OpenStreetMap Forum

The Free Wiki World Map

You are not logged in.

#51 2015-09-08 22:18:38

Zibior2
Member
Registered: 2012-08-17

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

janog wrote:

że do jakiejś ilości wyświetleń

Liczby. Duża liczba to wciąż liczba, nie ilość.

#52 2015-09-09 00:31:24

sq7obj
Member
From: Łódź/Stryków
Registered: 2013-09-15

janog wrote:

I ile osób taki dedykowany styl dla rowerów będzie w ciągu roku potrzebowało? Pięć?

Zdecydowanie znacznie więcej. Brakuje sensownego stylu na którym można by przejrzeć możliwości dojazdu w mieście. Szczególnie dla osób, które nie czują się pewnie na jezdni. Trochę znam środowisko rowerowe i wiem, że ludzie by z tego korzystali.

Jeżeli chcieli byście aby OSM stał się popularniejszy wśród indywidualnych użytkowników, to wydaje mi się że bardzo by się przydały takie proste funkcje jakie są w Google Maps - linkowanie do danego miejsca z zaznaczonym znacznikiem w prosty sposób, rysowanie prostych map w postaci linii i obszarów na podkładzie OSM - tak jak można to robić w Google Mapsach. Mi osobiście bardzo tego brakuje.

#53 2015-09-09 20:30:04

Domiss
Member
Registered: 2013-08-07

sq7obj wrote:

linkowanie do danego miejsca z zaznaczonym znacznikiem w prosty sposób

Otwieramy domyślną mapę osm ( http:/www.openstreetmap.org ) wybieramy ikonkę udostępnij, zaznaczamy "dołącz pinezkę" (albo nie zaznaczamy), przesuwamy mapę pod pinezką i wybieramy link krótki albo zwykły długi. Co tu nie jest proste?

sq7obj wrote:

rysowanie prostych map w postaci linii i obszarów na podkładzie OSM

Jest taki serwis: http://umap.openstreetmap.fr/en/

#54 2015-09-09 21:00:55

sq7obj
Member

Domiss wrote:
sq7obj wrote:

Otwieramy domyślną mapę osm ( http:/www.openstreetmap.org ) wybieramy ikonkę udostępnij, zaznaczamy "dołącz pinezkę" (albo nie zaznaczamy), przesuwamy mapę pod pinezką i wybieramy link krótki albo zwykły długi. Co tu nie jest proste?

O, sory. Dawno tego nie używałem, jak ostatni raz to robiłem to tej pinezki chyba nie było jeszcze.

Domiss wrote:
sq7obj wrote:

rysowanie prostych map w postaci linii i obszarów na podkładzie OSM

Jest taki serwis: http://umap.openstreetmap.fr/en/

Ja o tym wiem, nawet dzisiaj z tego korzystałem i komuś podsyłałem, ale wiele osób wchodzi na OSM i brakuje im tych funkcjonalności które są na Google Mapsach. Widzą tylko zwykłą mapę z 5 warstwami. Super, że wreszcie pojawiła się nawigacja, ale też brakuje możliwości wyznaczenia punktów "via".
Ja sobie doskonalę zdaję sprawę z tego, że na OSM nie ma takich nakładów jak na Google Mapsy, i że wszystko jest tworzone przez społeczność a przez to rozproszone, ale większość osób chce po prostu wyznaczyć sobie trasę od-przez-do albo coś namalować na mapie, i nie interesuje ich jak to jest w środku zbudowane. To rozproszenie ich zniechęca.

#55 2015-09-09 22:25:44

janog
Member
Registered: 2015-08-08

Zbigniew_Czernik wrote:
janog wrote:

że do jakiejś ilości wyświetleń

Liczby. Duża liczba to wciąż liczba, nie ilość.

Mądralo, szkoda, że nie masz nic mądrego i na temat do powiedzenia. W tym przypadku użyłem słowa "ilość", żeby zaakcentować nierozróżnialność "wyświetleń" (skutkującą ich niepoliczalnością). Zdaje się to być wystarczający powód, żeby uznać moją wypowiedź za "poprawną". Jeżeli jednak nie, to chciałbym zwrócić ci uwagę, że język ewoluuje i z czasem poprawne się staje to co ludzie piszą, a nie to co masz napisane w słowniku na półce.

sq7obj wrote:
janog wrote:

I ile osób taki dedykowany styl dla rowerów będzie w ciągu roku potrzebowało? Pięć?

Zdecydowanie znacznie więcej. Brakuje sensownego stylu na którym można by przejrzeć możliwości dojazdu w mieście. Szczególnie dla osób, które nie czują się pewnie na jezdni. Trochę znam środowisko rowerowe i wiem, że ludzie by z tego korzystali.

Mam duże wątpliwości czy to będzie faktycznie znacznie więcej osób. Zazwyczaj ludzie jeżdżą rowerem w letnich miesiącach, a wycieczki planują sobie jednorazowo (tj. raz sprawdzą przebieg dróg a po pierwszej przejażdżce mają wszystko w głowie). Dlatego sądzę, że to jednak dedykowany rowerowy styl byłby bardzo niszowy.

Domiss wrote:
sq7obj wrote:

Nie jest proste to, że interfejs jest zapchany bezużytecznymi dla zwykłego użytkownika przyciskami przez co odnalezienie ikony "udostępnij" jest trudne.

Pana, który nie odpisuje na temat proszę o nie odpowiadanie, dzięki!

#56 2015-09-09 22:34:22

Zibior2
Member
Registered: 2012-08-17

janog wrote:

Mądralo, szkoda, że nie masz nic mądrego i na temat do powiedzenia. W tym przypadku użyłem słowa "ilość", żeby zaakcentować nierozróżnialność "wyświetleń" (skutkującą ich niepoliczalnością). Zdaje się to być wystarczający powód, żeby uznać moją wypowiedź za "poprawną". Jeżeli jednak nie, to chciałbym zwrócić ci uwagę, że język ewoluuje i z czasem poprawne się staje to co ludzie piszą, a nie to co masz napisane w słowniku na półce.

Ja też mogę napisać np. "ktury", żeby zaakcentować sprzeciw przeciwko narzucaniu mi reguł pisowni języka polskiego. Ot, takie dorabianie ideologii do swoich błędów i chromolenie pt. "język ewoluuje". Zgadza się, ewoluuje - właśnie dzięki ignorantom, którzy nie odróżniają liczby od ilości...

Last edited by Zbigniew_Czernik (2015-09-09 22:37:33)

#57 2015-09-09 23:03:29

rmikke
Moderator
From: Warszawa
Registered: 2014-11-14
Website

Zbigniew_Czernik wrote:

Ja też mogę napisać np. "ktury", żeby zaakcentować sprzeciw przeciwko narzucaniu mi reguł pisowni języka polskiego. Ot, takie dorabianie ideologii do swoich błędów i chromolenie pt. "język ewoluuje".

comment_vwJFkr1s7YqHHYaFi84TO909YWjdiumr,wat.jpg?author=goromadska&auth=25dd3b5017dc53b58c1404f9f9b77f7e

Last edited by rmikke (2015-09-09 23:05:25)

#58 2015-09-09 23:05:49

maraf24
Member
From: Wrocław
Registered: 2015-03-07

Używanie "ilości" zamiast "liczby" jest już tak rozpowszechnione, że w języku potocznym przestało być uznawane za błąd.

#59 2015-09-10 11:12:14

sq7obj
Member

janog wrote:
sq7obj wrote:

Mam duże wątpliwości czy to będzie faktycznie znacznie więcej osób. Zazwyczaj ludzie jeżdżą rowerem w letnich miesiącach, a wycieczki planują sobie jednorazowo (tj. raz sprawdzą przebieg dróg a po pierwszej przejażdżce mają wszystko w głowie). Dlatego sądzę, że to jednak dedykowany rowerowy styl byłby bardzo niszowy.

Rowerzyści po mieście nie jeżdżą ciągle tymi samymi trasami wink Poza domem i pracą są też inne miejsca w które się dojeżdża.
Jeżeli będzie to jakiś argument to mogę spróbować się dowiedzieć ile wyświetleń miesięcznie ma mapa Rowerowej Łodzi - będą jakieś liczby. Przy czym jest ona tak ciężka dla komputera i nieprzyjemna w użytkowaniu (przynajmniej dla mnie, ale wiem że część znajomych myśli tak samo), że możliwe że mniej osób z niej korzysta niż by chciało korzystać.

#60 2015-09-10 19:27:05

rmikke
Moderator
Website

maraf24 wrote:

Używanie "ilości" zamiast "liczby" jest już tak rozpowszechnione, że w języku potocznym przestało być uznawane za błąd.

I wlasnie dlatego zaczalem zwracac uwage, jak sam mowie i pisze.

#61 2015-09-10 19:51:24

ppece
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2011-08-02

maraf24 wrote:

Tak samo jak używanie usług Google'a jest rozpowszechnione i tym sposobem, gdy ktoś chce coś znaleźć w sieci, to obowiązkowo użyje do tego Google Search, a potrzebując mapy wchodzi na Google Maps, a nie na OSM.org. Skoro to co potoczne i rozpowszechnione jest najlepsze i nie warto z tym walczyć, to po kiego grzyba cała ta dyskusja o stylach, serwerach itp?

Last edited by ppece (2015-09-10 19:52:11)

#62 2015-09-11 16:35:13

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22

sq7obj wrote:
janog wrote:
sq7obj wrote:

Rowerzyści po mieście nie jeżdżą ciągle tymi samymi trasami wink Poza domem i pracą są też inne miejsca w które się dojeżdża.
Jeżeli będzie to jakiś argument to mogę spróbować się dowiedzieć ile wyświetleń miesięcznie ma mapa Rowerowej Łodzi - będą jakieś liczby. Przy czym jest ona tak ciężka dla komputera i nieprzyjemna w użytkowaniu (przynajmniej dla mnie, ale wiem że część znajomych myśli tak samo), że możliwe że mniej osób z niej korzysta niż by chciało korzystać.

Dodatkowo - np. w Krakowie mapy rowerowe na danych z OSM są już robione i drukowane - tyle że używają OSM jako podkład z danymi rowerowymi z osobnego źródła (które są gorsze niż w OSM) - http://ibikekrakow.com/mapa/#13/50.0618/19.9083

Te mapy zostały też naklejone (w trochę innej wersji) na stacje wypożyczania rowerów (swoją drogą, muszę sprawdzić czy wreszcie podają OSM jako źródło danych).

Last edited by Mateusz Konieczny (2015-09-11 16:39:33)

#63 2015-10-30 16:19:54

kocio
Administrator
Registered: 2013-09-04
Website

marimil wrote:

Kocio, masz jakieś sensowne materiały dot. tych kafelków wektorowych?

Jest jakaś dyskusja akurat i w tym majlu są linki do obejrzenia:

https://lists.openstreetmap.org/piperma … 28812.html

#64 2017-07-19 07:27:26

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Website

Miejsce gdzie można zadawać pytania do Stowarzyszenie OSM Polska.

#65 2017-07-19 08:43:18

kocio
Administrator
Website

Zmieniłem temat starego przyklejonego wątku na ten nowy, bardziej adekwatny, bo i tak tu się dyskutowało o stowarzyszeniu, a nie tylko o 1%.

#66 2017-07-19 13:10:04

marek kleciak
Member
Registered: 2010-10-11

Ladies and Gentelmans,
dostaliśmy miłe pismo z zarządu BP Polska.
W zamian za aktualizację informacji o stacjach BP stowarzyszenie może otrzymać wsparcie finansowe ze strony BP.
Kto z Was mógłby co jakiś czas dokonywać kontroli/ uzupełnień informacji? Trzeba sprawdzić jak otagować klasy informacji nam przekazywanych, ale wydaje się że wszystko mamy w schematach tagowania.

Do obiektu stacja benzynowa otrzymamy następujące informacje:

Współrzędne: LONGTITUDE    LATTITUDE

Adres: SITE NAME / POSTAL CODE / CITY / STREET No    / TERYT ID / PROVINCE / COUNTY / COMMUNE   

PHONE NUMBER / FAX NUMBER   

WBC   
GASTRO   
MPD POINT No   
LPG POINT No   
LPG PIPE No   
SELF-SERVICE LPG   
HSPEED TIR No   
ADBLUE POINT No   
CHARGING POINT No   
CAR WASH   
CAR WASH TIR   
JET WASH   
VACUUM   
TRAILER RENT   
CASH POINT   
LOTTO   
VIATOLL   
TOLLCOLLECT   
VIGNETTE   
WIFI   
IN POST   
LAUNDRYBOX   
TIR PARKING   
MOTEL   
PRZEWIJAK   
TOILETS

#67 2017-07-19 13:21:42

RicoElectrico
Member
From: Trójmiasto
Registered: 2012-07-01

Pytanie jest następujące: jaka jest dokładność współrzędnych? Są one dokładne czy geokodowane z adresu?

Cool story. Zrobiłem sobie w celach edukacyjnych scraper lokalizacji ze strony Biedronki i moje przypuszczenia się sprawdziły. Współrzędne sklepów zostały wyznaczone poprzez geokodowanie adresów. To się po prostu nie sprawdza. Gdy buduje się nowy obiekt na pustej działce, to zdążą go otworzyć zanim adres będzie dostępny w jakiejkowiek bazie której użyli. Nie wspominając o pomyłkach w adresach.

Można pomyśleć nad zrobieniem jakiegoś porównania z bazą OSM, jeśli będzie wiadomo jak je powiązać ze sobą (przez nazwę/ref czy coś innego). Na pewno nie można powielić błędu z bardzo starego (2009?) importu placówek i bankomatów Millennium, gdzie utworzono jakiś namespace millennium:*=*

Last edited by RicoElectrico (2017-07-19 13:22:14)

#68 2017-07-19 13:25:25

marek kleciak
Member
Registered: 2010-10-11

Przykład:
SZAFIR, Łódź ul. Rzgowska 252
Long: 19.48932   
Lat: 51.70980

Przydał by się szablon do JOSM by ułatwić wprowadzanie danych..

Last edited by marek kleciak (2017-07-19 13:31:54)

#69 2017-07-19 13:25:32

Zbigniew_Czernik
Member
Registered: 2014-11-15

marek kleciak wrote:

W zamian za aktualizację informacji o stacjach BP stowarzyszenie może otrzymać wsparcie finansowe ze strony BP.
Kto z Was mógłby co jakiś czas dokonywać kontroli/ uzupełnień informacji? Trzeba sprawdzić jak otagować klasy informacji nam przekazywanych, ale wydaje się że wszystko mamy w schematach tagowania.

Ja tylko to tu zostawię: http://v3.mrowka.org/BP/
Temat jest już generalnie ogarnięty - antblant zrobił swego czasu skrypt porównujący to, co otrzymujemy cyklicznie z BP do tego, co mamy w OSM. Trzeba tylko te przewijaki uwzględnić i inne udogodnienia ;-)
(no i dodać brakujące stacje i poprawić to, co jest na czerwono)

A wątek na forum jest tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtop … 15#p518915

Last edited by Zbigniew_Czernik (2017-07-19 13:37:46)

#70 2017-07-20 10:16:25

rmikke
Moderator
Website

kocio wrote:

Zmieniłem temat starego przyklejonego wątku na ten nowy, bardziej adekwatny, bo i tak tu się dyskutowało o stowarzyszeniu, a nie tylko o 1%.

A dałoby się ten tekst:

Władysław Komorek wrote:

dodać na początku pierwszego wpisu w wątku?
Bo to będzie pierwsze, co widać, kiedy się w wątek wchodzi, inaczej ten tekst nie ma sensu.

Last edited by rmikke (2017-07-20 10:39:23)

#71 2017-07-20 10:22:40

Zbigniew_Czernik
Member
Registered: 2014-11-15

rmikke wrote:

A dałoby się ten tekst:
Władysław Komorek wrote:

dodać na początku pierwszego maila w wątku?
Bo to będzie pierwsze, co widać, kiedy się w wątek wchodzi, inaczej ten tekst nie ma sensu.

Dodałem. Przy okazji: postu, nie maila.

#72 2017-07-20 10:39:43

rmikke
Moderator
Website

#73 2017-07-20 10:52:48

kocio
Administrator
Website

Kiedy staram się żeby było naprawdę po polsku (co nie jest łatwe, żeby było przy okazji zrozumiałe), to używam sformułowania "wpisu".

#74 2017-07-20 10:55:51

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22

RicoElectrico wrote:

Można pomyśleć nad zrobieniem jakiegoś porównania z bazą OSM, jeśli będzie wiadomo jak je powiązać ze sobą (przez nazwę/ref czy coś innego). Na pewno nie można powielić błędu z bardzo starego (2009?) importu placówek i bankomatów Millennium, gdzie utworzono jakiś namespace millennium:*=*

Może wystarczy po prostu lokalizacja? Mam skrypt który porównuje dane z importu o niskiej dokładności z danymi OSM. Zgłasza on miejsca gdzie według bazy danych gdzieś powinien być obiekt a pasujący obiekt w OSM jest bardzo daleko.

Dodanie obiektu do OSM wymaga ręcznego sprawdzenia gdzie obiekt rzeczywiście jest, ale stacje benzynowe powinno być widac na Geoportalu (choć sprawdzenie marki wymaga wizyty w terenie).

Jeśli miałbym dostęp do tej bazy stacji to mógłbym spróbowac wyprodukowac raport (z opcją wystawienia rezultatów do internetu i nieregularnej aktualizacji).

Last edited by Mateusz Konieczny (2017-07-20 10:56:44)

#75 2017-07-30 19:18:49

Tomasz_W
Member
From: Poznań
Registered: 2014-02-03

Czy byłaby możliwość dodania na stronie stowarzyszenia zakładki z listą autorskich wizualizacji/ serwisów, stworzonych przez użytkowników polskiego forum? Mam na myśli zarówno narzędzia do poprawiania danych takie jak strona z mrówkami czy świeża strona z nieprawidłowymi punktami poi, a także wizualizacje takie jak ta z area:highway. Co rusz pojawiają się nowe strony tego typu, a potem z czasem giną w natłoku wątków, tak więc dobrze byłoby mieć to w jednym miejscu.

Board footer