Elevation. OSM płaskie jak stół, a może by to zmienić?

Może trochę myślę przyszłościowo, albo jestem niedoinformowany - zastanawiam się czy dałoby się jakoś “uwypuklić” dane OSM?

Z tego co wiem to na niektórych stronach wykorzystjących dane OSM jest możłiwość włączenia podkładu z cieniowaniem wysokościowym… ale to trochę mało. A gdyby pójść dalej?

Do czego zmierzam. Obecnie OSM jest bazą węzłów, tylko przy niektórych obiektach jak szczyty górskie/wulkany itp, podawane są parametry wysokości w postaci tagu “ele”.

A gdyby tak rozpowszechnić dodawanie siatki samych węzłów “ele” z opisem wysokości n.p.m.?

W przyszłości, za pomocą jakiegoś algorytmu/pluginu czy czegoś tam, można by odzwierciedlać dane z OSM w postaci 3D, z uwzględnieniem wysokości terenu.

Wyobraźcie to sobie:
Siatka punktów ele z wysokością; im bardziej płaski/mniej zróżnicowany teren, to zagęszczenie punktów ele byłoby małe, ale np. pasma górskie to już mogłyby być upstrzone dużą ilością takowych punktów. Przy odwzorowaniu 3D dawałoby to ciekawy efekt wizualny.

To samo może by zrobić z oceanami? Odzwiercielenie głębokościowe w danych rejonach? Sprzęgnąć sonar z GPS i zbierać dane dotyczące odzworowania głębokości, na początek jeziora, potem morza i oceany. Może nawet jest gdzieś dostępna na zasadzie public domain taka baza danych?

Ja wiem, że współczesne GPSy to nie mają dużej dokładności, przy wysokościach odchyły mogą wynosić nawet 30-40m, ale może ten Galileo coś w niedalekiej przyszłości zmieni?

Może nawet na podstawie zebranych danych wysokościowych z jakiegoś androidowego trackera można by wykorzystywać dane to określania nachylenia jezdni? Oczywiście im więcej danych byśmy zbierali tym dokładniejsze byłyby pomiary (należaloby ustalić jakąś dodatkową hierarchię np. dane ze sprzętu geodezyjnego na pierwszeństwie, potem galileo, a jeszcze dalej GPS itp).

Jeszcze jedno pytanie: czy istnieje lub planuje się zrobienie jakiejś wersji OSM z odwzorowaniem globu Ziemskiego 3D? To by było naprawdę rewelacyjne.

Póki co czekam aż dodadzą do openstreetmap.org opcję włączania siatki geograficznej i urządzenie do mierzenia dystansów w linii prostej. Kiedy to zrobią?

Dane z satelitarnych pomiarów wysokości są łatwo dostępne. Każdy może z nich korzystać. Gorzej z batymetrią, tu można sporo zrobić amatorskimi pomiarami.

Gdzie są takie dane? Z legalna możliwością.użycia w osm.
Proszę o linka.

Ps. Czy jest w josm opcja tworzenia siatki węzłów?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/SRTM

Teoretycznie tag ele możesz dodać do każdego obiektu tylko kto to będzie obsługiwał skoro poziomice z radaru satelity zawierają miliardy puntów.
Ponoć www.demo.f4map.com wspiera ale ale nie wiem czy te dodane ręcznie.
Tu jest przykład dla innych serwisów jak ładnie zwizualizować poziomice. Może by to przenieśc na osmapę?

W sofcie, który rozwijam dla geodezji (do obsługi pomiarów RTK i amatorskich, Windows+Android) dałem opcję eksportu do formatu *.osm, z tymże nie “ele” ale “ht” i wygląda to tak:


  <node id='-1' action='modify' visible='true' lat='51.923441844433327220' lon='15.576398196233332880' ht='176.687'>
     <tag k='source' v='survey' />
     <tag k='survey:system:xy' v='PL2000-5' />
     <tag k='survey:system:h' v='PL-KRON86-NH' />
     <tag k='survey:position:x' v='5754539.061' />
     <tag k='survey:position:y' v='5539650.165' />
     <tag k='survey:position:h' v='137.145' />
     <tag k='survey:datetime:local' v='2015-11-10 09:49:18' />
     <tag k='survey:method' v='GNSS' />
     <tag k='survey:method:rtk' v='yes' />
     <tag k='survey:method:rtn' v='yes' />
     <tag k='survey:solution' v='RTN Fix' />
     <tag k='survey:type' v='averaged' />
     <tag k='survey:epochs' v='5' />
     <tag k='survey:height:rod' v='2.000' />
     <tag k='survey:height:antenna' v='2.087' />
     <tag k='survey:precision:xy' v='0.038' />
     <tag k='survey:precision:h' v='0.060' />
     <tag k='survey:base:distance' v='54.744' />
     <tag k='survey:base:name' v='0525' />

Dlatego, że w sumie są różne odniesienia dla wysokości. Najbardziej uniwersalna jest ta bazująca na wys. elipsoidalnej WGS84, ale faktyczne wysokości z map w PL odnoszą się z reguły do poziomu Kronsztad 86 (w PL, gdzie potrzebna jest konwersja) i jest to ok. kilkudziesięciu metrów różnicy. Gdyby uzupełniać (importować) dane z map, trzeba by brać to pod uwagę, i o ile przeliczenie z K86 do WGS84 jest znane (odchyłki były publikowane przez GUGIK), o tyle na części map dostępnych w PL figurują wysokości także w układach typu K60, gdzie takich odchyłek i różnic oficjalnych nie ma (to taka informacja, jakby ktoś planował w prosty sposób zaimportować wysokości z danych rejestrów geodezyjnych).

Zapomniałem wkleić linka
https://www.windytv.com/?clouds,50.485,16.392,14

W tych danych są jakieś śmiecie, np. znalazłem tu: https://www.windytv.com/?waves,50.294,23.347,15