You are not logged in.

#76 2014-01-10 14:38:52

royas
Member
Registered: 2013-08-05
Posts: 111

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Czy stop_position ma mieć inną nazwę niż platform? "Ćmok Rondo (Janowska)" - "Ćmok Rondo (J)"

Offline

#77 2014-01-10 14:42:57

n2b
Member
Registered: 2014-01-06
Posts: 6

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Nazwałem "Ćmok Rondo (J)", żeby nazwa mieściła się na platform. Pełna nazwa nie byłaby wyświetlana na platform.

Offline

#78 2014-01-10 20:11:28

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Posts: 1,627
Website

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

n2b wrote:

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Proszę o sprawdzenie tego przystanku:
http://osm.org/go/0LeXg3cxv?m=

Przesunąłem go, a potem zostałem zapytany o relację. Nie wiem czy wszystko jest OK.

Relacja w tym przypadku to dane o całej trasie autobusu/tramwaju/linii kolejowej.
Platformę możesz wyrysować jak obszar "area=yes" jeśli jest wydzielona.
Zapoznaj się z przykładem dla Linii tramwajowej nr 1 w Krakowie.
w http://www.openstreetmap.org/node/24197 … 3/19.91503

Więcej informacji w http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cate … _transport

Last edited by Władysław Komorek (2014-01-10 20:13:23)

Offline

#79 2014-02-21 07:36:13

QuadralDual
Member
Registered: 2014-02-21
Posts: 3

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Witam
a czy ktoś z szanownych Użytkowników może mi na szybko wskazać jak nanieść drogę autobusów (20 przystanków) w JOSM - potrzebuję zrobić na zajęcia dwie krótkie zachodzące na siebie trasy, które oczywiście będą tylko na moje potrzeby -  bez wysyłania na serwer.

będę bardzo wdzięczny
wiem, że muszę mieć odpowiednią warstwę mapy i zaznaczyć odcinek drogi, na której jest przystanek, ale co dalej?!

Last edited by QuadralDual (2014-02-21 07:51:32)

Offline

#80 2014-02-21 08:19:50

Dotevo
Moderator
From: Kobiernice/Wrocław Poland
Registered: 2009-02-15
Posts: 1,743
Website

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Zaznaczasz odcinki na trasie i tworzysz nową relację. Do relacji dodajesz tagi z tej strony http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Rout … ort_routes

Jeśli dane są zgodne z prawdą dlaczego nie wysyłać ich do OSM?

Offline

#81 2014-02-21 09:55:45

QuadralDual
Member
Registered: 2014-02-21
Posts: 3

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

dzięki
relacje zrobiłem, tagi uzupełniłem tylko co dalej:D
wszystko będzie zgodne z prawdą, ale to tylko na użytek własny robota - ktoś kiedyś porządnie zrobi sieć autobusów, a nie będę się omieszał wstawiając tam 20 przystanków...

Offline

#82 2014-02-23 09:48:47

Wojciech Brzeziński
Member
Registered: 2011-08-14
Posts: 181

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Ja wstawiałem po 1, Nie widzę w tym nic śmiesznego. Każde prawdziwe dane są potrzebne.

Offline

#83 2014-02-24 07:53:15

QuadralDual
Member
Registered: 2014-02-21
Posts: 3

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

w takim razie proszę o przeprowadzenie przez tą funkcjonalność josm, a póki co dodam dwie trasy autobusów. zatrzymałem się na uzupełnieniu tagów w relacjach.

Offline

#84 2014-02-24 09:02:23

Domiss
Member
Registered: 2013-08-07
Posts: 654

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Robisz zgodnie z tą: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Prop … _Transport zatwierdzoną propozycją. A dokładniej:

1) dodajesz przystanki
a) stop position zawsze na drodze (jako węzeł drogi) - w JOSM "miejsce zatrzymania" ważne, aby zaznaczyć "autobus" (o ile jest to linia autobusowa).
b) platform tam gdzie faktycznie jest przystanek - w JOSM "miejsce oczekiwania" też ważne, aby zanaczyć "autobus" (-||-) oraz czy jest zadaszenie/ławka.
c) waiting area - w JOSM "obszar zatrzymania" - należy koniecznie podać nazwę i kliknąć "nowa relacja" a następnie dodać węzły "stop position" oraz "platform" dla tego przystanku - można tu spokojnie zgrupować elementy w obie strony oraz przystanki autobusowe z np. tramwajowymi, o ile mają tę samą nazwę i są wystarczająco blisko siebie (np. z jednego widać drugi, albo przystanek autobusowy jest przy dworcu kolejowym)
2) tworzysz linię - osobno dla "tam" i osobno "z powrotem", także osobno dla różnych wariantów linii (niektóre linie mają kursy "przez" albo "do" inne, niż pozostałe, np. niektóre autobusy linii jadą kilka przystanków dalej "na wioskę", ale nie wszystkie). Linia jest relacją, w JOSM jest to "public transport route". Należy wybrać typ, podać nazwę linii (np. przystanki Początkowy-Końcowy, ew. przez jeśli linia ma kilka wariantów), numer (wystarczy sam numer), jeśli któreś z pozostałych pól jest niejasne pytaj. Do relacji dodajesz najpierw przystanki, czyli "platform", "stop area" w tej właśnie kolejności (dodajesz to, co narysowałeś wcześniej, wystarczy zaznaczyć na "obrazku" i kliknąć dodaj (ikonki po środku). Upewniasz się, że przystanki mają właściwe role (czyli na zmianę powinno być platform i stop area). Dla pierwszego przystanku można zmienić role na platform entry only/stop area entry only a dla ostatniego na exit only. Następnie dodajesz do linii drogi, którymi porusza się autobus (czy co tam wozi pasażerów) - drogi należy czasem ciąć (zaznaczasz węzęł i drogę i wybierasz Narzędzia->przetnij drogę) ale robisz to tylko tam, gdzie zaznaczony kawałek drogi jest za długi, bo autobus skręca w inną drogę itp. Jeśli zrobisz to prawidłowo, to ikonki przy liście dróg zmienią się na "połączone".

Powtarzasz to dla pozostałych wariantów tej linii (czyli co najmniej raz z powrotem - uwaga na stop area i platform - przynajmniej platform będą prawie zawsze inne w przeciwną stronę - nie warto bezmyślnie kopiować relacji i odwracać kolejności).

3) Tworzysz relację grupującą warianty linii - w JOSM jest to "Trasa główna" - podajesz nazwę itp. a następnie dodajesz relacje utworzone w pkt. 2). Tu warto mieć otwarte okno "Relacje" i w nim znajdywać warianty linii i wybierać je podwójnym kliknięciem do zaznaczonych elementów.

Wiem, że na początku wygląda to bardzo skomplikowanie, ale wcale nie jest aż takie trudne. Warto się pomęczyć, aby potem zobaczyć jak to wygląda np. w OSMAnd przy domyślnych ustawieniach (można klikać ikony przystanków, które robią się niebieskimi kwadratami, i widzieć jakie linie jeżdżą z tego przystanku).

Offline

#85 2014-06-27 12:44:49

Ijon_Tichy
Member
Registered: 2012-07-25
Posts: 56

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Mam pytania odnośnie relacji tras autobusowych (przeniesione z innego wątku).

1. Ktoś stworzył route_master ( http://www.openstreetmap.org/relation/2852903 ) wg mnie niepoprawnie, bo route_master powinien zawierać tylko relacje-dzieci z wariantami danej trasy, zgadza się? (Pomijam kolejność odcinków trasy w relacji itp. - chodzi tylko o "zawartość" ogólnie).

2. Czy ta relacja jest prawidłowo zdefiniowana? Wprowadziłem w niej zmiany i przy wysyłaniu danych na serwer JOSM powiedział:

Route scheme (public_transport or legacy) is unspecified. Add public_transport:version

Z tego co udało mi się wykukać, trzeba zdefiniować wersję przyjętego modelu/schematu, ale szczerze mówiąc nie wiem, wg którego działam - wydaje mi się, że wg v2, ale nie chcę polegać na gdybaniu. roll Podana relacja jest adekwatnym przykładem mojego sposobu.


Garmin Dakota 20

Offline

#86 2015-01-27 12:33:12

Tomasz_W
Member
From: Poznań
Registered: 2014-02-03
Posts: 434

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

mam wrażenie że w mapowaniu przystanków tramwajowych i autobusowych panuje pewien bałagan (przynajmniej w Poznaniu, bo teraz te okolice głównie mapuję), stosowane są ogólnie 4 elementy:
-przystanek jako punkt na szynach/ drodze którą porusza się pojazd
-przystanek jako budka (tagowane jako punkt "highway=bus_stop"/ jako obszar "amenity=shelter" + "shelter_type=public_transport" lub te dwa jednocześnie)
-otoczenie przystanku, często tagowane jako "highway=platform"

jeśli jest jakiś standard operowania tymi tagami to proszę o jego podanie, a jeśli nie to chyba czas wymienić się sugestiami i go ustalić; wg mnie tagowanie przystanków jako punkty na drodze nie pozwala na ocenienie w którą stronę to przystanek bo droga jest dwukierunkowa i znajdują się w jej ciągu 2 przystanki (z przystankami tramwajowymi nie ma tego problemu bo szyny są zawsze jednokierunkowe, ale generalnie tagowanie punktu w którym zatrzymuje się tramwaj/ autobus zamiast punktu gdzie się na nie czeka wydaje mi się jakieś nietrafione), gdyby było to jakoś rozsądnie renderowane budki przystankowe tagowałbym jako obszar z "amenity=shelter", "highway=bus_stop" i nazwą przystanku w jednym miejscu, ale teraz po takiej kombinacji zostaje tylko ikonka schronienia i nie widać że to przystanek, natomiast po nałożeniu ikonki z przystankiem na obszar ze schronieniem to chyba jest to renderowane zależnie od stopnia przybliżenia, albo losowo, ciężko mi to rozgryźć; co do tagowania "platform" to uważam że powinny być tym tagowane tylko obszary stricte przystankowe, czyli głównie te przystanki tramwajowe na wysepkach i przystanki autobusowe na pętlach końcowych, nie rozumiem czemu jako platformy są tagowane zwykłe chodniki na których akurat znajduje się przystanek, jak dla mnie platforma to taki wydzielony specjalnie pod przystanek obszar

Offline

#87 2015-01-27 14:58:37

dzamper
Member
Registered: 2012-12-16
Posts: 86

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Tomasz_W wrote:

z przystankami tramwajowymi nie ma tego problemu bo szyny są zawsze jednokierunkowe

Ooooj no tutaj to nie radziłbym być jakim pewnym tongue

Obecnie standard (jeśli się nie mylę) ma się tak:
Dajemy node na jezdni/torach, w miejscu zatrzymania pojazdu i tagujemy public_transport=stop_position, jeśli autobus to dodatkowo bus=yes i highway=bus_stop, a jeśli tramwaj to dodatkowo tram=yes i railway=tram_stop. Na tym nodzie powinniśmy dodać name przystankowi. Jeżeli poszczególne przystanki posiadają numery stanowisk, dodajemy je także na nodzie jako local_ref.

Jeśli na przystanku jest wiata i mamy dobry podkład, to najlepiej otagować osobno jako amenity=shelter i shelter_type=public_transport.

Miejsce oczekiwania pasażerów na pojazd oznaczamy jako way lub jako obszar (z area=yes) i tagujemy public_transport=platform, a także odpowiednio highway=platform lub railway=platform. Otagowanie platformy pozwala też określić właśnie, ze względu na jej położenie względem node'a, w którą "stronę" jest przystanek.

Wszystkie te obiekty można ładnie spiąć do kupy relacją type=public_transport, public_transport=stop_area z odpowiednimi rolami i ewentualnymi dodatkowymi tagami.

Last edited by dzamper (2015-01-27 15:00:07)

Offline

#88 2015-01-27 19:15:27

Tomasz_W
Member
From: Poznań
Registered: 2014-02-03
Posts: 434

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

czyli czy dobrze zrozumiałem że tagując przystanek na torach/ drodze nie tagujemy go już w miejscu wiaty, a jeśli tak to czy do schronienia też dodajemy nazwę przystanku?

Offline

#89 2015-01-27 20:57:25

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Posts: 1,627
Website

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Jeden jest "miejscem zatrzymania autobusu" (węzeł), drugi "miejscem oczekiwania na autobus" (przystankiem).
To drugie może być węzłem lub platformą (obszarem).
Oba dodaje się do relacji trasy.

Offline

#90 2015-01-27 21:42:49

psadk
Member
Registered: 2014-05-20
Posts: 242

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Tomasz_W wrote:

z przystankami tramwajowymi nie ma tego problemu bo szyny są zawsze jednokierunkowe

Nie zawsze, np. tutaj http://www.openstreetmap.org/#map=17/52.24813/20.89859 dwa tory się łączą w jeden dwukierunkowy. Dwa przystanki po drodze są „dwukierunkowe”, dwa inne są z mijankami.

Last edited by psadk (2015-01-27 21:43:57)

Offline

#91 2015-01-28 08:07:27

Tomasz_W
Member
From: Poznań
Registered: 2014-02-03
Posts: 434

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

ok, ale przy założeniu że nie wszystkie otoczenia przystanków kwalifikują się na platformę (nie wyróżniają się niczym na tle chodnika wzdłuż którego przebiegają) to jak tagować te budki - tylko jako schronienie, czy jako przystanek + schronienie (a jeśli tak to czy dodawać oba tagi do obszaru ze schronieniem, czy nałożyć węzeł z przystankiem na obszar schronienia; i do którego elementu dodać nazwę przystanku)?

Offline

#92 2015-01-28 09:09:09

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Posts: 1,627
Website

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Offline

#93 2015-01-28 09:43:51

Tomasz_W
Member
From: Poznań
Registered: 2014-02-03
Posts: 434

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

i o to mi chodziło, dzięki smile

Offline

#94 2017-06-30 22:43:28

kasztelan54
Member
Registered: 2017-01-07
Posts: 2

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Pozwolę sobie podnieść ten temat z racji problemu przed jakim stanąłem mianowicie mapowania lokalnych i podmiejskich tras autobusowych (nie MPK). Mianowicie czy warto nanosić trasy które są w jakiś sposób wyodrębnione w rozkładach i informacji pasażerskiej? W Polsce niestety niewielu przewoźników lokalnych numeruje swoje linie niemniej tacy istnieją i być może w przyszłości będzie ich więcej z powodu zmian prawnych w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym która rodzi się w bólach od wielu lat i będzie wymuszała uporządkowanie sytuacji związanej z organizacją transportu lokalnego.
Swoje trasy jako odrębne linie oznaczają na przykład
PKS Gdynia
http://www.pksgdynia.pl/UserFiles/mapa17.jpg
czy też FRbus
http://www.frbus.pl/#/schedule
Inspiracją do tematu był dla mnie fakt że od pół roku w mojej okolicy istnieje przewoźnik który zastąpił dawny PKS i który wyodrębnia trasy w rozkładach jazdy, na dworcu, na wyświetlaczach elektronicznych z przodu i z tyłu busa i w internecie.
http://www.pztp-lipno.pl/siec-komunikacyjna

Jak rzucicie okiem to zobaczycie że ułamek tras został już zmapowany jednakże sieć jest poszatkowana z racji tego że niewielu maperów tworzy drogi od skrzyżowania do skrzyżowania a jedzie ciągiem przez wiele kilometrów a póki co nie potrafię obejść tej przeszkody w mapowaniu.

Czy warto kontynuować taką pracę i jak poradzić sobie z problemem tego "ciągu dróg" który jest przeszkodą w szybkim i bezbłędnym mapowaniu?

Offline

#95 2017-07-01 13:09:05

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22
Posts: 1,440

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

kasztelan54 wrote:

niewielu maperów tworzy drogi od skrzyżowania do skrzyżowania a jedzie ciągiem przez wiele kilometrów a póki co nie potrafię obejść tej przeszkody w mapowaniu.

Czy warto kontynuować taką pracę i jak poradzić sobie z problemem tego "ciągu dróg" który jest przeszkodą w szybkim i bezbłędnym mapowaniu?

Drogi można podzielić na fragmenty. W JOSM jest to bardzo proste, wystarczy wybrać punkt gdzie ma być podzielona droga i nacisnąć p (lub wybrać odpowiednią pozycję z menu narzędzia).

Last edited by Mateusz Konieczny (2017-07-01 13:09:28)

Offline

#96 2017-07-05 14:51:30

kasztelan54
Member
Registered: 2017-01-07
Posts: 2

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Udało mi się wykończyć mapę sieci publicznego transportu zbiorowego w powiecie lipnowskim. Czas wykonania 8 godzin, narzędzia: JOSM (pocięcie ulic, usunięcie starych relacji i budowa nowych w rejonie miasta Lipna) i iD (usunięcie starych relacji i pociągniecie zbudowanych w JOSM relacji promieniście) Mapa jest bardzo szczegółowa bo przedstawia aktualny stan sieci z informacjami których nie ma nawet na stronie przewoźnika, udało mi się nawet skopiować kody HTML kolorów z mapki na stronie do oznaczenia tras. Jedyne czego nie odwzorowałem to tak zwanej linii miejskiej czyli wybranych kursów które zostały tak wytrasowane że jadą trasą Lipno Rynek-3 Maja-Wojska Polskiego-Skępska-Stefana Okrzei-Ogrodowa-Dobrzyńska-Plac 11 Listopada-Józefa Sierakowskiego-Nieszawska-Szpital-Nieszawska-Józefa Sierakowskiego-Adama Mickiewicza-3 Maja-Lipno Rynek ale to jest detal. Przy okazji dziękuję za poradę i mam prośbę o nieusuwanie strefy budowy Nowego Centrum Lipna wraz z otoczeniem.
http://www.puklipno.pl/ncl-nowe-centrum-lipna

Offline

#97 2018-06-02 12:58:04

rmikke
Moderator
From: Warszawa
Registered: 2014-11-14
Posts: 1,690
Website

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Tak sobie oglądam komunikację publiczną w Warszawie i we Wrocławiu i widzę dość istotną różnicę.

Klikam mianowicie na przystanku w Warszawie, patrzę w relacje i widzę:
435e6fea47a9151694deb54d9598f8f7_orig.jpg?1527940033

Natomiast we Wrocławiu klikam na przystanku, zaglądam w relacje i widzę:
67181e3f3d28c28058ebabe8b7135a7b_orig.jpg?1527940033

Istotną różnicą dla mnie jest to, że we Wrocławiu nie widzę, jakie linie korzystają z przystanku. Ja wiem, że te relacje mają relacje nadrzędne z nazwami linii, ale dla użytkownika różnica między "kilkam w przystanek i widzę co tu staje" a "da się jakoś dokopać do informacji co tu staje" jest KOLOSALNA. Może warto pozmieniać nazwy relacji kierunkowych we Wrocławiu na wzór warszawski? Pewnie dało by sie jakimś półautomatem.

Offline

#98 2018-10-31 10:53:07

decomposed06
Member
From: Wrocław
Registered: 2009-04-02
Posts: 136
Website

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

Generalnie we Wrocławiu po kilkuletniej mojej nieobecności relacje zbiorkomu wyglądają jak po huraganie. Strefówki poznikały, miejskie pocięte. Wygląda na to, że nikt nie zwraca na to uwagi przy edycji. Macie jakiś szybki sposób by odklikać z kilkadziesiąt linii?

Offline

#99 2018-10-31 11:31:14

maraf24
Member
From: Wrocław
Registered: 2015-03-07
Posts: 1,527

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

rmikke wrote:

Istotną różnicą dla mnie jest to, że we Wrocławiu nie widzę, jakie linie korzystają z przystanku.

Nie rozumiem. Pokazały się wszak linie korzystające z tego przystanku.

decomposed06 wrote:

Generalnie we Wrocławiu po kilkuletniej mojej nieobecności relacje zbiorkomu wyglądają jak po huraganie. Strefówki poznikały

No niestety Wrocław jest pod tym względem niemożliwy - ciągle tworzy jakieś nowe linie i likwiduje stare, do tego otwiera nowe drogi i kieruje tam dotychczasowe linie.
Do tego nie udostępnia dla mapujących danych o komunikacji w najprostszej możliwej do użycia dla mapujących formie - jako usługę wms/wtms.

Offline

#100 2018-11-01 00:11:25

rmikke
Moderator
From: Warszawa
Registered: 2014-11-14
Posts: 1,690
Website

Re: Pytania dot. komunikacji publicznej

maraf24 wrote:

Nie rozumiem. Pokazały się wszak linie korzystające z tego przystanku.

Tak, bez numerów. Że już o trzech niczym się nie różniących liniach "DW. ŚWIEBODZKI - Zajezdnia Grabiszyńska" nie wspomnę.

Ja tu widze niezły burdel, siostry...

Offline

Board footer

Powered by FluxBB