Zniekształcenia przy eksportowaniu OSM do Shapefile

Chciałem wyeksportować fragment OSM do .shp, by móc go edytować w ArcMapie. Skorzystałem ze strony http://extract.bbbike.org/, wybrałem obszar i dostałem pliki .shp. Zależało mi przede wszystkim na warstwie z budynkami. Niestety shape’y są zniekształcone w porównaniu do tego, co widzimy na OpenStreetMap. Poniżej screeny. Jakim sposobem uzyskać pliki shape o takim kształcie jak w OSM?

Podobnie widzę na MapSource mapkę dla Garmina.

To wygląda jak efekt zaokrąglenia (niższej dokładności) koordynat węzłów. Przykładowo, www renderuje z pełną dokładnością, czyli np. 7 miejsc po przecinku a eksport do shp ogranicza dokładność do 3 miejsc po przecinku. W ten sposób uzyskuje się mniejszy plik wynikowy ale węzły się trochę rozjeżdżają…

Tak na oko, to tam jest z 5-6 cyfr po przecinku, właściwie chyba bez powodu. Może kod konwertera jest zrobiony na zmiennym przecinku z pojedynczą precyzją?

Mapy dla Garmina mają pozycję definiowaną na liczbach całkowitych, co daje niecałe 5 cyfr po przecinku. Dlatego budynki są zniekształcone i niewiele da się zrobić dostępnymi narzędziami do konwersji.

Ale w tym wątku Garmin chyba nie bierze udziału? To konwersja danych OSM prosto z bazy bezpośrednio na plik shp. Czy format shp ma ograniczenie na liczbę miejsc po przecinku? Jeśli nie to problemem jest, jak sądzę, narzędzie konwertujące.

A sprawdzałeś co na to ekstrakty z geofabrik?

A moim zdaniem to może być efekt tego, że ArcMapa ma mniej dokładny tryb renderowania, żeby nie zabijać wydajności komputera. Zobacz, czy nie ma możliwości zwiększenia dokładności szczegółów, włączenia antialiasingu, itp. Otwórz sobie to SHP w QGIS i zobacz czy nie wygląda lepiej.