Yanosik i OpenStreetMap

Kombinowałem w trochę inną stronę: Zamiast “address” dać budynkowi inną rolę, powiedzmy “lodgers”, wtedy należałoby prowadzić tylko do adresu, a przy prowadzeniu do POI nie brać relacji pod uwagę. A jeśli do części POI też należy prowadzić przez szlaban, zawsze można dodać osobno POI do relacji.

Twój pomysł ma w porównaniu do mojego tę zaletę, że samą definicję relacji pozostawia prostą, a np w długim budynku można pogrupować POI w kilka relacji.

Ma też wadę: trzeba pilnować przy zmianach w POI, żeby nowe POI przypisywać do relacji, inaczej będzie domyślnie prowadzić przez szlaban.

No i oba pomysły wymagają, żeby aplikacja wiedziała, czy prowadzi do mieszkań, czy do POI, a Yanosik nie ma takiej możliwości.

@Olga_Yanosik nie wiem czy mogę tutaj zgłosić problem który występuje u mnie w aplikacji podczas nawigowania na odcinku ul. Przyjaciół Żołnierza nitka północna na skrzyżowaniu z ulicą Księcia Warcisława I https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_car&route=53.45434%2C14.55399%3B53.45453%2C14.54932#map=16/53.4563/14.5532&layers=N

  • na tym skrzyżowaniu w tej zaznaczonej relacji dziś nawigacja pokazywała przebieg trasy wraz z komendami by: skręcić w prawo w Księcia Warcisława I dojechać do skrzyżowania z ulicą: Włoska - tam zawrócić i pojechać w dół ulicą Księcia Warcisława I (wrócić) do skrzyżowania z Przyjaciół Żołnierza i tu w tę ulicę skręcić.

Przeglądałem dane w josm i żadnych blokad nie ma w tym miejscu żeby nawigacja tak dziwnie prowadziła. Wersja aplikacji: 4.0.1.3 (1414)

Jest restrykcja nakaz skrętu w prawo jadąc od strony wschodniej ulicą Przyjaciół Żołnierza. Nakaz skrętu w Księcia Warcisława. Rozumiem, że ta restrykcja jest do usunięcia?

Ta restrykcja nie dotyczy bezpośrednio skrętu z ul. Przyjaciół Żołnierza w ul. Księcia Warcisława.
Odcinek ul. Przyjaciół Żołnierza ma tam rolę “via”. Rolę “from” ma droga wewnętrzna łącząca się z tą ulicą. Wynika ona z tego, że są tam fizyczne separatory, które wymuszają taki manewr po wyjechaniu z tej drogi: Google Maps lub Mapillary cookie policy use

Problemem leży więc po stronie algorytmu Yanosika.

1 Like

Faktycznie jest restrykcja via jak piszecie :(. I jest tak jak napisał @pio2_122 z tej service można tylko skręcić w ulicę Przyjaciół Żołnierza i od razu w ulicę Księcia Warcisława I - tam od zawsze była ciągła linia nie pozwalająca wjechać na pasy do jazdy na wprost i w lewo - mozna było tylko wjechać na pas do skrętu w prawo - ale zabijcie mnie nie widziałem (nie rzuciły mi się w oczy) te separatory.

Wracajac do powyższego tematu @pio2_122 przejeżdżałem tam wczoraj i sa te separatory pasa zamontowane w jezdni. Moze mozna to by było rozwiazać dorysowujac tam drogę serwisową dojazdową lanes=1odcinajac dojazd wyjazd od terenu Starej Cegielni od Przyjaciół Żołnierza jak na załączonym zrzucie?
A na tym odcinku dla Przyjaciół Żołnierza dać lanes=3 turn;lanes=left|through|through

To chyba jest najlepsze rozwiązanie. Spotkałam się z podobną sytuacją w innym miejscu i tak właśnie to zostało tam rozwiązane że jest osobna serwisówka.

Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne. Przede wszystkim konieczna jest naprawa algorytmu routingu Yanosika, aby obsługiwał relacje, gdzie rolę “via” ma linia (a nie tylko węzeł) – nie jest to coś niestandardowego, ponieważ takie zastosowanie jest opisane na OSM-wiki Relation:restriction - OpenStreetMap Wiki, a algorytmy routingowe dostępne z pozycji www.openstreetmap.org obsługują je prawidłowo.
Nie we wszystkich przypadkach, gdzie rolę “via” ma linia będzie można powołać się na fizyczne rozdzielenie pasów, jak w tym przypadku. Zresztą, przynajmniej przez 6 lat (bazując na StreetView) w tamtym miejscu była tylko linia ciągła, bez separatora.

2 Likes

@pio2_122 tak zgodzę się z Tobą bo to nie jest rozwiązanie uniwersalne, dla mnie jednak jako “obcego” w danym mieście coś nieco by podpowiedziało ale … no własnie sam nie wiem co;). Super by było gdyby yanosik mógł obsłużyć taka rolę"via".

@Olga_Yanosik - dlaczego nie zaimplementujecie najważniejszej dla kierowcy korzystającego z nawigacji po mieście - obcym mieście - funkcjonalności asystenta pasa ruchu na skrzyżowaniach? i większego zoomu poruszając się po miastach? Muszę niestety korzystać z drugiej nawi odpalonej na smartfonie a yanosika w android auto (kiedy będą widoczne ograniczenia prędkości i moja prędkość w apce na android auto - tak jak to jest w apce?) by sprawnie poruszać się w centrum nieznanych miast gdzie uliczek jest od groma i ciut ciut i trudno czasami trafić w odpowiednią? A może ja nie potrafię jednak korzystać z Waszej apki ?
sorry za off-topic

1 Like

Dodajemy APR ale to masa roboty. Na autostradach i eskach APR już działa. W miastach dodajemy zaczynając od największych skrzyżowań.

Serdecznie zapraszamy na drugie warsztaty z tworzenia społecznej mapy Swarzędza i okolic, które odbędą się 1 grudnia 2023 r. od godz. 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Jasinie przy ul. Wrzesińskiej 152. Tym razem na warsztatach skupimy się na ujawnianiu i aktualizowaniu danych AED, a także usprawnień dla pieszych w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względów organizacyjnych wymagane są zapisy SMS lub telefonicznie pod nr tel. 504 512 779.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek.

2 Likes

czy APR operuje na danych z OSM czy to Wasza wewnętrzna baza?

Nasza własna baza.

A czemu nie zaimplementujecie bazy z osm? Myślałem że tak jest :flushed:.

Może chodzi o to aby nikt przypadkiem nie zwandalizował? Bo trzymanie czegokolwiem w OSM wiąże się z ciągłym utrzymaniem tego ręcznie lub automatycznie.

Obstawiam że może też chodzić o własne źródło danych do którego nie ma dostępu konkurencja.

Zwłaszcza jeśli pokrycie w OSM jest mizerne.