OpenStreetMap Forum

The Free Wiki World Map

You are not logged in.

#1 2009-11-04 20:01:28

rhn
Member
Registered: 2008-10-30

building=* i inne w Warszawie

Właśnie zobaczyłem dziwne tagi w Warszawie, np:
building=hall
building=services
amenity=grit_bin
amenity=citymap_post
maxspeed=* obok drogi (jako znak?)

Korci mnie, żeby pozmieniać building=* na building=yes tam, gdzie obok są jakieś dane na temat tej budowli (np. węzeł hotel). Znalazłem jedną propozycję tagowania bulding=*, która nie zgadza się z tym, co jest na mapie.
amenity=citymap_post wygląda na całkiem fajnie zamienialne na tourism=information; information=map; map_size=city (wzięte z presetów JOSM).

maxspeed nie ruszam z braku danych (chociaż ograniczenie w mieście do 50 jest bez sensu na dzień dzisiejszy i właściwie do wywalenia).

W razie, gdyby to było dobre, to ja zepsułem smile

#2 2009-11-04 20:25:38

balrog-kun
Member
From: Warsaw, Poland
Registered: 2008-08-10
Website

Re: building=* i inne w Warszawie

rhn wrote:

Właśnie zobaczyłem dziwne tagi w Warszawie, np:
building=hall
building=services

To jak najbardziej jest poprawne -- building=yes to chyba tylko wtedy kiedy nie wiadomo co to za rodzaj budynku.  Wszystko co jest building=* z wyjatkiem building=no jest traktowane jednakowo przez narzedzia takie jak renderer, ale moze w ktorym momencie ta informacja zostanie tez wykorzystana.  (http://osmdoc.com/en/tag/building/#values)

rhn wrote:

amenity=grit_bin
amenity=citymap_post

Te dodawalem na podstawie Map_features, byc moze juz sie zmienilo.  Wiemy jednak ze Map_features, tak samo jak presety JOSM / Potlatch to tylko wskazowka a nie "instrukcja" bo tagi sa "freeform".  Prosilbym zebys nie zmienial pojedynczych amenity=citymap_post -- te ktore maja operator=msi dodawalem ja i mam liste ich wszystkich wiec najchetniej zmienilbym je wszystkie jednoczesnie zeby nie bylo niespojnosci w tagowaniu -- to sa takie niebieskie tablice ustawione w miescie przez MSI i sa tez w okolicach Warszawy.

Teoretycznie jak ktos zmienia cos w Map_Features to wtedy powinno to byc jednoczesnie zmienione na calej mapie ale nie zawsze tak jest.

#3 2009-11-05 18:50:11

rhn
Member

Co do "freeformowości", to jest po to, żeby dać dobrym nowym pomysłom szanse na rozprzestrzenienie się. Myślę, że JOSMowy sposób oznaczania map w terenie jest takim dobrym pomysłem i warto byłoby teraz do niego przejść - zwłaszcza, że w Twoich wyraźnie widnieje TODO smile.

Może warto byłoby pozamieniać te nieszczęsne budynki chociaż w niektórych przypadkach na coś bardziej użytecznego? Wielokąt z building=hotel, a wewnątrz węzeł z tourism=hotel miałby więcej sensu przy zastosowaniu tagów z węzła do wielokąta, z building=yes albo w ogóle nieobecnym. Jeszcze inaczej z building=service (który nie jest używany w praktyce, ani nie proponowany na wiki), ze stacją paliw tuż obok.

Może warto byłoby choć takie kwiatki pozamieniać na coś innego kosztem tagu building?

#4 2009-11-05 20:23:10

balrog-kun
Member
Website

rhn wrote:

Co do "freeformowości", to jest po to, żeby dać dobrym nowym pomysłom szanse na rozprzestrzenienie się. Myślę, że JOSMowy sposób oznaczania map w terenie jest takim dobrym pomysłem i warto byłoby teraz do niego przejść

Zgadzam sie, a dokladnie wydaje mi sie ze o ile uzywam jakiegos oznaczenia ktore jest w Map_Features to musze (powinienem) uzywac go zgodnie z przeznaczeniem, natomiast moze byc tak jak w przypadku tych map kiedy tourism= do konca mi nie pasuje do tych map i wtedy uzywam czegos innego -- przynajmniej wtedy informacja o istnieniu tych map jest w jakiejs tam formie w bazie.

tourism=information kojarzy mi sie zawsze z biurem informacji turystycznej, ale chyba masz racje wiec pozmieniam je tak jak jest w presecie JOSM.

rhn wrote:

Może warto byłoby pozamieniać te nieszczęsne budynki chociaż w niektórych przypadkach na coś bardziej użytecznego? Wielokąt z building=hotel, a wewnątrz węzeł z tourism=hotel miałby więcej sensu przy zastosowaniu tagów z węzła do wielokąta, z building=yes albo w ogóle nieobecnym.

tourism=hotel na budynku zamiast na wezle, Ok, ale to nadal jest budynek.  Jesli bede szukal albo renderowal tylko budynki to chce tez uwzglednic ten budynek, wiec zostawilbym building=hotel.  Samo "yes" nie niesie zadnej informacji i nie widze zysku z zamieniania czegokolwiek na samo "yes", chyba ze nie wiemy co tam jest ale wiemy ze aktualna wartosc jest po prostu niezgodna z rzeczywistoscia.  Nie martwilbym sie ze tej wartosci nie ma na wiki, wiki mowi building=*, czyli tak samo jak w przypadku name=*

rhn wrote:

Jeszcze inaczej z building=service (który nie jest używany w praktyce, ani nie proponowany na wiki), ze stacją paliw tuż obok.

Tutaj to juz nie wiem, zalezy co uwazamy za stacje benzynowa - budynek stacji czy miejsce gdzie tankujesz?  Czesto budynek ma cos wiecej, np. maly supermarket, wiec wedlug mnie to sa oddzielne rzeczy (najchetniej bym nie wnikal w takie szczegoly)

Last edited by balrog-kun (2009-11-05 20:27:08)

#5 2009-11-07 16:38:50

rhn
Member

balrog-kun wrote:

tourism=information kojarzy mi sie zawsze z biurem informacji turystycznej, ale chyba masz racje wiec pozmieniam je tak jak jest w presecie JOSM.

W razie czego dane zawsze tam będą.

balrog-kun wrote:

tourism=hotel na budynku zamiast na wezle, Ok, ale to nadal jest budynek.  Jesli bede szukal albo renderowal tylko budynki to chce tez uwzglednic ten budynek, wiec zostawilbym building=hotel.  Samo "yes" nie niesie zadnej informacji i nie widze zysku z zamieniania czegokolwiek na samo "yes", chyba ze nie wiemy co tam jest ale wiemy ze aktualna wartosc jest po prostu niezgodna z rzeczywistoscia.  Nie martwilbym sie ze tej wartosci nie ma na wiki, wiki mowi building=*, czyli tak samo jak w przypadku name=*

Chodzi mi bardziej o to, że wtedy dane się dublują. Ktoś, kto będzie projektował skrypt zamieniający na jakiś teoretyczny przyszły model będzie musiał pamiętać, że dla jednego obiektu jedna wartość może być wielokrotnie zapisana. W momencie, gdy ktoś zapomni, w bazie pojawi się bałagan...

balrog-kun wrote:

Tutaj to juz nie wiem, zalezy co uwazamy za stacje benzynowa - budynek stacji czy miejsce gdzie tankujesz?  Czesto budynek ma cos wiecej, np. maly supermarket, wiec wedlug mnie to sa oddzielne rzeczy (najchetniej bym nie wnikal w takie szczegoly)

Prawdę mówiąc, sam nie wiem, o co mi tu chodziło.

#6 2009-11-12 15:35:13

balrog-kun
Member
Website

rhn wrote:

Chodzi mi bardziej o to, że wtedy dane się dublują. Ktoś, kto będzie projektował skrypt zamieniający na jakiś teoretyczny przyszły model będzie musiał pamiętać, że dla jednego obiektu jedna wartość może być wielokrotnie zapisana. W momencie, gdy ktoś zapomni, w bazie pojawi się bałagan...

Nie uwazam tego za duplikacje, jeden tag mowi o typie budynku a drugi o usludze ktora tam jest oferowana, jesli na przyklad hotel zbankrutuje to tourism=hotel zniknie ale building=hotel zostanie az sie zawali smile

Board footer