Pytania początkujących

Ponieważ często zdarza się, ze początkujący użytkownicy OSM maja krótkie pytania dające sie szybko odpowiedzieć i nie warte zakładania nowego,
powtarzającego się wątku na forum, proponuję by tego typu pytania zadawać właśnie tutaj.

Poniższy wątek ma gromadzić krótkie pytania początkujących mapowiczy, przykładowo:
"jakiego tagu użyć do opisu obiektu typu “…”.

Można oczywiście traktować ten wątek jako luźną rozmowę :slight_smile:

1 Like

Witam Wszystkich serdecznie.

Na początku zacząłem sobie rysować w przeglądarce na postawie własnych śladów - albo gdzieś przejechałem się specjalnie samochodem albo dopasowałem trasę wycieczki rowerowej aby przejechać się tam gdzie brakuje sieci dróg na mapie. Jakoś niezbyt wiedziałem skąd by wziąć dane do uzupełniania mapy.
Po jakimś moim “występie” na fejsbukowej stronie OSM PL, gdzie pochwaliłem się, że pracuję nad mapą mojej wsi, zauważyłem, że na jej mapie przybyło sporo szczegółów. Sprawdziłem kto maczał w tym palce, i po krótkiej korespondencji dowiedziałem się jak skonfigurować JOSM abym miał podkład ze zdjęć lotniczych Wrocławia (jako bezpośredni sąsiad miałem szczęście załapać się jeszcze w kadrze).
Dziś już wiem nieco więcej na temat OSM, jednak nadal nigdzie nie trafiłem na informacje jak docierać do podkładów (np tego, z którego ja korzystam). Linka do tego forum też nie znalazłem na stronie OSM PL (przynajmniej na wierzchu), o kilku przydatnych narzędziach dowiedziałem się od kolegów, których pozwoliłem sobie zaczepić.
I to jest właśnie to co mnie boli. Przewodnik po OSM, przetłumaczony ostatnio na polski jest dla osób zupełnie początkujących i w sumie chyba nie za bardzo oblatanych w obsłudze komputera. Brakuje mi jakiegoś zbioru ważnych linków informacji itp dla osób, które chcą się mocniej zaangażować w projekt. Na nic takiego nie trafiłem do tej pory i wydaje mi się, że można by zrobić jakiś przewodnik dla bardziej zaawansowanych i chętnych aby nie wyważali otwartych drzwi. Może gdzieś coś takiego jest, ale jeszcze na to nie trafiłem.

Dla początkujących (lub zwykłych gości) powinna być też informacja gdzie znaleźć narzędzia jakie dale konkurencja - czyli np pod ręką wyznaczanie tras.
Wielu webmasterów skorzystałoby pewnie z OSM gdyby mogli w prosty sposób znaleźć jak wyświetlić mapę z wyróżnionymi przez siebie punktami.

OK. Porysowałem już trochę mapę tej mojej wiochy (Tyniec Mały), będę się przymierzał jak to druknąć do ustawienia w środku wsi, ale chciałbym też wykorzystać mapę na kilku stronach, i tu pytania:
Jak na mapie nałożyć warstwę z dodatkowymi symbolami. Chciałbym na przykład zrobić opcje wyświetlania np hydrantów, koszy na śmieci, progów zwalaniających. Dziś trafiłem na http://open.mapquestapi.com/ i chyba może mi się to przydać, ale z czym to jeszcze ożenić?

I kilka drobniejszych pytań:

  • Skąd wziąć podkłady do rysowania moich okolic, gdzie już zdjęcia lotnicze Wrocławia nie sięgają - np okolice Kobierzyc?
  • Jak oznaczać tablice ogłoszeniowe we wsiach?
  • Jak oznaczać zbiorniki PPOŻ z wodą (w sensie okrągłe budowle na ziemi - takie jak przy hipermarketach czasami) lub silosy zbożowe? Na ten kształt znalazłem tylko tag na zbiorniki z gazem.
  • Jak oznaczać przepust pod drogą (fragment rowu)?
  • Czy jest jakieś narzędzie na Windows Mobile (ew. Symbian) pozwalające w prosty sposób dodawać punkty w terenie?

Pozdrawiam
Marcin

Po pierwsze ortofotomapa Wrocławia jest świetna. Ale mało miast jest gotowych nam udostępniać zdjęcia. Bing ma jako taki zasięg zdjęć więc pięknie nie jest. Gdy już nie ma żadnych zdjęć, ludziom przychodzi do głowy korzystanie z Geoportalu i GoogleMaps, ale warto pamiętać, że jest to nielegalne źródło danych, które może zostać bardzo łatwo wykryte np. poprzez błędną kalibrację lub date wykonania zdjęcia (obiekt w praktyce może już nie istnieć). Tak więc w tym wypadku dobrze jest robić własne zdjęcia (tutaj balrog ma spore doświadczenie) lub prosić urzędy o dane.

Co do dodatkowych danych na mapie to najlepiej skorzystać z programu do renderowania map. Ostatnio na formu była mowa o http://maperitive.net/ (nie korzystałem, ale myślę, że obsługa nie jest skomplikowana)

Ogólnie to nadal często nie ma określonych tagów (wiki i propozycje), wtedy najlepiej wejść na tagstat i zobaczyć czy jakiś popularny tag pasuje. Jeśli tam jest problem również. To są 2 rozwiązania, pogadać ze społecznością i ustalić tag (jeśli mamy więcej czasu) lub przyjąć jakiś wg nas odpowiedni, ale w taki sposób aby zmiana z automatu nie była ciężka.

Tablice ogłoszeniowe chyba są nawet w JOSM w szablonach. Ale ogólnie chodzi o ten tag http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:information%3Dboard na dole znajdziesz jeszcze typ.

Jeśli chodzi o symbiana, to ja korzystalem kiedys z GPSed i tam dodawalem waypointy z odpowiednim opisem np. Sklep spożywczy. Następnie na podstawie GPX’a wprowadzalem dane.

Na razie tyle, co do tagowania liczę, że napisze osoba, która już podobne rzeczy dodawała.

Przepusty oznaczamy dzieląc ciek wodny na fragment, który faktycznie biegnie pod drogą i jego tagujemy dodając:
“tunnel=culvert”
oraz odpowiedni poziom “layer”, zazwyczaj “layer=-1”
Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/136596181

Podłączę się pod ten wątek z dwoma pytaniami:

  • Jak wyciąć dziurę w obszarze np. polanę w lesie?
  • Jak tagujemy leśniczówki?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dziurę wycinasz w ten sposób, że rysujesz ją w obszarze nadrzędnym, potem zaznaczasz obydwa i w JOSM: Narzędzia → Utwórz wielokąt złożony. To sprawi, że zostanie utworzona relacja typu multipolygon z dwoma obiektami - ten większy będzie miał rolę outer, a mniejszy rolę inner i będzie bez tagów, więc można/trzeba go otagować.

Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2071440

Ja z braku tagów, do tej pory robiłem tak:
landuse=farmyard
name=<tu nazwa świadcząca o tym z czym mamy do czynienia np. “Gajówka Grabów”>

OK, to pozwala nałożyć jeden obszar na drugi, a jak zrobić taką dziurę: http://www.openstreetmap.org/?lat=51.57059&lon=16.08352&zoom=16&layers=M
Chodzi mi o to, że o ile np. obszar przemysłowy nałożony na las, w Mapniku wygląda OK to w osmapie.pl już nie za bardzo. I dlatego chciałbym jednak wyciąć las zupełnie spod obszaru przemysłowego.

Las to multipolygon outer a dziura to multipolygon inner i nic wiecej. Pracujesz w JOSM czy w Potlatch2?
W P2 robi sie to tak: Rysujesz obydwa obrysy. Aktywujesz zewnetrzny obrys. Podwójne klikniecie w puste pole pod napisem “Relation” ( lewy dolny róg). Pojawia sie pole: “Select relation”. Tam klikasz na “new relation”. Pojawia sie okkienko “Edit relation”. Klikasz na “unknown” w pojawiajacym sie polu nq “advanced” i na “Multipolygon”. Zamykasz to okienko dialogowe.
W lewym dolnym rogu pojawia sie nowa “relation” która dostaje swój numer ID. Pod napisem “Role” wklepujesz slówko outer. Enter. Klikasz na obrys wewnetrzny który narysowales. Podwójnie klikasz na puste pole pod slowem “Relation”. Pojawi ci sie okienko dialogowe z napisem “Select Relation” . Z listy relacji widocznych w tym okienku ( moze byc ich bardzo duzo wiec nie próbuj tego w centrum Warszawy ale raczej gdzies, gdzie nie ma jeszcze prawie danych ) wybierasz stworzona przed chwila relacje na podstawie numeru ID ( Który musisz sobie zapamietac). Pod polem z napisem “Role” wpisujesz slowo “inner”.

To wszystko… ( Prawda Zbigniew ze Potlatch2 jest prosty jak drut w obsludze? :wink: )

Pracuję w JOSM.
Faktycznie można to zrobić poprzez narzędzie „Utwórz wielokąt złożony”. Źle się zasugerowałem podglądem w JOSM. Myślałem, że dziura po wycięciu będzie czarna jak tło a tu obydwa poligony były w odcieniach zieleni. Jednak na www jest OK.

Bardzo dziękuję za pomoc.

No nie wiem… wydaje się to być takie skomplikowane :wink:
A jest jakiś skrót klawiaturowy do tego w P2? W JOSM zaznacza się obydwa obiekty i naciska Ctrl+Alt+A i jest :slight_smile:

No dobrze, przyznaje, to bylo ironicznie z ta prostota P2 :laughing: … Nie znalazlem do tej pory skrótu klawiaturowego. Obsluga multipoligonów w P2 jest co prawda mozliwa ale po prostu okropna.

Jest jeszcze jedna rzecz w JOSM (w P2 nie wiem jak to działa ;))

Gdy tworzymy “wielokąt złożony” z jednego obrysu zewnętrznego (rola “outer”) i kilku wewnętrznych (rola “inner”) - zaznaczamy wszystko przed użyciem tej opcji.

Jeśli chcielibyśmy później dodać do tego kolejny wielokąt wewnętrzny nie należy dla niego i zewnętrznego tworzyć kolejnej relacji “wielokąta złożonego”. Wtedy trzeba ten nowy dodać do już istniejącej relacji (oczywiście z rolą “inner”).

Sam kiedyś, jako nowicjusz, popełniłem taki błąd :wink:

EDIT:
Oczywiście w relacji “wielokąta złożonego” może znaleźć się też więcej wielokątów zewnętrznych (rola “outer”) i zapis powyższy dotyczy także tej sytuacji.

Eeee, ale chyba leśniczówka wogole nie pasuje do
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=farm

Chyba lepiej dodac jakiś swój własny tag (który potem łatwo zmienić z automatu) niż wprowadzać w błąd.
Może
building=forest_management_office
?

Tylko ja tagowałem cały obszar związany z leśniczówką. Budynek to inna sprawa.

Tag dla szkolnej sali gimnastycznej?
Tag dla internatu / bursy szkolnej?

Internat -
building=dormitory
name=, np. Bursa Szkolna nr. 2
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:building%3Ddormitory

sala gimnastyczna to bym dal

building=school
name:pl=sala gimnastyczna

nie jestem pewien czy dorzucic
leisure=sports_centre

niech sie koledzy tutaj wypowiedza

Prośba o proste wyjasnienie jak połączyć drogi (skrzyżowanie) - niby prosta sprawa, ale mam kłopoty. Próbuję to robić w Potlatch-u. Dodawanie POI idzie bez problemu. Ale skrzyżowania i połączenia dróg (jest sporo błędów do poprawienia) kiepsko idą.
Poza tym mam pytanie - zakładam POI takie jak szkoły, slepy - czy nie naruszam praw autorskich podającn szczegółowe adresy tych miejsc wygrzebane w internecie.

Mało kto tutaj używa Potlatcha, a w JOSM nie ma takich problemów, więc może używaj JOSM?

Najlepiej byłoby, gdybyś zebrał te informacje w terenie, ale myślę, że jeśli firma podaje adres na swojej stronie to nie powinno być problemu.

Laczenie w Potlatch:
Masz 2 drogi krzyzujace sie. Klikasz w pierwsza - w modusie edycji wektor ma kolor zólty.
Z wcisnietym klawiszem shift klikasz w skrzyzowanie. Prgramik rysuje nowy punkt w miejscu skrzyzowania.
Faktycznie jednak JOSM jest rozwiazaniem bardziej profesjonalnym. Jest tam wiecej funkcji i wtyczek ulatwiajacych prace.

Co do tego typu informacji to jest zasada “facts are free”.
Jesli bierzesz informacje bezposrednio od wlasciciela obiektu to nie ma sprawy. Nie wolno natomiast np odpisywac z google czy innych serwisów udostepniajacych mapy.