You are not logged in.

#5926 2021-11-15 21:40:36

Yunkers
Member
Registered: 2016-01-29

Re: Pytania początkujących

Ja tam na google'u widzę rondo, trza se nowe zdjęcie włączyć.

Za to Mapillary (nie wiem czemu nie wyświetla mi się w firefoxie, a w chrome bez problemu) pokazuje, że niektórzy tną to rondo środkiem smile

No i właśnie tu jest problem. Skoro jadą środkiem to wysepka przejezdna, więc to minirondo?

#5927 2021-11-15 23:25:39

Rogoyski
Member
Registered: 2014-12-15

Nie no, to naprawdę nie wygląda na rondo, gdzie przejazd środkiem byłby przewidziany projektowo.

#5928 2021-11-16 00:10:23

rmikke
Moderator
From: Warszawa
Registered: 2014-11-14
Website

Rogoyski wrote:

Nie no, to naprawdę nie wygląda na rondo, gdzie przejazd środkiem byłby przewidziany projektowo.

Kiedy jest. Brak krawężnika, nawierzchnia nadaje się do przeturlania po niej ciężkiego pojazdu...

#5929 2021-11-17 13:41:29

rootolf
Member
Registered: 2014-05-20

Czy ktoś doświadczony mógłby sprawdzić moje ostatnie prace?
Wziąłem się za budynki.openstreetmap.org.pl
dzięki wink

Last edited by rootolf (2021-11-17 13:42:41)

#5930 2021-11-28 13:10:26

outref
New Member
Registered: 2021-11-28

Cześć,
Proszę o poradę jak prawidłowo oznaczyć oznaczyć przebieg chodnika i drogi dla rowerów po dwóch różnych stronach jezdni na moście nad drogą, np. autostradą? Dla lepszego zobrazowania sytuacji link do obrazka ze strony kontraktu: http://www.a1-rzasawa-blachownia.pl/sit … p_05_0.jpg . Po prawej stronie na obrazku znajduje się droga dla rowerów, po lewej chodnik.

Sprawdziłem kilka artykułów, w tym ten https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Rowery ale nie znalazłem pasującego przykładu. Nie znam też innych przykładów gdzie na moście znajduje się chodnik osobno i osobno droga dla rowerów - przedzielone jezdnią

Z góry dzięki smile

#5931 2021-11-28 20:49:31

gscscnd
Member
From: Rybnik
Registered: 2013-08-13

Są dwa sposoby:

• narysować chodnik i DDR jako osobne linie, otagowane odpowiednio highway=footway i highway=cycleway. Do drogi (dla samochodów) dobrze by było dodać tagi sidewalk=separate i cycleway=separate lub bardziej szczegółowo: sidewalk:left=separate, sidewalk:right=no, cycleway:left=no i cycleway:right=separate;

• dodać do drogi (dla samochodów) tagi sidewalk=left, cycleway:left=no i cycleway:right=track.

(Powyższe wartości left i right zależą od kierunku narysowania drogi (dla samochodów) na OSM.)

Pierwszy sposób jest bardziej kosztowny w przygotowaniu i późniejszym utrzymaniu: mamy trzy linie zamiast jednej; mamy więcej tagów. Drugi jest mniej znany wśród użytkowników (szczególnie nowych) i programów (nawigacji, rendererów); poza tym trudniej jest (ale da się) opisać szczegółowe parametry chodnika czy DDR, np. szerokość i nawierzchnię.

Jeżeli to jest droga na odludziu, w okolicy nie ma wielu aktywnych użytkowników, zdjęcia satelitarne są kiepskie lub nieaktualne, to użyłbym drugiego.

#5932 2021-11-28 21:23:23

szydzio
Member
Registered: 2016-07-28

outref wrote:

Po prawej stronie na obrazku znajduje się droga dla rowerów, po lewej chodnik.

Ja bym wyrysował jako dwie dodatkowe drogi (highway=footway / highway=cycleway ), warto przy tym skorzystać z możliwości tworzenia linii równoległych w ID poprzez kopiuj/wklej, żeby ułatwić sobie odwzorowanie geometrii dróg towarzyszących.

#5933 2021-11-28 21:42:09

szydzio
Member

rootolf wrote:

Czy ktoś doświadczony mógłby sprawdzić moje ostatnie prace?
Wziąłem się za budynki.openstreetmap.org.pl
dzięki wink

Wygląda OK - wybierasz małe obszary do importu, co ułatwia weryfikację wgrywanych do bazy obiektów.
Może jedynie mała uwaga - tutaj przeniosłeś adres z węzła na budynek podczas kiedy w tym budynku funkcjonują 2 adresy, należało zatem oba pozostawić jako węzły.

#5934 2021-12-02 20:46:38

gscscnd
Member
From: Rybnik
Registered: 2013-08-13

Cześć,

mam problem z przekonaniem pewnego użytkownika, że pewne drogi powinno się oznaczyć pewnymi tagami. Ten użytkownik ma problem z przekonaniem mnie, że powinno się je oznaczyć innymi tagami. Czy znalazłby się ktoś chętny dołączyć do dyskusji i wspomóc jednego z nas?

Jesteśmy tutaj: https://www.openstreetmap.org/?mlat=50. … n=18.49718. Postaram się opisać sytuację, ale zachęcam do zajrzenia na mapę, a najlepiej również na ortofoto. Jadąc w kierunku Wodzisławia Śl. (na południe), od głównej drogi odchodzą dwie boczne tak, że są po dwóch stronach tej głównej i biegną równolegle do niej po obniżającym się terenie. Główna droga kawałek dalej przechodzi wiaduktem nad drogą łączącą dwie wcześniej wspomniane i nad linią kolejową. Boczne drogi tworzą małą sieć dróg prowadzących w sumie do ok. 20 domów. Samochodem nie da się z nich pojechać dalej, ale pieszo można (samochodem można jedynie wrócić do głównej drogi).

Dotychczas te boczne drogi były opisane jako highway=residential, ale użytkownik Interswd uznał, że jest to nieprawidłowe tagowanie, bo (w skrócie) są to wąskie i ślepe podjazdy do kilku domów, a ich połączenie z główną drogą nie jest skrzyżowaniem, w związku z tym powinny być otagowane highway=service service=driveway (obawiam się, że konkretny dobór tagów może wynikać z szablonu edytora). Ja bronię poprzedniej wersji w oparciu o takie definicje (kompletny oryginał w podlinkowanych dalej komentarzach):

gscscnd wrote:
  • highway=residential to droga zasadniczo nie biorąca udziału w ruchu tranzytowym, używana przede wszystkim jako dojazd do miejsc zamieszkania. (…)

• highway=service service=driveway to dojazd do pojedynczego obiektu (może być mieszkalny). Każda ze zmodyfikowanych dróg prowadzi do więcej niż jednego. (…)

• highway=service (bez tagu service) stosuje się zazwyczaj tam, gdzie nie ma ruchu tranzytowego, a highway=residential nie pasuje, bo droga nie jest dojazdem do miejsca zamieszkania. Przykładowo: tereny przemysłowe, handlowe, dojazdy do parkingów. highway=service to nie jest mniej ważny highway=residential. (…)

(„Każda ze zmodyfikowanych” odnosi się do czterech dróg oryginalnie zmodyfikowanych w tym zestawie zmian (wizualizacja), większość pozostałych została dorysowana później.)

Główna dyskusja w komentarzach do zestawu zmian: 114292878. Wziął w niej udział też Piotr Strębski, ale niestety jego argumenty mnie nie przekonały.

Dzięki!

#5935 2021-12-02 22:13:16

maro21
Member
From: Wrocław
Registered: 2018-03-06

gscscnd wrote:

Główna dyskusja w komentarzach do zestawu zmian: 114292878.

highway=residential i bez nazwy.
Argumenty ty podałeś.

#5936 2021-12-03 19:19:55

szydzio
Member

Ktoś ma jakąś podpowiedź jak tagujemy Ekomaty Żabki ?
Zauważyłem taki automat skupujacy butelki na dworcu Poznań Główny i nie mogę wykminić jak to otagować... ?
Choć w sumie skupowanie butelek/puszek jest umowne, bo w zamian dostaje się nie gotówkę tylko doładowanie w aplikacji Żabki...

Last edited by szydzio (2021-12-03 19:24:14)

#5937 2021-12-03 22:38:32

maro21
Member

amenity=vending_machine + vending=bottle_return

#5938 Today 14:46:20

maro21
Member