building=* i inne w Warszawie

Właśnie zobaczyłem dziwne tagi w Warszawie, np:
building=hall
building=services
amenity=grit_bin
amenity=citymap_post
maxspeed=* obok drogi (jako znak?)

Korci mnie, żeby pozmieniać building=* na building=yes tam, gdzie obok są jakieś dane na temat tej budowli (np. węzeł hotel). Znalazłem jedną propozycję tagowania bulding=*, która nie zgadza się z tym, co jest na mapie.
amenity=citymap_post wygląda na całkiem fajnie zamienialne na tourism=information; information=map; map_size=city (wzięte z presetów JOSM).

maxspeed nie ruszam z braku danych (chociaż ograniczenie w mieście do 50 jest bez sensu na dzień dzisiejszy i właściwie do wywalenia).

W razie, gdyby to było dobre, to ja zepsułem :slight_smile:

To jak najbardziej jest poprawne – building=yes to chyba tylko wtedy kiedy nie wiadomo co to za rodzaj budynku. Wszystko co jest building=* z wyjatkiem building=no jest traktowane jednakowo przez narzedzia takie jak renderer, ale moze w ktorym momencie ta informacja zostanie tez wykorzystana. (http://osmdoc.com/en/tag/building/#values)

Te dodawalem na podstawie Map_features, byc moze juz sie zmienilo. Wiemy jednak ze Map_features, tak samo jak presety JOSM / Potlatch to tylko wskazowka a nie “instrukcja” bo tagi sa “freeform”. Prosilbym zebys nie zmienial pojedynczych amenity=citymap_post – te ktore maja operator=msi dodawalem ja i mam liste ich wszystkich wiec najchetniej zmienilbym je wszystkie jednoczesnie zeby nie bylo niespojnosci w tagowaniu – to sa takie niebieskie tablice ustawione w miescie przez MSI i sa tez w okolicach Warszawy.

Teoretycznie jak ktos zmienia cos w Map_Features to wtedy powinno to byc jednoczesnie zmienione na calej mapie ale nie zawsze tak jest.

Co do “freeformowości”, to jest po to, żeby dać dobrym nowym pomysłom szanse na rozprzestrzenienie się. Myślę, że JOSMowy sposób oznaczania map w terenie jest takim dobrym pomysłem i warto byłoby teraz do niego przejść - zwłaszcza, że w Twoich wyraźnie widnieje TODO :).

Może warto byłoby pozamieniać te nieszczęsne budynki chociaż w niektórych przypadkach na coś bardziej użytecznego? Wielokąt z building=hotel, a wewnątrz węzeł z tourism=hotel miałby więcej sensu przy zastosowaniu tagów z węzła do wielokąta, z building=yes albo w ogóle nieobecnym. Jeszcze inaczej z building=service (który nie jest używany w praktyce, ani nie proponowany na wiki), ze stacją paliw tuż obok.

Może warto byłoby choć takie kwiatki pozamieniać na coś innego kosztem tagu building?

Zgadzam sie, a dokladnie wydaje mi sie ze o ile uzywam jakiegos oznaczenia ktore jest w Map_Features to musze (powinienem) uzywac go zgodnie z przeznaczeniem, natomiast moze byc tak jak w przypadku tych map kiedy tourism= do konca mi nie pasuje do tych map i wtedy uzywam czegos innego – przynajmniej wtedy informacja o istnieniu tych map jest w jakiejs tam formie w bazie.

tourism=information kojarzy mi sie zawsze z biurem informacji turystycznej, ale chyba masz racje wiec pozmieniam je tak jak jest w presecie JOSM.

tourism=hotel na budynku zamiast na wezle, Ok, ale to nadal jest budynek. Jesli bede szukal albo renderowal tylko budynki to chce tez uwzglednic ten budynek, wiec zostawilbym building=hotel. Samo “yes” nie niesie zadnej informacji i nie widze zysku z zamieniania czegokolwiek na samo “yes”, chyba ze nie wiemy co tam jest ale wiemy ze aktualna wartosc jest po prostu niezgodna z rzeczywistoscia. Nie martwilbym sie ze tej wartosci nie ma na wiki, wiki mowi building=, czyli tak samo jak w przypadku name=

Tutaj to juz nie wiem, zalezy co uwazamy za stacje benzynowa - budynek stacji czy miejsce gdzie tankujesz? Czesto budynek ma cos wiecej, np. maly supermarket, wiec wedlug mnie to sa oddzielne rzeczy (najchetniej bym nie wnikal w takie szczegoly)

W razie czego dane zawsze tam będą.

Chodzi mi bardziej o to, że wtedy dane się dublują. Ktoś, kto będzie projektował skrypt zamieniający na jakiś teoretyczny przyszły model będzie musiał pamiętać, że dla jednego obiektu jedna wartość może być wielokrotnie zapisana. W momencie, gdy ktoś zapomni, w bazie pojawi się bałagan…

Prawdę mówiąc, sam nie wiem, o co mi tu chodziło.

Nie uwazam tego za duplikacje, jeden tag mowi o typie budynku a drugi o usludze ktora tam jest oferowana, jesli na przyklad hotel zbankrutuje to tourism=hotel zniknie ale building=hotel zostanie az sie zawali :slight_smile: