Poprawianie geometrii granic administracyjnych

Opis problemu:
Wiele granic administracyjnych ma bardzo uproszczone przebiegi. To spuścizna czasów, gdy nie było dobrego źródła, z którego można by było skorzystać przy tworzeniu granic, ale byli zawzięci maperzy rysujący z tego, co było. Obecnie mamy dostępne dobre źródła w ramach informacji publicznej, więc bardzo zasadne byłoby poprawienie tych przebiegów, bo czasami rozbieżność sięga kilku kilometrów.

Rozwiązanie problemu:
No dobrze, ale skąd wiedzieć, które granice wymagają poprawy? Wpadłem na pomysł, by wykorzystać granice z PRG (Państwowy Rejestr Granic) i wygenerować różnice między PRG a granicami gmin w OSM. Poprosiłem Andrzeja (jendrusk) o realizację tego pomysłu, skutkiem czego jest wizualizacja, pokazująca te rozbieżności (na razie tylko 200 najbardziej niezgodnych gmin):
http://mapa.abakus.net.pl/rep_osm2prg.html

Jak z tego korzystać?
Temat jest skierowany do osmowych wyjadaczy. Najlepiej podpiąć sobie w JOSM warstwę WMS z tymi rozbieżnościami, adres:

wms:http://mapa.abakus.net.pl:80/geoserver/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=osm:view_rep_prg2osm_dif&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Oprócz tego, trzeba mieć włączoną warstwę PRG, adres (zaktualizowany):

wms:http://mapa.abakus.net.pl:80/geoserver/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=osm:rep_osm2prg_prg&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Mając te dwie warstwy włączone, możemy poprawiać przebiegi granic. Przydatny jest tutaj “tryb poprawiania dokładności linii” (w JOSM siedzi pod literką W). Inną przydatną funkcją jest “Zastąp geometrię” (ta funkcja jest we wtyczce utils_plugin2)

Uwagi:
Jak z każdą wizualizacją, trzeba do tego podchodzić z dystansem. Nie mówię tu o poprawianiu zwykłej geometrii, ale o przypadkach wątpliwych. W PRG/EMUiA też zdarzają się błędy i najlepiej takie coś zostawić, pisząc o tym na forum, zamiast ślepo poprawiać do wizualizacji. Dla przykładu, na razie znalazłem dwa takie problemy:
1: http://mapa.abakus.net.pl/rep_osm2prg.html#zoom=9&lat=401762.19409&lon=811709.87354&layers=BTT
2: http://mapa.abakus.net.pl/rep_osm2prg.html#zoom=10&lat=713144.28368&lon=616809.87077&layers=BTT
… i na pewno jest ich więcej.

Kafelki z diffami aktualizują się raz na dobę, w nocy.

Miłego poprawiania :slight_smile:

tak przy okazji poproszę o link do podkładu z granicami sołectw by móc je dodać tam gdzie i brakuje całkiem :wink:

Nie róbmy znowu z jednego konkretnego tematu mieszanki dyskusji w którym potem ciężko jest szukać przydatnych rzeczy ._.

Nawet to że o tym pisze w tym temacie o tym świadczy :stuck_out_tongue: Ponieważ nie ma dodanego konkretnego np. tematu "sugestie " gdzie bym mógł to umieścić. Ale ktoś to napisać gdzieś musi hehe

Faktem jest że powinno być więcej takich tematów jak w pierwszym poście, które są konkretnie ukierunkowane. Tylko każdy dodany osobno dotyczący co poprawiać i szczegółowo opisane narzędzia i linki które umożliwiają to robić. Sam spróbowałem taką wiedzę zebrać w jednym temacie (i dalej będę to robił), ale widzę że zniknął on już dawno z “głównych stron gazet” i będzie się coraz bardziej oddalał (nie został przypięty), a karuzela kręci się dalej :stuck_out_tongue:

Przydało by się więcej tak samo dodanych informacji, ale dotyczących każdy z osobna czegoś innego. Bo znowu zacznie się temat w którym będzie 30 stron a w każdym poście napisane rzeczy dotyczące zupełnie czegoś innego.

Sam chcę wiele poprawiać tylko nie mogę znaleźć czasem konkretnych informacji ani narzędzi. Przykładem są aktualne adresy wms. I trzeba samemu przeszukiwać forum i tematy wzdłuż i wszerz, dodatkowo wszystko sprawdzać samemu, które linki są najaktualniejsze i odpowiedniejsze np. na jakiś rejon aby używać ich do poprawy, ponieważ jest tyle podanych linków i narzędzi rozproszonych po różnych tematach że człowiek już czasem sam nie wie czego ma używać…

Ten post w tym temacie jest dowodem że nie tylko ja nie wiem :slight_smile:

Jeśli ja nie wiem czasem wszystkiego (dodaję ciągle kolejną wiedzę), to co powie ktoś nowy kto będzie chciał zacząć coś poprawiać i robić to dobrze

A dlaczego nie możemy skorzystać z danych, które wykorzystano do pokazania różnic i je zaimportować?
Pewnie chodzi o zgody, ale ręczna zabawa z podkładem PRG w JOSM przy zoome 5m to zajmie wiele lat pojedynczym maperom.

Jeśli znasz narzędzie, które poradzi sobie z problemami topologii, to proszę bardzo :stuck_out_tongue:

To może ja słów kilka technicznie…
Raport powstaje przez odjęcie od prg danych osm (i odwrotnie) o tym samym teryt:terc. Dalej obliczam stosunek obszaru różnicy do obszaru gminy i wybieram 200 pierwszych (najgorszych). Pogrupowane są co 50 od granatowego (50 najgorszych) do białego (50 najlepszych z 200 najgorszych)
Przelicza się to jakieś 5 minut więc ustawiłem raz na dobę - i tak nie sądzę żeby w dobę udało się naprawić więcej niż 200, a jeśli to się przestawi.
Granice PRG są pobrane ze strony CODGiK ponad rok temu dlatego mogą być rozbieżności. Niestety jakość tych danych jest taka, że naprawa topologii w nich zajęła mi za pierwszym razem ponad 16h więc na razie nie aktualizuję (pewnie w końcu będzie trzeba…)
Co do importu tych danych problem polega na tym, że dane PRG to warstwa obszarów SHP a dane OSM to topologia (linie ograniczające spięte relacjami). Nie znalazłem narzędzia do konwersji tego wprost. Coś podobnego robi pg_topology, ale dane są kiepskie a pg_topology w fazie beta i koniec końców po tygodniu walki nie udało mi się zaimportować tych obszarów - każdy import trwał kilka godzin i kończył się błędem, więc się poddałem. Nawet jakby to się udało to trzeba by napisać jakiś konwerter, który później topologie przekonwertowałby do danych osm… słowem - kupa roboty i czasu, którego niestety aktualnie nie mam… Co gorsza (lub lepsza-zależy od miejsca siedzenia) za miesiąc powiększa mi się rodzina więc nie zanosi się żebym w najbliższym czasie miał jakiś dodatkowy czas wolny.
Ergo: chyba nie zostaje nic innego jak poprawiać to ręcznie

Jest duża różnica przy Zielonej Górze, która odzwierciedla stan sprzed 2015, czyli sprzed rozszerzenia miasta i gminy.
Sprawdziłem granice gminy z danymi pobranymi z CODGiK (z 27-01-2016) i są one prawidłowe, uwzględniają rozszerzenie.
Skąd więc pojawia się tu różnica?

EDIT: To jest granica gminy w OSM http://www.openstreetmap.org/relation/2866219 i jest ona zgodna z tą w PRG.

Słowem jest taka możliwość że mam w bazie dane jeszcze sprzed tych zmian…

Ok, czyli dane zostały pobrane ponad 2 lata temu :slight_smile:

Bartoszyce zmieniły granicę w 2014, włączona została m.in. wieś Jarkowo. Mapka pokazuje prawidłowo obszar wyłączony z gminy i włączony do miasta.

Czyli podkład z PRG pokazuje bzdurę? Bo linia pokazuje jeszcze Bartoszyce bez Jarkowa…

Trudno mi powiedzieć, bo nie udało mi się (jeszcze) uruchomić tego podkładu. Porównuję więc do granic z pliku SHP.

Ok, skoro są takie rozbieżności to postaram się zaimportować zupełnie obok aktualne gminy z prg do bazy… do moich zastosowań się nie przydadzą bez poprawek ale przynajmniej raport będzie pewniejszy…

Przy okazji… porobiłem kiedyś trochę takich dziwnych raportów - może się komuś przyda… ewentualnie jakby ktoś potrzebował coś podobnego to mogę złożyć na szybko…

//EDYTKA

Poprawione. Jest też warstwa z tymi nowymi granicami.

No i to jest “piękne” - okazuje się, że gugik za pomocą swojego WMS serwuje nieaktualne dane - inne niż to, co jest dostępne na stronie.
Poprawiłem link do WMS z PRG w pierwszym poście - teraz wskazuje on na PRG pobrane ze strony gugiku i wystawione przez Jendruska jako WMS.

A Bartoszyce poprawiłem.

Takie konwersje robi Grass. Inna sprawa, że dane PRG mają nieco śmieci, niedokładności, dziwnych obszarów. To zapewne trzeba poprawiać ręcznie.

Jakieś eksterytorialne działki, które nie mają odzwierciedlenia na podkładzie EMUiA… http://mapa.abakus.net.pl/rep_osm2prg.html#zoom=11&lat=440357.76679&lon=403655.88004&layers=BFTF

Sugerowałbym dużą rozwagę przy zmianie przebiegu granic.

Ja rysowałem granice bazując na EMUiA.
Ten link pokrywał się z granicami z EMUiA:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_PRG_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Gminy,NazwaGminy&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0)}

Ale te powyższe linki pokazują całkiem inny przebieg granic.
Zauważyłem to kiedy próbowałem poprawić granice gminy Rzeczyce.
Czyli wszystkie granice które wyrysowałem byłyby złe.

PS.
Na EMUiA, czasami, były granice z podwójnymi liniami.
Z moich obserwacji wynikało to stąd, że przebieg granicy dawał dwie opcje do wyboru:

  • jedna, granica przebiegała niezależnie od położenia drogi/ścieżki,
  • druga, granica przebiegała środkiem drogi/ścieżki.

Szkoda, że linki do EMUiA nie są już dostępne.

EMUiA też ma nieaktualne dane. Na przykład wczoraj poprawiałem Tychy, które wymieniły się z sąsiednią gminą 33 hektarami obszaru w 2012 roku. EMUiA miała stary przebieg, PRG (ten wystawiony przez jendruska) miało nowy przebieg granicy.

Czyli co?
Odstawiamy EMUiA i używamy PRG (od jendruska)?
A co z wsiami?

A co ma być ze wsiami? Wsie nadal możesz rysować z EMUiA; niezgodności między PRG a EMUiA jest bardzo mało w skali całego kraju. Lepszego źródła na razie nie ma (chyba).