Tematy ogólne

To stowarzyszenie decyduje jak działa.
Oczywiscie ze kto nie jest w stowarzyszaniu nie ma prawa głosu.

Kto chce i rozumie to niech czyta.
Kto chce działać po staremu tylko pod większym rollupem niech działa :slight_smile:

Forum jest do zgłaszania propozycji
Dużo mapuję i nie ma czasu tu pisać.
Podzielenie na kilka kawałku czy nie, nie ma znaczenia.
Te propozycje były zgłaszane nie raz a ja je zebrałem do kupy w ramach remanentu

Można streścić ze w moim środowisko praktycznie nikt z OSM nie korzysta mimo, że wielu o OSM słyszało. Stowarzyszenie niech sobie działa po swojemu czyli po staremu lub po nowostaremu

Dziwne ze propozycje zmiany metod działania odnosisz jako zadania dla stowarzyszenia. Wiadomo jak działa google i wiadomo, że my jak będziemy działać jak działamy to niczego nie zmienimy.
Gogle lepiej wyszukuje adresy?
To po co robimy coś gorszego?

W moim mieście UM rozdaje dla NGOSów 90 mln rocznie.
Są jeszcze inne źródła finansowania poza RPO .Nie bardzo rozumiem sens istnienia stowarzyszenia gdy u mnie rozdają pieniądze nawet tym co wieczorami puszczają filmy na elewacjach .
My prawdopodobnie nie staramy się o fundusze bo nie umielibyśmy ich wykorzystać.

Nawet nie było pism do instytucji zainteresowanych istnieniem darmowej mapy czy one widzą płaszczyznę współpracy.Nawet z PTTK-iem nie umiemy się dogadać a wyjaśnienie kręciły się wobec konkurencyjnego projektu serwisu PTTK gdzie na to czy an całą działalność PTTK jest 10-12 mln

Śmiech na sali gdy nikt nie próbuje dostać sie na serwery instytucji które chciałyby mieć mapę
Do instytucji które maja dziesiątki, setki a nawet tysiace etatów tym wiele dla informatyków.Proste porozumienie na zatrudnienie w jednej z tych instytucji z praca zdalna i raportowaniem postępów wydaje sie niemożliwe nawet na ćwierć etatu
I co z tego że kilka osób przybędzie do stwoarzyszenia.
Stowarzyszeniu a nawet we władzach były osoby które nie mapowały

Stworzenie co roku powinno bombardować instytucje zbierając odmowy
Nawet głupi w kazdej z tych instytucji zrozumie ze nawet drobny grosz wykorzystamy w słusznym celu.

Weźmy np sponsoring.
Można stworzyć konto wspólne i zmienić nicka na logo sponsora.Wtedy sponsor dostaje informacje ze mapowaliśmy w tym miesiącu 200 gdozin pod jego logo. który bank nie zapłaci 20 zl za godzinę?
U mnie firma reklamowa jeździ kilkoma rowerkami i zdaje sie bierze około 100zł za godzinę wożenia reklamy. Spytałem osobę organizujacą akcję psie kupy skąd wzięła kasę.
Powiedziała ze od sponsora bez problemu

Pisaliście o entuzjastach.
Tak bardzo szybko odchodzą bo entuzjazm nich wiele sił wyciągnął .
Projekt opierający sie na garstce tych co nie odpadli nie jest zdrowy bo zamienia sie w sztukę dla sztuki.Czy jest potrzebny mozna ocenić na wiele sposobów np po tym czy jest wspomagany przez instytucje.
Z OSM korzystają głownie instytucje i firmy bo jest za friko.

Nigdy nie wyszukiwałem adresu na smarfonie z pomocą map google więc operatorom można do rozumu przemówić.

Najwyraźniej sam nie “rozumiesz” przewag OSm tzn co to znaczy mieć w telefonie mape turystyczna ze szlakami.Co w dobie tysiecy apek przeszkadza mieć i google i OSm w telefonie?
Gdzie tu konflikt?
Ponoć robimy OSm w opozycji do tego co oferuje G, a Ty opadasz na wejściu ze nie da sie?
ile bylo odmów.
50 mln telefonów ma miejsce na OSm a ty chcesz szkolić strażaków i dzieciaki? Oni nie chcą w te grę grać i tracić czasu na mapowanie .
To co pod młotek będziemy podpinać OSm, a gogle pod telefony?
Chcemy paradować z logo OSm?
Ile warte jest meijsce reklamowe na osmapie?
Czy na osm.org nie czas na reklamy bo stękają ze serwery niewydolne?
Aby ta zabawa miała dalszy sens wszystkie dziedziny związane z tematyka muszą sie rozwijać a nie tylko rosnąć dane.
Najwyższa pora aby osm stała sie używalna bo to też spowoduje napływ maperów.
Pismo do Ministerstwa Edukacja czy chcą szkolenia jak zainstalować OSM na tabletach uczniów.
Tam G chyba nie smaruje?

Nie da sie ukryć ze ilu nas tyle koncepcji ale jedna się uwydatnia.
Robimy po staremu licząc na cud

Ja nie liczę na to że OSM-pl dokona cudów szczególnie bez pieniędzy a te kilka wpłat członkowskich po 30 zl tez nic nie zmieni

Na reklamie tracimy kilka tysięcy miesięcznie.W efekcie najzdolniejszy idą tam gdzie ich zdolności doceniają.
Nasz model pracy się wypala a im mapa pełniejsza tym bardziej dziwi że z niej nie korzystają
Bojąc sie odmowy nie staramy się o wsparcie
Wystarczy odpalić 10-20% agencji reklamowej a ta sprzeda nas najkorzystniej i zdziwicie się jak wpływy będą rosnąc z miesiąca na miesiąc.

Też bym się nie zdziwił ale wśród kilkunastu osób piszących na forum jest kilka które rozmawiają merytorycznie o rozwoju osm a nie tylko o problemach technicznych.

Już widzę że te osoby, które podejrzewałem ze przeczytają to przeczytały w tym ty a te osoby które będą chciały przysrywać to przysrają.
Wiem jak działa to forum i o czym sie pisze, oraz dlaczego jedni piszą o tym a inni o czym innym.
Efekt taki że ludzie chcą czytać o tym o czym piszą. No i mamy marazm i nawet trudno o tum przekonać bo ludzie myślą tak jak piszą.
Realizują na OSM swoje potrzeby.Zostali na forum i an OSM bo sie realizuj.
Dziwią się ze większość odpada bo myśli inaczej.Czyli błędne koło?
Ty należysz do tych bardziej otwartych na opinie innych.

Dlatego nie czytałem w ostatnich dniach tego zadęcia z którego poza zapałem i wiarę w nowe na razie nic nie wynikło ale wierzę że jak będziemy umieli rozmawiać to coś sie urodzi

Napisałem raz a dobrze to co pisałem rok temu i napisze to samo za rok bo my mapujemy i mamy z tego niezła zabawę.To po co czytać?

Ktoś zechce merytorycznie podyskutować dlaczego stare metody nie zmienią rozpoznawalności OSM to sie włączę w dyskusję, inaczej idę mapować.

Czepiasz się słów omijają meritum. A kto powiedział że to OSM-pl ma robić a nie my czyli społeczność?.
Wsród moich moich propozycji ze “powinno” odnosi się tylko do pism.To forum jest społeczności a nie OSM-pl choć ostanie wpisy Marka mogą sugerować ze stowarzyszenie animuje ruch na OSM
Zostałem sprowokowany do długiej listy realnych działań na skutek propozycji zbiurokratyzowania tego co działa i tego co nie działa.Nie drzwi nawet ze ktoś się zapisuje do stowarzyszenia choc od 6 lat mei mapuje.
To raczej martwi bo tak juz byli .
Każdy z nas czeka ja światełko w tunelu tzn perspektywy dlugofalowe i drobny postęp teraz i w najbliższym czasie.Od dawna widać zastój i nie dlatego ze ludziom sie nie chce robić tylko że nie było etapu propozycji
Bo z wielu propozycji trzeba wybrać te nad którymi się skupimy

Jest zapał to trudno krytykować bo może być źle zrozumiane jako malkontenctwo.
że przez ostatnie tygodnie nie czytałem forum wiec jak przeczytałem hurtem to mam prawdziwy obraz kto w którą stronę ciągnie.Może to efekt skali :slight_smile: Więcej nie wolno mi napisać i trzymam kciuki aby z fazy zachwytu i euforii przejść do realów

Jak nie dla Stowarzyszenia to dla kogo?? Zielone ludziki za nas tego nie zrobią

Byłem zaangażowany w te rozmowy które dotyczyły się tego, że PTTK potrzebował mieć dla siebie aplikację do edycji szlaków przez regiony z różnymi wodotryskami na podkładzie OSM. Poleciłem im nawet firmę, która by im to zrobiła za kilkadziesiąt tyś czyli całe nic jak przy tej skali projektów i co? Z tego co wiem nie otrzymali na to pieniędzy z Ministerstwa. Jak tu mówić o kolejnych etapach gdzie miała powstać aplikacja na bazie OSM pod szyldem PTTKu wykorzystująca dane gromadzone przez nich i OSM. Skoro na Dolnym Śląsku rozdają pieniądze na ulicy to Stowarzyszenie będzie Ci wdzięczne za udrożnienie tych kanałów dla nas wszystkich.

To kwota minimalna. Sam dałem 100 do końca 2019 czyli za niecałe 2,5 roku. Również możesz wpłacić więcej. Zakazu nie ma.

Tylko widzisz, spora część tych propozycji, nie poparta dość szczegółowymi pomysłami działań, to są propozycje, żebyśmy wszyscy byli zdrowi, piękni i bogaci. Jasne, powinniśmy, tylko jak to zrobić, tak konkretnie?

Patrząc na sążnistość wpisów, jakoś w ten brak czasu nie wierzę :smiley:

Uwierz mi, ma.

“Społeczność” nic nie zrobi. Konkretne działania muszą wykonać konkretni ludzie i trzeba tych ludzi znaleźć i zachęcić, żeby je wykonali. Na ogół wystarczy wskazać konkretny cel i przekonać do jego sensu. Tak, jak Ty zostałeś przekonany do pomapowania w Nepalu. Zrobione? No, przynajmniej posunęło się naprzód. Ale trzeba było znaleźć kilka osób, w tym Ciebie, które to zrobią.

Zasadniczo po to właśnie, między innymi, to Stowarzyszenie jest.

Zasady są jasne: nie taguj czegoś niezgodnie z rzeczywistością tylko po to, żeby się wyświetlało na mapie. Jeśli chciałbyś usłyszeć zdanie szerszej społeczności międzynarodowej, możesz zawsze napisać na listę mailingową tagging@openstreetmap.org. Jeszcze cię tam nie widziałem. Tak samo nie widziałem cię na GitHubie openstreetmap-carto, gdzie udziela się kocio, wmyrda i Mateusz Konieczny. Zawsze możesz zgłosić coś, co twoim zdaniem powinno pokazać się na mapie.

Dla mnie integracja to na pewno nie jest odpowiadanie nowicjuszom postami ledwie tylko związanymi z tematem, gdzie padały ironiczne stwierdzenia “niestety u nas…”.
Nie wiem też kogo nazywasz ORMO-wcem. Ja nie spotkałem się z tym, żeby ktoś niedoświadczony został wyzwany od bezmózgowców.

Na pewno nie jedyna, wypraszam sobie. Nowym zawsze piszę, że mogą śmiało mnie pytać gdy mają wątpliwości. Niemniej duża część i tak olewa mapowanie po kilku edycjach, niezależnie od tego czy ktoś do nich napisał czy nie. Albo dłubie sobie w MAPS.ME i nie czyta żadnych wiadomości.

Jak nie mamy, jak mamy. Objętość edycji i uwag z MAPS.ME sugeruje, że ktoś jednak patrzy na tę mapę. I bardzo dobrze, bo dzięki temu wiadomo co poprawiać tam gdzie jest to potrzebne ludziom. Ze swojej strony dodam, że ciąglę się sam szkolę w kwestii używania PostGIS-a i Mapbox GL. Być może udałoby mi się mapę wojtasa skonwertować na kafle wektorowe, których serwowanie nie wymaga wielkich nakładów.

No ciekawe. Społeczności niemieckie i francuskie mają w swoich szeregach trochę więcej osób uzdolnionych programistycznie, a jakoś nowicjusze nie są zniechęcani. Osoby te stworzyły narzędzia wykorzystywane przez wszystkich maperów na świecie. Overpass API, Osmose, uMap. U nas nie ma ich tak wiele, choć są i udzielają się przy JOSM oraz openstreetmap-carto.

Nie wiem skąd ten wniosek. Podpowiem ci, że przez pół roku był tu gigantyczny zastój i prawie nic się nie działo, zarząd z kadencji 2016 też dał dupy. Teraz jest fala entuzjazmu i mam nadzieję, że energia zostanie użytecznie spożytkowana.

Tak jak przedmówcy, proszę cię o niepisanie tak długich wypowiedzi, gdzie boczne tory schodzą na swoje własne boczne tory - z szacunku do czasu innych. Długość wypowiedzi wcale nie musi iść w parze z wartością merytoryczną.
Porusz maksymalnie trzy kwestie na raz, zmieść się w 3000 znaków, bo post który cytuję miał ich 13000(!)

Nikt nigdy nie pytał ilu nas jest a miliony biorą inni.
U mnie NGOS rowerowy wywalczył ostatnio 107 mln PLN a miał 15 członków

Może czegoś nie doczytałem ale to projektowanie fabryki to juz trochę lat trwa i widzę w pomysłach z ostatniego czasu ze trzeba:
powiększyć rollup
trzeba zrobić wpinki
chętnie by sie woziło magnetyczne nalepki
tych co lubią pomagać należy spisać aby ich łatwiej odszukać (to samo sobie przeczy)

itd

Wydaje mi się że większość już było i rozmawiamy o zmianie formy lub powrocie do starego.
Propozycje są do wewnątrz czyli poprawiają satysfakcje obecnych maperów

Ja po raz kolejny pisałem o otwarciu na zewnatrz.Sądzę ze gafy nie popełniłem jeśli w propozycjach były zadania do OSM-pl jak kontakt z instytucjami.

Bardzo trudno jest mi pisać o tym co mi sie podoba a co nie, skoro głównie prezes Marek proponuje.
Marek współpracował i ze szkołą i działaliśmy ze strażakami.
Niewiele na tym skorzystaliśmy i nie wykluło się pole współpracy.

A miliony idą do urzędników od cyfryzacji i od tworzenie spełezeństwa obywatelskiego , edukacji, wolontariat,NGOS itd

Skoro dawno nie było dyskusji na wspólne działanie to przepraszam że w tym wątku mi się zebrało.
Było 55 członków więc tych kilku nowych nie zmieni nic w sposobie pracy ani w finansach.Dlatego wydawało mi się, że kolejność jest zmieniona tzn najpierw OSM-pl pokazać by mogło że coś uzyskało i wtedy ludzie sami by się zapisywali a tak to takie ciąganie za uszy :slight_smile:
Jest nawet spis królików a ja czekam kiedy kicnąć.

Raczej analiza tego czego dokonałem i czego dokonało OSM każe mi przejść do projektu który bardziej będzie służył ludziom.
Dlatego mi bardzo potrzebne są sensowne skuteczne działania bo nie aspiruję do podnoszenia umiejętności w obsłudze baz danych.
Patrze jak użytkownicy oceniają OSM i w jakim tempie ich przybywa.
Czy OSM dogoniła jakieś mapy tematyczne?

A może należy się wstrzymać z propozycjami dla społeczności skoro tak aktywnie padają propozycje dla OSM-pl?

Jeśli ktoś składa tyle propozycji na raz tzn że od dawna nie było dyskusji o przyszłości OSM .
To wiele mówi i wiele powie reakcja na te propozycje.
Potrzeba nam drobnych a szybkich sukcesów.
Czy je może wygenerować stowarzyszenie czy raczej składać tak propozycje aby nie używać nazwy stowarzyszenia, bo w odpowiedzi na moje propozycje już pada ze “stowarzyszenie powinno” lub zapisz się to będziesz decydował :slight_smile:
Wyraźne nieporozumienie.To nieporozumienie wynika z faktu ze wielu sie wydaje ze tempo i kierunki rozwoju sa dobre

Należy odróżnić kwestie techniczne np rozwój renderu od działań na rzecz promocji osm.
Powiem brunatnie, choć technika rozwija sie 10 razy wolniej niż zakładałem to promocja to kompletna klapa.

Rób i nie gadaj.OSM generuje rozdrażnienie. Nii chce sie ludziom czytać i pisać (zapracowani?).
Jest GIT.
Tak to widzę to że działamy inaczej niż projekt przewidywał.
W skrócie piramida nie działa.
Napiszcie chociaż ze rozumiecie ze im kto ma większe przygotowanie informatyczne tym bardziej go interesuje OSM jako baza danych niż mapa.

Czy rozumiecie ze zwykli użytkownicy myślą inaczej nic ci informatycy co zostali na OSM i że ci użytkownicy nie dadza sie namówić na pracę na takich samych zasadach?
Mam nadzieję że Marek sie nie obrazi bo mnie zna.
Żaden strażak ani żaden uczeń nie będzie mapował w tempie mogącym realnie mapę poprawić.
Prosta analiza czasu poświęconego na szkolenie i ilość danych jakie ci nowi mogą dodać oznacza, że nie tak się szuka ludzi potrzebujących dobrej mapy, którzy mogą złapać bakcyla.

Pisałem wcześniej że należy zacząć od tego po co ludzie kupują mapy i czego na nich szukają.
Do nich trzeba dotrzeć i pokazać im jak te dane uzupełnić.Nie ma akcji. Marek je organizował. Teraz ma i Nepal i prezesurę.

Nie chcą ludzie czytać, nie ma po co pisać.
Będą martwe dusze w stowarzyszeniu i będą martwi regionalni opiekunowie.
Czy koledzy widzą ilu nas zostało na forum? A ilu na OSm?
Gro sil idzie na poprawianie geometrii a najistotniejszych danych brak
Narzędzia jakie używałem w ostatnich dniach zdechły.Kocio pisze że już można by podgonić render ale serwery za słabe.
Jak nie urok …
Człowiek musi mieć realną perspektyw aby się poświęcać.
A my sobie skaczemy do oczu jak zawsze.Nie pisz co ma robić stowarzyszanie bo w nim nie jesteś .Nie pisz bo się nie chce czytać.

Czy wy rozumiecie że jest skostnienie i że je konserwujemy?
A każdy z nas się w czymś specjalizuje czyli zrobiliśmy sobie klapki na oczach.Dlatego nie rozumiemy jak nas oceniają i dlaczego nie korzystają.
Ważne że my korzystamy :slight_smile: i na dodatek mamy co robić i czujemy się potrzebni.
Czuję się jak wilk morski na lądzie sygnalizujący wpinką kim jest.
Koledzy więcej pokory.

Mamy rozumy więc czas siąść do remanentu, bo potrzebne są inne metody ( nie tylko nowe narzędzia).
Ankiety wśród ludzi i instytucji dlaczego nie spełniamy ich oczekiwań.

Nie rozumiecie natury rowersa :wink: Nie chodzi o zmianę czegokolwiek, bo gdyby chciał zmienić i wdrożyć te pomysły, o których wspomina, to znalazłby czas, aby pojechać na spotkanie stowarzyszenia, które tak wiele spraw według niego “powinno”, tak jak nigdy nie ma czasu na pisanie na forum, a jednak znajduje go, żeby być najpłodniejszym forumowiczem pod względem liczby znaków.

Tylko, że on nie chce niczego zmienić. Chodzi o to, by gonić króliczka, a nie złapać go :wink: Zauważcie, że rowers nigdy nie odpowiada na argumenty w dyskusji wprost, a okrężną drogą tak, aby w rzeczywistości dyskusja prowadziła donikąd, a gdy się w czymś z nim zgodzicie, to zaraz znajduje nowy wątek do narzekania. Rowers jest wiecznym mentalnym opozycjonistą i krytykantem, który nawet swoje dobre pomysły ubiera w taki sposób, aby ostatecznie nikt ich nie chciał, a on sam mógł sobie powzdychać jak to nikt go nie rozumie. Chodzi o wywołanie fermentu, ale tylko wokół jego osoby.

Osoba, która tak głośno mówi, że chce coś zmienić, a jednocześnie od lat tak bardzo unika bezpośredniego spotkania z tą częścią społeczności, która mogłaby coś zdziałać, jest po prostu nieszczera dla mnie.

Teraz rowers wbija kij w szprychy dyskusji o inicjatywach, bo odbywa się bez jego udziału i wkładu. Podczas, gdy już dawno mianował się na jedynego kapitana zdolnego zmienić kurs tego Tytanika, jakim wg rowersa jest OSM, więc odpływa od niego wymarzona rola mesjasza tego projektu.

Jak to mówią, krowa, co dużo ryczy, mało mleka daje.
Zamiast tysiąca pomysłów na minutę, zrób 1 drobiazg z Twojej listy sam, to OSM faktycznie będzie lepsze, rowersie.

rowers, tl;dr, jak cos chcesz żeby sie pojawiło to to zrób (masz dużo wolnego czasu, lubisz pisać*) lub zatrudnij kogoś by to zrobił.

Same pomysły mało co wnoszą, niemal zawsze pomysłów jest za dużo i nowe nie są przydatne. Co innego jeśli ktoś zacznie pomysł realizować.

*ale jeśli będziesz wysyłał pisma postaraj by były one dopracowane by miały szans być poważnie potraktowane


Ale losowy fragment przeczytałem.

Jest taka apka, nazywa się StreetComplete.

Wojenki edycyjne?
Tu można sprawdzić kto lepszy. :slight_smile:
osmfight http://osmfight.neis-one.org/

A tu jest OSM statystyka
http://osmstats.neis-one.org/?item=countries&country=Poland

Podejrzane OpenStreetMap Changesets:
http://resultmaps.neis-one.org/osm-suspicious?country=191&hours=96&mappingdays=10&tsearch=&comp=%3E&value=10&action=d&obj=n#7/51.934/19.506

Czy mamy w naszym gronie redaktora Wikipedii, który mógłby przyspieszyć przeglądanie artykułów?
Nie mogę się doczekać, kiedy artykuł o rezerwacie Jezioro Drzezno dostanie wpis w wikidata…

Ja mogę i właśnie to zrobiłem. :slight_smile:

Dzięki, to już tylko na bota czekam, żeby dodał wpis w wikidata :slight_smile:

Jakby coś dziwnego działo się dziś z Mostem Toruńskim (Grota) w stolycy, to prawdopodobnie moja wina. Do jutra powinno być wyczyszczone.

Mam taką prośbę, żeby przy dodawaniu kościołów patrzeć, co się wkleja w pole wikipedia=*.
Najlepiej otworzyć odpowiednią stronę w Wikipedii, trzykliknąć na tytule i to wkleić w pole wikipedia w iD, lub w JOSM napisać pl:<i tu wkleić zaznaczone trzyklikiem>.

Dziękuję.

Niezłe :slight_smile: Oczywiście musiałem sprawdzić i jednym z meczy było 5:4 :wink:

Padło polskie Taginfo - komu należy to zgłosić?

http://taginfo.openstreetmap.pl/

Na razie nikomu, wcześciej to samo było na głównym i wstało.

A kto tym zawiaduje?