Pojedyncze groby - ustalenie tagowania

Witam wszystkich,
ostatnio natknąłem się na pojedyncze groby w lasach w okolicach mojego zamieszkania/mapowania. Są to groby historyczne z czasów II wojny światowej. Nieco zastanawiam się jak je tagować - myślę, że takie miejsca są warte zaznaczenia. Jedyną wskazówką jest następujący proposal: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic%3Dtomb. Na taginfo nie było zliczonych zbyt wielu wystąpień takiego tagowania, stąd moje pytanie, czy może coś przeoczyłem i jest jakiś bardziej popularny schemat tagowania, czy warto używać tego z propozycji.

Nie ma z tego co wiem. Mialem ten sam problem, gdy rysowalem cmentarz Orlat Lwowskich.

Myślę, że ten proposal wart jest dopracowania, na przykład można do niego dorzucić zdjęcia.
Za niedługo temat będziemy poruszać dogłębniej, bo zbliża się zniczowe święto i być może zrobimy jakąś większą akcję :slight_smile:

Ja zawsze takie wojenne groby tagowałem jako historic=memorial, ale zdaję sobie sprawę, że jest to często trochę “za mocne” dla takich miejsc.

Dobry pomysl: OSM Polska organizuje mapping party na cmentarzu. Wszystkich chetnych zapraszamy do wspólnej dobrej zabawy :laughing:

Informacje na temat akcji pojawią się za niedługo. Na razie jest jeszcze niegotowa.

Podobnie jak wajak zaznaczałem ostatnio zbiorowe groby na Chryszczatej.
Nie miałem wtedy wątliwości co do “kalibru” tego tagu - teraz się pojawiły. Myślę jednak, że mnożenie tagów nie jest konieczne.

Przede wszystkim zgadzam się, że mnożenie tagów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej, wydaje mi się, że tag historic=memorial ma jednak inne znaczenie i nie do końca oddaje, że - mówiąc brutalnie - w tym miejscu są czyjeś zwłoki. Poza tym takie groby nie zawsze mają silną konotację historyczną, czy też upamiętniającą w sensie pomnika. A może się mylę …

+1

Ja bym użył historic=tomb http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=tomb i nie przejmował się ilością użyć. Zawsze coś specyficznie oznakowanego można zamienić jeśli się pojawi nowy standard. Przy naciąganiu tagów tak się już nie da, aczkolwiek mogą się dla odmiany renderować ;).

Tak sobie patrzę na ten proposal…:

… i zastawiam się czy potrzebne jest takie rozdrobnienie? Czy nie lepiej zamiast dwóch tagów, np. historic=tomb tomb=war_grave nie lepiej byłoby użyć po prostu historic=war_grave?

A jak otagować zwykły grób, jak by ktoś faktycznie chciał robić OSM-Party na jakimś cmentarzu?

Chyba właśnie próbujemy to ustalić w tym wątku? :slight_smile:

Ja zrozumiałem iż chodzi o historyczne groby np pod Monte Cassino czy inne war_grave.

  • jeszcze tego po prostu nie ma. Nikt na to nie wpadl…

Generalnie, chcielibyśmy zaznaczyć grób/pomnik:

  1. pojedynczy grób/pomnik osoby która zginęła w wyniku wojny
  2. grupowy grób/pomnik osób które zgineły w wyniku wojny
  3. pojedynczy grób/pomnik osoby znanej historycznie.
  4. pojedynczy grób/pomnik osoby znanej (znany artysta/działacz/naukowiec/itd)
  5. pojedynczy grób/pomnik innych osób dla celów wiadomych skryptowi renderującemu.

Można jeszcze zróżnicować: grób ziemny czy nagrobek/pomnik.
Dodatkowo można dopisać lokalizację na podstawie danych z zarządu cmentarza.

Wymyslcie jakis proposal w takim razie wzorujac sie na tym, co juz na Wiki jest. Puscimy to do kolegów zza miedzy i popastwimy sie razem nad tematem.

Jeśli będzie jedno ‘historic=tomb" i rozdrobnienie w ‘tomb=', to ktoś może renderować po prostu krzyżyki, czy macewy w miejscu ‘historic=tomb’ i nie przejmować się 'tomb=’. Jeśli ktoś będzie chciał robić „światową mapę grobów”, to będzie go interesowała wartość „tomb=” i może obsługiwać więcej takich wartości niż można sobie wyobrazić – trudno, żeby każda była obsługiwana przez renderery parsujące tylko 'historic=’.

Z drugiej strony, tomb=* bez historic=tomb może oznaczać „niehistoryczne” groby…

Widzę, że nie wytrzymacie… Ogólnie jest planowana akcja mapowania grobów na październik. Przed końcem akcji powinna powstać wyszukiwarka grobów oraz nakładka wektorowa na mapę. Właśnie powstaje dokument, w którym jest nasza propozycja. Każdy może dorzucić od siebie parę groszy http://piratepad.net/nSzizRHFMP

Teraz parę groszy prosimy dorzucać tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:historic%3Dtomb

Nadal pozostaje otwarta kwestia jak tagować groby z więcej, niż jednym zmarłym.
Ze swojej strony proponuję wariant podobny do tego jak tagujemy kilka szkół na tym samym terenie czyli:
historic=tomb jako obszar plus osobne node’y wewnątrz obszaru historic=tomb + person:name=…