Narciarstwo

Chciałbym rozpocząć dyskusję n/t mapowania terenów narciarskich i infrastruktury towarzyszącej sportom zimowym.
Rowerzyści udzielają się bardzo aktywnie i w samym OSM i na forum, co walnie przyczynia się do rozwoju projektu, dlaczego nie mieliby tego robić narciarze?
Temat wydaje mi się trochę zapomniany przez społeczność, a przecież narciarzy mamy całkiem sporo. Dodatkowo, możliwość mapowania wyciągów i tras to jest kolejna rzecz, której nie ma na mapach G. i chyba się tam jej nie planuje. Może więc rozpropagowanie używania OSM wśród narciarzy - jako kolejnej przewagi nad konkurencją - ma jakiś sens?
Tak, wiem jest http://openpistemap.org/
Ale sam serwis poza renderowaniem wyciągów i tras niewiele robi. Zdaje się, że nawet nie renderuje tras biegowych.

Co mi się nasunęło przy kolejnym sezonie nanoszenia śladów moich zjazdów:

  1. Nie ma udokumentowanego sposobu na mapowanie wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Stawiam dolary przeciw orzechom, że w naszym kraju jest więcej wypożyczalni nart niż rowerów (oczywiście jedne i drugie są czynne sezonowo). Tymczasem TagInfo dla amenity=ski_rent (przez analogię do amenity=bike_rent) zwraca tylko 126 miejsc na całym świecie. Czy warto mapować wypożyczalnie podbijając ten tag w statystykach? Czy nie warto go uczynić oficjalnym?

  2. Na podstawowej warstwie OpenStreetMap wyciągi krzesełkowe są renderowane tak samo jak wyciągi stricte narciarskie (orczykowe/talerzykowe). To jest pomysł całkowicie chybiony, bo wiele wyciągów krzesełkowych jest czynnych cały rok, poza tym znam narciarzy, co “orczykiem nie grzeszą” :).

  3. Nie do końca wiem jak mapować trasy narciarskie. Co prawda jest udokumentowany zestaw tagów (route=piste, piste:type=…, piste:difficulty=…), ale walidator JOSMa nie wiedzieć czemu (zauważyłem w tym sezonie, wcześniej było OK) wypomina mi nie zamknięte obszary wskazując na trasy narciarskie.
    Trasa przecież raczej jest linią i to w przypadku narciarstwa alpejskiego - jednokierunkową z definicji?

  4. W powiązaniu do punktu 3. - niektóre trasy są na tyle szerokie, że warto je mapować obszarami. Jak to pogodzić z kierunkowością trasy (generalnie jeździmy w dół)? Analogicznie do nurtu rzeki płynącej przez jezioro (była gdzieś taka dyskusja)? Ale sam obszar trasy - jakie tagi sugerujecie? I czy to ma sens, skoro nawet specjalizowany serwis OpenPisteMap tego nie renderuje? Wiem, że nie mapujemy pod renderer, ale OPM powinien być w awangardzie tematu “OSM dla narciarzy”, skoro więc nawet nie ma tam renderingu, nie możemy się go spodziewać nigdzie.

  5. Jakaś nawigacja dla biegaczy, skiturowców? Bo korzystanie z nawigacji przez zjazdowców trudno mi sobie wyobrazić, chyba, że z czymś w rodzaju Google Goggles :sunglasses:.

Liczę na współpracę kolegów - narciarzy, temat “OSM i narty” chyba jest traktowany po macoszemu.

Na http://osmapa.pl/w/szlaki/ można wybrać ski :slight_smile: Sam kiedyś kilka tras biegowych wprowadzałem.

Chętnie pomapuję stoki, na których jeździłem. Niedawno oglądałem miejsca związane z narciarstwem i rzeczywicie OSM bardzo cieniutko w tym zakresie wygląda. Zaciekawił mnie sposób zamapowania zjeżdzalni grawitacyjnej na Gubałówce. Nie wiedziałem, że w Polsce mamy już monorail :wink:

po pierwsze nie openpistemap tylko opensnowmap.org z którego korzysta Osmand.
1,5 tygodnia temu byłem w Jurgowie. W Osmandzie update dostałem chyba na 2 dzień.
openpistemap jeszcze nie ma moich poprawek.

po drugie rental jest udokumentowany na wiki
Rental
Sled rental (rental=sled or amenity=sled_rental)
Ski rental (rental=ski or amenity=ski_rental)

po trzecie główna jak sama nazwa mówi nie jest dla narciarzy

po czwarte obszary są bez sensu, bo nie potrzebuję wiedzieć po jakim obszarze jadę, tylko gdzie mam się kierować

po piąte Osmand bardzo ładnie renderuje trasy, przynajmniej mi się podoba

aha, Cetusek, interesuje cię narciarstwo w OSM? już jesteś moim kolegą :slight_smile:

Tomek

Najciemniej jak zwykle pod latarnią, dzięki! Szkoda, że nie działa (nie renderują się trasy). Mam nadzieję, że tylko chwilowo ze względu na:
UWAGA! Aktualizacja bazy
część warstw może nie działać poprawnie.

Nie znałem. Znacznie lepszy od OpenPisteMap, dzięki.

Jeździłem w Jurgowie od 8 do 13 lutego. Musieliśmy się mijać na stoku :).

Powyższy cytat jest ze strony dotyczącej openpistemap, natomiast sam klucz rental jest opisany jako “proposed features”: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/rental, a dyskusja na jego temat jest raczej krytyczna. Chociaż faktycznie rental=ski ma ponad 180 wystąpień - nieco więcej niż amenity=ski_rental. Ale chyba żaden z nich nie jest wspierany przez jakikolwiek renderer lub inne narzędzie. Którego więc używać?

No właśnie. Więc zostawmy na niej krzesełka, a wyrzućmy orczyki lub renderujmy inaczej. Orczyki na ogólnej mapie są niepotrzebne, krzesła - tak.

Do nawigacji służą linie, do szczegółowej mapy - obszary. Akurat dla mnie jest ważna szerokość trasy, kiedy oglądam sobie ośrodki narciarskie na dużym ekranie. Z pewnością ważniejsza niż szerokość ulicy, a od dawna ulice już są mapowane obszarowo.

Do Osmanda jakoś się zraziłem w kontekście nawigacji samochodowej i chyba zapomniałem, że ma warstwę “ski”. Dzięki za przypomnienie.

Jeszcze w kontekście obszarów. Trasy narciarskie nie są tak ściśle zdefiniowane jak ulice i pasy jezdni. Na przykład w tym miejscu: http://opensnowmap.org/?zoom=16&lat=49.38642&lon=20.08873&layers=&marker=false bardzo ładnie są zmapowane trasy - zgodnie z oficjalną mapą ośrodka. Jednak gdyby były tu widoczne trasy jako obszary - można by było się zorientować, że w pobliżu szczytu Kotelnicy pomiędzy trzema niebieskimi trasami i dwoma sąsiadującymi z nimi czerwonymi nie ma w terenie żadnych barier i de facto stanowią jeden szeroki szlak.
Nadal nie wiem jak to zmapować.

Oczywiście, że interesuje. Mam dużo dalej niż Ty z Krakowa, ale też byłem w tym terminie. Na Szymoszkowej i w Małym Chichym.

W kontekście przeglądania na kompie jest jeszcze waymarkedtrails:
http://slopemap.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=11&lat=50.74185&lon=15.70726&hill=0#

Niestety nie chwilowo :wink: Na mapie są tylko relacje route=ski. Jeśli jest zainteresowanie, mógłbym dodać i tę drugą (zakładam, że chodzi o relację).

Kiedyś nawet pisałem, że mogę się zająć wizualizacją obiektów narciarskich. Niestety jestem tylko teoretykiem a dwa ostatnie sezony nie pozwoliły mi na zgłębienie tematu w sposób praktyczny :/.
Jeśli pomimo wspomnianych serwisów narciarskich jest potrzeba zebrania wszystkiego razem w postaci wizualizacji, to mogę przygotować odpowiednie warstwy. Prosiłbym wtedy o jakąś specyfikację, ew. linki do wiki, na co zwrócić uwagę. Obszary też mogę wziąć pod uwagę.

Ja nigdy nie lubiłem jeździć z kijkami, wolę większe przechyły (biedne kolana). Telefon mam w nieprzemakalnym etui, które mogę przytwierdzić na rzepie do ręki, więc teoretycznie mogę jechać jak kierowca oglądający filmy z jutuba w czasie jazdy :slight_smile:
Gorzej w pełnym słońcu, bo okulary fotochromowe mnie całkiem odcinają od wyświetlacza. Szkoda, że okulary Google Glass zostały wycofane, może by mnie było na nie stać kiedyś.

Nie, nie chodzi o relację. Zarówno OpenPisteMap jak i OpenSnowMap wyświetlają drogi zamarkowane wprost jako route=piste, piste:type=downhill. Relacja dla tras zjazdowych wydaje mi się przerostem formy nad treścią. Zasadniczo są to trasy “dedykowane” narciarzom i tylko im, w odróżnieniu od szlaków turystycznych prowadzonych po drogach, chodnikach i ścieżkach używanych także w inny sposób. Nie spotkałem się jeszcze z relacją na trasie narciarskiej. Być może ma to sens dla tras biegowych.

Do wizualizacji narciarskiego OSM najważniejsze są moim zdaniem: trasy (oczywiście kolorowe), wyciągi (z rozróżnieniem typu), wypożyczalnie i serwis sprzętu, dyżurki ratowników, punkty gastronomiczne i toalety.

ja bym dodał jeszcze hazard=avalanche czy jak to tam było, ale to raczej nie w Polsce.

Zauważyłem, że na opensnowmap.org funkcjonuje prosty routing. Wypada teraz ładnie połączyć pistes z aerialways i dorysować połączenia w co bardziej złożonych kurortach w Polsce.
Zastanawia mnie tylko, że nie ma tagu narciarskiego w rodzaju “piste:type=link i oneway=no” (podjedź sobie odpychając się kijkami, a jak nie masz to na jodełkę, albo zdejmij narty i nieś, bo tu jest płasko a my mamy cię wiesz gdzie).
Czyżby to była polska specjalność? Na przykład w Wierchomli, przy mokrym śniegu nie ma szans rozpędzić się i przejechać z jednej doliny w drugą bez wysiłku. Zaznaczanie tego novice też jest raczej nie na miejscu.

Świetny pomysł. Jestem za.

Jakaś próba już była: http://www.openstreetmap.org/way/93264599

Najlepsze miejsce związane z nartami jakie znam. Ale ta relacja też mnie zmasakrowała.

http://www.openstreetmap.org/relation/3545276

W życiu się nie podejmę zrobić czegoś takiego choćby we wspomnianej przeze mnie Wierchomli.

To chyba po prostu jest najlepsze miejsce w Europie.
Relacja jak relacja. Po prostu dodano do niej wszystkie wyciągi i trasy. Jak widać sporo tego.
Dzięki za przypomnienie o Trzech Dolinach. Tam są trasy mapowane zarówno jako linie, jak i jako obszary. I ładnie się to renderuje na OpenSnowMap, więc można przyjąć to za standard, chociaż nigdzie nie znalazłem dokumentacji.
W wolnej chwili spróbuję coś pomapować obszarami u nas. Uczmy się od najlepszych!

Jak Wam się podoba Jurgów z trasami zmapowanymi obszarowo?
http://opensnowmap.org/?zoom=16&lat=49.31462&lon=20.1596&layers=&marker=false

Dla mnie świetne.