OpenStreetMap Forum

The Free Wiki World Map

You are not logged in.

#51 2012-05-21 07:00:46

Daijvid
Member
Registered: 2012-05-20

Re: Pytania początkujących

Oooo znalazłem przykład... no nie ma tego za dużo w mej okolicy ( eee może lepiej napisać tam gdzie patrzyłem smile ), zazwyczaj to jest to po prostu dodany nowy 'cycle path' który się pokrywa z jakimiś istniejącymi już drogami, przynajmniej wiem dlaczego nie mogłem zrozumieć smile
Jako że te 'cycle pathy' to głównie importy z ump to pewno temu tak wyszło i mnie skołowało.
Rozumiem że wszystkie szlaki wytyczone przez gminy to po prostu powinny być 'local cycle route' z nazwą np 'Niebieski' ( a może niebieski rowerowy? )

#52 2012-05-21 07:46:57

Jajcuś
Member
From: Gliwice, Poland
Registered: 2009-04-15
Website

Daijvid wrote:

Jako że te 'cycle pathy' to głównie importy z ump to pewno temu tak wyszło i mnie skołowało.

No, niestety… na tych radosnych importach z UMP OpenStreetMap nie wychodzi najlepiej. A jak szlaki rowerowe są zaimportowane tak jak piszesz, to lepiej, żeby ich w ogóle nikt nie importował…

Rozumiem że wszystkie szlaki wytyczone przez gminy to po prostu powinny być 'local cycle route' z nazwą np 'Niebieski' ( a może niebieski rowerowy? )

'Niebieski', to nie jest nazwa (nazwa to by było np. „szlak dzielnych cyklistów”), to kolor, więc idzie do tagu 'colour=#0000ff' relacji. W ten sposób będzie na naszej mapie narysowany w odpowiednim kolorze, a niepotrzebna etykietka nie będzie zaśmiecać mapy.

Jeśli chcesz gdzieś zobaczyć jak można tagować szlaki rowerowe zobacz np. okolice Gliwic lub Żor.

#53 2012-05-21 09:05:38

Daijvid
Member

Dzięki, właśnie szukałem dobrze porobionego kawałka aby wyczaić o co chodzi.
Ogólnie problemem też było to że przeglądam przez openstreetmap.org - a tutaj jest inna warstwa ( ta sama chyba leci do garmina przez http://garmin.osmapa.pl ) więc się nią sugerowałem, natomiast oglądając przez http://osmapa.pl jako 'turystyczna' widać co jest źle porobione ( albo się przełączając na opencycle ).
Delikatnie mówiąc burdelik smile
Pytanie 'obok' - da się do garmina wysłać wersje 'turytyczna' a nie mapink'a?

#54 2012-05-21 11:00:51

marco406
Member
Registered: 2011-03-22

Zniknął mi pewien obiekt z mapy (projektowany przebieg S-3 w okolicach Polkowic). Czy da się sprawdził kto i kiedy go usunął?
Widać go jeszcze w tej skali: http://osm.org/go/0Ms6Arh--
Przy większych powiększeniach juz nie.

#55 2012-05-21 11:33:19

Mateusz Korniak
Member
From: Poland, Zabrze
Registered: 2008-12-04

marco406 wrote:

Zniknął mi pewien obiekt z mapy (...). Czy da się sprawdził kto i kiedy go usunął?

Kiedyś na bieżąco było
http://www.itoworld.com
teraz (mam nadzieje że tylko w związku z przejściem na ODbL) jest , niestety, do tyłu (12 maja).

Ale to narzędzie raczej do  stałego(co dzień/ kilka dni) podglądu danego obszaru

Last edited by Mateusz Korniak (2012-05-21 11:34:15)

#56 2012-05-21 13:21:14

Zbigniew Czernik
Member
Registered: 2009-09-12
Website

marco406 wrote:

Zniknął mi pewien obiekt z mapy (projektowany przebieg S-3 w okolicach Polkowic)

http://osmapa.pl/w/zmiany/diff.php?osc= … 45&zoom=12 - do tego miejsca nic nie zauważyłem, przejrzyj wcześniejsze zmiany.

#57 2012-05-21 19:27:32

marco406
Member
Registered: 2011-03-22

Zbigniew Czernik wrote:
marco406 wrote:

Zniknął mi pewien obiekt z mapy (projektowany przebieg S-3 w okolicach Polkowic)

http://osmapa.pl/w/zmiany/diff.php?osc= … 45&zoom=12 - do tego miejsca nic nie zauważyłem, przejrzyj wcześniejsze zmiany.

Dzięki, znalazłem sprawcę.
To była edycja z 05.04.2012 r: http://www.openstreetmap.org/browse/cha … ode_page=4
A to jest usunięta droga: http://www.openstreetmap.org/browse/way … 71/history
Teraz chyba napiszę do edytora dlaczego to usunął.

#58 2012-05-24 08:36:49

Daijvid
Member

Dotevo wrote:

jeśli będzie prawidłowo otagowany powinien się pojawić na osmapa.pl  (z opóźnieniem ok. doby).

Widzę, że lekkie poprawki dróg są już dostępne, natomiast nie widzę szlaku - czy one są jakoś dłużej zaczytywane?
Może by ktoś kuknął i powiedział co jest źle: 'targowa zabierzów'
Pytania dodatkowe ( przeglądam okolice jak jest robiona ):
promowa tyniec -> jest name wyświetlane koło drogi ale samego szlaku nie widać - dlaczego?
chełmska olszanica -> jest szlak kropkami pokazany ale jak edytuje i wybiorę 'rower' to nie widzę skojarzenia z żadnym szlakiem ale w 'advanced' w 'relation' jest wpisane -> dlaczego nie widać przy 'rowerze'?

#59 2012-05-24 11:30:58

shympek
Member
Registered: 2012-01-23

Witam.
Ja mam pytanie dotyczące prawidłowego tagowania budynków mieszkalnych.
building=apartments czy building=residential?
Wg. wiki zrozumiałem, że cały budynek (na który składa się wiele części, np. sklepy, część mieszkalna) dajemy residental, a część tylko mieszkalną apartments.
Czy tak jest poprawnie?
Co z budynkami, gdzie sklepy, punkty usługowe są na parterze a od pierwszego piętra są mieszkania? Czy używać building:part=yes wraz z building:levels?
Jak prawidłowo tagować typowy blok mieszkalny - bez punktów usługowych? apartaments, residental czy oba?
Pozdrawiam serdecznie.

#60 2012-05-24 11:43:59

Jajcuś
Member
Website

Daijvid wrote:

promowa tyniec -> jest name wyświetlane koło drogi ale samego szlaku nie widać - dlaczego?

Brakuje tagu 'colour' w relacji.  osmapa.pl bez tego nie wie jak narysować i nie rysuje.

chełmska olszanica -> jest szlak kropkami pokazany ale jak edytuje i wybiorę 'rower' to nie widzę skojarzenia z żadnym szlakiem ale w 'advanced' w 'relation' jest wpisane -> dlaczego nie widać przy 'rowerze'?

Chodzi ci o to, że nie jest rysowana na OpenCycleMap? OCM potrzebuje tagu 'network' ('lcn', 'rcn',  'ncn' lub 'icn' – dla szlaków lokalnych (np. w obrębie jednej miejscowości), regionalnych (np. województwo lub kraina geograficzna), krajowych lub międzynarodowych). Podobnie jak osmapa bez 'colour', tak OCM bez 'network' nie umie narysować szlaku.

#61 2012-05-24 11:48:06

Jajcuś
Member
Website

shympek wrote:

Witam.
Ja mam pytanie dotyczące prawidłowego tagowania budynków mieszkalnych.
building=apartments czy building=residential?
Wg. wiki zrozumiałem, że cały budynek (na który składa się wiele części, np. sklepy, część mieszkalna) dajemy residental, a część tylko mieszkalną apartments.
Czy tak jest poprawnie?
Co z budynkami, gdzie sklepy, punkty usługowe są na parterze a od pierwszego piętra są mieszkania? Czy używać building:part=yes wraz z building:levels?
Jak prawidłowo tagować typowy blok mieszkalny - bez punktów usługowych? apartaments, residental czy oba?
Pozdrawiam serdecznie.

Zwykle wystarcza samo 'building=yes'. Jeżeli budynek jest mieszkalny lub głównie mieszkalny możesz dać 'building=residential'. 'building=apartments', z tego co widzę na wiki, to raczej dla 'apartamentów' większych niż nasze typowe mieszkania.

Jeżeli w budynku jest też sklep, czy poczta, to po prostu dodajesz wewnątrz odpowiedni POI amenity=* jako punkt. No chyba, że rzeczywiście masz dość danych i chęci, żeby rozrysowywać dokładnie obszar każdego sklepu, jednak i w tym wypadku 'building=*' wystarczy zwykle jeden, jeśli to jest jedna prosta bryła budynku.

#62 2012-05-24 12:02:45

Daijvid
Member

Jeśli szlak leci z jednej miejscowości do drugiej to już powinien być rcn? często gminy sobie robią szlak lecący przez 2/3 obok siebie i to już nie lokalny?
A co z 'targowa zabierzów', ma colour, ma network (jak pisałem, poprawki dróg się już pojawiły a szlak nie, myślałem że to mniej więcej w tym samym czasie wejdzie w życie, bo to klikałem i wysyłałem za jednym razem) (colour dodałem później, więc tego może jeszcze nie być).

"jak -> "jeśli" - moderator

Last edited by Zbigniew Czernik (2012-05-24 12:07:16)

#63 2012-05-24 12:54:08

marek kleciak
Member
Registered: 2010-10-11

Specyfikacja building:part=yes nie jest jeszcze w calosci wrzucona na wiki. Chodzi z grubsza o to, by móc rysowac rózne fragmenty budynku - osobne bryly - dajac im np. rózne tekstury itd. Generalnie jest tak, jak Jajcus napisal.

#64 2012-05-24 17:30:28

Jajcuś
Member
Website

Daijvid wrote:

Jeśli szlak leci z jednej miejscowości do drugiej to już powinien być rcn? często gminy sobie robią szlak lecący przez 2/3 obok siebie i to już nie lokalny?

W 'network' raczej chodzi kto i na jaką skalę organizuje te szlaki. Np. na śląsku był projekt Śląska Sieć Tras Rowerowych i szlaki powstałe w ramach tego projektu są ewidentnie 'regionalne'. Ale już szlaki wyznaczone przez nasz (gliwicki) urząd miasta, czasem prowadzące do pobliskich wsi, już oznaczam jako lokalne.

#65 2012-05-25 09:09:13

Daijvid
Member

Jajcuś wrote:

'Niebieski', to nie jest nazwa (nazwa to by było np. „szlak dzielnych cyklistów”), to kolor, więc idzie do tagu 'colour=#0000ff' relacji

Wiedzę, że cześć rzeczy pochodzi z trail.pl a tam w nazwach jest np 'czerwony szlak pieszy z miastaA do miastaB'
czyli nazwa powinna być pusta, kolor czerwony, a opis ze z miastaA do miastaB w description?
A te importy z trail idą ręcznie czy automatem? Czyli jak się poprawi to czy import nie nastąpi ponownie?

#66 2012-05-25 14:14:59

Dotevo
Moderator
From: Kobiernice/Wrocław Poland
Registered: 2009-02-15
Website

Daijvid wrote:
Jajcuś wrote:

'Niebieski', to nie jest nazwa (nazwa to by było np. „szlak dzielnych cyklistów”), to kolor, więc idzie do tagu 'colour=#0000ff' relacji

Wiedzę, że cześć rzeczy pochodzi z trail.pl a tam w nazwach jest np 'czerwony szlak pieszy z miastaA do miastaB'
czyli nazwa powinna być pusta, kolor czerwony, a opis ze z miastaA do miastaB w description?
A te importy z trail idą ręcznie czy automatem? Czyli jak się poprawi to czy import nie nastąpi ponownie?

Importów z trail.pl jako takich nie było. Recznie pobieramy ślad i wrzucamy do OSM (lecz nie było tego duzo, bo nie ma kto się tym zająć). Ja kiedyś też tagowałem szlaki w ten sposób. Więc to raczej wynika z naszej twórczości.

#67 2012-05-26 02:16:06

Zbigniew Czernik
Member
Registered: 2009-09-12
Website

Daijvid wrote:

Wiedzę, że cześć rzeczy pochodzi z trail.pl

Może by kolega podał konkretnie, o które rzeczy chodzi? Może jakieś linki do dróg/relacji?
Ja wrzucałem trochę szlaków z trail.pl i jeśli szlak tam nie miał nazwy to mogło się zdarzyć, że nazywałem go po prostu "Niebieski szlak rowerowy", bo czemu nie?

#68 2012-05-26 05:34:12

Daijvid
Member

Dla jednych 'niebieski' to nazwa być nie może, dla innych jak najbardziej smile
Czyli trzeba przyjąć jakąś zasadę i będzie ok, rozumiem.

#69 2012-05-27 15:00:57

diverpl
Member
From: Szczecin, Poland
Registered: 2012-02-19

Czy jest jakiś tag wskazujący, na której kondygnacji budynku znajduje się dany sklep? Chodzi mi przede wszystkim o centra handlowe, które mają kilka kondygnacji i mnóstwo sklepów.

#70 2012-05-27 16:24:53

ppece
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2011-08-02

Ja użyłbym tagu level=* (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:level), gdzie wartość "0" oznacza parter. Nie mylić z tagiem layer, który służy do czegoś innego.

#71 2012-05-27 17:43:16

Dotevo
Moderator
From: Kobiernice/Wrocław Poland
Registered: 2009-02-15
Website

#72 2012-05-31 13:29:12

RoboD
Member
From: Ełk
Registered: 2012-01-11
Website

Tagi:

- duży zakład przemysłowy produkujący żywność (np. Animex)
- lokalna masarnia
- zakład stolarski
- zakład budowlany
- drukarnia
- kopania odkrywkowa - żwir
- wysypisko śmieci
- oczyszczalnia ścieków
- szrot samochodowy
- komis samochodowy

Proszę o sugestie...

#73 2012-05-31 13:29:14

rubeus
Member
Registered: 2012-04-06

Pytanie do zaawansowanych maperów - jakim tagiem/kategorią oznaczać różnego rodzaju kapliczki i krzyże przydrożne ?

#74 2012-05-31 13:31:17

RoboD
Member
From: Ełk
Registered: 2012-01-11
Website

rubeus wrote:

kapliczki

amenity=place_of_worship lub historic=wayside_shrine; zależy chyba od wielkości

rubeus wrote:

krzyże przydrożne

historic=wayside_cross

Last edited by RoboD (2012-05-31 13:36:28)

#75 2012-05-31 13:37:20

marimil
Member
Registered: 2012-02-10

@RoboD - wiele z tych obiektów znajdziesz na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features

Last edited by marimil (2012-05-31 13:37:37)

Board footer