Wspólpraca ze Zwiazkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej

Kwatera Glówna ZHR odpowiedziala pozytywnie na propozycje wspólpracy ze Stowarzyszeniem OSM Polska.

Pierwszym krokiem powinno byc przeszkolenie w podstawach OSM instruktorów ZHR przez np. Koordynatorów Regionalnych czy innych doswadczonych userów. Jesli to zaskoczy, to przyczyni sie to do rozwoju projektu w calej Polsce.

Oznacza to takze koniecznosc stworzenia przez nas broszury sluzacej do prowadzenie zajec dydaktycznych tak, by nie trzeba bylo grzebac po wiki.

ok, zgodnie z tym co deklarowalem w poprzednich postach,
jestem gotow przygotowac prezentacje nt. OSM.
Jeszcze tylko pytanie - Dla kogo mialaby byc przygotowana
taka prezentacja - rozumiem ze dla kadry/instruktorow ZHP,
na szczeblu lokalnym czy centralnym?
Jesli to mialoby posluzyc dalej organizowaniu mapping party
w ramach zajec/obozow ZHP, to sadze ze na start moge zrobic
kompilacje slajdow z informacji
z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Beginners_Guide
oraz z proponowanych tematow Marka:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=148393#p148393

jesli macie jeszcze jakies uwagi to piszcie,

AM

Witaj Adamie, z góry serdecznie dziekuje!

instrukcje mysle sobie przydaly by sie dwie:

  1. Dla instruktorów,lub nauczycieli uwzgledniajace
    1.a. aspekt dydaktyczny ( To zaczale juz pisac wiki, jest w trakcie, prosze o pomoc: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Education )
    1.b. To co pisales: dokladnei tak: Kompilacja slajdów… Takze sposób przekazywania wiedzy: np. Sensowne przyklady na których da sie od raze pracowac ( Walkingpapers? Rysowanie dobrze widocznych szlaków pieszych z Bing? )

  2. Zeszycik A5 do wydruku wziecia ze soba w kieszen na mapowanie. Powinien zawierac wybór najwazniejszych tagów i sposobów identyfikacji obiektów. Dobrze gdyby zwzglednial polska specyfike i propozycje które mielismy na forum (np dachy w 3D) Krótki fragment o tzw prostej fotogrametrii architektonicznej moge napisac: Jak na oko rysowac forme budynków widocznych z poziomu zeimi. Mysle ze to sie w wielu miejscach przyda…

Acha, trzeba tez spolonizowac strone bedaca w budowie obecnie http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relations i zrobic z tego przyklady w formie slajdów

Jest do napisania artykuł :slight_smile: w gazecie Harcerskiej na Dolny Śląsk, czas do 8kwietnia (najpóźniej). Odbiorcy to gównie drużynowi, instruktorzy w wieku +17 (głównie wiek studencki). Warto napisać o tym dla czego harcerze powinni się tym zainteresować. Myślę, że to dobry wstęp. Kto chętny? Ja z pisania takich rzeczy jestem noga :stuck_out_tongue:

Moge zrobic. Wyslij mi namiar kontaktowy na nich

Adamie,
wrzucilem na Wiki stronke:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Education#Cele_projektu

Prosze przygotuj obiecana prezentacje i wrzuc link do niej w dziale: Pomoce dydaktyczne.

Ci z Was, którzy gotow sa pomóc merytorycznie w przypadku ewentualnych szkolen moga sie wpisywac w dziale:
Pomoc merytoryczna.

Prosze Was takze o feedback i propozycje ulepszenia te stronki

Jeszcze o jednej sprawie sobie przypomnialem gdy zaczalem pracowac nad trescia prezentacji: czy nasi sponsorzy Artists.pl mogliby w ramach spojnej kompozycji graficznej wszystkich naszych ‘gadzetow’ (ulotki, wizytowki) zaprojektowac rowniez tlo do slajdow z motywem Openstreetmap.pl?
Chcialbym aby mozliwie profesjonalnie wygladala ta prezentacja, rowniez od strony graficznej, poza tym sadze ze i tak sie to przyda jako szablon do ew. innych, przyszlych prezentacji.

Pewnie Tak,
napisz do uzytkownika Cesair

Artykul do gazety Harcerskiej poszedl.
Harcerze chca wspólpracy, pewnie praca z OSM zostanie wypróbowana na kilku obozach w czasie lata.

Jesli do zbierania sladów na szlakach w Polsce rusza latem wszystkie choragwie ZHR, to projekt ruszy z kopyta, ale niezbedne bedzie z naszej strony:

  1. zdefiniowanie zadan: Które obszary w pierwszej kolejnosci
  2. Zapewnienie odbiorników gps do wypozyczenia dla przynajmniej czesci choragwi

Jakies pomysly?

Trzeba pamiętać że muszą mieć jeszcze GPS-y do zbierania danych.
Kiedy będziemy już formalnie stowarzyszeniem mam zamiar poruszyć niebo i ziemię żeby zdobyć sponsorów.

Będą potrzebne pieniądze, GPS-y itd.

Mam nadzieję że Garmin będzie zainteresowany wsparciem naszego Stowarzyszenia.

Dokladnie tak, Szefie :slight_smile: To naprawde robi wrazenie, jak sie angazujesz!

Podrzucilem Kwaterze Glównej kontakt do ekipy tworzacej Navatar, chcieli nas wesprzec, wspolpraca z ZHR to konkretna mozliwosc.

Pytanie do wspolnoty: Jakie urzadzenie standardowo kupowac dla zbierania danych?

Pytanie do Adama Mencwala: Jak zaawansowane sa Twoje prace nad prezentacja? Potrzebujemy teraz konkretnie materialu pokazjacego krok po kroku co to jest OSM. Duzy kawal dobrej roboty zrobil Yarl polonizujac Wiki, no ale to trzeba jeszcze uzupelnic.

Zerknij na to, skrobnąłem co nieco.

Dobre pismo. Teraz trzeba aktywnego akwizytora. Chyba nie mamy bardziej doswiadczonego niz Prezes :slight_smile:

Wg współczesnej nowomowy to się teraz nazywa “reprezentant handlowy”, w skrócie “rep” :wink:

Zbigniewie,
ja sobie nawet z “sorki” nie radze, lapie co to jest sciema ale np. wporzo to juz mnie dzieci nauczyly… Opuscilem Polske jak jeszcze komunizm byl :slight_smile:

Kurcze, uprzedziłeś mnie :stuck_out_tongue:
Obrobi się to jeszcze i będzie ok :slight_smile:

Wrzucilem prezentacje w Googledocs pod tym adresem.

Kierowalem sie zasada aby prezentacja byla zwiezla i nietechniczna, z minumum tekstu w formie hasel ktore beda rozwiniete przez prowadzacego.
Poza tym brakuje jeszcze grafiki i jakiegos zrzutu ekranu z popularnych edytorow, bo samo tlumaczenie dzialania edytorow i klikologia sadze ma sens dopiero przy konkretnych warsztatach.

pozdrawiam i czekam na opinie

Adamie, fajne, to ten kierunek.
Nie jest rozgadane tylko haslowe, dokladnie jak trzeba.

Jak pisales, trzeba chyba przykladów: zrzuty ekranowe pokazujace idee pracy krok po kroku.
Moze po prostu tak, by ludzie zrozumieli ze to naprawde moze byc proste czyli pokazac:
Jak sie logowac,
co zobaczymy jak bedzie Potlatch,
co zobaczymy jak bedzie JOSM
Przyklad tagowania
W sumie taka bardzo skrócona wersja tutoriala.