Aktualny stan negocjacji z GUGiK

Ladies and Gentelmens,

mysle ze powinnismy wreszcie wystapic z oficjalnym pismem do GUGiK o udostepnienie zgodnie z dyrektywa INSPIRE materialów do dzialalnosci stowarzyszenia OSM Polska.
Rozumuje sobie w ten sposób:
Skoro panstwo funkcjonuje za pieniadze podatników, to podatnik ma prawo do tego, co zostalo stworzone za jego pieniadze, tym bardziej jesli nie domaga sie informacji niejawnych.
Rozmawialem sobie o tej problematyce na luzie z jednym prawnikiem który juz skutecznie dzialal w Strassburgu gdzie (gdyby co) rozstrzygane sa spory miedzy obywatelami a panstwem.

Tak wiec pytanko do Zarzadu i czlonków Stowarzyszenia. co sadzicie o wystosowanie takiego pisma, oczywiscie po przedyskutowaniu na jakich tresciach nam zalezy?

TO jest bardzo dobry pomysł.
Gdy pomógł nam jakiś dobry prawnik to sprawa jest do wygrania.

Ja myślę, że sprawa jest do załatwienia w przynajmniej dwóch tematach: wykorzystania PRNG (nazwy geograficzne, czyli wioski, krainy, dzielnice, przysiółki) i wykorzystania PRG (granice)
W tym temacie można złożyć wnioski od razu i liczyłbym że GUGiK nie będzie się opierał bardzo.

Oddzielenie potraktowałbym sprawę kwestię zdjęć lotniczych - tutaj może być ciężko o oficjalną zgodę.

Znam goscia który w Brukseli dzialal i juz takie pisma w innej sprawie skladal, wiec procedury zna.
Co wazne: My musimy wykonac ruch: Pismo do Pani gl.Geodety (mysle ze to rozsadna kobieta, takze jej zastepca) opisujace nasza dzialanosc i prosbe o wykorzystanie map wektorowych bedacych w posiadaniu geodetów wojewódzkich, czyli osi ulic, warstw zawierajacych obrysy budynków i ilosc pieter (tam gdzie sa), granice cieków wodnych, lasów itd. Prosze o uzupelnienia.
Musimy tez napisac, co wynika z naszej dzialalnosci pozytecznego dla panstwa a mianowicei mozliwosc kontroli i weryfikacji posiadanych zasobów oraz, wspólnie z nami, mozliwosc rozpoczynania nowych projektów…

Taki szczegol: musimy prosic o pozwolenie na wykorzystanie (inaczej licencje) a nie udostepnienie. Udostepnione to te dane juz sa, zgodnie z dyrektywa INSPIRE. My prosimy o cos, co nie wynika z INSPIRE.

czy coś się dzieje w temacie ? tj. czy zarząd wysyłał coś do ww. urzędników ?

Nie, o ile mi wiadomo.