Поштовани Пеђа,
-
шта ти и ја погразумјемо под “погрешним” је очигледно веома различито; реке које су раније биле мапиране постојале су из линија са кривинама на растојане неколико километара, тј. такорекући биле су само означене као постојеће, без информације о форми, ширини и месту. Такође су државне границе биле само рудиментарно уцртане, док је неко био паметан и мислио унапред и поставио GPS тачке дуж реалне границе, која се, као што и знамо, делемично и уклапа Дрином.
Сад како сам мапирао границу и Дрину са мапе US Geological Survey, веома је било очигледно да се уклапа државна граница (GPS тачке) и, нпр., река Дрина у топо мапи. То је више него довољан доказ да су те мапе сасвим задовољавајуче за корисћење као прва мапа, која служи као један груби растер за оне који ће касније да додавају тачније информације, одоносно додавати социјалне информације, као кафане, хотели, музеји, улице итд., свак оно што зна. Сем тога је већ и раније довљно доказано да се по мапама US Geological Survey добро може картографисати - као почетак. Наши поштовани колеги са других подручја бивше Југе су први користили ту мапу, и кад се мапира “од нуле”, као што је то код нас случај (бар ем на овом пордучју), веома је корисна. Треба бити захвалан сваком легалном извору мапа, и овај је извор легалан и користиће се. (Очигледно би човек рекао да треба бити и захвалан сваком маперу који се труди, али би се то сад а) односило и на мене, а ја то иначе не тражим, а б) би то подухватало и тебе, а у то ја полако и сам сумњам, мада се трудим да верујем!)
ОСМ је мапа у развоју, и ово шта сам уцртао је први стадиум развоја, не мање и не више. Сигурно има и увек ће бити грешака, али сигурно је претежно и тачно (мада можда не у твом смислу, али то је твоје лично мишљење) и свакако и боље него оно шта смо пре имали. Твој задатак је да ако нешто знаш боље, да то исправиш. Али ти нико није дао тај задатак да мени солиш памет шта ја требам и не требам. Бар мени је јасно да се мучим да ишта буде нацртано у западној Србији, јер нико ко први пут угледа карту и види белу флеку неће бити анимисан да и он нешто уцрта бар ем Podlatch-ом, а камо ли више, а овако је знатно већа шанса да неко ко види нешто што зна, тачно или не, да дође и нешто уради. -
Можда си читао опенстритмеп вики, и не мислим на наш рудиментарни, него на официјални енглески.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Getting_Involved
Довољно? Укапирао? Ово је тонус по којем је основан ОСМ, а не твоја дрскост према онима који се труде.
Овај форум је намењен за конструктивне размене мишљења. Не видим где ти је конструктивно да ме молиш да престанем да мапирам. Ако нешто знаш боље, морална дужност ти је да то бележиш, и готово.
-
Покажи ми тог човека који ће се у овом стадијуму развоја мапе ослањати на навигацију OSМ-картом. Њега ти мени покажи, молим те!!! Ако се неко повреди звог тога шта сам ЈА МАПИРАО - ШАЉИ ГА ОВАМО ДА ГА ЛЕЧИМ!!! Иначе, ако вилиш шансу да спречиш тако нешто - мапирај, бележи и исправљај као што очигледно знаш најбоље (моје лично мишљење, извињавам се).
-
Лично. Покушавам да не будем злопамтило, али ја са твоје стране доприноса овде у форуму памтим посебно продуктивне проздводе као:
A допринос карти?
http://yosmhm.neis-one.org/?Pedja
Немам шта да додам, суди сам.
По свему овоме, немам никакве доказе да твоје мишлење шта се тиче мапирања openstreetmap-а треба поштовати. Узми у руке и ради, па ћемо касније расправљати. Овај форум је за мене готов. Као и ова држава, загађена паметњаковићевима који као прво морају да изјасне шта им је лични став и мишлење, а тек онда следи посао. Ти си Србија, човече, Србија си права.