Naar aanleiding van de discussie rondom Wassenaar ben ik eens gaan kijken naar de stand van zaken mbt. het gebruik van toponiemen, op OSM bekend als toponym=*.
In de OSM wiki’s is bijzonder weinig te vinden over het gebruik van deze sleutel, en het meest uitgesproken is het verhaal in de wiki rond de 3dShapes landuse import (in de laatste alinea):
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/3dShapes/Landuse_import
Vervolgens heb ik in het nl-forum gezocht wat er over is geschreven, en ik citeer:
Vervolgens gekeken (met overpass, daarna gegevens overgebracht in mijn lokale databasesysteem voor alle overpass queries) hoe vaak de toponym=* voorkomt op een way en op een relation in Nederland.
Volgens de instructies in de wiki zijn er dus 3 dingen nodig bij een juist gebruik van de toponym tagging:
1. toponym=xxx
2. area=yes
3. name=xx
Ik vond (met overpass, op 6 december 2016) 1941 keer een gebruik van de toponym sleutel en daarvan was bij 528 de tag area=yes niet aanwezig. Die zijn dus sowieso al ongeldig als bruikbaar en die zouden dus moeten worden gecorrigeerd om op zinvolle wijze nog deel te kunnen uitmaken van OSM.
Ik vond 34 keer een gebruik zonder name=* tag, die kunnen dus ook worden afgevoerd.
Er bleven over (na nog wat andere ongeldige vormen) 1378 gebieden die op geldige wijze getagd waren met bovenstaande 3 tags.
Als ik de discussies goed heb gelezen en begrepen, dan is de toponym=* tag een middel om een gebied dat bestaat uit een aantal andere gebieden, toch te kunnen presenteren als één geheel met één naam.
Bij controle daarvan blijkt echter dat geen een gebied dat op geldige wijze is getagd met bovenstaande 3 tags, ook maar op enigerlei wijze op de standaard rendering is terug te vinden! Met name dus de naam is belangrijk, want daarmee kun je aan de Veluwe op de overzichtskaart duidelijk laten zien: dit heet de Veluwe!
Het schijnt dat vroeger een met toponym=* getagd gebied ook inderdaad met de naam in het centrum van dat gebied werd afgebeeld op de kaart, maar ik kan daarvan dus nu niets meer terugvinden.
Dat leidt tot de conclusie dat taggen met de toponym=* tag een zinloze operatie lijkt te zijn geworden.
Ik heb een paar testgebieden aangemaakt en zie dat daar bevestigd.
Hier zie je 3 polygonen: links een onregelmatig gevormde, getagd met natural=scrub en name=test_scrub, dan een grote rechthoek met tags: toponym=forest, area=yes en name=test-toponym en binnen deze toponym een kleiner gebied getagd als landuse=forest.
Dit is wat je te zien krijgt:
De toponym is dus geheel afwezig in het kaartbeeld!
Het idee van de toponym lijkt heel bruikbaar, een praktische uitvoering is er dus niet (meer)!
Kortom, wat gaan we doen met iets waar we helemaal niets meer aan blijken te hebben?
Door de gebrekkige informatie over het gebruik van toponym=* krijg je dus de rampen die we in Wassenaar gezien hebben waarbij een mapper een tagging tegenkomt die niets doet en vervolgens die tagging vervangt door iets wat wel wat doet, maar daarbij zeer veel ongewenste neven-effecten veroorzaakt (bomen op grasvelden en tennisbanen).
Bij een van de gebieden die in Wassenaar die door mij onderhanden zijn genomen en waarbij ik zag dat die toponym geen effect had, heb ik alles opgelost door er een multipolygon van te maken. Dat werkt goed, maar op zo’n klein gebied werkt het nog overzichtelijk. Maar als je veel grotere gebieden onderhanden neemt, waordt het wel wat complexer en heb je meer kans op fouten. Vooral als anderen later iets gaan toevoegen en niet in de gaten hebben dat ze in een gebied bezig zijn dat door een multi wordt omsloten.
Overigens komt die hele toponym=* wereldwijd maar 1955 keer voor, het is dus een typisch Nederlands probleem!
Mag ik advies geven? Stop dan met het gebruik van deze tagging en maak er iets van dat wél in de hele wereld bruikbaar is en dat wél door iedereen wordt begrepen.
En ik concludeer ook dat de edits van Dutch Mapper in Wassenaar dan toch ook weer aanleiding zijn geweest voor dit onderzoek en hun vruchten hebben afgeworpen!