Remanent stanu posiadania

Prosiłbym o zrobienie remanentu stanu posiadania. Prosiłem kilkakrotnie np. w wątku o osmapie po tym jak koledzy kilkakrotnie pytali co się dzieje i nie uzyskali odpowiedzi.
Ja rozumiem, że kwestia narzędzi jakimi administrował marimil jest delikatna, ale chyba nie aż tak aby społeczność była odcięta od inforamacji co do tego co straciliśmy i jakie są szanse na uruchomienie narzędzi, które przyspieszały nam prace.

Marimil był geniuszem w trafianiu w potrzeby maperów oraz w pomysłach, że o tempie realizacji wizualizacji nie wspomnę.
Rozumiem, że koledzy równie zdolni jak np. Andrzej mogą nie mieć czasu i możliwości szybkiego opanowania kodu marimila.

Ale należy rozróżnić rozwój wizualizacji, który bez marimila jest mocno wątpliwy, od uruchomienia tego co zostało stworzone.
Ponieważ wiele wizualizacji pół roku temu odświeżało się często a potem w odstępach comiesięcznych, należy przyjąć, że kod działa a tylko wymaga pracochłonności odświeżanie bazy danych lub brak jest mocy przerobowych serwera.
To naprawdę tak drażliwe, że stowarzyszenie nie chce informować na czym stoimy? Szczególnie, że ostatnio zdaje się padł serwer i sytuacja się pogorszyła.
Czy oddano pożyczony serwer?

Jeśli problemem jest czas wolontariuszy obsługujących osmapę to może zagłosujmy, które wizualizacje są niezbędne, a które można odświeżać rzadziej.
Nie interesuje nas na tym etapie czy marimil się obraził, czy też jego sytuacja życiowa się zmieniła.
Nie chcemy naciskać na pozostałych kolegów aby się bardziej postarali. Chodzi o podstawową informację na co możemy liczyć i kiedy, bo sytuacja jest dziwna, że po kilku miesiącach oczekiwań nie tylko na narzędzia, które nie działają, ale brak informacji dlaczego tak jest i jak długo to może potrwać.

Proszę nie mieć pretensji jeśli część z tego co napisałem jest nieprawdziwa ale czy my musimy się wszystkiego domyślać np.dlaczego to temat tabu?

Sam jestem ciekaw i w pełni popieram - nie chodzi o naciskanie ani pretensje (raczej podziękowania za dotychczasowe działania!), tylko żebyśmy wiedzieli co się dzieje, bo od tego zależą opcje na przyszłość, np. w sprawie a:h.

Ja ze swojej strony proponuję utworzenie profilu na GitHub’ie/GitLab’ie/Bitbucket’cie pod szyldem polskiej organizacji OSM, w którym zawarte będą niektóre niezbędne dla naszej społeczności projekty, a których autorzy zgodzą się na rozpowszechnianie ich w takiej formie. Tego typu infrastruktura skądinąd budowana i używana przez lata nie powinna znikać z dnia na dzień.

To już niestety tradycyjny problem. Patrz forum i znikający Lambertus. Tak samo gdy zepsuł się MapCraft, musiałem dobijać się do autora, żeby poprawił. Albo się coś robi porządnie, łącznie z wyznaczeniem zapasowej osoby do utrzymania, albo wcale, bo po co wtedy ktoś ma tego używać?

Zawsze wydawało mi się że Github lub inne podobne powinny być wystarczającą gwarancją że chociażby sam twórca się odezwie na jakieś zapytanie. Ale wiele razy już mnie zmyliło to założenie, niestety :confused: Jeśli chodzi o moje “projekty”, to jak najbardziej jestem kontaktowy :slight_smile:

@Teiron
+1, jestem za. Byłaby wtedy możliwość ew. jakiegośtam dalszego rozwoju tych narzędzi itp.

Jeśli chodzi o to co jest grane z Osmapą, to jestem za informacjami, nawet jeśli nie są one dobre. Lepiej takie niż nie wiedzieć nic i gdybać.

O ile się orientuję to marimil miał problem z pojemnością serwera aby jego wizualizacje działały poprawnie. Miał pomysł jak to poprawić i czekał na deklaracje zwrotne.

Dzień dobry

Wiem - dawno mnie nie było. Na razie nieobecności tłumaczyć nie będę.

W temacie działania serwera, który chyba był poruszany wcześniej (nie śledzę dokładnie forum), wyjaśniam:
Potwierdzam to co pisał Władek - problem z aktualizacjami wizualizacji wyniknął z braku miejsca na dysku serwera. Musiałem je zatrzymywać, bo kończyło się miejsce i system nie działał poprawnie. Zdarzało się, że musiałem usuwać całe tabele danych, jeśli w danym momencie miejsca było mało a ja nie mogłem zrobić aktualizacji bazy. Teraz na pewno dane nie są kompletne i popsute, bo po ostatnich restartach serwera aktualizacje bazy nakładane były na niekompletne dane.

Nadmienię, że moje wizualizacje osmapa.pl/w nie mają związku z główną mapą osmapa.pl i poza zajmowaniem miejsca na dysku nie powinny mieć wpływu funkcjonowanie całego serwera i reszty usług. W tym momencie pojemność dysku to 100GB. Nie wiem co jeszcze się na nim znajduje. Myślę, że kolejna partycja 100GB (oczywiście może być więcej) powinna wystarczyć aby wizualizacje działały przez jakiś czas bez ingerencji zewnętrznej a serwer był w miarę bezpieczny.

Dobrze Cię widzieć Marmil :slight_smile:

Czy baza danych jest tworzona z zrzutu dla całego świata? Czy jeśli tak to czy nie lepiej byłoby ograniczyć jej zasięg np. tylko do Europy?

Nie musisz. Ważne, że znowu jestes :smiley: