Kontakty z urzedami i firmami

Chcialbym zaproponowac stworzenie na Wiki listy kontaktów z urzedami, firmami, uczelniami itd…
Chodzi o to, by nie kontaktowac sie kilka razy z ta sama instytucja w tym samym czasie a takze powolywac sie na wczesniejsze rozmowy i ustalenia gdyby co.
Lista wygladala by mniej wiecej tak:

  1. Nazwa instytucji
  2. Adres kontaktowy
  3. Osoba(y) z którymi sie kontaktowano
  4. Kto z OSM sie kontaktowal i kiedy
  5. Status odpowiedzi (pozytywny, negatywny, w toku itd)

Koledzy w paru zachodnich krajach ( RFN, Holandia) koordynowali w ten sposób akcje zdobywania danych od firm. Fajnie widac tez bylo zmiany w nastawieniu poszczegolnych instytucji w miare jak przybywalo odpowiedi pozytywnych. Moze ktos z Was zechcial by wziac ten temad pod swoja opieke?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Permissions

Oto stronka, prosze o uzupelnianie z podzialem na lata - w szczególnosci Wroclaw, Szczecin i inne miasta które byly nam zyczliwe.
rownie wazne jest wyszczególnienie kto, kiedy, gdzie i DLACZEGO odmówil a KTO nawet nie raczyl odpowiedziec.
Wazne by bylo to z nazwiska urzednika, jako ze sa to osoby publiczne zas my jako platnicy podatków jestesmy…

… wlascicielami panstwa i mamy prawo egzekwowac nasze prawa w zgodzie z obowiazujacym prawem :wink:

Serdeczne dzieki za uzupelnienia w tabeli.
Zdaje sie ze brakuje Wroclawia, Gminy Baranów… zapomnialem jeszcze jakies miejscowosci?

Antblant, moglbys jeszcze dopisac, z kim sie kontaktowales (mail) kto Ci nie odpowiedzial?

Over,
Marek

Dopisane. Widzę, że już nawiązałeś kontakt z Pocztą Polską, szybki jesteś :smiley:

Jest kilka wersji jezykowych tej strony opisujacych kontakty mapowiczow danego kraju z ich urzedami
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Permissions mozna sie tam poprzygladac co robiono.
Niemcy np umiescili na swojej podstronce pismo standardowe którym mozna zwracac sie do miast i gmin.
Tak wiec stronke mozna rozbudowac.

Wroclawia nadal nie ma w tabelce…

Rozmaiwalem z Poczta Polska na temat ich danych adresowych. Sprawa idzie do dyrektora odpowiedniego departamentu, ew. Prezesa Poczty Polskiej.
Uzupelnilem stronke: dorzucajcie tam Wasze pomysly z kim mozna by rozmawiac. Paru z Was ma chyba jakies wzorce pism czy cos w ten desen, dobrze by to bylo miec jako linki na tej podstronce…

Orientujesz się może skąd Geoportale powiatowe biorą dane adresowe? Czy to jest też z Poczty?

OK, pytałem, bo często w geoportalach jest warstwa z danymi adresowymi i w tym kontekście nie wiem co oznacza “zgoda na wykorzystanie WMS”. Dla Wrocławia jest konkretnie napisane na wiki, że dotyczy to wszystkich warstw - myślę, że to jest dobry wzorzec żeby się zawsze dowiadywać szczegółowo na co tak naprawdę jest zgoda żeby później nie było niedomówień.

Oczywiscie , Pawle.
A co do pomyslów zdobywania danych adresowych: Uderzal ktos z Was do sieci sklepów z prosba o udostepnienie bazy adresów?
Niemcy robili to wielokrotnie.

Aby móc skuteczniej przedstawic skutecznosc dzialan Spolecznosci w Polsce przydaly by sie wyekstrahowac statystyki:
Ile mamy na dzien dzisiejszy POI ze sklepami na terenie kraju. To przemawia do wyobrazni kiedy sie negocjuje…

Tak, ja się kontaktowałem na przykład z jednym usługodawcą (nie jest to sklep, co prawda :smiley: ).
Póki co, sprawa nie jest zakończona, spróbuję uzupełnić wiki w tym tygodniu.

Również Gdynię biorę na siebie.

Super Przemas75!
Prezes Poczty Polskiej ma rozpatrzyc sprawe, bedzie z nim jeszcze kontakt. Sprawe warto przedyskutowac w Zarzadzie.
Móglby ktos uderzyc do sieci sklepów typu np. Biedronka z prosba o lokalizacje?

A propo poczty, domyślam się iż chodzi też o kody pocztowe? I tu mam pytanie, jak chcecie je wpisywać potem do OSM? Czy jako relację/obszary obejmujące pewien obszar - w wyniku czego wszystkie obiekty w tym obszarze powinny pobierać z obiektu zbiorczego kod, czy poprzez tagowanie każdego obiektu?

Tak,
chodzi tez o kody pocztowe.
Rafal Jachowicz ma do tego gotowy plugIn pod JOSM pozwalajacy na przypisywanie dowolnym klasom obiektów w definiowanym obszarze dowolnych tagów badz tez usuwanie ich.

Panowie,
poniewaz Polska zostala w najsilniejszym stopniu na swiecie dotknieta kasowaniem danych, to uwazam ze powinnismy zwrócic sie do Microsoftu bedacego potencjalnym beneficjantem map OSM i poprosic o udostepnienie zdjec calego kraju.
W procesie przygotowywanie zdjec satelitarnych jest pewna kolejka i mozna ja zmineic, jesli sie ma odpowiednie argumenty.
Mysle ze bedzie to nam bardzo potrzebne.

Myślę, że jeśli by mieli to by udostępnili :stuck_out_tongue: inaczej mówiąc musieliby zapewne coś kupić dopiero. Co do idei, zgadzam się.

Ej, a co znaszym rodzimym geoportalem i dyrektywą Inspire? Tak po prawdzie, to Stowarzyszenie nie wystąpiło nigdy o zgodę z korzystania z ichniejszego WMS-a. Przypomnę również, że ostatnio była zmiana na stanowisku prezesa GUGiK-u. Może warto w końcu wysmarować tamże jakiś wniosek?

Pismo nawet już jest przygotowane: http://piratepad.net/ep/pad/view/ro.9tg879lrdaQ/latest

Gadalem wlasnie z takim jednym. Nowy Prezes jest odznaczony przez Kwasniewskiego odrerem i w ogóle swój czlowiek…
A jego Wysokosc Stefan Brzeg napisal zeby sie zwracac do niego z unizonymi prosbami o zdjecia, wiec smarujcie:

http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2011-June/058862.html

Ja juz raz smarowalem o Stefana Kuste w odpowiedzi na tego maila i rzeczywiscie pozniej pojawily sie nowe zdjecia. Microsoft w prawdzie oglaszal, ze nie ma zamiaru kupowac nowych zdjec ze wzgledu na wlasny projekt fotografowania Europy, ale centralna Europe maja zaplanowana chyba dopiero na 2014 czy jakos tak.

Dla mnie to najlepsze źródło danych jakie znajdziemy, szczególnie jeśli udostępnią wszystkie warstwy WMS - osie ulic, punkty adresowe itd. Problem jaki widzę to, że te dane są bardzo rozproszone po powiatowych/miastowych mini-geoportalach i nie wiem czy jeden człowiek może dać zgodę na wszystko wszędzie (albo chociaż część) czy trzeba walczyć per powiat (w sumie tak jak teraz).

Trzeba by oczywiście poprawić licencję. A zdanie

bym wywalił. To może być prawdziwe dziś, a jutro już nie, bo przecież nikt nie może nikomu zabronić zatrudnić pracownika, który będzie tworzył mapę w ramach stosunku pracy, za pieniądze.