że dana osoba edytuje w danym miejscu i w razie czego może zgłosić się o pomoc również do opiekuna regionu w osobie […]. Gdyby jednak pan/pani zainteresowany był pomocą w innej części kraju to pełną listę znajdzie pod adresem […].

Takie jest moje założenie, ale jak chętnych będzie jedynie dwóch czy trzech? Co prawda wtedy zawsze można powiedzieć, że mamy wakaty na pozostałe miejsca :wink:

Nic nie stoi na przeszkodzie (poza czasem opiekuna), żeby się zgłosić do więcej niż jednego województwa.

A obecna forma jest zła? Przecież świeżaki dostają powitalnego maila (nawet w dwóch językach), z podstawowymi informacjami, linkiem do forum itp. Jedyne co różni obecną formę od tego co proponujesz, to to, że nie ma tam informacji o opiekunie z regionu. Ale jak już napisałem wcześniej - nikt tu nie jest na wieki wieków i nie widzę sensu w odsyłaniu kogoś do nieaktywnego opiekuna.

IMO, po dłuższym czasie. pomysł skazany na niepowodzenie. Entuzjazm opadnie i tyle z tego będzie. Ale próbujcie, trzymam kciuki :slight_smile:

Jak dla mnie, to nawet bot mógłby wysyłać taką informację z namiarem na miejscowego opekuna.
Żebym ja jeszcze umiał takiego zrobić…

I może tak być dobrze, byle informacja o opiekunach była widoczna w forum na wierzchu, a nie została zakopana w wątku na sto siedemnastej stronie forum.

Jak w call center - “aby skontaktować się z naszym konsultantem wciśnij 0”. :wink:

O ja Czerwony Kapturek.
Właśnie mi przyszło do głowy, że nie ma sensu tego wszystkiego zbierać tutaj, czy wysyłać w wiadomości do świeżaka.
Każdy mapper może mieć (a opiekun - powinien) swoją stronę na wiki i link do takiej strony powinien być na liście. A już na tej stronie opiekun może sobie podawać kontakty i informacje, jakie chce.

Cieszę się że takie coś istnieje. Nie wiedziałem. Nie przeszkadza temu by jednak taką informację uzupełnić jeśli nie o konkretnego opiekuna to miejsce gdzie listę opiekunów będzie można odnaleźć by mieć pewność że każdy otrzymuje komplet informacji i do tego identyczne.

Istnienie takiego powitania jest to spory krok na przód w porównaniu z dawniejszymi czasami. Ja sobie nie przypominam bym otrzymywał takiego maila kiedy się rejestrowałem i pierwszą informacją co dostałem do opieprz, że niepotrzebnie przesunąłem dobrze skalibrowaną drogę gdzie dla mnie jak wół wyglądało, że to ja ją poprawiłem gdyż skąd miałem wiedzieć o jakiś różnicach między podkładami, a wówczas w iD domyślnym był Bing.

W zasadzie twoja opinia ma 100% szansę spełnienia się. Nawet jeśli będzie bardzo dobrze działać przez rok, dwa, pięć i dopiero później się spotka z przestojem to bez względu na okres na koniec zawsze będzie można powiedzieć “a nie mówiłem” :stuck_out_tongue:
W ten sposób mogę postawić tezę, że Zarządowi również braknie entuzjazmu, ale liczę na przekorny charakter Polaków i że mnie udowodni, że nie mam racji :smiley:

Musiałeś najwyraźniej trafić w dziurę, kiedy serwer albo skrypt nie działał, zdarza się.

No tak, odpowiednio patrząc, wszystko się kiedyś skończy, a my umrzemy. Taka kolej rzeczy. A co do Zarządu - istnieje takie zagrożenie, ale myślę, że będzie lepiej niż ostatnio, bo tym razem w większości są to osoby od wielu lat zaangażowane w OSM i jego popularyzację.

Mnie szef niemieckiego urzędu geodezji i kartografii oraz szef stowarzyszenia niemieckich geodetów powiedział kiedyś, że jestem jak buldog; jak ugryzę to już nie puszczam. :stuck_out_tongue:

Nie bardzo rozumiem potrzeby tworzenia podkategorii na forum dotyczących działań/i koordynacji działań regionalnej.
Forum jest do dyskusji, a do opisu zaangażowań i celów mamy projekty na Wiki.
Od lat jest WikiProject_Poland na Wiki
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland
Można tam wpisywać cele, dokonania/wykonania i osoby angażujące się z danym regionie oraz rodzaj ich zaangażowania.
W razie potrzeby można je rozwijać.
Aktualizacja i edycja stron jest bardzo prosta, a co najważniejsze czytelna i łatwo dostępna.
Mogą pomóc z szablonami, tabelkami itd.

Tyle, że forum jest do doraźnego obgadania spraw. Jak to zrobimy, ustalenia pójdą dokładnie tam, tj. na wiki…