Uruchomiłem stronę http://garmin.osmapa.pl na której publikuję kompilacje OSM na odbiorniki GPS Garmin. W założeniu są to kompilacje dopasowane do warunków naszego kraju, jak również znacznie czytelniejsze niż wersje dostępne w innych serwisach.
Jako ciekawostkę, podam iż korzystając z wersji wektorowej OSM (zamiast Mapnik) znacznie łatwiej wyszukuje się wszelakie błędy w OSM.
Nawet jeżeli nie macie odbiornika Garmin, można używać oprogramowania MapSource (w sumie za darmo dostępny) na PC lub GarminMobilePC (też na PC) lub GarminXT na urządzenia Windows Mobile. Nie wiem, czy jest coś na Androida (nie szukałem). Zasadniczo świetnie się tego używa w terenie bo od razu widać co jeszcze zostało do zmapowania:)
Zapraszam do testów i zgłaszania błędów. Dyskusja na temat strony jest też tu:
Świetna sprawa, tym bardziej teraz kiedy popularne serwisy jak openmtbmap czy garmin.na1400.info przeżywają problemy związane z popularnością.
Moje uwagi związane są ze sposobem wykorzystania mojego garmina:
Dobrze byłoby uwzględniać tracktype dla dróg typu track, oraz trail_visibility dla path.
Dla waterway drain jest grubszy od stream (z tym, że raczej grubość stream jest ok, a należałoby "odchudzić drain).
Inne problemy:
landuse=reservoir nie jest renderowany
w przypadku, gdy mam obszar otagowany jako building=yes i amenity=school to nie renderuje go jako budynku
Czy te węzły na środku dróg z nazwą ulicy i miejscowością są konieczne? I pytanie przy okazji, w jaki sposób jest generowana miejscowość do której należy ulica? W mojej okolicy to przyporządkowanie wypada kiepsko, czy dodanie tagów is_in do dróg poprawi tą kwestię?
Dzięki za info, przyjrzę się tym błędom. Co do węzłów z nazwą ulicy i przypisania ulic do miejscowości - to jest to dosyć kiepska proteza wynikająca z faktu, iż mkgmap nie obsługuje indeksów MDR używanych do wyszukiwania ulic. Obecnie zamiast tego dodaje POI z nazwami ulic i po tym można wyszukiwać. W ciągu ostatnich paru dni developerzy mkgmap mieli jakieś spore sukcesy z MDR i miejmy nadzieję, że niedługo już wszystko będzie wyglądać normalnie :).
Dla mnie duża poprawa. Podoba mi się bardziej niż UMP, ale to jeszcze przed weryfikacją w terenie Gratulacje!
Kilka rzeczy jeszcze w Mapsource znalazłem:
building=yes shop=mall Taka kombinacja nie jest renderowana jako budynek.
wszelkie mapy, plany miast (information=map) lądują do kategorii “usługi samochodowe”
dla mnie przydałoby się renderować jeszcze historic=monument, historic=wayside_cross, historic=wayside_shrine, ale może powinien powstać oddzielny styl mapy turystycznej…
nie jest renderowany leisure=nature_reserve, co prawda odchodzi się od takiego tagowania na rzecz boundary, ale dużo obiekt jest tak oznaczonych w Polsce.
zastanowiłbym się czy nie renderować jednokierunkowości, coś takie widziałem na openmtbmap
tłumaczenia, ale tego nawet nie zgłaszam na tym etapie
Test w terenie OSMapy-20022011V1.1 na Garmin Edge 705. Wyznaczanie trasy w odbiorniku w trybie Rower - unikanie głównych ulic.
Mapa jest czytelna, problem tradycyjnie pojawia się przy pomniejszeniach widoku, ale nie spotkałem jeszcze mapy, która by sobie z tym radziła na moim garminie.
Uwagi do wyświetlania:
railway=abandoned jest rysowane tak samo jak zwykła linia kolejowa, moim zdaniem nie powinno tak być, bardziej powinno to przypominać drogę gruntową w przeciwieństwie do railway=disused, tutaj są tory więc nie ma problemu
nazwy ulic są sklejane z tagów ref i name. Wg mnie dla dróg od tertiary i niżej nie ma to sensu
Na moim urządzeniu lasy są błękitne zamiast zielonych, proponowałbym zmienić trochę odcień i może będzie lepiej.
Uwaga do nawigacji:
Dwukrotnie Garmin wymyślił drogę dla roweru po highway=construction i potraktował ją jako ścieżkę.
Generalnie mapa sprawdziła się bardzo dobrze i zagości u mnie jako bazowa na dłużej. Brakuje mi kilku rzeczy specyficznych dla roweru, ale musiałby powstać chyba oddzielny styl (np renderowanie surface=unpaved oraz tracktype i trail-visibility).
Jeśli chodzi o ślady dawnych linii kolejowych to mam odmienne zdanie - jeśli będą wyglądały podobnie do ścieżki lub drogi gruntowej to mogą łatwo zmylić użytkownika i wpuścić go - całkiem dosłownie - w maliny. W końcu niewiele starotorzy zostało przekształconych w drogi lub ścieżki i nadaje się do pokonania pieszo lub rowerem.
Masz rację, ale w tej chwili ślady dawnych linii są oznaczone dokładnie tak samo jak zwykłe linie kolejowe. W rezultacie jak jechałem drogą asfaltową to OSMapy zaraz powinien mieć przejazd kolejowy, a w rzeczywistości przecinałem starą linię kolejową i przejazdu tam już dawno nie ma. Może to mylić użytkowników i mogą to zgłaszać jako błąd.
Znam ten problem - wcześniej było renderowanie takich torów jako track, ale:
a) W miastach były tak renderowane nieużywane linie tramwajowe, oznaczone jako railway=abandoned - track był renderowany na drodze miejskiej
b) Często w rzeczywistości tak oznaczone tory dalej istnieją - rowerem da się jakoś po podkładach przejechać, samochodem już nie. Z drugiej strony jeżeli zostały zdemontowane i robią za drogę to już na poziomie OSM powinny być oznaczone jako track/path czy cokolwiek. Z trzeciej - abandoned czy disused jest stosowane nierzadko zamiennie (niezależnie co piszą w wiki) więc na tych różnicach polegać za bardzo nie można.
Muszę się dokładnie przyjrzeć, czy Garmin ma typ danych choćby zbliżony do dróg opuszczonych, ale na 99% nie ;(
Zobaczę też co da się zdziałać w sprawie tracktype - jednak konwersja OSM → Garmin to niekończący się festiwal kompromisów
wyłączono wyświetlanie numerów dróg dla dróg powiatowych i niższych klasą
POI z informacją turystyczną przeniesione z kategorii ‘usługi samochodowe’ do ‘Inne → Informacja’
opuszczone tory są renderowane jako osobny typ dróg (kolor czerwony)
dodano kilka nowych ikon POI
dodano renderowanie przydrożnych krzyży jako POI
zapraszam do zgłaszania kolejnych uwag
domyślnie w mkgmap highway=construction jest zamieniane na highway=path - nie wiem czy to zostawić czy usunąć. Zapomniałem też o zmianie koloru lasów - będzie w przyszłym tygodniu
Ja osobiście bym był za usunięciem. Z tym, że są to moje doświadczenia na podstawie mojej okolicy, gdzie trwa budowa autostrady A2 i dużo mam takich dróg “w budowie”.
Nie wiem jakie są doświadczenia innych użytkowników, ale jeśli masz taką możliwość to wyświetlanie wszystkich dróg rozpocząłbym o jeden poziom przybliżenia niżej (czyli bardziej dokładnie).
ścieżki rowerowe (cycleway) są renderowane jako droga serwisowa. W rezultacie na mapie mamy mylące dwie równoległe drogi wyglądające prawie tak samo. Jeśli jest jeszcze możliwość to rysowałbym je jako pojedyncza linia
Teraz nature_reserve zakrywa wszystko, co też jest niefajne. Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/98446041 Na mapie mamy cały rezerwat na zielono. Może w ogóle nie renderować nature_reserve?
Połączenie building = yes leisure = stadium sport = cycling nie jest renderowane jako budynek, ale tutaj może przyczyną jest błędny zestaw tagów dla tego obiektu. Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/84221864 . W poprzedniej wersji było dobrze.
Dzięki! Spróbuję to poprawić - jak się nie da nic konkretnego wymyślić przy nature_reserve to wyłączę renderowanie.
Niedługo wrzucę 1.4 z renderowaniem tras rowerowych - na razie trasa jest przedstawiana w formie niebieskich kropek. Jeżeli nie będzie innych propozycji to tak to zostawię.
Witam
W kwestii tras rowerowych i nie tylko … brakuje mi rozróżnienia niższych kategorii dróg. W tej chwili tak samo wygląda droga gminna, lokalna, serwisowa i rowerowa. Przydałoby się też rozróżnienie dróg gruntowych 1, 2, … stopnia (np. linia ciągła i kilka rodzajów linii przerywanej).
Ale ogólnie mapa jest naprawdę OK, chętnie wykorzystuję ją na rowerze.
Jako osoba korzystająca również z OSMapy na rowerze to dla mnie akurat ten brak rozróżnienia jest ok. Natomiast fajnie byłoby wyróżnić drogi nieutwardzone (surface różne od paved, asphalt, paving_stones i pewnie jeszcze kilku). Coś takiego istnieje w openmtbmap i velomap.