Widok 3D w josm

Jak mniemam SU to https://pl.wikipedia.org/wiki/SketchUp.

Tak aby nie było, że nic się nie dzieje. Chciałbym zaprezentować interfejs webowy do pluginu 3d.

http://openstreetmap.pl:8080/

Jest to bardzo prosta aplikacja, umożliwia podgląd wybranej lokacji w przeglądarce. Miejsce do podglądu należy wybrać klikając na mapie. Dane pobierane są na bieżąco z overpass do serwera, więc proszę nie przesadzać z odświeżaniem strony. Na razie nie planuję dalej rozbudowywać aplikacji, no może jeśli kiedyś znajdzie się troszkę czasu to dodam go jako podgląd w iD. Mam nadzieję że przyda się osobom które mają alergie do JOSM :wink:

Aplikacja działa dzięki uprzejmości Balroga który udostępnił swój serwer.

Stadion narodowy

Oczywiście plugin do JOSM nadal jest rozwijany, i już niedługo powinno pojawić się kilka nowości.

O, to fajnie, bo po łódzkim spotkaniu powiało mi raczej melancholią, że już się tak pięknie nie będzie rozwijał - a tu proszę! :slight_smile:

A swoją drogą - czemu ten model nie ma biało-czerwonej przeplatanki po bokach, tylko jasnoszaro-ciemnoszarą? Czy to zależy od mojego kompa może?

Niestety to bug w renderowaniu materiałów :frowning:

Achaś.

A skoro mowa o błędach: o ile model stadionu się pięknie wczytuje (i obraca dookoła, a nawet można mu zajrzeć pod spód =} ), to ten pierwszy link daje tylko 404 z Tomcata.

Sorry, mały błąd w kopiowaniu linka, poprawiłem :confused:

Znalazłem jeszcze jeden bug!
Połączenie building:material=brick i building:colour=#xxxxxx powoduje, że element staje się niewidoczny, ale dalej przesłania obiekty stojące za nim.

Mam propozycję dalszego rozwoju Kendzi3D, wydaje mi się że implementacja nie była by specjalnie trudna:

Załadowanie do okienka 3D jako tła istniejącej fotografii.
Co by to dało:

Gdy robię samemu fotografię, zazwyczaj wiem, gdzie stałem i jakie są parametry obiektywu, czyli jaki jest zoom.
Jesli dodatkowo w widoku 3D można by zdefiniować jaki jest kąt widzenia kamery, to wtedy można by wykonane zdjęcia używać do modelowania 3D.

Coś podobnego można np robić w 3DStudioMax. ArchiCADzie lub w programie Maya. Kazałem kiedyś wykonać moim pracownikom próby polegające na wymodelowaniu budynków z użyciem tej techniki. Potem użyliśmy skanera laserowego 3D firmy Riegl. Maksymalny błąd wyniósł 8 procent przy budynku 5-cio piętrowym. Tak więc myślę, że to mogło by być bardzo pomocne w modelowaniu.