Pożarnictwo

Wydaje mi się, że powinien być założony projekt w WikiProject Poland (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland) dotyczący Pożarnictwa.
Na przykład “WikiProject Poland/Pożarnictwo” i tam poruszać sprawy związane z mapowaniem tych obiektów, dać listę osób zaangażowanych w tym projekcie, oraz rozpisać tematy do zrobienia, lub uszczegółowienia.

Popieram. Dobry pomysł. Założysz Władku odpowiednia stronkę?
Pozdrowienia,
Marek

Jaki tytuł?
Pożarnictwo - Fire Prevention?

Można projekt również zrobić bardzo ogólnie jako “Ratownictwo - Rescue”
Z podziałem na sekcje:
Ratownictwo lądowe

  • Gdzie będą omawiane punkty umieszczania sprzętu ratującego życie, itd
    Ratownictwo lotnicze
  • Tagowanie lądowisk itd.
    Ratownictwo wysokogórskie
    Pożarnictwo - Fire Prevention

Założyłem nowy projekt gdzie wpisałem początkowe informacje.
WikiProject Poland/Ratownictwo/Pożarnictwo - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Ratownictwo/Po%C5%BCarnictwo
oraz nadrzędny:
WikiProject Poland/Ratownictwo - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Ratownictwo
do rozbudowania.

Zapraszam do rozwijania projektu i dopisania się na listę uczestników.

Ktoś, coś wie dlaczego http://osmapa.pl/w/fire działa dobrze lecz po wejściu z permalinku np. http://osmapa.pl/w/fire/?lat=54.61038&lon=18.80048&zoom=17 po sekundach zawiesza się strona, a często również przeglądarka? Sprawdzone pod W8.1 na IE, Fx, Mx i Chrome. Niby nie dramat i pozostaje dobrze działający openfiremap.org. Chciałbym wiedzieć czy to chwilowe niedomagania czy raczej już linkami z osmapa.pl/w/fire nie posługiwać się.

“Problem” w tym, że plik json z danymi o tych obiektach jest już dość spory. Trochę się ładuje i trochę się przetwarza. Stąd pewnie problemy.

Myślę, że z mapą w tej formie lepiej nie będzie :wink: Rozwiązaniem może być zrobienie warstw WMS z obiektami i warstwy klikanej np. z overpass. Tymi pierwszymi mogę się zająć.

Swoją drogą, może wystarczy przygotować odpowiednią regułkę dla overpass i w ten sposób przeglądać dane.

Ok, dzięki. Rozumiem. Regułki z overpass zamierzam wykorzystać przy mapie noclegowni oraz hazard=yes m.in na spotkaniu rady miasta. Lecz jednak nie potrafiłbym tak wyszczególnić rodzajów hydrantów oraz zbiorników wodnych na overpassie jak czyni to openfiremap. Więc przerzucę się na OFM. Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Panowie, chciałem na mapie dołożyć wytypowane stanowiska przewidziane do rozmieczenia pomp przewoźnych wskazane przez WZMiUW ale nigdzie nie znalazlem do tego tagów. Czy coś takiego istnieje lub ewentualnie jak to samemu wykonać?

zawsze myślałem, że pompy straż rozmieszcza tam gdzie jest taka potrzeba zależnie gdzie ma miejsce pożar, powódź etc, a nie na z góry upatrzone pozycje :slight_smile: A tak wracając do tematu to jestem pewien, że nikt takiego tagu po prostu nie przewidział. W takiej sytuacji trzeba po prostu wymyślić nowy tag w odpowiedniej kategorii (emergency?). Następnie taki tag opisać na wiki jak dla przykładu jest dodany hydrant - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:emergency%3Dfire_hydrant a następnie liczyć na jego popularyzację tak by znalazł się taki na stosownej mapie np. http://openfiremap.org

A czy te przewidziane stanowiska określa jakiś obiekt na ziemi?

Na początku chciałem się przywitać.

Czy koledze Markoj nie chodziło o punkty czerpania wody??

Przy dodawaniu jednostek OSP i PSP na terenie miasta Katowice pojawił się pewien problem. A mianowicie gdy w jednym budynku znajduje się Komenda Miejska PSP i JRG, taka sytuacja występuję w Katowicach przy ul. Wojewódzkiej 11. Opisana sytuacja występuje w większości komend PSP. Oznaczyłem na próbę jako 2 osobne obiekty, prosiłbym o sprawdzenie czy takie oznaczenie jest poprawne.

Co do samego oznaczenia jako dwa osobne obiekty - jest to całkowicie w porządku. Można się co najwyżej zastanawiać, czy jedno oznaczyć na obrysie budynku, a drugie na dodatkowym węźle, czy też oba umieścić na węzłach wewnątrz obrysu. Wydaje się, że pozostaje to kwestia interpretacji - czy można powiedzieć, że JRG mieści się w budynku komendy, że komenda mieści się w budynku JRG, albo że obie jednostki są z punktu widzenia samego budynku równorzędnymi użytkownikami.

Na co można jednak zwrócić uwagę, to sam tag stosowany dla komendy miejskiej PSP. Jak rozumiem, akcje ratownicze i gaśnicze przeprowadzają JRG, w tym ta, która mieści się po sąsiedzku z komendą, sama zaś komenda to głównie funkcje biurowe. W tej sytuacji preferowałbym nie oznaczać komendy jako amenity=fire_station, ale - trochę z braku laku - office=government.

@Rogoyski

Ja bym tak daleko nie szedł. W strukturach pożarniczych jest wiele różnych jednostek i różne jest ich przeznaczenie. Moim zdaniem to, że w komendach miejskich czy powiatowych nie siedzą ludzie, którzy zajmują się bezpośrednio gaszeniem pożarów (czytaj:nie leją wody z węża) nie ma znaczenia, bo tam najczęściej znajdują się stanowiska kierowania zajmujące się koordynacją działań ratowniczych jak i inne osoby uczestniczące aktywnie w usuwaniu zagrożeń (czy to pożarów czy innych)… Dla zwykłego laika każde miejsce gdzie ‘siedzą’ strażacy to strażnica, niezależnie co oni tam robią i moim zdaniem tak powinny te miejsca być oznaczane… office=government to równie dobrze może być urząd gminy a różnica jest zasadnicza.

Jeśli chodzi o rozróżnienie tych jednostek (co ma już znaczenie dla osób związanych z tematem) ja zaproponowałbym rozpowszechnienie dodatkowego tagu uszczegóławiającego np. fire_station:type, który mógłby przyjmować wartości: KG, KW, KP, KM, JRG, OSP KSRG, OSP.

@ Forest998

Podejście jak-najbardziej prawidłowe, w tym przypadku proponowałbym na samym obrysie budynku nie tagować nic, a wstawić dwa osobne punkty jeden dla KM i drugi dla JRG

@ Markoj

Jeśli chodzi Ci o punkty czerpania wody do celów pożarniczych to są dwie szkoły - emergency=suction_point albo emergency=fire_hydrant i fire_hydrant:type=suction_point. Kilka miesięcy temu okazało się że mamy rozbieżność (głównie Polska<>Niemcy) i aktualnie pracujemy nad tym, żeby tagowanie zunifikować, jak dojdziemy do porozumienia to botem wszystkie wartości się poprawi, a ja napiszę raport, który będzie pilnował żeby nowe błędne wartości się nie pojawiały.

Jeśli nie chodzi o punkty czerpania wody to musisz niestaty napisać o co chodzi dokładniej :slight_smile:

A jak to jest z suchymi pionami ( http://www.instsani.pl/pionppoz.htm )? Są na nie jakieś specjalne tagi? A może strażacy i tak ich nigdy nie używają i nie warto tego w ogóle oznaczać?

Jest tutaj na forum kilku strażaków to pewnie będą mieli jakieś informacje z pierwszej ręki… Z tego co ja słyszałem to:

  1. Dawno się już takich nie buduje (nie umieszcza w budynkach) a te co są są stare i najczęściej przeżarte przez ‘korniki’ = nieszczelne
  2. Suchy pion ma na każdym piętrze zaślepkę… nie wiadomo dlaczego taką samą zaślepkę chce mieć w domu połowa gimbazy w bloku… a bez zaślepki nie bardzo działa
  3. Najlepsze zastosowanie suchego pionu to popielniczka :slight_smile:

Jakby poszukać to nie wiem czy znajdziesz w okolicy choć jeden taki działający wynalazek którym dało by się wtłoczyć wodę na ostatnie piętro bez problemu więc w większości przypadków próba podłączenia do nich linii kończy się fiaskiem. Ja bym sobie głowy nimi nie zawracał…

Z powyższych powodów jak i po zasięgnięciu opinii znajomych strażaków na naszej mapie ich nie wyświetlamy… nawet nie wiem czy jest na nie jakiś tag…

Z tego co pamiętam była nowelizacja rozporządzeń w sprawie wyposażenia technicznego budynków i zaopatrzenia p.poż. , które zlikwidowały suche piony.
Obecnie każdy budynek wysoki - od 9 kondygnacji musi mieć instalację hydrantową mokrą lub odpowiedni zapas wody w zbiorniku.

Urząd gminy, to akurat powinien być office=administrative :wink:

Upierał się przy swoim nie będę, ale jednak rozróżnienie pomiędzy biurami a posterunkiem jakiejś służby wydaje się być użyteczne. Trochę ekstrapolując, inaczej moglibyśmy Ministerstwo Zdrowia albo regionalną siedzibę NFZ-u oznaczyć jako szpital.

@ Rogoyski

Wiem, dlatego podałem właśnie ten urząd bo różnica między nim a komendą jest dość oczywista.

Porównanie z NFZ też nie trafione - NFZ to zupełnie oddzielne struktury odpowiedzialne za finansowanie służby zdrowia (a nie dział finansowy służby zdrowia), pracują tam ludzie bez wykształcenia medycznego, nie ma tam dyspozytorni pogotowia, nie koordynują działań medycznych, więcej - nie mają z nimi nic wspólnego jedynie dostają raz w miesiącu zestawienie wykonanych procedur medycznych i mają je rozliczyć… W Komendzie (dowolnej) pracują (z drobnymi wyjątkami) ludzie o wykształceniu pożarniczym prowadzący pośrednie działania (takie jak kontrolne, rozpoznawcze, operacyjne, szkoleniowe) oraz bezpośrednie jak koordynacja działań (dyspozytorzy) czy kierowanie akcją ratowniczą.

Ekstrapolując to tak jakbyś chciał biura administracji szpitala wykluczyć ze struktury szpitala… przekładając Twój przykład to jakby MSWiA oraz Urzędy Miasta oznaczyć jako PSP, bo jednym podlega, a drudzy go pośrednio finansują

Zgadzam się że trzeba te typy jednostek rozdzielić bo ich rola jest inna, ale trzeba to zrobić wewnątrz struktury PSP a nie wydzielając je z niej i wrzucając do jednego worka z urzędami gmin :slight_smile:

Pozdrawiam

Jako osoba mało doświadczona w mapowaniu mam kilka zapytań o rzeczy, które mogą być przydatne w działaniach służb ratowniczych. Posiadam dużo informacji odnośnie autostrady A4 na terenie woj. śląskiego. Chciałbym zmapować następujące elementy:

  1. Telefony SOS przy autostradzie, każda kolumna alarmowa posiada swój numer oraz przypisany kilometraż czy jest możliwość aby wyświetlał się po zmapowaniu numer oraz kilometr. Czy poprawnym tagowaniem będzie? (emergency=phone)
  2. Przejazdy awaryjne każdy przejazd posiada swój kilometraż, co do otagowania nie mam żadnego pomysłu
  3. Punkt Poboru Opłat każdy posiada swój kilometraż oraz nazwę.

Z góry dziękuje za cenne wskazówki tak jak przy tagowaniu KM PSP i JRG w Katowicach.

Tak, to jest poprawne tagowanie

Na pewno w takim miejscu trzeba zrobić łącznik między dwoma nitkami autostrady (czy innej drogi) zgodny z klasą drogi (tag highway) oraz z tagiem access=emergency, a na środku tego łącznika wstawić punkt barrier=gate i access=emergency… Na dzień dzisiejszy jeszcze się to nie renderuje na AbakusOSM ani w MapieST ale to tylko kwestia czasu - jak zacznie takich punktów przybywać to dodam do renderu. W ten sam sposób sugeruję oznaczać awaryjne wjazdy.

A to jest pooznaczane jedynie render na AbakusOSM i w mapie w SWD tego nie wyświetla…