You are not logged in.

Announcement

*** NOTICE: forum.openstreetmap.org is being retired. Please request a category for your community in the new ones as soon as possible using this process, which will allow you to propose your community moderators.
Please create new topics on the new site at community.openstreetmap.org. We expect the migration of data will take a few weeks, you can follow its progress here.***

#26 2014-05-22 09:29:42

marek kleciak
Member
Registered: 2010-10-11
Posts: 8,439

Re: Tematy ogólne

Spoko Panowie.
Po prostu: nie wolno wprowadzać w błąd przedwczesnym wprowadzaniem danych.

Offline

#27 2014-05-22 12:03:49

benek
Member
Registered: 2013-06-04
Posts: 319

Re: Tematy ogólne

miklobit wrote:

Generalnie chodzi mi po głowie coś na kształt openstreetview - oczywiście dla celów mapowania wybranych dróg (zwłaszcza pod nawigacje) bo nikt z nas nie ma takich środków, żeby przejechać a tym bardziej opublikować widok całego kraju (no może pojedynczego miasta to jeszcze).

To fenomenalny pomysł. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do SV, że nie doceniamy wagi pomysłu, który wydaje się nam kopiowaniem już istniejących projektów.
Tymczasem SV ma sporo wad, o ktorych najlepiej wiedzą osm-owicze.
Połączenie z pozoru kilku drobnych funkcjonalności jak OSM+SV + inne,  daje nową jakość, czyli inwentyka jak mawiał Kurek i Kamiński ( z Sondy)
Wiemy,że na OSM leży i kwiczy warstwa turystyczna.
Wiemy,że SV obsługuje tylko główne trasy (w Polsce)
Wiemy że SV ma stare zdjęcia a przydałoby się mieć w SV-OSM  np.nowo otwierane drogi.
Można by mieć SV zanim drogę oficjalnie otworzą, co pomogłoby też ją dokładnie zmapować.
Nie potrzeba focić wszystkiego jak w SV-G.
Za to można pojechać tam gdzie G nie dało rady.
Można zrobić dookólne panoramy polskich zabytków i szlaków turystycznych z uwzględnianiem punktów widokowych.
Dookólne tzn. raz kręci się aparat wokól własnej osi,  a raz w osi obrotu jest obiekt czyli tak jakbyśmy lecieli wokół murów zamku, kościoła, pomnika czy fontanny.
Widział to ktoś?
Dlaczego tego nikt nie robi?
Robiłem kiedyś zdjęcia długich budynków albo całych pierzei ulic poprzez focenie ich kawałków i sklejeniu w płaski plan pozbawiony zniekształceń perspektywicznych.
Albo robiłem też tak, że wykonywałem zdjęcia zabytków lub pierzei ulic i każde skrzyżowanie choć nie miało pełnego SV to maiło foty w 4 strony świata, zaś na zdjęciu prawej lub lewej pierzei na każdym wylocie ze skrzyżowania można było kliknąć na element zdjęcia tak aby w javascripcie przejść linkiem do  foty danej kamienicy robione od frontu lub dotrzeć nawet do fot powiększenia elementu zdobień elewacji.Starałem się też zabytkowe kamienice fotografować z różnych poziomów np z okien czy dachu kamienicy naprzeciwległej, co dawało oś pionową .Planowałem też warstwę imitującą SV na poziomie dachów czyli "podróż po dachówkach". Choć w wiele miejsc sam wlazłem to miałem nadzieję wciągnąć w to kominiarzy.
Innym pomyłem to miała być tyczka wysoka na 5 m i zdalne sterownie migawką aparatu z podglądem na dole na laptopie.
Było to wczasach niskiej rozdzielczości w pikselach aparatów oraz niskiej dynamiki tonalnej, co skutkowało sporymi zniekształceniami perspektywy przy foceniu architektury, .niską "rozdzielczością" drobnych elementów w tle, oraz przepaleniami związanymi z dużą powierzchnią nieba w treści zdjęcia robionego z dołu w górę aby objąć całą elewację.
Zatem foty robione z wysokości 5 m miały wyeliminować większość wad i ułatwić sklejanie panoram robionych w wąskich uliczkach.Miało to zmniejszyć akcenty na obiekty z pierwszego planu czyli wyciągnąć szczegóły planu oddalonego od oczu co poza zmniejszeniem ograniczeń technicznych miało zrobić zdjęcie ciekawszym poprzez danie równych szans treściom bliskim i dalekim (oraz niskim i wysokim) czyli lepszym zakomponowaniem zdjęcia, co jest istotne przy archiwizowania architektury.
Takie SV z wysoka zmniejsza liczbę potrzebnych zdjęć robionych w osi ulicy i daje ciekawą często zaskakującą perspektywę, bo odmienną od  widoków utrwalonych z poziomu oczu.
Daje to wrażenie odkrywania czegoś co umykało dotąd poznaniu.Pokazywało sztukę architektów i kunszt zdobienia poza zasięgiem wzroku, co sprowadzało się do bogactwa właścicieli domów czyli dbania nie tylko o poziom witryn.
Takie widoki pokazywały co warte było kiedyś miasto i które ulice były bogate.Ukrywały grzyba na poziomie gruntu, ślady psiego moczu smile , dziur ulicznych, zmniejszały zasłonę przez przechodniów a szczególnie przez auta.
Były nawet publikowane projekty wycinania całkowicie aut i ludzi.
Takie wymarłe miasta o wspaniałej architekturze. Puste w samo południe
Robi się to poprzez robienie serii zdjęć z tego samego punktu i kierunku ale z powodu parkujących aut trzeba to robić o różnych godzinach.Potem nakłada się tak zdjęcia, że wykorzystuje się fragmenty gdzie auto w danej chwili nie stało przez co zdjęcie zawiera tylko elementy stałe czyli wycina się ludzi i auta.
Wrażenie piorunujące jak się patrzy na ruchliwe miejsca zrobione jakby w innej epoce.
Nie wiem czy jest soft do wycinania reklam i anten satelitarnych le można to zrobić ręcznie przez zakreślanie
Potem robi się to w sepi czyli wraca się do fotochromu czyli początków fotografii.
Robiłem też ciekawe rzeczy  zamieniając takie obrazy w Photoshopie w grafiki czyli szkice architektury i co ciekawe uzyskiwałem tak fajne efekty, których potem nie udawało mi się powielić, bo zapomniałem jak to robiłem:)


Choć tyczki nie wykonałem to robiłem foty z 3,5 m za pomocą wysokich statywów, ale dziś widzę że przemysł udostępnia wysokie tyczki (monopady 5-7 m) .Zatem mój pomysł jest wykorzystywany przez profesjonalistów np. do robienia zdjęć  z imprez masowych.Dla SV ten poziom 5-6 m jest nieprzydatny no chyba, że w celu zmniejszenia liczby zdjęć tak aby robić je co 30-50m, albo aby wyjść ponad zasłonę małych obiektów jak kioski czy niskie drzewa.
Przy dzisiejszej rozdzielczości zdjęć warto by pomyśleć nad softem do czytania napisów czyli szyldy,nazwy ulic i numery policyjne, co by nominatim czy inne patenty albo zmieniały na tagi albo potrafiły wyszukać ze zdjęć.
Czyli szukamy szewca w promieniu 2 km i "nominatom" wyrzuca zdjęcia witryn w SV wraz z najbliższym adresem.
Albo nie pamiętamy dokładnej nazwy firmy a tylko przybliżony adres więc wyszukiwarka na nic,  ale geowyszukiwarka (czyli zawężony obszar) przeglądająca szyldy da radę.
Albo znamy wygląd logo np. sfocimy je na produkcie, a program wyszuka logo na wybranym obszarze w SV.
Przyjeżdża obcokrajowiec nie znający języka a program OCR wyszuka mu swojsko-języczne POI np. restauracje z kuchnią regionalną.
Taki program OCR może wyłapywać zmiany szyldów przy SV robionych w różnym czasie i dać listę POI do sprawdzenia przez mapowiczów czy nie zmieniła się branża lub właściciel punktu.
Skoro zdjęcia mamy geotagowane już na swoim dysku zanim je udostępnimy, to soft może porównać zawartość SV z naszym dyskiem i wskazać zdjęcia, które mogą mieć dane brakujące w OSM lub stare w SV.
Jeśli nie ma możliwości technicznych aby zebrać na serwerze geotagowane zdjęcia wszystkich userów, to można stworzyć soft który będzie tworzył bazę geolokalizacji i czasu zrobienia fot, co w przyszłości może mieć kolosalne znaczenie dla pozyskania brakujących danych możliwych do odczytania ze zdjęć. Przykładowo serwery na kompach userów i udostępnienie katalogów ze zdjęciami tak aby mapowicz bez pytania o zgodę (lub za zgodą) mógł rzucić okiem na zdjęcia z geolokalizacji którą mapuje.
SV jest równie ważna co mapa, bo choć mikromaping się będzie rozwijał nie ma sensu mapować "każdego liścia".
Dokładna osm może przegrać z mapami przyszłości czyli SV online z nałożonymi treściami dodatkowymi.
Już dziś robi się nawigacje w stylu SV . W przyszłości SV może być wyświetlane na szybie auta a kierowca będzie jechał tak aby nakładać na siebie obrazy realne i wirtualne.
Taki podwójny obraz nadaje się do autonomizacji kierowania autem przez automat, co jest niedaleką przyszłością.
Zatem ranga SV będzie rosła i to bardzo szybko.
Uważam że musimy temat podjąć nie patrząc na razie na możliwości techniczne, bo te się mogą szybko zmienić,.
Ważna jest wiedza i doświadczenie, bo w SV G wyprzedza nas o 15 lat, i wyprzedza innych w autonomicznym kierowaniu aut.
Zróbmy zabytki i miejscowości turystyczne  w SV czyli wykorzystajmy braki u wujka G.
Do tego nie potrzeba aut a tylko ludzi i to wielu.
Nie jestem informatykiem stąd zadam pytanie dlaczego norc.ro wykorzystywało API od googla?
Skoro biedni Rumuni w malej firmie dali radę to dlaczego nie wielka OSM?
Ludzie dostaną od OSM darmowe mapy na androida z GPSem.Skoro te urządzenia mają zwykle aparaty foto to dlaczego w informacji zwrotnej nie miałyby iść interesujące zdjęcia jako rewanż?
Czyli soft nakazujący robić foty przy fixme i nierozwiązanych notatkach i wymiana danych w obie strony przy aktualizacji map.
Chyba realne?

Offline

#28 2014-05-22 12:11:58

S0Cool
Member
Registered: 2009-04-29
Posts: 91

Re: Tematy ogólne

Rekrutacja wrote:

Przypomnę, że ten odcinek miał być otwarty w roku 2010. I, jak czytam w mediach, otwarcie będzie polegać na odsunięciu barierek, bo żaden polityk się tam nie stawi. W sumie rozumiem. Też bym się tam nie pchał. Natomiast podejrzenia że ktoś coś tu skończył specjalnie na wybory jest w sytuacji tego obiektu... chybione.

Wiem, że most jest opóźniony o rekordowy okres.
Natomiast kładzenie asfaltu na autostradzie w ulewnym deszczu, odbiory techniczne załatwione w rekordowym tempie kilku dni i artykuły na pierwszych stronach wszystkich portali, które zapewne pojawią się w piątek i wisieć będą do niedzieli oczywiście NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z POLITYKĄ wink

Jeszcze raz przepraszam za OT, ale ostatnio jestem tak przewrażliwiony na nachalną propagandę, że potrafię ją dostrzec nawet w przedwczesnym zdjęciu tagu construction=motorway.

Aha, no i szczerze się cieszę z jutrzejszego połączenia odcinków A1. Nareszcie!
A my ze społeczności OSM możemy cieszyć się już dzisiaj big_smile

Offline

#29 2014-05-22 12:20:32

Zibior2
Member
Registered: 2012-08-17
Posts: 2,407

Re: Tematy ogólne

Ja uważam, że nie ma nic złego w otwarciu jakiejś drogi w OSM na 1 dzień (ale nie więcej) przed faktycznym otwarciem.

Offline

#30 2014-05-25 19:45:51

dzamper
Member
Registered: 2012-12-16
Posts: 95

Re: Tematy ogólne

Panowie od domyślnego stylu OSM znowu coś pokiełbasili, teraz każdy obszar otagowany jako dowolny highway z area=yes renderuje się jako highway=pedestrian. railway=abandoned za to przestało się renderować w ogóle.

Offline

#31 2014-05-26 15:04:27

marimil
Member
Registered: 2012-02-10
Posts: 638

Re: Tematy ogólne

Czy aby na pewno przy edycji Wiki powinniśmy pomagać G rozpoznawać numery domów?

wikiosm.png

Przeszło mi przez głowę wycofanie się z wysłania edycji wink.

Offline

#32 2014-05-26 18:00:54

marek kleciak
Member
Registered: 2010-10-11
Posts: 8,439

Re: Tematy ogólne

Rany, czemu jeszcze nikt na to nie wpadł?

Offline

#33 2014-05-26 18:50:02

balrog-kun
Member
From: Warsaw, Poland
Registered: 2008-08-10
Posts: 1,365
Website

Re: Tematy ogólne

Na listach jest to dyskutowane regularnie tongue  Sporo osob podaje celowo bledny pierwszy numer.  Osobiście chyba wole pomóc G.

Last edited by Zbigniew_Czernik (2014-05-27 00:56:36)

Offline

#34 2014-06-10 07:07:16

dziabaducha
Member
From: Kraków
Registered: 2013-05-08
Posts: 544

Re: Tematy ogólne

Hej!
Chcę sobie zrobić kamizelkę osmową i mam problem z przetłumaczeniem surveyora. Inspektor odpada, bo ludzie pomyślą, że jestem z jakiegoś ZUSu czy srusu. Myślałem Odkrywca Openstreetmap. Macie jakieś inne pomysły?


Xiaomi Redmi 3 Pro (Osmand)
Kraków i okolice, Beskid Wyspowy

Offline

#35 2014-06-10 07:59:01

Tomasz_W
Member
From: Poznań
Registered: 2014-02-03
Posts: 486

Re: Tematy ogólne

może po prostu "mapowicz" smile

Offline

#36 2014-06-10 08:04:47

Domiss
Member
Registered: 2013-08-07
Posts: 654

Re: Tematy ogólne

Moim zdaniem obserwator brzmi nieźle (i do tego znacznie poważniej, a jednocześnie mniej kontrowersyjnie niż inspektor wink ). Słowniki podpowaidają oprócz tego: geodeta, mierniczy, hydrograf tongue, ankieter, lustrator. A inspektor to się raczej z sanepidem, pipem albo pihem kojarzy, ewentualnie ze skarbówką... wink
W temacie ZUSu natomiast mam pytanie - jakie kryteria powinien spełniać budynek ZUSu, aby tagować go jako pałac? Marmury wystarczą, czy muszą być do tego złote klamki? wink.

Offline

#37 2014-06-10 08:06:04

dziabaducha
Member
From: Kraków
Registered: 2013-05-08
Posts: 544

Re: Tematy ogólne

Albo Mapowanie Openstreetmap


Xiaomi Redmi 3 Pro (Osmand)
Kraków i okolice, Beskid Wyspowy

Offline

#38 2014-06-10 09:06:02

miklobit
Member
From: Katowice - Wrocław
Registered: 2012-03-29
Posts: 350
Website

Re: Tematy ogólne

tjabek wrote:

Hej!
Chcę sobie zrobić kamizelkę osmową i mam problem z przetłumaczeniem surveyora.

Kartograf ?

Offline

#39 2014-06-10 14:17:29

popej
Member
Registered: 2008-09-20
Posts: 500
Website

Re: Tematy ogólne

Mi słownik podpowiada: mierniczy, geodeta.


popej

Offline

#40 2014-06-11 13:10:16

Krystek
Member
From: Białystok
Registered: 2012-03-20
Posts: 180

Re: Tematy ogólne

A czy coś się dzieje ostatnio (niedobrego) z renderingiem na OSM? Na podstawowym stylu (OSM Classic) przy największym powiększeniu, od 2-ch dni nie chce zrenderować poprawnie paru kafli (Młodzieżowy Dom Kultury / Maniac Gym i okolice poniżej na prawo tego budynku) na tym obszarze. Zgłaszanie poszczególnych kafli przez /dirty nie przynosi pożądanego rezultatu (sprawdzałem z różnych lokalizacji - biuro, dom i różnych komputerów, na różnych przeglądarkach).

Offline

#41 2014-06-11 13:15:06

Domiss
Member
Registered: 2013-08-07
Posts: 654

Re: Tematy ogólne

Rzeczywiście, zaraz po otwarciu były minimalne niezgodności pomiędzy kaflami (tak jakby całość była minimalnie przesuwana ostatnio), ale <ctrl>+r pomogło od razu (pod firefoxem).

Offline

#42 2014-06-11 13:25:07

Krystek
Member
From: Białystok
Registered: 2012-03-20
Posts: 180

Re: Tematy ogólne

Już zaskoczyło. Co ciekawe, otworzyłem najpierw gdzie.bl.ee i przesunąłem się na ten obszar. Zassało mi oryginalne kafle i teraz już na OSM jest tak, jak trzeba. Też miałem nakładające się/przycięte kafle. Mam Firefoksa i Chrome (nota bene, mimo mojej wieloletniej sympatii do przeglądarki Firefox, na której pracuję na co dzień i jest ona moją główną przeglądarką, twierdzę - i to jest widoczne gołym okiem - że Chrome o wiele ładniej wyświetla rendery OSM) i w Firefoksie zainstalowany dodatek do przeglądania ściągniętej zawartości cache. Cache czyściłem kilka razy dla openstreetmap.org, wszelkie obrazki PNG obszarów i zasysałem z pominięciem kesza, ale nic to nie dawało od dwóch dni. Taki sam błąd wyświetlania był na przeglądarce Firefox, jak i Chrome.

Offline

#43 2014-06-12 00:14:56

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Tematy ogólne

Moim zdaniem coś się popsuło tuż przed niedawnym zlotem w Łodzi. Od tamtej pory mam wiele dziwnych problemów, np. najpierw renderują się nowe kafelki, a potem nagle stare, a poganianie przez /dirty też nie bardzo idzie. Szkoda, bo było już naprawdę super.

Offline

#44 2014-06-12 18:18:41

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Posts: 1,785
Website

Re: Tematy ogólne

Eco-punkt

Czy ktoś tagował Eco-punkty, czyli miejsca gdzie można zostawić zużyte baterie/tonery i inne elektro odpady?
Jak to oznaczać?

Last edited by Władysław Komorek (2014-06-12 18:19:10)

Offline

#45 2014-06-12 20:31:54

Domiss
Member
Registered: 2013-08-07
Posts: 654

Re: Tematy ogólne

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag: … Drecycling
(edit: polską wersję tej strony też już mamy wink ).

czyli (dla baterii) jakoś tak:

amenity=recycling
recycling:batteries=yes
recycling_type=container

można dodać oczywiście więcej tagów
recycling:*=yes
ale wtedy raczej powinno być recycling_type=center

Last edited by Domiss (2014-06-12 20:33:39)

Offline

#46 2014-08-21 08:20:32

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Posts: 1,785
Website

Re: Tematy ogólne

Ostatnio zauważyłem brak zrozumienia różnicy oznaczania funkcji jako "area" i "way" i notoryczne edycje z dublowaniem tagów, bo to tak ładnie wygląda na mapie gdy mamy kolorowe linie. smile
Najczęściej występuję to w niewłaściwym stosowaniem tagu "highway="

Jeśli dany obiekt możemy opisać jako "area" to nie dublujemy go dodawaniem jako "way"
Miejsca połączenia dochodzących linii do obszaru zaznaczamy jako węzły, pozostawiając wnętrze obszaru puste.

Na przykład:
Mamy drogę "highway=footway + area=yes" to nie dodajemy dodatkowo linii "highway=footway/cycleway/itd" czy innych ze zbioru Key:highway.

Możemy za to rozwinąć tag i napisać: highway=footway; cycleway; steps", oraz dodając inne, bardziej opisowe tagi.

Na Wiki w bocznym szablonie mamy informację w jaki sposób przedstawiać daną funkcję, z ikonami przekreślonymi lub nie.

Last edited by Władysław Komorek (2014-08-21 09:07:28)

Offline

#47 2014-08-21 08:21:53

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Posts: 1,785
Website

Re: Tematy ogólne

Zapomniałem jak oznaczamy SOR przy szpitalach.
Czy może mi ktoś przypomnieć?

Offline

#48 2014-08-21 09:32:45

Dotevo
Moderator
From: Kobiernice/Wrocław Poland
Registered: 2009-02-15
Posts: 1,744
Website

Re: Tematy ogólne

Władysław Komorek wrote:

Ostatnio zauważyłem brak zrozumienia różnicy oznaczania funkcji jako "area" i "way" i notoryczne edycje z dublowaniem tagów, bo to tak ładnie wygląda na mapie gdy mamy kolorowe linie. smile
Najczęściej występuję to w niewłaściwym stosowaniem tagu "highway="

Jeśli dany obiekt możemy opisać jako "area" to nie dublujemy go dodawaniem jako "way"
Miejsca połączenia dochodzących linii do obszaru zaznaczamy jako węzły, pozostawiając wnętrze obszaru puste.

Na przykład:
Mamy drogę "highway=footway + area=yes" to nie dodajemy dodatkowo linii "highway=footway/cycleway/itd" czy innych ze zbioru Key:highway.

Możemy za to rozwinąć tag i napisać: highway=footway; cycleway; steps", oraz dodając inne, bardziej opisowe tagi.

Na Wiki w bocznym szablonie mamy informację w jaki sposób przedstawiać daną funkcję, z ikonami przekreślonymi lub nie.

Way z area jest dla renderingu. Way bez area jest dla routingu, chyba, że chcesz aby routing wyznaczał Ci trasę po krawędziach chodnika.

highway=footway; cycleway; steps - to dla routingu też nie zadziała.

Ja mówię, wręcz odwrotnie. Ktoś kto wymyślił połączenie highway=... area=yes był głupi! Psuje już istniejące aplikacje.

Offline

#49 2014-08-21 09:55:08

Zibior2
Member
Registered: 2012-08-17
Posts: 2,407

Re: Tematy ogólne

Władysław Komorek wrote:

Jeśli dany obiekt możemy opisać jako "area" to nie dublujemy go dodawaniem jako "way"
Miejsca połączenia dochodzących linii do obszaru zaznaczamy jako węzły, pozostawiając wnętrze obszaru puste.

Skąd ten pomysł?? Przez obszar również powinna być poprowadzona droga, żeby routing mógł działać. Obszar nie ma kierunkowości.
Z tym tematem jest tak jak z river i riverbank. Waterway=river rysujemy jako linię, riverbank rysujemy jako obszar. Jedno z drugim ma współistnieć, a nie się wykluczać.

Offline

#50 2014-08-21 09:58:27

Dotevo
Moderator
From: Kobiernice/Wrocław Poland
Registered: 2009-02-15
Posts: 1,744
Website

Re: Tematy ogólne

Zbigniew_Czernik wrote:

Z tym tematem jest tak jak z river i riverbank. Waterway=river rysujemy jako linię, riverbank rysujemy jako obszar. Jedno z drugim ma współistnieć, a nie się wykluczać.

Wiem, że zrobię mały offtopic. Ale czy mamy jakiś routing rzeczny, który uwzględniałby śluzy, jazy, zapory i podobne?

Offline

Board footer

Powered by FluxBB