Raporty kompletności / nazw ulic

Witam serdecznie,

pod adresem http://www.sapijaszko.net/up/ulice znajdują się raporty kompletności ulic dla miast, które mają w OSM swoje granice.

Skrypt robi trzy porównania:

  • ulice z terytu porównuje z tym, co jest w OSM,

  • wyszukuje ulice wśród punktów adresowych i porównuje z ulicami w OSM,

  • dla istniejących ulic w OSM sprawdza, czy są punkty adresowe

Skrypt jest jeszcze ułomny, i nie rozwija skrótów typu gen./dr/abp. XXX, ale gdyby ktoś chciał się pochylić nad miastami w swoim regionie, to proszę bardzo.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Fajna rzeczy, gdy będę miał czas to na pewno z niego skorzystam i pouzupełniam braki. Dzięki ; )

W Olsztynie widzę sporo ulic (nawet “głównych”), które są na mapie, jednak nazywają się nieco inaczej. Przykładowo - “Aleja Wojska Polskiego” wg TERYT na mapie to po prostu “Wojska Polskiego”. Albo, z mniejszych, “Janiny Wengris” w TERYT to “Profesor Janiny Wengris” w OSM.

Czy należy uznać, że TERYT zawiera oficjalne nazwy i swobodnie można je w OSM na takie poprawić? Czy należy wybrać się w okolice i zobaczyć na tabliczce (i liczyć, że tabliczka zawiera nazwę oficjalną ;))? A może tego typu różnice należy po prostu olać?

Raczej nalezy olac jesli nie jest sie mieszkancem danej okolicy. Oficjalne nazwy nie zawsze sa poprawne, a bedzie to w stanie stwierdzic z pewnoscia tylko osoba ktora zna okolice.

Jesli chodzi o skroty to raczej niz rozwijac, przy wszlekiego typu porownaniach (takze w wyszukiwarkach przy indeksowaniu) nazwy sie skraca lub usuwa skroty, imiona, mysliniki, cudzyslowy, a tylko przy pokazywaniu zachowuje jedna lub druga forme, jest to tez prostsze w implementacji. Czesto tez sortuje sie czlony nazwy.

A jeszcze pytanko… Co ile ten nasz skrypcik jest aktualizowany? ; D

No i sam się złapałeś na własną hiperpoprawność.
W Sanoku jest ulica Szopena, którą raczyłeś nazwać inaczej, bo pewnie wiesz lepiej.

Przed takimi zmianami warto pomyśleć, że ktoś chodzi po tych ulicach i wie dobrze jak się nazywają.

Sławek

Sławku, piszesz do wszytkich czy do jakiejś konkretnej osoby?

OK. Jestem przyzwyczajony do grup dyskusyjnych gdzie takie niejednoznaczności nie występują.
Z formy gramatycznej można jednak wywnioskować, że zwracam się do pojedynczej osoby.
Grzegorz pewnie pamięta jakie poprawki niedawno nanosił.
Ciebie tym razem nie miałem na myśli, chociaż zmiana z automatu ks. na ksiądz i gen. na generał mi się nie wydaje właściwa.

Sławek

Kilka dni temu myślałem sobie, że fajnie byłoby mieć coś takiego, i oto jest:) Tylko nie do końca rozumiem opis, “A te są dobre:” oznacza, że nazwy te zostały pobrane z punktów adresowych i są poprawne, czy to są nazwy pobrane z ulic i są zgodne z z bazą TERYT? Wydaje mi się że to punkty adresowe, bo trochę ich mało:) Sprawdzanie punktów adresowych dla ulic chyba nie działa, bo 2197 to chyba wszystkie ulice w Łodzi :wink: Ale i tak jest to bardzo przydatne, dzięki.

Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiłem na Szopena.

Swoją drogą, na bugs warto zaglądać, i usuwać niepotrzebne/błędne zgłoszenia.

Pozdrawiam,
Grzesiek

W sprawie ulic terytu nie traktowałbym jako wyroczni, a jedynie jako wskazówkę. Porównanie między teryt a tym co w OSM ma służyć przede wszystkim do zorientowania się, których ulic brakuje. Porównanie między punktami adresowymi a ulicami do sprawdzenia, czy dane ulice są i mają swoją nazwę i ujednolicenia nazw między ulicą a punktami adresowymi.

Myślę, że co tydzień w zupełności wystarczy.

“Te są złe” - znaczy, że ulice takie występują wśród punktów adresowych, a nie zostały znalezione w granicach miasta
“A te są dobre”, znaczy, że zostały znalezione.

Poprawię opisy na bardziej jednoznaczne.

Pozdrawiam,
Grzesiek

To gdy będziesz go aktualizował to zrób też wykaz ulic które zostały przez ten tydzień dodane, zobaczymy czy skrypt przyniesie efekt ; D

Szczecin ma, a się nie załapał.

Gdyż albowiem ponieważ w relacji http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2873415 tag teryt:terc jest błędny.

G.

Dzięki, nie żebym sam nie potrafił, ale nie chcę rozpoczynać wojen edycyjnych.

Sławek

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Klasyfikacja_dróg#Zgodno.C5.9B.C4.87_z_TERYT
Nazwy TERYT dajemy do teryt:name a do name poprawną ortograficznie nazwę bez skrótów.
Powinno być:
name=Aleja Wojska Polskiego i name=Profesor Janiny Wengris z opcjonalnym teryt:name=Janiny Wengris.

EDIT: teryt:name

O ile dobrze kiedyś zrozumiałem, to przyjęto taki schemat:

name=Generała Władysława Sikorskiego
name:teryt=gen. Władysława Sikorskiego
short_name=Sikorskiego
old_name=Polna

Proszę ewentualnie o korektę…

I do autora skryptu, wyrywkowo sprawdzone ulice, które niby nie zawierają punktów adresowych, w rzeczywistości je zawierają (komplet) i nie są to ulice z generałem, marszałkiem, ale np. Warszawska.

short_name w takim prostym przypadku jak ten, mysle, ze mozna sobie darowac, chociaz nie szkodzi. Istnieje kod ktory sam generuje takie krotsze nazwy i jest do dyspozycji autorow narzedzi mapowych. Style kafelkow z osm.trail.pl korzystaja z tego, ale jesli istnieje tag short_name to bedzie mial priorytet nad automatem. Przy czym automat generuje tez wersje posrednie, np. gen. W. Sikorskiego a potem Sikorskiego.

A ta Warszawska to przepraszam gdzie? Bo występuje od Góry w dolnośląskim po Świnoujście, w 146 plikach.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Wysłałem maila…

Czy w raporcie możesz dodatkowo dołączyć datę jego aktualizacji?