OSM i Wiki Lubi Zabytki

Właśnie ruszyła polska edycja projektu Wiki Loves Monuments (Wiki Lubi Zabytki). W skrócie: jest to ogólnoeuropejski projekt konkursów europejskich polegający na sfotografowaniu jak największej ilości zabytków w danym kraju. Więcej informacji można znaleźć na poniższych stronach:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Loves_Monuments_2011_in_Poland
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki

Konkurs skierowany jest do osób “z zewnątrz”, to znaczy będzie postawiona osobna stronka przez którą będzie można łatwo przesyłać zdjęcia (osoby, które przysłały cokolwiek na Wikimedia Commons wiedzą, że nie jest to super wygodne).
W ramach przygotowań do konkursu jest plan zabrania współrzędnych do wszystkich zabytków z list KOBiDZu, aby osoby, które biorą udział w konkursie mogły łatwo zobaczyć, czemu można strzelić fotkę. Te wszystkie dane zostaną zrzutowane na mapę w postaci markerów. Jeśli ktoś już zrobił zdjęcie danego obiektu, marker na mapce wyświetliłby się w innym kolorze.

Jest tu kilka płaszczyzn zahaczających na OSM:

  1. Będzie potrzebna pomoc w skorelowaniu ze sobą zabytków i ich współrzędnych - do tego trzeba ludzi. W tamach tego Stowarzyszenie OSMPL mogłoby być partnerem konkursu, co jest szansą aby ktoś o projekcie usłyszał.
  2. Fajnie by wyglądało, jakby na stronie konkursu mapka z punktami umożliwiała ustawienie OSM jako tła. Sama mapka wykorzystywać będzie bodajże API Googla, no ale byłby nasz akcent.
  3. Taka lista byłaby też nieoceniona przy naszym projekcie zabytki, bo właściwie wystarczałoby dodać szablon statusu i mięlibyśmy gotowca.

Co o tym sądzicie? Ja osobiście zapraszam do zainteresowania się konkursem, wątek będzie kontynuowany.

To ja napomknę przy tej okazji o propozycji tagowania zabytków: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/heritage.
Dla Polski proponowany jest taki schemat: heritage=2 + heritage:operator=kobidz + kobidz:ref=N (może plugin do JOSMa?)
Ten ref to właśnie A/XXX, co jest używane również na Wiki Lubi Zabytki, więc nie byłoby problemów z korelacją, nawet zacząłem już trochę w Łodzi dodawać wg tego. Dodatkowo wiele zabytków ma swoje strony na wikipedii.

Ja uzywalem w kilku miejscach po prostu tagu ref z wartoscia rejestr zabytków N. (przyklad) Pozmieniam to na nowy schemat.

Te numery mozna odczytac z niebiesko-bialych plakietek na zabytkach.

Szkoda, ze w http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki#Naniesienie_obiekt.C3.B3w_na_map.C4.99 napisano, zeby wspolrzedne odczytywac z innych map, bo wtedy te dane moga byc niekompatybilne licencyjnie (przynajmniej takie jest podejscie w osm)

Hej,
z tej strony Tomasz “odder” Kozłowski, członek i koordynator projektu Wiki Lubi Zabytki. Zgodnie z zapowiedzią Pawła (Yarla), wątek zabytków jest niniejszym dalej kontynuowany, ponieważ, szczerze mówiąc, liczę na Wasze zaangażowanie w tym projekcie z racji zainteresowań i posiadanej wiedzy merytorycznej.

Na oficjalnej stronie projektu opublikowałem post mówiący o rozpoczęciu bezpośrednich prac nad nanoszeniem zabytków na mapy – do tej pory podejmowaliśmy działania pozakulisowe, kontaktowałem się m.in. z Narodowym Instytutem Dziedzictwa w celu uzyskania od nich lepszego spisu zabytków (na razie czekam na odpowiedź); mam nadzieję, że te 106 dni, które pozostały do 1 sierpnia, wystarczą nam na uzyskanie współrzędnych wszystkich zabytków (choć oczywiście bez list nie damy rady).

W opublikowanym przeze mnie poście jest umieszczony film instruktażowy nt. użycia Targeo przy dodawaniu koordynat dla zabytków, ale oczywiście możecie użyć dowolnego z wymienionych na stronie projektu narzędzi albo też skorzystać z OpenStreetMap – wybór narzędzia leży po Waszej stronie, ja używałem Targeo, bo było po prostu łatwe w użyciu i dość dobrze lokalizuje budynki po numerach (2 miliony adresów).

Na Toolserverze Wikimedia powstaje baza danych MySQL, w której znajdować się będą uzupełniane przez nas dane dotyczące zabytków, z podziałem na pola: numer, nazwa, adres, gmina, długość [geogr.], szerokość [geogr.], zdjęcie (przy czym podziałem na długość i szerokość geograficzną i odpowiednim sformatowaniem danych będą zajmować się boty). Wydaje się, że przekonwertowanie MySQL-a na inne formaty danych nie powinno stanowić problemu, szczególnie dzięki takiemu podziałowi, dzięki czemu z zebranych danych OSM będzie oczywiście mogło skorzystać w swoich celach.

Współpraca instytucjonalna ze Stowarzyszeniem OSM Polska i innymi instytucjami, mam nadzieję, będzie się rozwijać, a na razie zapraszam do prac przy nanoszeniu współrzędnych :slight_smile: Jeśli bylibyście chętni udzielać się w innych dziedzinach lub macie jakieś pytania – śmiało :slight_smile:

Jeśli natomiast chodzi o:

to z tego, co wiem, informacje same w sobie nie podlegają prawu autorskiemu – a w ten sposób byłbym skłonny traktować informację nt. położenia geograficznego danego zabytku, co oczywiście oznaczałoby brak tej niekompatybilności :wink:

Witaj,

mam nadzieje, ze uda sie rzeczywiscie stowrzyc taki zasob gdzie beda te wszystkie dane. Zastanawiam sie, czy nie mozna byloby wykorzystac OSM do jako miejsca do zapisywania niektorych z tych danych, jako zastepstwo strony wiki z infoboxami.

Prawdopobnie masz racje jesli chodzi o prawo autorskie, ale Targeo czy Google stosuja tez regulaminy ktore moga byc traktowane jak umowa. W szczegolnosci Google w swoich publicznych wypowiedziach ma sie zawsze na bacznosci zeby nie stwierdzic, ze wykorzystanie ich zasobow do masowego wyznaczania wspolrzednych roznych punktow jest dozwolone. (nawet zapytane wprost)

W OSM przyjeto wiec ze nic nie powinno byc wyznaczane na podstawie tych map zeby uniknac ryzyka (Google moze w osm widziec konkurenta). Wikipedia ma bardziej wyluzowane podejscie i oczywiscie to jest Okej, ale to juz kilkakrotnie stanelo na drodze roznym importom danych.

Sądzę, że należy nieco uaktualnić schemat tagowania. :slight_smile: Po pierwsze, niegdysiejszy Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków został przekształcony w Narodowy Instytut Dziedzictwa. Ta zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2011.

Po wtóre, jest kwestia czy tagować nid:ref=N, czy też ref:nid=N. Obecnie częściej stosowany jest ten drugi wariant, mają one odpowiednio 34 i 109 wystąpień. Ponadto drugi wariant jest spójny z ogólnym zaleceniem na wiki, żeby stosować ref:=.

W związku z tym proponuję schemat tagowania: heritage=2 + heritage:operator=nid + ref:nid=N

Na wiki poprawiłem jakiś czas temu.
Problemem są tzw. “zespoły urbanistyczne”/“zespoły budynków” oraz gdy zabytkowe są willa, budynek gosp. i np. ogrodzenie. Obecnie oznaczam to obszarem z ewentualnymi dodatkowymi tagami (historic=ruins, barrier=wall), ale docelowo lepsza byłaby jakaś relacja, do której można by wrzucić te elementy. A jak Wy tagujecie?

Ja miałem podobny problem z fragmentami murów miejskich w Gliwicach. Chętnie widziałbym to otagowane jako całośc, ale są to niepołączone kawałki murów wokół całej starówki. Zrobiłem jakąś relację, któregoś z proponowanych „łączących" typów, ale chyba nic (od JOSM po Mapnika) tego sensownie nie obsługuje. Na pewno bez sensu było by otagowanie obszaru całej starówki :slight_smile:

Wydaje mi się, że gdy zabytkowych jest kilka konkretnych obiektów (tak jak w przykładzie z willą, budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem), najlepiej tagować jako zabytek każdy z tych obiektów oddzielnie, dając wszystkim ten sam ref:nid. Pozwala to odróżnić sytuację, w której mamy zabytkowy dwór i stodołę w niezabytkowym parku, od sytuacji w której także ten park jest zabytkowy.

Natomiast gdy zabytkowy jest np. “układ przestrzenny wsi” lub “układ urbanistyczny Krakowa w obrębie Plant”, to wtedy doskonale pasuje pomysł h4v tagowania jako zabytek obszaru, którym można otoczyć odpowiedni teren.

Odświeżę wątek, co by nie uległ zapomnieniu :slight_smile:

Naszym głównym zadaniem w ramach WLZ jest dodawanie współrzędnych geograficznych do obiektów wpisanych w wykazach zabytków: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/wykazy

Fajnie byłoby, gdy każdy od nas, w miarę możliwości uzupełnił tabelkę ze swojego rejonu. Ja, do tej pory opracowałem Sandomierz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/wykazy/wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bwi%C4%99tokrzyskie/powiat_sandomierski/Sandomierz (nie wpisywałem współrzędnych w szablon, dlatego nie są linkami - niech bot to zrobi)

Szczególnie cenne są dane obiektów zabytkowych, których położenia nie można ustalić na podstawie danych adresowych, bo leżą (na przykład) w środku lasu.

Jeszcze przypomnę schemat tagowania:

name=*
heritage=2
ref:nid=*
heritage:operator=nid

Warto też dodać tag historic=, jeśli któryś pasuje.

Projekt Wiki Lubi Zabytki to także konkurs fotograficzny, w którym można wziąć udział i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu :wink:

Szukam sposobu na maksymalne upraktycznienie wspaniałej bazy danych o zabytkach jaka powstała podczas projektu Wiki Loves Monuments.
Chciałbym mieć cały czas pod ręką, w telefonie, na mapie informacje o skatalogowanych zabytkach.

Szwajcarzy zrobili mapę (nie wiem czemu opartą na Guglu!?), na której widać wszystkie zabytki i można klikając dowiedziec się o zabytku więcej lub przejść na stronę Wiki:
http://wikilovesmonuments.ch/canton.php?canton=VS

Poniżej mapy jest możliwość “Download as KML”. Plik KML można już wysłać na smartfona (choćby po konwesji do gpx) i jesteśmy bliżej mobilności bazy zabytków!

Czy zna ktoś możliwość “wydłubania” kodynatów o zabytkach wraz z nazwami i ewentualnie ich strona www z wykazów takich jak np ten? :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/wykazy/wojew%C3%B3dztwo_%C5%82%C3%B3dzkie/%C5%81%C3%B3d%C5%BA/cz%C4%99%C5%9B%C4%87_1

A może jest inny sposób na zwiedzania miasta z taką mobilną bazą/mapą zabytków?

Mój dawny pomysł to powiązanie tagu tourism=attraction z wikipedia :slight_smile: jest ich troche
http://tagwatch.stoecker.eu/Poland/En/keystats_wikipedia.html

Z tego co wiem, baza współrzędnych z Wikiprojektu jest synchronizowana na zewnętrzną bazę danych zapewne stojącą na toolserverze. Postaram się jakoś do niej dorwać, cierpliwości :slight_smile:

Centrum Cyfrowe zrobilo fajna wyszukiwarke na podstawie tej bazy, lacznie z lokalizacjami zabytkow: http://wikilubizabytki.centrumcyfrowe.pl/

Wedlug mnie sposob w jaki Wiki Lubi Zabytki zostalo przeprowadzone w Poslce w tym roku to porazka, zostala zmarnowana szansa na zebranie znacznie lepszych danych gdyby tylko interfejs byl lepszy. Nie chodzi mi tylko o niewykorzystanie danych z OSM ani nie wgrywanie danych do OSM, ale tez o niewykorzystanie informacji o zabytkach ktore juz byly w Wikipedii i powielenie ilosci pracy ktora uczestnicy musieli wykonac. Na szczescie w przyszlym roku ma to zostac zrobione duzo lepiej, rozmawialem z kilkoma osobami ktore sa chetne na pomoc “informatyczna” projektowi Wiki Lubi Zabytki.

Widziałem tą wyszukiwarkę. Fajna, ale to dopiero jej początek pewnie?
Wyniki w postaci mapy na OSM! :slight_smile: to by było coś! i potem eksport do pliku .kml .kmx .gpx .crx .csv itp :slight_smile:
Wyniki powinny mieć odnośniki do Wikipedii (tak jak na wykazach).

Zaskoczyłeś mnie tą informacją, że było kiepsko z tą edycją, ale rzeczywiście z dzisiejszego newsa na http://wikizabytki.pl wynika, że sporo problemów było/jest.

Mnie się bardzo podobała tabela “Wikipedyści zaangażowani w to zadanie” i Terminarz.
Zapowiadało się bardzo dobrze.
Z powstałych wykazów można jednak zrobić użytek, ale trzeba je umobilnić.

To tylko moje zdanie :slight_smile:

Tomasz ‘odder’ Kozłowski umieścił raport dotyczący zeszłorocznej edycji Wiki Lubi Zabytki https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/Raport/2012-02-06
Jest tam też kilka razy i o nas:

Nie wiem jakie wspólnie działania miał na myśli odder. Z tego co mi wiadomo kilka osób od nas wprowadzało geolokalizacje zabytków w wykazach. Może koordynator tego nie zauważył i wszystko przypisał “swojej” ekipie dzielnych wikipedystów? Ja osobiście wprowadziłem zabytki w Sandomierzu, gminie Krzeszów i częściowo w innych rejonach. Pewnie wprowadziłbym więcej, ale irytowała mnie konieczność wprowadzania współrzędnych w określonym szablonie, co mnie raczej nie motywowało. Problem był sygnalizowany przeze mnie, dostałem odp. po 2 tygodniach, w dodatku nie rozwiązywała ona problemu.

Przykro mi, ale nasza społeczność jest mała i nie możemy spełniać wszystkich oczekiwań ze strony innych. Jeśli Wikimedia chce, aby OpenStreetMap bardziej współpracowało z WMPL to proponuję bardziej promować OSM na polskiej wikipedii, przyczyniając się tym do wzrostu społeczności OSM, ponieważ o wikipedii słyszał prawie każdy, o OpenStreetMap prawie nikt. Na stronach polskiej Wikipedii mapy OSM prawie nie występują, a do niedawna domyślną mapą była ta od Google.

Ja jakoś bardzo aktywny nie byłem lecz sądzę, że i tak skończyło się na większym zysku wikipedii niż OSM. Inna sprawa czy mamy zamiar te dane jakoś importować do OSM?

Tak się złożyło, że w ostatnich dniach wprowadziłem kilkanaście/kilkadziesiąt geolokalizacji w łódzkiem, przy okazji tagowania Wikipedią miejsc ciekawych turystycznie. Wiele z nich jest dworami i zamkami lokalizację jakich udało wprowadzić dzięki zamkilodzkie.pl.
Priorytetem było dla mnie tagowanie zabytku w OSM do prezentacji na osmapa.pl, ale jak już tam byłem to wprowadznie współrzędnych na Wiki to tylko chwila.

Mam nadzieję, że cały projekt zostanie dociągnięty do końca i że jego wyniki będą widoczne na OSM.

Jeżeli to gdzieś wsyświetlą na mapach Google bez OSM to będzie fatalnie świadczyło o Wikipedii i jednak o nas, że nie dogadaliśmy się z Wiki :confused:

Gdzie jest tekst tej deklaracji jaka podpisało Stowarzyszenie? - sorry - już znalazłem

Mam pytanie o ref:nid, na stronie:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:historic

Jest opisane:

Co by oznaczało, że mamy mówić tylko o rejestrze, w którym występuje dany zabytek.

Na stronach wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/Lista_zabytk%C3%B3w

Mamy zarówno identyfikator rejestru, jak też ID.

Do tej pory, gdy spotykam jakąś tablicę informacyjną, która wskazuje, na jakiej podstawie dany obiekt jest zabytkiem, to mówi tylko o rejestrze, w którym dany obiekt wystąpił. Ale z drugiej strony - nie daje to jednoznacznej identyfikacji budynku - stąd do tej pory wrzucałem ID, bazując na tym, co wyciągnęli Wikipedyści. Ale może błędnie?

I drugie pytanie - ja w sumie, to biorę rejestr zabytków z Wikipedii i na bazie tego czasem znajduję fajne miejsca - teraz pytanie - czy zabytki oznaczać jakimś tourims=attraction wg. własnego widzimisię, czy raczej po prostu zostawić samo heritage (a może renderery kiedyś zaczną to pokazywać?).

Szczególnie to dotyczy przypadków, gdy mam budynki będące zabytkami, a w tej chwili znajdują się w nich np. siedziby firm lub po prostu są to zwykłe budynki mieszkalne i dostęp do budynków jest ograniczony.