НП Тара

Поштовани Пеђа,

  1. шта ти и ја погразумјемо под “погрешним” је очигледно веома различито; реке које су раније биле мапиране постојале су из линија са кривинама на растојане неколико километара, тј. такорекући биле су само означене као постојеће, без информације о форми, ширини и месту. Такође су државне границе биле само рудиментарно уцртане, док је неко био паметан и мислио унапред и поставио GPS тачке дуж реалне границе, која се, као што и знамо, делемично и уклапа Дрином.
    Сад како сам мапирао границу и Дрину са мапе US Geological Survey, веома је било очигледно да се уклапа државна граница (GPS тачке) и, нпр., река Дрина у топо мапи. То је више него довољан доказ да су те мапе сасвим задовољавајуче за корисћење као прва мапа, која служи као један груби растер за оне који ће касније да додавају тачније информације, одоносно додавати социјалне информације, као кафане, хотели, музеји, улице итд., свак оно што зна. Сем тога је већ и раније довљно доказано да се по мапама US Geological Survey добро може картографисати - као почетак. Наши поштовани колеги са других подручја бивше Југе су први користили ту мапу, и кад се мапира “од нуле”, као што је то код нас случај (бар ем на овом пордучју), веома је корисна. Треба бити захвалан сваком легалном извору мапа, и овај је извор легалан и користиће се. (Очигледно би човек рекао да треба бити и захвалан сваком маперу који се труди, али би се то сад а) односило и на мене, а ја то иначе не тражим, а б) би то подухватало и тебе, а у то ја полако и сам сумњам, мада се трудим да верујем!)
    ОСМ је мапа у развоју, и ово шта сам уцртао је први стадиум развоја, не мање и не више. Сигурно има и увек ће бити грешака, али сигурно је претежно и тачно (мада можда не у твом смислу, али то је твоје лично мишљење) и свакако и боље него оно шта смо пре имали. Твој задатак је да ако нешто знаш боље, да то исправиш. Али ти нико није дао тај задатак да мени солиш памет шта ја требам и не требам. Бар мени је јасно да се мучим да ишта буде нацртано у западној Србији, јер нико ко први пут угледа карту и види белу флеку неће бити анимисан да и он нешто уцрта бар ем Podlatch-ом, а камо ли више, а овако је знатно већа шанса да неко ко види нешто што зна, тачно или не, да дође и нешто уради.

  2. Можда си читао опенстритмеп вики, и не мислим на наш рудиментарни, него на официјални енглески.
    http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Getting_Involved

Довољно? Укапирао? Ово је тонус по којем је основан ОСМ, а не твоја дрскост према онима који се труде.

Овај форум је намењен за конструктивне размене мишљења. Не видим где ти је конструктивно да ме молиш да престанем да мапирам. Ако нешто знаш боље, морална дужност ти је да то бележиш, и готово.

  1. Покажи ми тог човека који ће се у овом стадијуму развоја мапе ослањати на навигацију OSМ-картом. Њега ти мени покажи, молим те!!! Ако се неко повреди звог тога шта сам ЈА МАПИРАО - ШАЉИ ГА ОВАМО ДА ГА ЛЕЧИМ!!! Иначе, ако вилиш шансу да спречиш тако нешто - мапирај, бележи и исправљај као што очигледно знаш најбоље (моје лично мишљење, извињавам се).

  2. Лично. Покушавам да не будем злопамтило, али ја са твоје стране доприноса овде у форуму памтим посебно продуктивне проздводе као:

A допринос карти?
http://yosmhm.neis-one.org/?Pedja

Немам шта да додам, суди сам.

По свему овоме, немам никакве доказе да твоје мишлење шта се тиче мапирања openstreetmap-а треба поштовати. Узми у руке и ради, па ћемо касније расправљати. Овај форум је за мене готов. Као и ова држава, загађена паметњаковићевима који као прво морају да изјасне шта им је лични став и мишлење, а тек онда следи посао. Ти си Србија, човече, Србија си права.

:slight_smile: Laki je malo nervozan. Bilo kako bilo, zamolio bih ucesnike foruma da ubuduce malo prosetaju pre nego sto krenu ljuto i besno da se prepisuju ovde sa drugim clanovima.

Takodje bi zamolio sve nas da tri put mere, a jednom kroje. Neki od nas bi mogli i 30 puta da mere, pre nego sto krenu da kritikuju.

Svi smo manje vise krivi za iste greske, stoga vas sve molim da ucite iz svojih i tudjih gresaka i da radite na tome da sledeci put stvari budu i bolje i lepse i pametnije.

Sve najbolje,
–D.

Cirko, ja sam te lepo zamolio da upisuješ podatke koje si proverio i za koje si siguran da su tačni. Nemoj upisivati pogrešna imena i nepostojeće ili neprohodne puteve kao da su u najmanju ruku magistrale.

Trud ti niej opravdanje. Možeš ti i stoput više da se trudiš, ali ako je rezultat netačna mapa, džaba krečiš. Desetka za trud, dvojka za rezultat!

Da, ja sam ucrtao mnogo manje u mapu nego ti. Ali zato sve što sam ja ucrtao je pet puta provereno, pređeno na terenu, snimljeno, normalizovano i tek tada ucrtano. Moj učinak je 100% tačnost. Tvoj učinak je traljava mapa u koju će da se pouzda samo neko ko ne zna ko ju je i kako crtao.

Ti ne kapiraš šta znači to što si u Jablanici ucrtao puteve koji ne postoje a nisi ih označio ni kao loše puteve nego kao asfaltirane džade. Tim putevima ni peške ne može da se prođe.

Kada se sabere tvoja neodgovornost i neozbiljnost u crtanju mape i sklonost da koristiš nedozvoljene izvore pa da sa njih precrtavaš, sve je jasno.

Hvala na dodeljenom zadatku (pošto si sad početo i to da radiš), ali ja za tobom ispravljati neću, kada budem počeo da ubacujem svoje podatke na prostor koji ti sad svesrdno unakažavaš, sve što budem našao da je neispravno obrisaću i ubaciti nanovo. Nemam vremena da se zamlaćujem sa ispravljanjem. Mnogo mi je lakše i brže da ubacim TAČNE podatke.

Tvoji izvori:

  • US mapa ex YU na kojoj jasno piše masnim slovima da je granica ucrtana samo približno
  • snimci sa visine za koje samo OSM navodi da se ne treba oslanjati na njih jer ne moraju biti tačno postavljeni i opominje da sve što se precrtava sa tih snimaka obavezno treba uporetiti i proveriti na drugim izvorima
  • ortofoto koji krades sa geosrbija pa ugrubo kalibrises pa onda precrtavas sa njih

I kad ti ja kažem da si ucrtao netačne podatke, ti se ljutiš? Daješ mi zadatak da ispravljam to što si ucrtao? Taj film nećeš gledati.

Ja sam se na OSM uključio prvenstveno zato što meni treba da nacrtam mape prostora koji su mi interesantni, a ako već to radim, bolje je da uradim na OSM nego u privatnoj režiji. Ali, ako je ovo što ti radiš prihvatljvo, onda mi je mnogo lakše da podignem sebi zaseban server i da na njemu crtam sve što mi treba, sa tačnim i proverenim podacima.

Јесте ли сигурни?
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1646230
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/27057/history

Ћирилица име у Хрватској, Бугарској и Босни?

који је без кривице баци први камен

Рекао сам за цртање мапе. Сређивање назива радимо уз помоћ алата који не може добро да одреди границе па убаци понешто и с оне стране што је тешко уочити. Већ сам написао запажање везано за тај проблем.