You are not logged in.

#5651 2021-02-22 22:30:54

szydzio
Member
Registered: 2016-07-28

Re: Pytania początkujących

maro21 wrote:

W iD: rysujesz dwie linie, zewnętrzną i wewnętrzną, zaznaczasz je obie (klikasz jedną, a potem drugą, trzymając shift) i naciskasz [C]. Potem trzeba wybrać rodzaj obiektu, np. budynek.

Fajne - dzięki za podpowiedź smile
Widać trochę za bardzo przesiadłem już się na JOSM i pamiętałem jedynie inny sposób dojścia do tego samego efektu, ale faktycznie - ta metoda jest sporo prostsza.
Jedyne co, to warto chyba wpierw wybrać że chodzi o budynek rysując zewnętrzny obrys za pomocą area, bo wtedy potem używając „C” Combine (merge) cecha budynku automatycznie przenoszona jest na relację.

#5652 2021-03-05 00:35:37

cheatach
Member
Registered: 2014-11-17

Witam, proszę by bardziej doświadczeni mapowicze wyrazili swoje zdanie nt. tego changesetu: https://www.openstreetmap.org/changeset … 7/21.97910

Kwestia czy zieleń na nieużytkach osiedlowych można nazywać parkiem? Moim zdaniem w ten sposób na każdym osiedlu będzie po kilkanaście takich "parków". Pozdrawiam

#5653 2021-03-05 07:41:45

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22

cheatach wrote:

Witam, proszę by bardziej doświadczeni mapowicze wyrazili swoje zdanie nt. tego changesetu: https://www.openstreetmap.org/changeset … 7/21.97910

Kwestia czy zieleń na nieużytkach osiedlowych można nazywać parkiem? Moim zdaniem w ten sposób na każdym osiedlu będzie po kilkanaście takich "parków". Pozdrawiam

Prawie na pewno niewystarczająco urządzony/zadbany/utrzymywany by nazwać to parkiem. Masz może zdjęcia tej lokalizacji?

#5654 2021-03-05 07:42:54

Mateusz Konieczny
Member

Jak można zaznaczyć że dana szkoła to seminarium? https://www.openstreetmap.org/way/138355824

(tag religion nie wystarcza, bo może to być po prostu np. coś prowadzone przez zakon)

Dałem college=seminary ale nie jestem przekonany

Last edited by Mateusz Konieczny (2021-03-05 08:18:21)

#5655 2021-03-05 08:06:36

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Website

Mateusz Konieczny wrote:

Jak można zaznaczyć że dana szkoła to seminarium? https://www.openstreetmap.org/way/138355824

(tag religion nie wystarcza, bo może to być po prostu np. coś prowadzone przez zakon)

Dałem college=seminary ale nie jestem przekonany

Jeśli prowadzona przez zakon to "operator=" a nie "religion="
W nazwie jest "Seminarium", "amenity=college" no i "religion=" oraz "denomination=" aby zaznaczyć w jakiej wierze.
Całkowicie to wystarcza.

#5656 2021-03-05 08:21:25

Mateusz Konieczny
Member

Władysław Komorek wrote:

Jeśli prowadzona przez zakon to "operator=" a nie "religion="
W nazwie jest "Seminarium", "amenity=college" no i "religion=" oraz "denomination=" aby zaznaczyć w jakiej wierze.
Całkowicie to wystarcza.

Jeśli np. szkoła ma kaplicę, jest cotygodniowa msza dla każdej klasy w piątek itp itd to tg religion ma uzasadnienie.

W nazwie jest "Seminarium"

Liczyłem na coś bardziej globalnego co nie wymaga wiedzy jak seminarium się nazywa w każdym języku świata.

#5657 2021-03-05 18:41:52

maro21
Member
From: Wrocław
Registered: 2018-03-06

Dlaczego podkład "polska.e-mapa.net Budynki" został usunięty z iD?
Jeszcze godzinę temu dodałem z niego nowe budynki, teraz weszła nowa wersja iD i nie ma.

#5658 2021-03-05 20:14:33

Piotr_J
Member
Registered: 2021-01-14

maro21 wrote:

Dlaczego podkład "polska.e-mapa.net Budynki" został usunięty z iD?
Jeszcze godzinę temu dodałem z niego nowe budynki, teraz weszła nowa wersja iD i nie ma.

Na dole masz nakładki i można włączyć "Geoportal 2: Ewidencja budynków WMS"

#5659 2021-03-05 20:56:54

Interswd
Member
Registered: 2020-09-26

Podpinam dlaczego polska.e-mapa.net Budynki zniknęła?  Przecież to było bardzo przydatne. Nie może zostać czy co?

#5660 2021-03-06 03:57:11

cheatach
Member

Mateusz Konieczny wrote:
cheatach wrote:

Prawie na pewno niewystarczająco urządzony/zadbany/utrzymywany by nazwać to parkiem. Masz może zdjęcia tej lokalizacji?

DSC-0991.jpg DSC-0992.jpg DSC-0993.jpg
DSC-0994.jpg DSC-0995.jpg DSC-0996.jpg

Zgadzam się w 100%. Nie ma też jak widać żadnej infrastruktury. Problem w tym, że nowy użytkownik uparcie chce mieć tam park i ciągle zmienia na swoje. Proszę też innych by wrazili swoje zdanie.

Last edited by cheatach (2021-03-06 06:22:23)

#5661 2021-03-06 08:22:18

Mateusz Konieczny
Member

Trochę bardziej parkowe od trawniku pod blokiem, ale park to nie jest. Zapytałem się na razie w edycji czy potwierdza że te zdjęcia przedstawiają stan tego miejsca.

#5662 2021-03-06 13:05:45

Aim311
Member
Registered: 2016-11-13

Ostatnio z uwagi na nowe zdjęcia dostępne jedynie w edytorze JOSM używałem częściej owego edytora i zauważyłem, że nie obsługuje on tagowania przejść typu żebra (nie obsługuje w taki sposób, w jakim bym się tego spodziewał), które są bardzo popularne w Europie (nie wiem, jak jest z tym na innych kontynentach). Proponowany przez edytor typ crossing=uncontrolled (chyba w postaci linii co podpowiada piktogram) jest (według mojej obserwacji) o rząd wielkości mniej popularny i raczej eksperymentalny z uwagi na oszczędność farby:):) jako przejścia dla pieszych na naszym kontynencie. Natomiast przejazdy rowerowe są często typu crossing=uncontrolled. Może mi ktoś wytłumaczyć skąd takie nieintuicyjne tagowanie np. w Europie Środkowej? Nie intuicyjne, ponieważ widzę przejście dla pieszych w postaci zebry (oficjalny typ przejścia), a dysponując narzędziami takimi, a nie innymi nie zastanawiając się nad tematem zastosuję dostępne narzędzia oznaczę takie przejście raczej nie właściwie? Chyba że w ten sposób oznaczane jest wspólne przejście dla pieszych i przejazd rowerowy w przypadku jednej ścieżki wspólnej dla drogi rowerowej i drogi pieszej? Skąd to uproszczenie?

Jakie jest właściwe tagowanie dla:
1. Przejścia dla pieszych na jedni w postaci linii ? (z moich obserwacji raczej rzadko, lub rzadziej spotykany w Europie - w wielu rejonach raczej eksperymentalny).
2. Przejście dla pieszych na jezdni w postaci zebry ? (z moich obserwacji bardzo popularny typ przynajmniej w Europie).
3. Przejazd rowerowy w postaci linii? (skrzyżowanie drogi rowerowej i drogi dla większych pojazdów).
4. Przejazd rowerowy w postaci zebry? (skrzyżowanie drogi rowerowej i ścieżki dla pieszych).

Edit:
5. Zapomniałem o typie przejść dla pieszych spotykanych prawdopodobnie głównie w Zachodniej Europie lub i na osiedlach w całej Europie bez oznaczeń poziomych jak i pionowych. Najbardziej moim zdaniem pasującym do opisu uncontrolled.

Last edited by Aim311 (2021-03-06 14:21:48)

#5663 2021-03-06 13:45:13

gscscnd
Member
From: Rybnik
Registered: 2013-08-13

Ogólnie crossing=uncontrolled to przejście oznakowane i bez sygnalizacji świetlnej (to samo oznacza tag crossing=marked). crossing=traffic_lights to przejście z sygnalizacją. W Polsce raczej przyjmujemy, że w obu przypadkach jest to przejście z zebrą. Można też dodać crossing_ref=zebra. Jeśli rowerzyści mogą przez nie przejeżdżać, to dodaje się bicycle=yes.

Wiki zwraca uwagę na konflikt pomiędzy crossing=zebra i crossing=traffic_signals. Być może JOSM próbuje rozwiązać ten problem nie proponując tego pierwszego tagu.

crossing=traffic_signals i crossing=uncontrolled przekroczyły 100000 użyć (każde) około 2012 roku, a crossing=zebra — około 2016 roku (dla kompletności: crossing=marked około 2019 roku).

mousewheel.system_scroll_override.enabled=false

#5664 2021-03-06 14:23:22

Aim311
Member
Registered: 2016-11-13

gscscnd wrote:

Ogólnie crossing=uncontrolled to przejście oznakowane i bez sygnalizacji świetlnej (to samo oznacza tag crossing=marked). crossing=traffic_lights to przejście z sygnalizacją. W Polsce raczej przyjmujemy, że w obu przypadkach jest to przejście z zebrą. Można też dodać crossing_ref=zebra. Jeśli rowerzyści mogą przez nie przejeżdżać, to dodaje się bicycle=yes.

Wiki zwraca uwagę na konflikt pomiędzy crossing=zebra i crossing=traffic_signals. Być może JOSM próbuje rozwiązać ten problem nie proponując tego pierwszego tagu.

crossing=traffic_signals i crossing=uncontrolled przekroczyły 100000 użyć (każde) około 2012 roku, a crossing=zebra — około 2016 roku (dla kompletności: crossing=marked około 2019 roku).

Dzięki za wyjaśnienie.

#5665 2021-03-06 14:30:30

gscscnd
Member
From: Rybnik
Registered: 2013-08-13

Aim311 wrote:

Zapomniałem o typie przejść dla pieszych spotykanych prawdopodobnie głównie w Zachodniej Europie lub i na osiedlach w całej Europie bez oznaczeń poziomych jak i pionowych. Najbardziej moim zdaniem pasującym do opisu uncontrolled.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag … 3Dunmarked, uncontrolled powinno jakieś oznakowanie posiadać.

Last edited by gscscnd (2021-03-06 14:31:19)

mousewheel.system_scroll_override.enabled=false

#5666 2021-03-06 18:57:37

maraf24
Member
Registered: 2015-03-07

cheatach wrote:
Mateusz Konieczny wrote:
cheatach wrote:

Zgadzam się w 100%. Nie ma też jak widać żadnej infrastruktury. Problem w tym, że nowy użytkownik uparcie chce mieć tam park i ciągle zmienia na swoje. Proszę też innych by wrazili swoje zdanie.

Takie zieleńce są oznaczane w osm tagiem leisure=park.
Nie rozumiem stwierdzenia "Nie ma też jak widać żadnej infrastruktury." Widać chodnik, lampy, śmietnik, nasadzenia. Widać, że ktoś o to dba, by było tam ładnie i ludzie mogli tam spacerować. Czego tam jeszcze brakuje? Ma być 1000m2 by się formalnie kwalifikowało na park?

#5667 2021-03-06 21:29:53

Yunkers
Member
Registered: 2016-01-29

Ja zwykle do takich miejsc używam landuse=village_green. Choć w zależności od poziomu zadrzewienia i zadbania można też dać leisure=park, landuse=recreation_ground i landuse=grass, zdjęcia satelitarne nie wyglądają na aktualne, więc nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć.

#5668 2021-03-06 22:43:30

cheatach
Member

maraf24 wrote:

Eee, nie? Przejrzałem czym są parki w tym mieście, innych i za granicą i zdecydowana większość to są kompletne obiekty urbanistyczne mające "ręce i nogi", w całości zaprojektowane i prowadzone, z infrastrukturą. Co za tym idzie często mają oficjalną nazwę i jak jakieś odzwierciedlenie w papierach jak uchwały, odniesienie w MPZP czy odpowiedni użytek gruntowy pod sobą.

maraf24 wrote:

Czego tam jeszcze brakuje?

Choćby JEDNEJ ławki? Ktoś sobie wyobraża park bez ławki? Chodnik biegnący obok jest tam od początku powstania osiedla i pełni funkcję komunikacyjną między nim a przystankiem, ciężko go wiązać z rekreacją tego obszaru. W samym tym obszarze powtarzam nie ma ŻADNEJ infrastruktury. Jeśli kiedyś postanie cokolwiek to spoko - można myśleć. Tymczasem to miejsce po prostu nie zasługuje na miano parku.

Yunkers wrote:

Ja zwykle do takich miejsc używam landuse=village_green. Choć w zależności od poziomu zadrzewienia i zadbania można też dać leisure=park, landuse=recreation_ground i landuse=grass

village_green już prędzej choć landuse=grass było i tak powinno pozostać, wraz z natural=wood w miejscu zagęszczenia drzew i pojedynczymi drzewami obok mapa przedstawiała dokładnie to co jest w terenie.
Warto chyba pomyśleć o użyteczności mapy, ktoś zobaczy że tam jest park i wybierze się mając w głowie powszechne wyobrażenie parku z  ławkami i alejkami a na miejscu nie zastanie niczego.
Teren nie jest powszechnie uważany za park czy wykorzystywany do rekreacji - taki teren jest 100 metrów dalej ale się z nim nie łączy. Moim zdaniem robienie z dwóch mało uczęszczanych ścieżek po których ludzie chodzą z psami parku to nieporozumienie.

#5669 2021-03-06 23:08:48

maraf24
Member

cheatach wrote:
maraf24 wrote:

Eee, nie? Przejrzałem czym są parki w tym mieście, innych i za granicą i zdecydowana większość to są kompletne obiekty urbanistyczne mające "ręce i nogi", w całości zaprojektowane i prowadzone, z infrastrukturą. Co za tym idzie często mają oficjalną nazwę i jak jakieś odzwierciedlenie w papierach jak uchwały, odniesienie w MPZP czy odpowiedni użytek gruntowy pod sobą.

Kiedyś w ramach walki z PokemonGo obejrzałem sobie kilka tysięcy "parków" w Polsce. Nauczyło mnie to, że taką zieleń najbezpieczniej jest oznaczać leisure=park, inaczej zbyt często prowadzi to do wojen edycyjnych, gdyż zbyt dużo mapujących uważa, że to są parki.
Wcześniej oznaczałem takie miejsca jak landuse=village_green.

maraf24 wrote:

Choćby JEDNEJ ławki? Ktoś sobie wyobraża park bez ławki?

Oczywiście - na ławkach może przesiadywać element, więc czasem specjalnie ławek się nie montuje. A w zaniedbanych parkach wszystkie ławki mogą być zniszczone.
Moim zdaniem nie da się czegoś wykluczyć jako park na podstawie tylko jednego kryterium.

Warto chyba pomyśleć o użyteczności mapy, ktoś zobaczy że tam jest park i wybierze się mając w głowie powszechne wyobrażenie parku z  ławkami i alejkami a na miejscu nie zastanie niczego.

Najpierw musiałbyś zdefiniować park z podaniem kryteriów brzegowych. A potem pilnować tego w całej Polsce. Już próbowałem, to niewykonalne.

#5670 2021-03-06 23:12:49

Interswd
Member
Registered: 2020-09-26

Co się dzieje z podkładami z geoportal. Jak chce edytować to wyskakuje taki komunikat: "przekroczono maksymalny limit zapytań do usługi w przypadku pytań prosimy o kontakt z gugik"

Coś jest pomieszane z tymi warstwami odkąd to zmodyfikowano.

Jak mogę ustawić które wartstwy tła i nakładki ładują się automatycznie (domyślnie)? Jest jakiś problem z nakładką - geoportal 2 nazwy ulic - dlaczego ona ładuje się za każdym razem kiedy edytuję? Jak ją wyłączyć? Bo jak odznaczam i wchodzę w tryb edycji ponownie to znowu jest zaznaczona. Jak ją odznaczyć na stałe, tak żeby wybór był zapamiętany za każdym razem kiedy klikam - edytuj.

Jak się edytuję ze 100 razy to może faktycznie jakiś limit geoportalu w pobieraniu tej nakładki jest przekroczony? Pomocy.

Last edited by Interswd (2021-03-06 23:26:57)

#5671 2021-03-06 23:35:49

maraf24
Member

Interswd wrote:

Co się dzieje z podkładami z geoportal. Jak chce edytować to wyskakuje taki komunikat: "przekroczono maksymalny limit zapytań do usługi w przypadku pytań prosimy o kontakt z gugik"

Zmień IP, to limit zniknie. Albo napisz do nich. Albo mapuj w dni powszechne w godzinach pracy.

#5672 2021-03-07 02:41:47

cheatach
Member

maraf24 wrote:
cheatach wrote:
maraf24 wrote:

Kiedyś w ramach walki z PokemonGo obejrzałem sobie kilka tysięcy "parków" w Polsce. Nauczyło mnie to, że taką zieleń najbezpieczniej jest oznaczać leisure=park, inaczej zbyt często prowadzi to do wojen edycyjnych, gdyż zbyt dużo mapujących uważa, że to są parki.
Wcześniej oznaczałem takie miejsca jak landuse=village_green.

Więc po prostu przyłączyłeś się do mapujących pod Pokemon Go? i to ma być argument za parkami w takich miejscach?

maraf24 wrote:
cheatach wrote:
maraf24 wrote:

Choćby JEDNEJ ławki? Ktoś sobie wyobraża park bez ławki?

Oczywiście - na ławkach może przesiadywać element, więc czasem specjalnie ławek się nie montuje. A w zaniedbanych parkach wszystkie ławki mogą być zniszczone.

To są wyjątki a w tym wypadku ławki nie ma bo nie miało jej być.

maraf24 wrote:

Moim zdaniem nie da się czegoś wykluczyć jako park na podstawie tylko jednego kryterium.

Więc odwrotnie - ten obszar nie spełnia większości kryteriów.

maraf24 wrote:
cheatach wrote:

Najpierw musiałbyś zdefiniować park z podaniem kryteriów brzegowych. A potem pilnować tego w całej Polsce. Już próbowałem, to niewykonalne.

W całej Polsce nie, ale na niewielkim obszarze, który znam i jestem pewny - tak.

#5673 2021-03-07 16:03:24

maro21
Member
Registered: 2018-03-06

Interswd wrote:

Jak mogę ustawić które wartstwy tła i nakładki ładują się automatycznie (domyślnie)?

Obecnie nie można niestety.

Interswd wrote:

Jest jakiś problem z nakładką - geoportal 2 nazwy ulic - dlaczego ona ładuje się za każdym razem kiedy edytuję? Jak ją wyłączyć? Bo jak odznaczam i wchodzę w tryb edycji ponownie to znowu jest zaznaczona. Jak ją odznaczyć na stałe, tak żeby wybór był zapamiętany za każdym razem kiedy klikam - edytuj.

Ktoś namieszał, nie powinno tak być. Nie tylko tobie to przeszkadza, wszyscy edytujący w iD mają teraz czarne tło zamiast najnowszej ortofotomapy.

Interswd wrote:

dlaczego polska.e-mapa.net Budynki zniknęła?  Przecież to było bardzo przydatne. Nie może zostać czy co?

Nie wiem dlaczego zniknęła, ale staram się to wyjaśnić.
Tymczasowo możesz wpisać ręcznie w "Tła -> Własne":
http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/ … BOX={bbox}

#5674 2021-03-07 20:31:03

Mateusz Konieczny
Member

maraf24 wrote:

Nie rozumiem stwierdzenia "Nie ma też jak widać żadnej infrastruktury." Widać chodnik, lampy, śmietnik, nasadzenia. Widać, że ktoś o to dba, by było tam ładnie i ludzie mogli tam spacerować. Czego tam jeszcze brakuje? Ma być 1000m2 by się formalnie kwalifikowało na park?

Chodnik, lampy i śmietnik to normalna rzecz w mieście i nie wyróżnia parku.

Same nasadzenia parku nie tworzą, zwłaszcza takie marne i mizerne. Może w Arabii Saudyjskiej taka ilość zieleni jest oznaką parku, ale nie w Polsce.

Nasadzenia w Krakowie są np. pomiędzy drogami w https://www.openstreetmap.org/?mlat=50. … 5/19.92166 https://www.openstreetmap.org/?mlat=50. … 5/19.95926 a pobliskie chodniki mają oświetlenie i kosze. I to nie są parki.

Są przypadki wątpliwe ale to nie jest jeden z nich. To może być coś gdzie park powstanie lub powstaje ale to jeszcze nie jest z całą pewnością park (jeśli zdjęcia są reprezentatywne dla tego miejsca).

maraf24 wrote:

To że PokemonGo prowadzi do wandalizmów to absolutnie nie powód by je akceptować. Jak ktoś będzie często zmieniał nazwę https://www.openstreetmap.org/relation/3830877 na "Lubię Kasię" to byłby to powód za akaceptacją?

Last edited by Mateusz Konieczny (2021-03-07 20:31:52)

#5675 2021-03-08 09:24:59

maraf24
Member

Mateusz Konieczny wrote:
maraf24 wrote:

Chodnik, lampy i śmietnik to normalna rzecz w mieście i nie wyróżnia parku.

Ale ich brak sugeruje inne przeznaczenie terenu i poprzez to brak parku.

Nasadzenia w Krakowie są np. pomiędzy drogami w https://www.openstreetmap.org/?mlat=50. … 5/19.92166 https://www.openstreetmap.org/?mlat=50. … 5/19.95926 a pobliskie chodniki mają oświetlenie i kosze. I to nie są parki.

Podobnie cmentarze i ogródki działkowe. Dlatego swego czasu musiałem przepisać artykuł na wiki o parkach, bo ludzie powołując się na zawartą tam ogólną definicję widzieli w takich miejscach parki.

Są przypadki wątpliwe ale to nie jest jeden z nich. To może być coś gdzie park powstanie lub powstaje ale to jeszcze nie jest z całą pewnością park (jeśli zdjęcia są reprezentatywne dla tego miejsca).

Jest to niewątpliwie zieleń urządzona w mieście. I bez wątpienia spełnia opis na angielskiej wiki. Nie łapie się też na wykluczenia, które wpisałem na polską wiki.
Ja nie widzę powodów, by komuś odmówić prawa zastosowania tutaj leisure=park.

Jeśli masz pomysł, jak taki obszar wykluczyć z parków, to wpisz regułę na wiki.

Board footer