Corine Land Cover 2006 + Urban Atlas

Chcialbym powoli ruszyc temat potencjalnego importu CLC06 i Urban Atlas. Byla juz o tym mowa w kilku watkach. W skrocie: Corine Land Cover to zbior zawierajacy informacje o pokryciu/wykorzystaniu terenu dla kazdego punktu w Unii Europejskiej, obszary o tej samej klasie wykorzystania powierzchni sa pogrupowane w wielokaty. W OSM przydalyby sie na przyklad obrysy terenow zabudowanych (landuse=residential) i brakujacych lasow, oraz informacja o typie lasu (lisciasty, iglasty, mieszany), ktore sa w CLC. Wszystkie wielokaty razem pokrywaja cala powierzchnie Polski i innych krajow. Dokladnosc przestrzenna jest kiepska (bledy moga siegac kilkadziesiat metrow). Urban Atlas to mniej wiecej to samo, ale pokrywa tylko miasta > 100000 mieszkancow i ich okolice, za to ma duzo lepsza dokladnosc. Klasyfikacja jest tez nieco inna, ale podobna do CLC. Zbior Urban Atlas jest jeszcze w fazie beta (jak gmail ;)) i pokrywa ok 190 miast europejskich z ok. 250 ktore ma docelowo pokrywac. Wydaje mi sie, ze w Polsce brakuje jeszcze okolo 5 miast.

Pomysl jest wiec taki, zeby tam gdzie sa dostepne dane Urban Atlas uzyc tych danych, a poza tymi obszarami uzyc danych Corine Land Cover 2006. W Urban Atlas nie ma podzialu na rodzaj lasu, wiec te dane powinno dac sie automatycznie przeniesc z CLC. Zaimportowane bylyby wszystkie obszary, ktore nie nakladaja sie w 3% lub wiecej na zaden istniejacy obszar w OSM z tagiem landuse, natural itp. (Taka procedura byla przy imporcie CLC we Francji i w Rumunii, nie wiem jak z Estonia gdzie tez byl import CLC) Pominiete obszary z CLC i UA moznaby bylo przejrzec na specjalnej stronie, gdzie bylaby mozliwosc sciagnac je jako plik .osm, oznaczyc jako “do pominiecia” / “do zaimportowania automatycznie” / “do zaimportowania recznie” / “juz zaimportowane recznie”. Wszystkie automatyczne importy bylyby robione z jednego konta uzytkownika, ktore nie byloby uzywane do zadnych innych edycji oprocz tego importu.

Przy okazji byla taka propozycja, zeby program importujacy dane automatycznie kasowal lasy i ew. obszary zabudowane zaimportowane z UMP, bo nie wiadomo skad zostaly przerysowane w UMP. Te skasowane obszary nie powodowalyby wtedy konfliktow przy imporcie. Kasowane bylyby oczywscie tylko obszary z UMP ktore nie maja jakichs dodatkowych tagow, jak name, te tagi powinny zostac recznie przeniesione na zaimportowane dane.

Co sadzicie o takiej metodzie?

Na razie udalo mi sie zaimportowac do PostGISa dane CLC dla calej Europy oraz dane Urban Atlas dla Polski i dla Hiszpanii (tam tez jest planowany import) i polaczyc w jedna tabelke i zwizualizowac jako serwer WMS, Mozna go obejrzec w JOSMie albo innym programie z obsluga wms. Niestety gdzieniegdzie obszary CLC nakladaja sie jeszcze na Urban Atlas, bo PostGIS wyplul bledy przy niektorych wielokatach z Urban Atlas i Corine Land Cover. Bede jeszcze to poprawial. (widac ze dla roznych miast i roznych krajow byly stosowane rozne programy i niektore zapisaly wielokaty z dorbnymi bledami, w stylu przecinajacych sie krawedzi itp.) URL dla JOSMa to http://wms.openstreetmap.pl/?SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&FORMAT=image/png&LAYERS=clc_ua&. Wielokaty z CLC maja czarne obwodki i czarne napisy (przy odpowiednim zblizeniu), a Urban Atlas ma biale napisy. Dodam strone gdzie bedzie mozna to obejrzec z przegladarki. Dodatkowo chce jeszcze zeby byly odrazu zaznaczone konflikty z istniejacymi wielokatami (obszarmi) w OSM i lasy z UMP ktore bylyby usuniete.

W Urban Atlas dla polski jest ok. 500000 wielokatow, ale niektore klasy nalezaloby pominac bo sa nieciekawe albo nie ma dla nich odpowiednich tagow. W CLC jest mniej wielokatow, ale sa o wiele wieksze.

Na tej stronie wiki wstepnie udokumentowalem ten proces, w tym klasy obszarow z CLC i UA, i odpowiadajace im tagi dla OSM. Te tagi oczywscie sa do dyskusji. Pozniej dodam wszystkie polecenia i skrypty wykorzystane do importu, tak jak jest na stronie Francuskiego importu CLC. Strona jest po angielsku dlatego, ze Francuska i Rumunska rownierz sa po angielsku, a poza tym importy (i inne automatyczne edycje) to drazliwa sprawa, bo latwo je skopac, i musza byc dyskutowane na liscie imports@openstreetmap.org.

Dobra inicjatywa i pomysl kasowania obszarów z UMP. Pytanie: Czy nie mozna zrobic edycji - porównania obydwu obszarów: Zalozenie: Ten sam obszar opisany duzo wieksza iloscia punktów jest opisany dokladniej.
Tak wiec:

  1. Szukamy obszarów pokrywajacych sie w ponad 90%
  2. Dla obszarów tych sprawdzamy, który poligon sklada sie z wiekszej ilosci punktów
  3. Jesli nowy ma wiecej punktów, kasujemy stary
  4. Jesli stary poligon ma wiecej punktów nastepuje jego edycja ( lub edycja wszystkich id tych obszarów tak by móc je sprawdzic i poszukac.

Mam już przetworzony do *.osm obszar Lublin z Urban Atlas ale widzę że chyba nie będzie potrzebny. :slight_smile:

  1. Nie należy zapominać o tagach.
  2. W Urban Atlas poligony są podzielone przez drogi.

CLC - dane w przypadku niektórych rodzajów terenu są bardzo niedokładne np:
CLC: water bodies - kilka pojedynczych akwenów potrafi być połączonych w jeden nawet gdy w rzeczywistości odległość pomiędzy nimi jest większa niż 400m.

Dla Urban Atlas proponuje pominąć drogi.

  1. W Urban Atlas poligony są podzielone przez drogi.
    -ups, to sie juz trudniejsze robi. Trzeba by kleic sasiadujace obszary. Moze to byc zródlem bledów.

Problem z UMP jest bardziej licencyjny, wiec nawet jesli dane sa dokladniejsze to chcielibysmy sie ich pozbyc.

A jakich tagow uzyles, czy zgadzaja sie mniej wiecej z wiki?
Konwersja formatu wydaje mi sie ze nie bedzie problemem ale przystosowanie danych (polaczenie CLC i UA) i inteligentny upload.

Co do drog, zgadzam sie, ze nalezy pominac. Z tego co przeczytalem, zostaly wziete jakies dane nawigacyjne (tylko osie jezdni) i szerokosc wszystkich mniejszych drog zostala wszedzie ustalona na 10m, a wazniejsze drogi indywidualnie, ale tak czy tak ma to niewiele wspolnego z rzeczywistym ksztaltem.

Mi sie wydaje ze nie trzeba kleic. To dobrze ze sa podzielone przez drogi, bo to jest zgodne z rzeczywistoscia.

A jakich tagow uzyles, czy zgadzaja sie mniej wiecej z wiki?
Construction sites => landuse=construction
Forest => landuse=forest
Mineral extraction and dump sites => landuse=quarry
zabudowa => landuse=residential
Z resztą mam problem, nie wiem jakich tagów użyć
Poza tym wszystko uprościłem, bo nie dało się nad tym pracować. Mam też tak że obszary znajdujące się wewnątrz innego posiadają dwie drogi nałożone na siebie, jedna poprawna danego obszaru, druga która posiada tagi obszaru zewnętrznego.

Mi sie wydaje ze nie trzeba kleic. To dobrze ze sa podzielone przez drogi, bo to jest zgodne z rzeczywistoscia.
Zgadzam się, chociaż w miastach to może sprawiać problemy przy edycji większego obszaru (dużo danych na niewielkim obszarze).

Czy dane z projektu Natura 2000 były uwzględniane jako źródło importu bo zauważyłem że mogą być wykorzystywane również do celów komercyjnych? Dane które obejmują obszar polski zawierają mi. parki narodowe i krajobrazowe. Ostatnia aktualizacja tych danych nastąpiła 5 listopada 2010 a skala wynosi 1:100000.
Dane: http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/data/natura

A co do importu CLC 2006 + UA to na jakim etapie są przygotowania?