[Sponsor] trail.pl & centuria.pl

Witam!

Chciałbym poinformować, że została nawiązana współpraca z trail.pl oraz centuria.pl . Te dwie firmy zapewnią nam serwer na styl mapy pbabika dla Polski. Umowa powinna być podpisana w niedługim czasie.
Parę screenów wykonanych przez pbabika: http://www.wrzuta.pl/szukaj/openstreetmap

Dodatkowo została nawiązana współpraca dotycząca śladów z trail.pl, będziemy się wymieniać danymi.

Przy okazji chciałbym zachęcić to dodawania szlaków do osm i wiki. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki/Górskie bardzo dużo szlaków jest już w osm, ale zazwyczaj nie podpisanych lub należą do globalnych relacji. Prawie gotowe są Tatry.

Pozdrawiam,
Adam Jordanek

Wspaniała wiadomość!

Gdy się uda, to myślę, że to będzie nowe otwarcie dla OSM w Polsce.

Udostępnienie testowej mapy niestety przeciągnie się do końca przyszłego tygodnia, w tym już nie dam rady. Będzie obejmowała obszar Gór Stołowych, więc kto ma jeszcze nie ponanoszone dane ma szansę na ich wprowadzenie :wink:
Jeśli ktoś ma doświadczenie w stawianiu serwera WMS z użyciem Mapnikowego modułu “ogcserver” to prosiłbym o kontakt.

Długo zapowiadana próba generalna wreszcie doszła do skutku :slight_smile:
Z mapą można zapoznać się pod tym adresem: http://skocz.pl/dctav
Całość stoi na najtańszym możliwym VPSie, więc renderuje się baardzooo woolnoo. Dlatego też wyłączone są poziomice, a sam WMS jest kafelkowany - mogą zdarzyć się różne dziwne rzeczy typu “Park Narodowy Gór Stołowyc” na granicy kafli.
Uwagi, życzenia, bluzgi proszę wysyłać na mail lub przez wiadomości OSM.

Edit2: teraz już powinno być OK, choć jeszcze wolniej niż było.

Edit3: Wyłączyłem kafelkowanie przez OpenLayers, bo działało beznadziejnie. Teraz jest standardowy WMS. Popróbuję z TileCache, może będzie lepiej.

Przesyłam przez forum, bo myślę, że zainteresuje wszystkich.

Czy mógłbyś napisać, jakie cechy szczególne oprócz szlaków dało się zrealizować. Będzie lepiej wiadomo na co zwrócić uwagę podczas testów.

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, ale działa tragicznie wolno.

Głównym celem stworzenia stylu było upodobnienie się do polskich map turystycznych i do pewnego stopnia topograficznych.
Najważniejsze różnice w porównaniu do standardowego stylu OSM to:

  • więcej szczegółów w mniejszych skalach, zwłaszcza takich mających znaczenie orientacyjne
  • renderowanie budynków w mniejszych skalach jako jednolitych kwadratów,
  • dodanie turystycznych POI: wiaty, schroniska, drogowskazy, pola biwakowe, punkty widokowe, skałki i głazy, szczyty i przełęcze wraz z wysokościami
  • renderowanie większej ilości klas pokrycia terenu, zasięgiem sygnaturowym (czyli po ludzku ikonkami :slight_smile: ) a nie barwnym, żeby nie trzeba się było zastanawiać czy ten-konkretny-odcień-zieleni to krzaki a nie park,
  • dodanie szybów, wież, kominów i krzyży przydrożnych,
  • ogóle zbliżenie się do polskiej konwencji.

Może warto byłoby się zastanowić nad renderowaniem zabytków wg jakiegoś ustalonego tagowania, do mapy turystycznej to pasuje. Byłoby też co pokazać przy Wiki Lubi Zabytki. Ogólnie styl bardzo mi się podoba, brakuje takich.

Melduję posłusznie, że TileCache już stoi! Do czasu wyrenderowania wszystkich kafelków pewnie będzie się ślimaczyć, ale potem prędkość powinna być nie gorsza od zwykłego TMS.
Co do zabytków - bardzo słuszna uwaga, tylko trzeba właśnie ustalić schemat tagowania. Wiki/Map Features jest dość ubogie w tej kwestii…

Mysle, że powinnismy zainwestować w warstwy :slight_smile: mogłbym się zająć zrobieniem paru wektorowych tak aby wyswietlala sie strona wikipedii oraz dodatkowe informacje.
Druga sprawa to czy twoj renderer uwzglednia relacje typu pasma górskie, masywy itp?

Ten sposób tagowania wygląda przyzwoicie: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/heritage (w skrócie: heritage=2 + heritage:operator=nid + ref:nid=XXXX). Już kilka osób go używa od nas. Myślę, że spokojnie można by renderować wszystko co ma heritage=* i tego czegoś name, ewentualnie ref.

Jestem pod dużym wrażeniem. :slight_smile: Nowy styl wygląda świetnie i jest bliski temu, który występuje w papierowych mapach. Największą jego zaletą jest to, że w tej samej skali pokazuje więcej informacji niż inne. Bardzo mi się podoba renderowanie budynków w mniejszych skalach oraz małe, stonowane piktogramy. Drobne sugestie wysłałem mailem.

Trzymam kciuki za postawienie mapy na mocniejszym serwerze, liczę również na to, że już niedługo na mapie znajdą się poziomice. :slight_smile:

Poziomice jako oddzielna, przezroczysta warstwa, mam nadzieję? :slight_smile:

Przydałaby się religijna neutralność w renderowaniu cmentarzy, tak jak to jest w standardowej warstwie Mapnika OSM. Krzyżyki raczej średnio pasują do cmentarzy komunalnych, czy np. żydowskich albo muzułmańskich (jeśli jakieś są w okolicy). Logikę dla Mapnika można znaleźć w layer-landcover.xml.inc, a ładny symbol: grave_yard_generic.png.

Przepraszam, NMSP.

Znaczy się, przeciętny cmentarz żydowski należy oznaczyć krzyżykami? :wink:
A tak bardziej poważnie, w Sudetach jest to sprawa na tyle marginalna, że nie pomyślałem nad tym. No, komunalne są, ale tam uświadczysz las krzyży.

No właśnie nie. Jeśli cmentarz nie jest explicite chrześcijański (z tagiem religion=christian), to generalnie nie należą mu się symbole tej akurat religii. To jest mylące. Tak z zasady. Tylko zwracam na ten szczegół uwagę, bo to prawdziwa plaga. Jeszcze coś z rok temu w warstwie Mapnika OSM też tak było, ale udało się to naprawić. Jest gotowe rozwiązanie.

Mapka mi się bardzo podoba, zawsze mi takiego renderingu brakowało. Mam nadzieję, że uda się też oznaczyć szlaki rowerowe – tak samo jak piesze, tylko linią kropkowaną, a nie przerywaną (najlepiej z rozróżnieniem network=lcr/rcn/ncn/icn, np. wielkością kropek).
Sam próbowałem coś takiego rzeźbić w ramach mojej „Otwartej Rowerowej Mapy Śląska", ale projekt umarł… Jednak danych trochę zebranych jest i fajnie byłoby to zwizualizować.

Tak na szybkiego uruchomiłem tracker do zgłaszania błędów i requestów: https://github.com/zibik/pbabik-s-render-style/issues

Bardzo proszę tam wrzucać, będzie przejrzyściej :slight_smile:

@Mariusz - rozumiem jak najbardziej, ja się tylko czepiłem słowa “średnio” w sensie “kiepsko”, a nie wartości oczekiwanej rozkładu normalnego :slight_smile:

@pbabik Zatem przepraszam; to najwyraźniej taka moja idiosynkrazja :slight_smile:

Wrzuciłem na serwer nową wersję, z poprawkami. Tak jak poprzednio, wszystkie kafelki będą musiały zostać wyrenderowane na żądanie - potem już będzie śmigać. Oto co zostało zmienione:

  • surface=unpaved - uwzględnione dla dróg residential i service, w postaci brzegów rysowanych brązową linią przerywaną.
  • tracktypes - uwzględnione dla skali 1:25000 i większych, grade1 jak highway=service and surface=unpaved, reszta szare linie ciągłe. Im gorsza klasa, tym linie cieńsze i jaśniejsze. Track bez określonego tracktype jest renderowany jak grade3, a cycleway - jak grade2.
  • highway=steps: do skali 1:10000 jak footway, potem jest “drabinka”,
  • przystanki kolejowe nieco mniejsze,
  • zmniejszony odstęp między szczytem a jego nazwą i wysokością,
  • dodane information=map,
  • drobne poprawki w obiektach punktowych: restauracjach, sklepach, transformatorach, kościołach,
  • zmienione renderowanie krzaków na takie, jak w nowych mapach topograficznych,
  • zmienione renderowanie pomników,
  • usunięte nakładanie się nazw miejscowości,
  • nazwy muzeów na czerwono,
  • cmentarze. Ale dokładnie odwrotnie, niż pisał Mariusz: jeśli jest określona religia inna niż christian, renderuje się “cmentarz niechrześcijański”, w przeciwnym wypadku są krzyżyki. Dlaczego? Bo to kartografia, nie festiwal politycznej poprawności. Mapa ma odzwierciedlać rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że prawie nad każdym grobem stoi krzyż. Po drugie, ma używać zrozumiałego systemu znaków - czyli brutalnie mówiąc małpować rozwiązania już istniejące. W Náchode jest kirkut, można przetestować, jak to działa.
  • powróciły poziomice, jako że pojawiła się możliwość renderowania kafli. Cięcie: 1:200000-1:50000 co 50m, 1:50000-1:25000 co 20 m, 1:25000 - 1:5000 co 10m i powyżej 1:5000 wyłączone.
    Z innych, nie zgłaszanych rzeczy:
  • poprawione renderowanie napisów na liniach - nie łamią się już na ostrych zakrętach,
  • dodane renderowanie płotów i murów (skala 1:10000 i mniej).
  • dodane cieniowanie.
    A co NIE zostało zrobione?
  • Zabytki. Aktualnie Mapnik nie ma możliwości odsunięcia od siebie symboli w razie kolizji, więc symbol zabytku w wielu przypadkach wejdzie w konflikt z głównym przeznaczeniem obiektu. W takiej sytuacji można pozwolić na pokrywanie się, lub nie pokazać go w ogóle. Zabytki raczej powinny znaleźć się na osobnej warstwie, z możliwością wyłączenia,
  • Stacje kolejowe jako prostokąty. W chwili obecnej raczej trudne do zrealizowania bez ręcznej ingerencji w bazę danych,
  • Zmiana położenia czarnego kwadratu dla stacji kolejowej. Fakt, niby instrukcja przewiduje, żeby to oznaczało położenie budynku obok torów ale… nie widziałem mapy, która by się tym specjalnie przejmowała. Takie usytuowanie czarnej części jest najpospolitszym rozwiązaniem, dlatego zostawiłem.
  • Szlaki rowerowe. Na razie problem tkwi w skrypcie do ekstrakcji szlaków (wersja bez pośrednictwa bazy w schemacie Osmosis), który nie chce ich wyciągać. Natomiast reguły są napisane. Nie będą to kropki, lecz kwadraty,bo Mapnik linii kropkowanych nie obsługuje(no dobra, na siłę obsłuży, jak mu się te kropki narysuje). A co do rozróżniania szlaków lokalnych i długodystansowych… wszystkie kombinacje kolorów zajmują wystarczająco dużo miejsca, mapfile i tak już rozrósł się do pokaźnych rozmiarów. To również należałoby załatwić przez jakąś formę interaktywności.
  • Napisy na tarczach za nisko - nie mogę dojść z Mapnikiem do porozumienia w tej kwestii. Jak już się udaje coś przesunąć, to… całą tarczę.
  • Zróżnicowanie wielkości miast - odkładam na później.
  • Pozbycie się landuse=grass - no z bagnem to akurat nie ma nic wspólnego. Zostawiam.