Ciekawe rendery

Przy okazji renderowania innym kolorem, podaje linki do paru fajnych wizualizacji ktore sie pojawily niedawno, ktore moga pomoc tez w tagowaniu:

Ja będę monotonny i wkleję mapę komunikacji miejskiej:

http://öpnvkarte.de/?zoom=13&lat=51.10071&lon=17.04719&layers=BT

To ja dorzucę http://photosm.broadbox.de/ - zdjęcia z panoramio i flickr

Przyznam, że funkcjonalność z panoramio chętnie widziałbym na openstreetmap.org (lub przynajmniej openstreetmap.pl)… :smiley:

Genialny ten renderer!

A funkcjonalność z panoramio można osiągnąć przez openlayers. Nawet był gdzieś przykład na wiki ze słowackiej strony jak to zrobić.

Mnie bardziej ciekawi jak człowiek z openstreetbrowser.org renderuje tak fajnie linie autobusowe i tramwajowe. Próbowałem do niego napisać ale niestety brak odpowiedzi.

Mhm, tylko nadal nie ma języka polskiego - może ktoś chętny do przetłumaczenia? Mówię o “Map Index Language” :slight_smile:

Zajrzę co da się z tym zrobić…

Zauważyłem coś brzydkiego w generowaniu listy ulic - jest generowana na podstawie czystego name=*, dzięki czemu kolejność alfabetyczna nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Przykładowe sortowanie:

J
Jana Pawła II
Józefa Stalina
M
Marii Skłodowskiej-Curie
Młynowa

Czy na pewno dobrze robimy umieszczając pełne nazwy ulic w name? Wg mnie powinniśmy mieć jeszcze nazwę skróconą, którą ludzie posługują się na co dzień. Ten “renderer” sugeruje, że powinna się znajdować w name.
Może ktoś zna rozwiązanie?

I tu jest pies pogrzebany. Dążyliśmy do wpisywania pełnych (oficjalnych) nazw w tagu name. Sam zresztą o to zabiegałem. A teraz należałoby przenieść zawartość ‘name’ do ‘official_name’, w ‘name’ zostawiając nazwę… nazwijmy ją potoczną. Nawet w TERYT nazwy podzielone są na człony i to nie pierwszy jest tym głównym.
Problem wyszedł w tym projekcie, wyjdzie i w następnych. Kiedyś i tak trzeba będzie to zrobić. Ja jednak nie czuję się upoważniony do podjęcia takiej decyzji.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Name tu trafiłem na tag official_name.

Myślę, że nie o to tu chodzi, po prostu w tej chwili ten renderer nie zna polskiego “collation”, znaczy się dla niego polskie znaki mają wartość większą niż Z. Co do wszelkich “aleji, placów” itp to do rozwiązanie odpowiednią konwersją po stronie maposmatic

EDIT: Ech genialnie, nic dzisiaj nie działa, ohloh.net padł, nongnu padło, wygląda na to że mam wolne heh

Marii Skłodowskiej-Curie powinno być pod ‘S’.

Może tak: wyobraź sobie, że jesteś… Jamajką (kobietą, bo prawdziwi mężczyźni nigdy nie pytają o drogę :wink: )
Trafiasz do Szczecina. Masz mapkę osm wydrukowaną, albo na telefonie. No i próbujesz się dowiedzieć jak trafić na Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nawet nie wiesz który z tych dziwnych wyrazów jest tym kluczowym. Nikt normalny nie posługuje się tą nazwą.
Podobnie wysyłając list na ten adres. Przecież nie wpisujesz ‘full_name’ na kopercie, bo miejsca zabraknie :wink:

A sorry, to faktycznie inny problem trochę. Zarzucony nam już przez jakiegoś Niemca z rok temu, że powinniśmy niby opisywać tak jak jest w rzeczywistości na tabliczkach, była już dyskusja :confused:

Tabliczki to jeszcze inny problem, bo każda jest inna :smiley:

OK, mam kod renderera jutro będę dodawał język polski.

Fajnie, dzięki :slight_smile:

Moim zdaniem w name powinno być to co w TERYT, bo na tabliczkach często są formy skrócone ze względu na brak miejsca.
Ogólnie poruszony tutaj problem jest cechą mediów tradycyjnych - wyszukiwanie na papierze jest o wiele cięższe niż w komputerze i problem trzeba rozwiązywać raczej po stronie maposmatic. Rzeczona Jamajka musi w przypadku “Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego” zrobić cztery iteracje i sprawdzić wszystkie 4 wyrazy :wink:

OK, pierwszy patch jest zaakceptowany i pewnie niedługo wleci na odpowiednie drzewo. Jak już tam będzie udostępnie swoje na github (albo gitorious - jak wolicie) do dalszych prac nad nim… Przykładzik jest tutaj: http://www.flickr.com/photos/deejay1/4345196793/

IMHO dodawajmy nadal imiona do wartosci name= a po prostu sortowanie dla jezyka polskiego niech bedzie po ostatnim czlonie nazwy, gdzie czlony sa tylko oddzielane spacjami, np. Curie-Sklodowskiej jest jednym czlonem. To nie jest problem specyficzny dla jezyka polskiego. W innych krajach nie pomija sie slowa Ulica na poczatku (np. na Ukrainie jest Ul. przed kazda nazwa a w Hiszpanii Calle w dodatku z roznymi rodzajnikami, podobnie na mapie microsoftu w Pl kazda ulica zaczyna sie od Ulica). Na polskich mapach ze spisami ulic widzialem dwa rozwiazania: sortowanie po ostatnim czlonie, albo zamiane nazwy ulicy na forme “Nazwisko, Imiona przydomki etc”.

W wyszukiwarkach z kolei stosuje sie listy stopwords czyli listy slow ktore pomija sie przy indeksowaniu, zwykle sa to wszystkie 1-2-3-literowe slowa plus inne czesto wystepujace w stylu “Ulica”. Mozna by zrobic podobna liste dla imion, chociaz byloby to kiepskie rozwiazanie.

PS fajne dwa nowe style dla mapnika wykorzystuje mapa do biegow na orientacje, http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenOrienteeringMap

Przygotujesz regexa do tego? :wink:

EDIT: Polskie tłumaczenie do maposmatic jest również w trakcie pisania, stay tuned

W sumie to juz sam nie wiem, co jesli ulica nazywa sie Polskiego Czerwnoego Krzyża?

EDIT: moze wezmy liste dopelniaczy polskich imion z wikipedii i jesli nazwa zawiera imie to niech bedzie sortowana jak nazwisko, w przeciwnym wypadku tak jak jest. Do tego trzeba by dodac kilka imion zagranicznych w stylu Thomasa Woodrowa (Wilsona - ulica w Wawie), Francesco (Nullo - tak samo) itd oraz Braci (Łopieńskich, Śniadeckich, Czapskich) i Rodziny (Potulickich).

Jesli chodzi o nazwiska to regex wedlug ktorego trzeba by sortowac to [^ ]+ *$ (maks liczba niespacji + ewentualne spacje) ale chodzi o to zeby w indeksie widniala pelna nazwa, np:

P
Zenona Pająka
Ambrożego Przykłada

I jeszcze jesli osoby o tych samych nazwiskach maja byc alfabetycznie to s/^((.* )?)([^ ]+ *)$/\2 \1/, wtedy mielibysmy

P
Ambroży Przykład
Zenon Przykład