żeby lasy były poprawnymi multipolygonami.

Możesz odrobine rozwinąć ? Bo ostatnio zaimportowny las z UMP zapocił mi tel kom przy renderowaniu, to go (las) pociąłem na kilka kawałków i jestem ciekaw jak to się powinno robić poprawnie ?

Pociecie jego obrysu na kawalki jest ok, czyli jesli masz kwadrat to mozesz go pociac na cztery boki i wlozyc je do relacji multipolygon z rola outer. Ja staralem sie generalnie zeby zadna droga nie miala wiecej niz 100-200 wezlow (w UMP zdarzaja sie po > 2000). Inny sposob to pociac wielokat na mniejsze pelnoprawne wielokaty, np kwadrat na dwa trojkaty – taki sposob zastosowali miejscami w UMP, ale na mapniku widac wtedy te granice miedzy jednym wielokatem i drugim, ktora nie ma odbicia w rzeczywistosci.

Wszystkie zasady konstruowania skomplikowanych ksztaltow wyjasnione za pomoca rysunkow na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:multipolygon

Poprawki w imporcie wymagaja jeszcze usuniecia jakis dziwnych nachodzacych na siebie ksztaltow, dziur w lasach zrobionych za pomoca “petelki” w obrysie, itd. Skrypt do konwersji zawsze stara sie rysowac ksztalty w kierunku przeciwnym do ruchu wskazowek zegara odwracajac te cykle (uzywajac matematycznego terminu) ktore sa zgodnie z k.r.w.z. a kiedy nie jest w stanie powiedziec w ktorym kierunku jest dany cykl, wtedy dodaje tag “fixme=Weird shape” i to w praktyce wykrywa wiekszosc problemow.

Ooo, a skąd tam lasy? Czyżby ktoś wszystkie ręcznie wrysował??

BP, PPNMSP

Dodam tylko, że w źródłach ump jest programik, który popełniłem przy okazji renderowania WWW (mapa.ump.waw.pl), który stara się ustawić poprawną kierunkowość wielokątów typu multipolygon, czyli żeby zewnętrzne krawędzie były zorientowane przeciwnie do wewnętrznych:
narzedzia/ump-www/ump2osm/polygon_cleaner/

Z przydatnych narzędzi mogę jeszcze polecić, a przynajmniej we fragmentach, skrypt narzedzia/ump-www/ump2osm/preprocess.sh, który m.in. konwertuje polskie znaki do utf8 ze śmietnika kodowań jakim jest ump (cp1250 + iso8859-2). Są tam też różne sztuczki pod kątem konwertera, którego nie koniecznie polecam do importów, bo załączony plik z konfiguracją konwersji (rules.xml) generuje plik osm mocno odbiegający od konwencji OSM.