Raport z pracy Prezesa Openstreet Map Polska.

Witam!
Pełniona funkcja zobowiązuje…

Będę tu pisał o podjętych działaniach na rzecz Stowarzyszenia Openstreetmap Polska.

Pozdrawiam
Prezes Openstreetmap Polska
Tomasz Domagalski

Dzwoniłem dzisiaj do Regionalnego Ośrodka Rozwoju Innowacyjności i Społeczeństwa Informatycznego.
Przestawiłem nasz profil działania…
W środę lub w czwartek ustalimy termin spotkania.

Zadzwoniłem do Wydziału Promocji i Inwestycji Urzędu Miasta Torunia.
Po wstępnej rozmowie wysłałem informacje na temat Openstreetmap, oraz listę korzyści przejścia na naszą mapę.
Mam zadzwonić jutro w sprawie ustalenia terminu spotkania z Panem Adamem Szmakiem.

Możesz wtajemniczyć nieobecnych na spokaniu użytkowników o co chodzi? Chcesz pozyskać dane? Przekonać urzędy aby używały na swoich stronach danych/map z OSM?

To ja odpowiem jako asystent prezesa d.s. parzenia kawy:
Tak, chcemy pozyskiwac w ten sposób pozyskiwac dane.
Tak, chcemy przekonywac urzedy by uzywaly naszych map.
A przede wszystkim chcemy by jak najwiecej osób o nas uslyszalo, bo to sposób na pozyskanie nowych, aktywnych czlonków projektu.
Chcemy tez oczywiscie pozyskiwac fundusze na broszury i materialy informacyjne.

Prowadzę zaawansowane rozmowy z Unią Nadwarciańską.
Jest to bardzo słabo “zmapowany” obszar.
Brak też dobrych zdjęć Bing-a.

Myślę że uda mi się pozyskać dane do map z 13 gmin leżących wzdłuż Warty.
Wstępnie jestem umówiony 18 marca na spotkanie w Słupcy.

Prezes ostro zaczął, tak trzymać!

Nieśmiało sugeruję nawiązanie kontaktu z CODGiK w celu zdobycia granic powiatów i gmin:
http://www.codgik.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=161&Itemid=115

Jeśli potrzebna jest jakakolwiek pomoc w tym zakresie jestem do dyspozycji :slight_smile:

Prowadzę rozmowy z Urzędem Miasta Torunia.
Prawdopodobnie odstaniemy od nich WMS-a ale muszą sprawdzić jeszcze jak to prawnie rozwiązać od strony prawnej.

Posiadanie maila w domenie openstreetmap.org lub openstreetmap.pl znaczenie podniosłoby moją wiarygodność…
Pozdrawiam Tomasz Domagalski.

Spotkanie w Słupcy (Unia Nadwarciańska) musiałem przesunąć…
Teraz zastanawiają się w poniedziałek czy czwartek…

Pozdrowienia i uścisk Prezesa :wink:

No wlasnie,
my wszyscy ze Stowarzyszenia musimy to miec. Jak to zrobic od strony techniczenej, czego potrzebujemy, na jaki syntaks maila sie decydujemy?

można domenę openstreetmap.pl podłączyć pod MX gmaila - odpada problem z serwerem pocztowym i bawieniem się w konfigurację.

To jest chyba najlepsze rozwiązanie do czasu aż znajdziemy sponsora na serwer poczty.

W Toruniu chcą kasy i nic nie dadzą za darmo zasłaniając się obowiązującym prawem.

Będę prowadził rozmowy z głównym geodetą ale do tego muszę mieć już maila w odpowiedniej domenie.

Z Torunia dostałem tylko to:

mapa.um.torun.pl/wms

W jakim sensie? Że możemy sobie obrysowywać budynki z tych warstw? Zawsze coś :slight_smile:

//edit: tylko mi ten wms nie działa?

Podobnie wygladala odpowiedz z Warszawy jak kiedys sie pytalem.

Jesli chodzi o maile, to postaram sie jakos w najblizszym czasie ustawic przekierowanie na gmail.com, dopiero nadrabiam zaleglosci w czytaniu wiadomosci bo przez jakis czas nie mialem polaczenia. Szczerze mowiac nie wiem jak to wyglada z gmailem. Na prawde wystarczy przekierowac domene?

Moge tez postawic na openstreetmap.pl normalny serwer mailowy, co wolicie?

Na @osm.org niestety trudniej byloby zalatwic maila ale moze tez daloby sie.

Wystarczy ustawić MX’a na google i założyć konto w google apps. 50 skrzynek po 7gb jest za darmo.

Ja jestem za przekierowaniem na gmaila. Co do składni maila to najlepiej chyba będzie imie.nazwisko@openstreetmap.pl lub i.nazwisko@openstreetmap.pl

A ja optuję za własnym serwerem mailowym, ograniczam wrzucanie własnych treści do globalnej bazy. Jeśli potrzebna pomoc administratora lub jakiś kawałek sprzętu to wystarczy zapytać.

Własnych treści? Ja to widzę tak, że to konto będzie tylko po to aby nadawca miał ładny adres… ani wielkiej treści ani prywaty tam nie będzie - przynajmniej ja nie zamierzam.

Bardziej ufam googlowi (głównie pod względem niezawodności jak również i prywatności) niż serwerowi postawionemu gdzieś w kącie.
IMHO nie ma sensu stawiać serwera poczty na te “kilka” maili, które wyślemy i odbierzemy :smiley:

Skonfigurowalem gmaila. Osobiscie nie widze zadnych zalet posiadania wlasnego serwera mailowego ale jesli wiekszosc bedzie chciala to postawie, w sumie to wszystkie zasoby sa, nic nie potrzeba.

Na razie konta dodalem tylko dla Marka, Tomianka, Yarla i siebie (pierwszych trzech dlatego ze chcieli a siebie zeby moc tym administrowac, bo osobiscie dodatkowy adres emailowy mi sie nie przyda). Przekierowania na swoje prywatne adresy musicie poustawiac sobie sami, sprawdzalem czy da sie zamiast robic konta po prostu zrobic aliasy dla prywatnych adresow, ale chyba sie nie da. Zrobilem za to aliasy dla tych czterech kont od nazw uzytkownika OSM, od pierwszego imienia, zdrobnienia i aliasy wzorowane na tych z osmfoundation.org:

zarzad@openstreetmap.pl dla calego zarzadu (a konkretnie tych ktorzy maja juz konto),
board@… ditto,
prezes@… do prezesa,
chairman@… ditto,
skarbnik@… do skarbnika,
treasurer@… ditto,
officers@… do prezesa, wiceprezesa i skarbnika.

Jesli ktos jeszcze chce konto to powiedzcie i bede powoli dodawal (interfejs panelu gmaila nie jest super wygodny…)

EDIT: aha… jesli cos nie dziala to nie panikujcie tylko napiszcie, napewno cos nie dziala :slight_smile:

18 Marca w Starostwie Powiatowym Grajewo będę rozmawiał min. na temat użycia mapy OSM.

Są duże szanse że te mapy uda się wdrożyć w SP i UM Grajewo :slight_smile:

Tzn UM Grajewo ma już mapę jako iframe ale chcę im dać więcej funkcjonalności i przy okazji zaktualizować mapę.

Pozdrowienia od presesa.