Oznaczanie kompleksów szkolnych

Sporym utrudnieniem jest np. wyszukanie szkoły Podstawowej nr 1245 we Wrocławiu czy też Gimnazjum nr 4 albo Przedszkola nr 101
gdy takie obiekty pochowane są pod:
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 albo
Zespół Szkól nr 17 i podobne kombinacje wynikające po części z megalomani a po części z biurokratycznych reform i walk o stołki.

Są to obiekty intensywnie poszukiwane i często mamy tylko nr SP lub nazwę przedszkola “Słoneczna kraina”.
Skoro te nazwy dobrze identyfikują obiekty to nie łączy się ich w mowie potocznej z nazwą ulicy.
Zatem dochodzi do paradoksu, że nominatim się wykłada a przeglądanie mapy oczyma również nie pozwala takiej szkoły znaleźć.
Takie dane są często poszukiwane, bo pociechy są w prawie każdej rodzinie a system rekrutacji i przeprowadzki zmuszają do przeglądania mapy np.czy będzie dobry dojazd, czy też ktoś sprawdza która z placówek będzie najbliżej miejsca zamieszkania.

Należy zatem ustalić sztywny szablon tagowania tak aby nazwy zespołów jak i obiektów składowych się renderowały.
Dziś jest wiele kombinacji, bo można tagować na nodzie, na obrysie budynku a budynków może być wiele , oraz na obszarze terenu szkoły.

Wiki podpowiada aby amenity=schol był na terenie szkoły.
Gdy nie znamy granic terenu, można dać ten tag na nodzie na budynku głównym szkoły.
Odradzałbym tagowanie obrysu szkoły, bo szkoły często są przerysowywane i rozdzielane na budynki hal sportowych, łączników czyli zadaszonych korytarzy itd.

Do tego za wiki każdy budynek składowy szkoły powinien być jako building=school a brak tego nie jest jakimś wielkim błędem, bo teren szkoły renderuje się na żółto.
Name intuicyjne dodajemy do terenu szkoły, a że taka zbitka tagów podbija render napisu na okazalszy, więc to byłby problem aby renderować napisy z name na nodach szkół składowych.

Wynika z tego, że nie należy rezygnować z podawania nazw szkól i przedszkoli zakładając że nazwa zespołu jest nadrzędna i wystarczająca.
Należy też ustalić zasadę tagowania rozmaitych kompleksów i zespołów, bo podobne kłopoty mogą dotyczyć wyszukania innych obiektów jak sądów, aresztów i wiezień, zespołów pałacowo-parkowych itd., gdzie nazwa organizacyjna utrudnia wyszukanie ludziom konkretnego obiektu, bo mało kto szuka kompleksu.

Nie wiem czy nazwa zespołu nie powinna być w takich przypadkach na node a nie na terenie, no i apel aby przeglądnąć zespoły czy nie brakuje w nich obiektów składowych. Przydałaby się jakaś wizualizacja jak do sprawdzania kompletności obiektów sakralnych.

Chyba każdy się zgodzi, że praktycznie nikt nie mówi, że jego pociecha chodzi do Zespołu Szkolnego nr 32, a widzę, że u nas takie dane przeważają.

Powinieneś wiedzieć, że są takie tagi jak “alt_” lub “old_” itd, które wyszukiwarki rozpoznają. Możesz tam wpisać każdą popularną nazwę.
Np. “Zespół szkolny …” i “Szkoła gmina”, lub “Szkoła w Gębałowie”.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Names

Oczywiście że wiem ale czy to naprawdę są alternatywne czy stare nazwy?
To są podstawowe nazwy funkcjonujące od dziesiątek lat .
Właśnie gimnazja są likwidowane a większość takich zespołów wymyślono dla połączonych gimnazjów i szkól podstawowych zamiast wymyślić nazwę łączoną np. Szkoła Podstawowa nr 34 i Gimnazjum no 4.Zresztą po kiego wymyślano numery Gimnazjów skoro one powstawały z postawienia ścianki w szkole podstawowej.
Wystarczyła pula numerów dla gimnazjów budowach oddzielnie np. od nr 200, zaś gimnazja w SP powinny mieć ten sam numer co SP.
Wtedy na pieczątce nazwa skrócona byłaby SP i Gimnazjum nr 34, ale u nas pęd do obsadzania pociotkami nowych foteli zapewne spowodował że gimnazja dostawały czasem nowego patrona aby jak najbardziej podkreślić odrębność nowego stanowiska.
A jeśli zespoły robiono po to aby przerwać tę secesję, to powinno się podziały zacierać. U nas każdy wydział urzędu musi mieć okazałą tablice zewnętrzną, bo chyba urzędnik czuje się w ten sposób ważniejszy

Mapa to nie program choć grupa osób niszczy OSM zamieniając mapę na program. Mapa to jest narzędzie do używania za pomocą oczu. Rozmaite nawigacje czy nominatim może sobie szukać po dowolnych tagach ale mapa wizualizuje tylko po tagach głównych.
Zatem Twoja propozycja jest aby do terenu dodać dodatkowe tagi ułatwiające wyszukanie obiektów składowych, jednak to nie ułatwi wyszukiwania na mapie gdzie brakuje nazw szkół, bo będzie widoczna tylko nazwa zespołu.

Istniej też możliwość zawarcia wszystkiego w jednym name, bo zwykle zespól obejmuje duży obszar i da się długa nazwę wyświetlić.Ostatnio zaimplementowano mechanizm przesuwana nazwy tak aby nie zasłaniała numeru adresu.
Może zespół powinien się wyświetlać na małych zoomach a na większych powinny wszystkie szkoły zaprezentować się swoją nazwą?

Zauważałem też często, że przedszkola (poza zespołami) taguje się na nodzie, ale obrys budynku taguje się jako amenity=school i wątpię aby taki szablon podpowiadała wiki. A jeśli nie, to dziwi mnie takie nieintuicyjne tagowanie.
Nie sprawdzałem jak się renderuje przedszkole otagowane na terenie przedszkolnym. Jedak warto aby na zespole szkolno-przedszkolnym wskazać, które budynki są przedszkolne a które szkolne, bo te są bardziej separowane od siebie niż gimnazja.

Inna kwestia to budynki uczelni często oznaczane są literami. Tu widzę że jedni tagują np, “A” a inni “Budynek A”.
Wydaje się, że wszędzie tam gdzie render widzi konflikt między numerem adresowym a nazwą budynku należałoby ustalić jakie tagi typu POI czy nazwa, można zostawić na nodzie zamiast na obrysie aby te konflikty zmniejszać.
Dużo sensowniej jest umieścić na obrysie adres, szczególnie, że wtyczki do JOSMA przenoszą adres na obrys a nie POI.
Kocio wie jakie konflikty między renderowaniem nr adresowego a innymi danymi zostały poprawione i czy ten mechanizm będzie rozszerzany na inne tagi

Może i nie mówi, ale to nie znaczy, że mamy dawać name=Siódemka tylko dlatego, że ktoś mówi “moja Ilonka chodzi do siódemki”.

Mam rozumieć, że gdy ludzie szukają Szkoły podstawowej nr 7, to wpisują w okienko wyszukiwarki “Wrocław, Siódemka”?
Traktuję to jako żart.
Jasne jest też, że gdy wyszukiwarka OSM czyli nominatom nie potrafi takiej nazwy znaleźć to aby z OSM korzystać ludzie pomagają sobie google.
A na google wyskakuje mapka i chyba nie trzeba mówić co myśli o OSM osoba wchodząca na mapę Googla i już tam zostająca.
Te dane są zbyt ważne i zbyt często wyszukiwane aby były ukryte lub aby poprawność czyli oficjalne nazwy, utrudniały lub uniemożliwiały odnalezienie tego czego ludzie szukają.
Jak pisałem nie szukają Zespołów.

Widziałem zespoły szkół w które wchodzi po 5 i więcej jednostek. Powinny być dodawane jako osobne węzły. A co z zespołami? Zespoły szkół były oznaczane jako obszar lecz z jakiegoś bliżej nieznanego powodu pojawiła się edycja która usunęła z tych jednostek adresy http://www.openstreetmap.org/changeset/41770863 bo jakieś nawigacje nie radziły sobie z adresami w takich obszarach.

Nie adresy, a numery domów. Jest napisane w opisie changesetu.

Ja Twój pierwszy post też traktuję jako żart :slight_smile:

Nie adresy, a tylko numery domów. Jest napisane w opisie changesetu.

Co nie zmienia faktu że te jednostki takie posiadają pełny adres z numerem domu.

Posiadają. I dziwnym zbiegiem okoliczności ten adres jest przypisany do budynku. Pokaż mi szkołę, która ma adres na działce (działce w sense katastralnym) :slight_smile:

“rowers2” widzę, że znowu Cię ponosi :slight_smile:
Nie dałem rady, przy niedzieli jest zbyt wyluzowany, przeczytać całości Twoich wypowiedzi.
Obszary Twoich tekstów często przekraczają obszar szkoły czy innych obszarów na OSM. :slight_smile:
Jako stary wyjadacz na OSM, wiesz, że nikt Ci nie przeszkadza dodać ileś tam kropek z nazwami jakie Ci się tylko podobają.
Masz do dyspozycji kilka tysięcy tagów, więc jest z czego wybierać. :slight_smile:
Również wiesz, że każdy za nas nie jest w stanie pojąć znaczenia czy opisów wszystkich tagów, więc warto, raz na jakiś czas, trochę się podszkolić w ich użyciu.
Przyjemnej niedzieli. :slight_smile:

Tu sprawa jest oczywista
Jeśli adres dostatnie obszar to nie dostanie budynek albo adresy będą zdublowane.
Adres to nr policyjny i powinien wisieć przy wejściu do budniku. Adresowanie obszarów powoduje, że nr adresowy trafia na środek obszaru czyli daleko od budynku a przy pewnych zoomach może wskoczyć na niewłaściwy budynek.

Zasada powinna być jasna aby las nie dostawał adresu, bo jakiegoś domu nie zbudowano a działka budowlana pokrywa się z działką jakiegoś oddziału leśnego.

Dużo większym problemem jest dodawaniu adresów do drobnych rzeczy np kilku sklepów w tym samym budynku czy bankomatów w hipermarketach czy automatów sprzedających.
Widziałem takie zewnętrzne automaty sprzedające którym chyba operator nadał adresy odległych budynków zamiast jeśli już to najbliższej bramy.
Ponieważ rozmaite wtyczki np building_tools przenoszą adresy na obrys budynku a josm nie wyświetla adresów POI i różnych maszyn, może dochodzić do sytuacji gdy np bankomat w hipermarkecie integruje się z obrysem przez co hipermarket zmienia nazwę na nazwę operatora bankomatu.
Trzeba by wymyślić tag dla tych pseudoadresów i hurtem to pozmieniać, bo np. taki bankomat ma wiele tagów i potem żmudna dłubanina aby to ręczenie poprzenosić na maszynę.

Zespoły szkolne są zespołami dlatego że zwykle obejmują wiele budynków. Często jest kilka numerów budynków. Jeśli ktoś szuka zespołu po adresie z pieczątki to znajdzie go łatwo szukając sam adres budynku.
Dlatego warto by nagłośnić aby adresy były tylko dla budynków.
Jeśli ktoś chciałby zaznaczyć, który budynek jest głównym dla zespołu, to można otagować wejście główne choć to półśrodek.
W każdym bądź razie robienie wyjątków szybko może się zemścić.
Już dziś mamy konflikt renderu kilku nazw czy ikon, a tu jeszcze jakiś latający adres.
Potem ktoś powiększa budynek i widzi, że nie ma na nim adresu, bo jest na środku wielkiego zespołu czyli poza ekranem

Przy niedzieli każdy może się 'rozluźnić więc chyba dlatego nie doceniłeś wagi problemu :wink:
Akurat potrzebowałem skorzystac z OSM aby wyszukać tak rzadko występujący obiekt jak Szkoła Podstawowa i tu kolejny raz OSM przegrało z mapami google.
Warto zatem czasem trochę dogłębniej opisać problem jaki pozostał niezauważony przez kilkanaście lat.

Ten przykład pokazuje, że koncentrujemy się na duperelach a rzeczy istotne wydają się nam oczywiste i nie sprawiające problemu czyli zabetonowane. Forum służy głównie do prztykania się lub podpowiadania jaki tag zastosować. Zapewne to jeden z powodów że w 40 mln kraju są dni gdy na forum nie ma jednego postu a pewne szablony tagowania robione są na wiele sposobów.
Powtórzę zatem że pewna poprawność np. w biurokratycznych nazwach czy przyzwyczajenia, powodują że najczęściej poszukiwanych obiektów nie można znaleźć ani programowo ani oczyma, a nawet jedna z tych wad dyskwalifikowałaby OSM.

Oj Władku widzę że mocno wyluzowałeś:) Piszesz to co ja, że tagów mamy tysiące a szkoły ani nie widać na mapie, ani nie można wyszukać w nominatiwie. Jak dotąd nie przekonałeś mnie, że jakikolwiek tag z tych tysiecy pierdółek pozwoli wyrenderować obiekty składowe zespołów.
Tego co napisałeś, że nikt mi nie przeszkadza w swobodnym dodawaniu nazw do kropek świadczy że nie zauważasz co sie wyrabia na OSM.
Wiele obiektów majacych ikony straciło nazwy np pomniki. Wiele obiektów nie mających ikon zginęło z map po tym jak nazwy usunięto. Namawiasz mnie do dodawania czegoś co jest kasowane? Bez ustalenia jak ma być nie ma sensu robić porządków. Celowo aby nie przedłużać nie przytaczałem rozmaitych kombinacji, ale to dowodzi że każdy robi jak chce i efekt mizerny.Wizualizowane są nazwy których nikt nie zna, a ukrywane są te poszukiwane.Twoja propozycja alt_name czy old_name być może odblokowałaby nominatima ale większości ludzi czyta mapy oczyma. Wizualizacja obiektów poza miejskich jest tragiczna a tu się okazuje, że chyba najważniejszy obiekt w miastach nie jest wizualizowany.
Nawet mapy papierowe mają różne ikony dla różnych szkól a u nas wszystko wrzuca sie pod jedną ikonę lub ukrywa pod nazwą zespołów.
Zajmowałeś się obiektami kultu.Na OSM więcej osób szuka nazwy szkoły niż nazwy koscioła.

Wyraźnie się nie rozumiemy.
Ja piszę, że ludzie nie mogą korzystać z mapy a Ty mnie odsyłasz do nauki.
Krócej jest skorzystać z mapy google i chyba tak trzeba robić skoro dużo napisałem aby uwypuklić problem, a mimo to problemem jestem ja, a nie ci co każdą szkolę tagują inaczej.
Poprawiłem już setki szkól i chciałem ustalić pewne reguły aby nie trzeba było poprawiać, a Ty mnie wysyłasz do roboty lub nauki tak jakby to była moja wina. Ja myślę że to forum nie działa tak jak powinno.
Również życzę przyjemnej niedzieli i jeśli się wyluzowałeś to nie męcz sie na forum :wink:

P.S.
Zajmowałeś się tłumaczeniem wiki/ Wiki problemów zespołów nie podnosi. Zamiast wyganiać do nauki warto przyjrzeć się na ile pomocna jest wiki
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity%3Dschool
Czytamy tam że w tekście jest co innego niż na rysunku. Najpierw piszą że są 2 metody tagowania a zaraz podają 3.
Potem tekst nakazuje gdy amenity=school jest na terenie, dodać do tego terenu landuse=school.
Niestety rysunek mówi co innego, bo nie proponuje landuse
Na dodatek takiego landuse=school nie ma
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_Features

Następnie propozycja tagowania na node mówi, że ma on stanąć na środku.Ale nie napisano na środku czego, środku szkoły czy budynku.
Weźmy building=school
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:building%3Dschool
Choć to tyle co naparstek to i tak jest tam błąd, bo sugeruje się, że ten tag stosuje się z amenity=school na obszarze co jest półprawdą bo można stosować ten tag nawet gdy nie mamy wiedzy jaki teren szkoła obejmuje, a gdy znamy, to wcześniej nam podpowiadano 3 sposoby mapowania amenity=school więc raczej należałoby je wymienić niż podawać tylko jeden z nich

Moim zamiarem było zrobienie porządku a nie wysłuchiwanie rad aby się szkolić w oparciu o pomoc, która ledwie tyka problemu i to na dodatek kiepsko radzi.
Nie dziwi zatem, że jest taki bałagan na mapie. Dziwi zaś podejscie typu “nie truj tylko może byś się podszkolił”, no ale to kładę na karb “niedzielnego wyluzowania” :wink:
A może rzeczywiscie nie warto pisać o rzeczach, które ludzi nie interesują? Niech się użytkownicy OSM dalej z niej śmieją.
Zawsze myślałem że powinni się wypowiadać ci co mają konstruktywne propozycje a ci co ich nie interesuje nie powinni nawet czytać
To Władku dygresja ogólna a nie komentarz do Twego wpisu.
Już nie raz pisałem, że forum służy do różnych rzeczy ale najmniej do poprawienia mapy tak aby spełniała oczekiwania użytkowników
Gdyby ta sprawa była prosta to post wpisałbym w pytaniach początkujących. Mam jednak dalej nadzieję, że coś wymyślimy bez robienia sobie złośliwości

Nie wydaje mnie się by ktokolwiek zabronił w którymś momencie na dodawanie nazw obiektów podrzędnych. Jako przykład niech posłuży strefa w Mielcu http://www.openstreetmap.org/#map=12/50.3094/21.4992 Jak widać na większych zbliżeniach w ramach strefy zaczynają się pojawiać podrzędne obszary przemysłowe z nazwami konkretnych zakładów.
Jedyny problem jaki tu widzę to że ktoś nie dodał wszystkich nazw jakie obiekt posiada co w niczym nie różni się od samego dodanie building=yes bez ilości pięter, koloru ścian etc. Ktoś będzie miał wiedzę o obiekcie i czas to doda. Natomiast skupianie się na szkołach na pół roku przed ich przekształceniem (likwidacja gimnazjów) jest chyba jednak pewną stratą czasu.
Jak już to zastanowił bym się nad skontaktowaniem z Ministerstwem Edukacji by jak już będą mieć gotową listę szkół na kolejny rok szkolny by nam ją przekazali celem jej wprowadzenia i weryfikacji z obecnymi danymi.

Mam nadzieje że to zadziała z wszelkimi kombinacjami tagów szkolnych a nie jest zarezerwowane tylko dla stref przemysłowych
Pamiętam kłótnie o elementy składowe jednego kompleksu i w rozwiazaniu nie zastosowano tego wydawałoby się najprostszego rozwiązania tzn., że instytucja nadrzędna tagowana jest jako teren a instytucje podrzędne najlepiej jako node.
OSM często zaskakuje, że dla jednych obiektów name na node się renderuje, a dla innych nie .
Trzeba protestować gdy np teren przedszkola oddzielony jest płotem od terenu szkoły choć razem stanowią zespół .Często widzę że teren przedszkolny tagowany jest jako amenity=schol.
Podobnie budynek przedszkola jako building=schol i to nawet gdy przedszkole jest wolnostojące a obok nie ma zespołu.
Czyli trzeba sprawdzić render amenity=kindergarten na terenie, a buliding=school na obrysie budynku przedszkola wydaje się oczywistym błędem. Landuse=school kasuję z terenu szkoły i zostawiam tylko amenity=school i name zespołu.trochę problemu stanowoic będzie tagowanie na node składników szkoły bo choć google podpowie z ilu składników składa sie zespól to nie będzie wiadomo jak nody porozstawiać.Pozostaje stawianie nodów obok budynków i to tak daleko aby kogoś nie podkusiło aby ponaciągać na budynki.
Niestety widywałem np pokasowane name z np hal sportowych.Zatem mamy ajkis konsensus ze nikt nie bedzie kasował szkół dlatego ze oficjalna nazwa to zespół a nie np Szkoła Podstawowa.
Czyli zobowiązujemy maperów że jeśli ktoś składnik umieścił na terenie to osoba wstawiając na teren nazwę zespołu zadba aby nazwa szkoły składowej trafiła na noda w dowolnym meijscu tego terenu, zaś kasowanie składników i zastępowaniem go nazwa zespołu będziemy traktować jako wandalizm. Jeśli jest zgoda to te regułę należałoby dopisać do wiki aby potem ktoś sie nie opierał np. na propozycji Władka i nie zmieniał name na alt_name czy old_name, bo mnie chowanie przed renderem bardzo zniechęca do robienia OSM. Po prostu robię mapę a nie bazę.

Tylko że ten problem wynika z jakiegoś paranoicznego wstrętu do nazw potocznych i kasowania nazw, które co poniektórym nie spełniają wymogu nazwy oficjalnej.
Czyli jeśli ktoś otagował budynek gimnazjum ale nie dodał np. nazwy patrona czy indywidualnego numeru to nie jego wina, że ktoś to skasował, bo wystarczyła mu nazwa zespołu.

Ja bym tu optował ze jeśli kto posiada nazwe zespełu to zdobył ją z takiego źródła ze nazwa nawet przybliżona szkól składowych nie powinna być mu obca nawet nazwa dokładna jest łatwa do wygooglania.Pozostawianie nazw zespołu powoduje ze umyka przy przegadaniu mapy brak składników szczególnie gdy te maja sie wyświetlać tylko an dużych zoomach.Zatem jak komuś sie nie chce szukać to niech zostawi choćby fixme czy notatkę to inni uzupełnią .Wydaje mi sie że bark nazw szkól to poważny i niedoceniany brak na OSM wobec fazy mikromapowania orz tego że Szkoły podstawowe numerowane znajdują sie w miastach te są dobrze zmapowane

Niekoniecznie.Twoja propozycja umieszczania składników na nodach czy jak kto musi w ramach relacji multipoligonu obszarów spowoduje że gdy znikną nazwy zespołów to wystarcz te name skasować a składniki pozostaną.Oczywiście skasowanie node z gimnazjum nie stanowi problemu a nie ma obowiązku przenosić nazwy Szkoły Podstawowej na teren. Zyskalibyśmy te pol roku czy rok, tzn już dziś dałoby się szkoły wyszukać a potem zaoszczędziłoby nam pracy, bo można się spodziewać że po kolejnej reformie szkół ludzie będą na gwałt szukać ich nazw na mapach, a my się dopiero zabierzemy za porządki.
A skoro przez 13 lat nie wrysowaliśmy szkól to ile czasu potrzebować będziemy na zmiany nazw?
Te pół roku o jakich piszesz to czas na opracowanie kwerend na overpassa lub wizualizacji, zatem chyba mój wątek jest na czasie.

Dobry pomysł ale niesie wiele zagrożeń.Warto już dziś spytać czy taki spis będzie przygotowywany.Być może ministerstwo pójdzie na współpracę i wypromuje OSM podając do publicznej wiadomości że nowe nazwy szkół są na OSM.
Obyśmy się tylko za to nie zabrali zbyt późn,o bo roboty trochę jest.
Myślę że ze 30.000 szkół.
Możemy przyjąć, że nowe nazwy będą oparte na obecnych nazwach składowych czyli wrócą do stanu sprzed powołania gimnazjów.
To argument aby zacząć akcje już dziś.

Reforma nie zlikwiduje zespołów szkolno-przedszkolnych, które zdaje się też maskują numerację szkól podstawowych.Mysle, że jeśli zaczniemy uzupełniać Szkoły Podstawowe to wyłapiemy czy zespoły mają inne numery niż SP.
Na początek chyba prosta kwerenda czy w pobliżu każdego zespołu jest SP, bo ta występuje w obu rodzajach zespołów.

Głupio się czuję gdy dziś zauważyłem brak w moim mieście SP.
Natomiast powoli tracę nadzieją na wspólne mapowanie, bo widać wyraźne różnice w tym co maperom się wydaje za ważne.
Powtórzę że ze względu na ilość obiektów oraz brak powiązania nazwy z ulicą czy osiedlem, szkoły są chyba najważniejszymi obiektami na OSM tzn ważniejszymi od nazw kościołów, miejsca UM, miejsca dworca bo je można wyszukać po torach, nazw knajp i restauracji bo te można zastąpić najbliższą, granic itd. Po prostu nazwa zespołu niesie niewiele więcej informacji niż tag “szkoła”, a sam fakt istnienia nazwy zespołu maskuje brak szkół czyli nazw stosowanych przez mieszkańców. Podsuwamy na to miejsce nazwy nieużywane więc może należałoby rozpocząć inną dyskusje czy te nazwy nie powinny trafić do oficjalnych name.
No ale jeśli Ty sugerujesz że nie będzie konfliktów renderu to może zbyteczne. Jednak obszar szkoły jest mniejszy niż obszar strefy ekonomicznej i render z 2-3 nazwami na małym terenie może sobie nie poradzić.

Podobny temat to elementy składowe uczelni wyższych, które powinny być chyba zbierane w relacje.

@rowers2
Naprawdę przesadzasz :slight_smile:
Zmuszasz mnie do wysiłku w niedzielę.

  1. amenity=school i landuse=school
    Przeoczyłeś długą dyskusję na temat tagowania obszaru szkoły.
    Większość uważała że obszar dla szkoły to powinno być “landuse”.
    Ale, żeby wilk był syty i owca cała, czyli zakończyć tą dyskusję salomonowym rozwiązaniem.
    Tagujemy z “amenity” dodatkowo z “landuse”. Przyszłość okaże, które jest bardziej właściwe.
    Narazie renderuje się tylko “amenity” ale jak dodadzą “landuse=school” to “amenity=school” zniknie.
    Jeśli chodzi o obrazek, to zrób go, a ja zastąpię nim ten po angielsku.

  2. Wiesz również, że ludzie wprowadzają nowe tagi (starają się doprecyzować). Jeśli nastąpi ich duże użycie stają się Defacto.
    Czyli, jeśli uważasz, że tag Twojego pomysłu byłby bardzie opisowy, to wprowadź go a nie narzekaj.
    Życie pokaże, czy się przyjmie.

No tu już przeholowałeś. :slight_smile:
Oczekujesz podręcznika gdzie, dokładnie, wstawiać kropkę w bazie danej OSM, gdzie, jak przypuszczam jest kilkanaście milionów kropek. :slight_smile:
Wstaw tam, gdzie, według Ciebie, byłoby najlepiej. W miejscu, gdzie są drzwi, okno woźnego, szatnia szkoły, najwyższy komin na budynku. Masz duży wybór.

  1. Ciągle zapominasz że OSM nie jest mapą tylko bazą danych. Zapominasz, że takie słowo jak “powinni” nie istnieje w projektach gdzie ludzie robią to dobrowolnie.
    Czyli zamiast “powinni” => “co ja mogę zrobić aby było lepiej”. :slight_smile:
    “Kocio” wielokrotnie prosił, nawoływał, gdzie należy umieszczać swoje sugestie, aby miały szanse, po przedyskutowaniu, na realizację. Nie znasz j. angielskiego, to napisz po polsku, i poproś go o przetłumaczenie.
    A jeżeli, wcześniej, ktoś napisał po angielsku, to zwykły tłumacz Google da Ci ogólne pojęcie o co chodzi. Znając temat, bez problemu będziesz miał pełną widzę w temacie. Ja w ten sposób, przynajmniej, nie znając niemieckiego, dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy napisanych po niemiecku.

Wiesz o tym dobrze, że narzekanie na tym forum, jeszcze niczego nie zmieniło. Możesz tu otrzymać proste porady na temat istniejących zdarzeń, nic więcej. :slight_smile:

Jeśli chcesz mieć idealną mapę szkół, czy inną tematyczną, to można to zrobić, pobierając dane z bazy danych, według własnego widzimisię, nadając własne ikony i kolory, lub dodając nakładkę, lub poprosić o to inną osobę.
5. Ciągle piszesz o kasowaniu. Ja, mając taką dużą ilość zmian, nie zauważyłem aby ktoś usuwał moje nazwy szkół czy przedszkoli, najwyżej zostały zaktualizowane. Czyli robisz, przy niedzieli, “z igły widły” :slight_smile:
Jeśli uważasz, że to jest masowe, to napisz, z grubsza, z ilu szkól zostały usunięte kropki?
Ale czy warto tak się ekscytować? :slight_smile:

Błąd, proszę o usunięcie.

na przykładzie prostego zespołu szkół gimnazjum + liceum:

  1. Nadal nie wiem jak to poprawnie oznaczyć - mówicie “osobne punkty”, ok, ale w takim razie gdzie się niby mają znajdywać te poszczególne punkty? W wielu przypadkach takie zespoły to wbrew pozorom nie żadne osobne skrzydła budynku czy wgl osobne budynki, a mieszanina sal z których korzystają na zmianę gimnazjaliści i licealiści. Dlatego powinniśmy opracować wspólne powiązanie tych “podjednostek” do zespołu.
  2. Z racji że adresy są przywiązane nie do działki i nie do szkoły, tylko do budynku, to informacje adresowe pakujemy w budynek (building=school), a że teren szkoły to nie tylko ten budynek to otaczamy go obszarem amenity=school. Tutaj pytanie - czy w takim razie duplikować informacje adresowe też do obszaru amenity? (nie robię tego, bo zdaje się że duplikacja adresów powoduje jakieś problemy, dobrze mówię?)
  3. Co do kwestii “amenity=school”/ “landuse=school” to wg mnie wariactwem jest promowanie w tym przypadku landuse, skoro dokładność mapy się zwiększa i uwzględniamy już np. pokrycie terenu szkoły trawnikiem (landuse=grass). Co wtedy? Mamy dwa nakładające się na siebie obszary landuse, z czego jeden jest fizyczny a drugi administracyjny

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/landuse%3Dschool

Mylisz chyba pojęcia.
To co chciałbyś widzieć to wkracza w zakres Indoor.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Simple_Indoor_Tagging
Możesz wtedy zmapować poszczególne klasy na każdym piętrze i dać tagi z “description” co się w tej klasie dzieje.

Nieistotne gdzie postawisz kropkę w obrębie jakiegoś budynku. Ważne, że pokaże, ogólnie, w której części budynku jest ta tagowana kropka.
Jeśli budynek ma kilka adresów, praktycznie przyporządkowanych do wejść do budynku, to idealnie byłoby zaznaczyć lokalizacji wejść z odpowiednim tagowaniem i przyporządkowany adres, zamiast jeden dla całego budynku.
Jest to popularne w zabudowie ciągłej miejskiej, gdzie wewnątrz obrysu budynku widzimy kilka węzłów z adresami, w miejscu wejść jeśli znane ich położenie.

I tu właśnie jest pole dla “landuse=school” kiedy mamy wiele obiektów “amenity”
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:amenity
Pozwala wtedy na oddzielne tagowanie szkoły, przedszkola, hali sportowej, biblioteki, ławek itd.

Ale ja z wpisu rowers2 zrozumiałem, ze gdzieś tam na mapie nie ma szkoły podstawowej, tylko zespół szkół i że warto ustalić jakiś schemat tagowania.

I ja się z tym zasadniczo zgadzam. Dodatkowo, po ustaleniu, powinniśmy to da gdzieś w wiki.

Z drugiej strony - gdzie tej szkoły podstawowej nie ma?

Ja wiem, że rowers2 pisze bardzo obszernie, ale czasem warto z tego wyciągnąć główną myśl, bo często bywa niegłupia.