Tagowanie kościołów i innych obiektów sakralnych

Czyli zgodnie z wiki i będę pierwszym który zbiera jakieś informacje w moim mieście. No trudno.

Zastanawiam się czy tagować pod render (jako punkty) czy porządnie i dodawać te dane tam gdzie jest reszta informacji o kościołach czyli do obrysów budynków.

To pierwsze nie ma sensu, z tym drugim to mi się nie chcę jak z danych nie będę mógł skorzystać.

Ja osobiście i tak bym nie ufał informacjom o mszach wprowadzonym do OSM, ponieważ to się często zmienia (np. w zależności od pory roku). Wolałbym, aby wszędzie było website=, bym mógł sobie sprawdzić na stronie danego kościoła.

Problem z tego typu danymi jest taki, że ktoś napalony powprowadza tego typu dane, a potem o tym zapomina lub traci zapał i dane się deaktualizują.

Tłumaczyłem to już wcześniej, że dodawanie godzin nabożeństwo do tagów kościoła mija się z sensem.
Kto to będzie aktualizował?
Dlatego, jak pewnie zauważyłeś, dodaję url=
Te informacje są najbardziej wiarygodne.
“website=” jest związane z portalem parafii, które często znikają lub zmieniają adres.
Link do Wikipedii daje dodatkową informację z linkami do website i czasami do strony diecezjalnej.
Dlatego właśnie używam “url”.

Mój kolega prawie skończył pisać app pod Androida pokazujacy to (sevice times) na mapie. Ma być oczywiście bezpłatnie.
Gdyby nie atak korzonków, było by to już do ściągnięcia.

Zaskakujące a wręcz szokujące są Twoje i zibiego obiekcje.
Ludzie którzy to czytają mają zamieszanie w głowie, bo odbieracie im nadzieję, że osm ma sens.
Ale po kolei.
Godziny otwarcia kościołów są ważniejsze niż otagowanie patrona kościoła , wyznania, czy nawet to czym Ty się zajmujesz, tzn. przypisywanie kościołów do diecezji i dekanatów :slight_smile:
Oczywiście, że osm nie gwarantuje aktualności danych ale nie do tego zostało stworzone.
OSM to mapa czyli swoista wyszukiwarka przez geolokalizację.
Kilkanaście zoomów pozwala nie tylko wyszukać POI ale wiele informacji ich dotyczących może być zobrazowane na mapie , czyli wyeliminować dalsze uściślanie danych poprzez szukanie danych w necie o konkretnym np najbliższym obiekcie.
To nic, że na razie osm nie oferuje wielu informacji na kaflach.
Tu wrzucę że pisałem o potrzebie i możliwości wykonania “żywej mapy” . bo skoro generator kafelków pracuje non-stop i mapa co sekundę się zmienia, to nie ma żadnego problemu aby dla serwisów online a nawet offline, generować kafle wtedy gdy informacje o obiekcie mocno się zmieniają (np okresowo).
Może to robić automat i nie potrzeba aby człowiek np co pół roku poprawiał np tag że woda w fontannie jest wyłączona , szlak zamknięty a usługa zmieniła godziny dostępu.
Nawet gdyby na dziś brakowało tagu “cyklicznych zmian” to z pewnością on się wkrótce pojawi.
Nazwałem problem "żywą mapą " i mam sygnały, że koledzy już nad tym pracują.

Zatem pytanie “kto będzie aktualizował dane o godzinach mszy” ma równie mało sensu co odradzanie dodawania godzin otwarcia knajp.

Aktualność danych na osm będzie zależała od ich wizualizacji i od powszechności używania osm.
Będą nieaktualne dane, do których mało kto zagląda .
Natomiast dane często używane będą miały okazję natychmiast być poprawiane.
Różnica miedzy osm a mapą papierową jest taka, że korzystając z papieru ani pierwszy ani tysięczny użytkownik gdy go mapa zmyli, nie ma możliwości jej poprawienia.
Należy założyć, że osoba wierzącą która dotrze do kościoła i stwierdzi że osm ją wprowadziło w błąd będzie rozumieć, że ma okazję dane poprawić aby innym ująć rozczarowań.
Nie jest tak jak pisał zibi, że dane się dezaktualizują z porą roku. Zmiany są ustalone na wiele lat z góry i wiadomo kiedy nastąpią, Jeśli nie w open-hours to w opisie obiektu można je zaznaczyć i zapewniam, że takie dane będą aktualne zwykle co najmniej 10 lat.
Czy te dane są ważniejsze niż godziny otwarcia baru?
Gdy bar jest zamknięty z pewnością znajdziemy inny otwarty, bo barów są setki i mają szerokie godziny otwarcia i zwykle są otwarte do ostatniego klienta. Barów nocnych czy całodobowych znajdzie się też wiele.
Kościół ma msze o konkretnej godzinie, często o nierównej, i trzeba zdążyć bo spóźnienie to grzech. Wierzący są też zobowiązani do uczęszczania we mszy świętej i mają problem z zaplanowaniem niedzielnego wyjazdu poza miasto.
Muszą zaplanować odwiedzenia kościoła w trasie lub zdążyć na czas powrócić do miejsca zamieszkania.
Z praktyki wiem, że często plany mszy w trasie się nie udają i jest tego wiele powodów.Wtedy właśnie szuka się takich informacji a często pytany o godziny otwarcia kościołów we Wrocławiu nie jestem w stanie udzielić rzetelnego info.

Zatem każdy kto się sparzy będzie się aż palił aby dane poprawić.
To metoda na zdobywanie nowych maperów.
Inna odpowiedź na aktualizację danych to zainteresowanie samych proboszczów .
Tu wystarczy z naszej strony list do diecezji z prośbą i instruktażem jak te godziny aktualizować.
Skoro dla mieszkańców te dane są ważniejsze niż rozmieszczenie hydrantów czy słupków, to dlaczego nie wykorzystać armii wiernych i kapłanów do aktualizacji i promocji osm?
Są wielkie serwisy katolickie na których można nawet zagnieździć mapę osm, no ale lepiej wmawiać że to dane “nadmiarowe” i podatne na dezaktualizacje, czyli nie dla osm.
Oczywiście że adres web to na dziś najpewniejsze źródło danych ale po co OSM skoro to by załatwiło google?
Przypominam że osm nie wykorzystuje nawet kościołów do renderingu wież na zoomach ułatwiających orientację w terenie, choć te wieże widoczne są z wielu kilometrów i są praktycznie jedynymi punktami orientacyjnymi na obszarze na którym stoimy.
Jeśli nie będziemy zmieniać OSM w kierunku “dla ludzi’, to albo umrze za kilka lat, abo pozostanie mapą dla aut.
Rysujemy ze zdjęć sprzed kilku lat.Jaki sens jest rysować drogi skoro ich przebieg mógł być już zmieniony? Po co rysować budynek skoro może już go zburzyli? Las mogli wyciąć , rów zasypać itd.
To jaki jest sens osm skoro żadne dane nie są pewne?
OSM to zbiór narzędzi dzięki, którym ludzie sami zadecydują, które dane będą licznie reprezentowane a tym samym często aktualizowane.
Musimy zawsze tłumaczyć gdy wskażą nam nieaktualne dane, że to żadne utrudnienie, bo widocznie tych danych nikt nie potrzebuje skoro nikt nie poprawił, mimo, że może to zrobić na wiele sposobów choćby notatką.
Zatem w milionowym mieście gdy pociąg się spóźnił czy autobus PKS lub KM , nie ma czasu na szukanie kawiarenki internetowej i i szuka się otwartego kościoła na pamięć. Potem żal do kolegów że przeciągnęli wycieczkę, no i brak możliwości poprawienia danych które się nie renderują.
A nie renduje tego nikt, bo danych nikt nie wprowadza i mamy błędne koło.
Ci co mogą to zmienić mówią że nie da się.
Od dawna mam przeświadczenie, że największą wadą osm jest brak rozeznania do czego ona ma służyć Owszem kierowcy to największy targed ale co dalej? Kierowcom wystarczyłby jeden zoom 1:200.000
Źródeł informacji jest wiele, a mapa ma dać informacje natychmiastową i niekoniecznie aktualną.
Mapa ma pozwalać szybko dane aktualizować bo przeglądanie jej wzrokiem w odpowiednim zoomie odbywa się łatwo i zwykle przez miejscowych co pozwala na szybkie wyłapanie błędów. Do czasu upowszechnienia netu online czy tez żywych map dla serwisów offline, oraz serwisów typu open_hours , tak ważne info jak godziny mszy dodawałbym do name, bo to nie spaskudzi mapy gdy do długiej nazwy będzie dodane n8,10,16:30 .Od razu odpowiadam na zarzuty że nie robimy pod rendering że mapa nie jest dla siebie a dla ludzi.
Nie róbmy mapy ławek, latarni i studzienek ulicznych, bo nas wkrótce wyśmieją gdy w 40 mln narodzie gdzie 96% ludzi to chrześcijanie i 67% to praktykujący , spóźniają się na msze lub całują klamki gdy chcą uczestniczyć we mszy poza swoją świątynią.
Są to sytuacje rzadkie ale bolesne, bo nie da się o 20 czy 21-szej pójść do 'innego baru”. I nie obraź się Władku ale tych rozeźlonych ludzi nie interesuje do jakiego dekanatu kościół należy. Sytuacji gdy nie umiałem doradzić co do godzin otwarcia miałem wiele.Dziś mam osm ale ona jest do niczego .Przepraszam jest do wszystkiego a co jest do wszystkiego , to jest …
Powtarzam, najważniejsze zadanie mapy to prezentacja danych na szukanie ktorych nie ma czasu. Szewca możemy poszukać długo , ale pilnie szukamy skrętu, szlaku, telefonu, skrzynki na listy, otwartej poczty gdzie uzyskamy godzinę nadania na stemplu. W porach zamykania sklepów i usług czyli około g.18-19 każda minuta jest ważna.

benek… 96% to chrześcijanie, 67% (wg innych źródeł zaledwie 42-43%) to praktykujący katolicy. Ale moim zdaniem praktykujący katolik wie kiedy w jego parafii jest msza. Na mszę nie idzie się w ostatniej chwili, “bo zabrakło mi masła”. Ten argument jest absolutnie bezmyślny. A osoba która wyjeżdża w inny region Polski i ma zamiar w niedzielę zdążyć do kościoła, powinna się tym troszkę zainteresować chyba.

Co innego lokalizacja poczty i jej godziny otwarcia, to rozumiem, zdarza się pilna potrzeba załatwienia jakiejś urzędowej sprawy albo nadania paczki/przekazu/etc.

Jasne. Ale jak np rodzina przyjedzie i nie zdąży, to musi jechać do innej. I tu zaczynają się schody. Z tego co wiem, ludzie tak na oko orientują się, jak to wygląda w sąsiedniej parafii ale jak i to nie przypasuje, to zagląda do netu. Czyemu nie mieć tego w OSM?

Nie bardzo rozumiem oburzenia :slight_smile:
Osoba zainteresowana godzinami serwisowymi mszy św. ma obecnie do dyspozycję co najmniej kilka źródeł na internecie.
Często są to website zajmujące się tylko aktualizacją tych danych.
Osobą idąca na nabożeństwo, na pewno nie będzie polegała na OSM tylko wejdzie dla przykładu na portal diecezjalny lub inny z aktualnymi godzinami mszy św. i lokalizacją.
Jadąc samochodem, na pewno nie będę zainteresowany godzinami serwisu tylko lokalizacją, gdyż już wcześniej będę wiedział o której jest nabożeństwo.
Dlatego uważam, że kopiowanie/powielanie tych informacji mija się z celem.
Co innego godziny otwarcia obiektu sakralnego.
One właśnie są potrzebne, gdy jako turysta chciałbym obejrzeć ten obiekt.

PS. Proszę nie mylić dwóch pojęć: godziny otwarcia i godziny serwisu/usług.

Tak na marginesie, to zarówno w USA , w Polsce i innych krajach nie miałem problemu z godzinami mszy św.
Zawsze znalazłem informacje na internecie i czasami dzwoniłem pod podany numer aby się upewnić czy te godziny są aktualne.
Dla USA i Kanady, na życzenie Polonii, napisałem artykuły na Wikipedii dla wszystkich parafii polsko-języcznych z informacja kontaktową.

Marku, tu kolejny raz pojawia się argument tego co powinno być, a co nie.

Władek słusznie zauważył że nie jest problemem uzupełnienie danych o godzinach nabożeństw. Problemem będzie utrzymanie tego w aktualności, ponieważ co diecezja to inny sposób przechowywania tych danych w internecie.

W OSM mogą być zarówno kosze na śmieci, ławki i hydranty, jak i godziny otwarcia kościołów, spaghetti barów, klubów nocnych, etc. Ale muszą być jak najbliższe prawdy, argument benka że lepiej mieć nieaktualne niż wcale jest błędny. Lepiej wprowadzać w błąd, czy nie wprowadzać?

Uszanujmy różnorodność poglądów, pomysłów na OSM, nie narzucajmy na siłę co, kto i w jaki sposób ma robić.

Choć to OT to trzeba skomentować. Pisałem ze katolicy to ogromny targed. Każdy jest zainteresowany aby godziny otwarcia kościołów były dostępne. Tymczasem osm oferuje tagowanie burdeli iw cale bym się nie zdziwił gdyby były renderowane.
To co piszesz o 40% to wyniki pomiarów w październiku gdy liczy się wiernych przystępujących do mszy i komunii świętej a przecież nie każdy praktykujący uczęszcza na każdą mszę.Zatem gdy 25-30 mln ludzi w Polsce uczęszcza we mszach to czy dane o godzinach są poszukiwane często czy nie? Czy w parafiach są Rady parafialne i różne grupy którym zależy na podaniu danych? Czy każda parafia ma kancelarie, tablicę ogłoszeń a często nawet własną stronę? Czy proboszczowie maja telefony (kancelarie) , maile i czy te dane są upublicznione? Kościół to społeczność a wierni są zobowiązani do ewangelizacji.Pierwsze co mogą zrobić to podać godziny mszy, bo w terenie zdarzało mi się zwiedzać kościoły gdy informacja na drzwiach była nieaktualna.

Argument bez sensu. Lokalusom nie są potrzebne żadne dane nawet przebieg drogi.
Pisałem wyraźnie. że chodzi o msze w obcych kościołach gdy się spóźnimy na msze do swego lub gdy jesteśmy w podróży.
Lokalsi też nie zawsze wiedzą, bo jak pisał zibi, godziny mogą się zmienić z porą roku i jak się przegapi datę to jest zaskoczenie.
Ale są kościoły całkowicie zamknięte bo wieś się wyludniła albo msze są w kościele parafialnym lub małej sali bo jest problem np z ogrzewaniem wielkiego kościoła.W miastach zwykle ostania msza jest w katedrach.Na wsiach często tam gdzie były 2 msze ostatnio robi się po jednej.Wiadomo że ze w dobie rozrywki młodzież siedzi przed TV lub kompem a nie tylko kościoły pustoszeją ale i place zabaw.
Zatem jak piszesz że lokalsi wiedzą kiedy są msze to nie do końca jest tak, bo ja nie wiem kiedy są msze w naszej katedrze czy okolicznych kościołach.
Zatem jak ktoś przyjedzie w odwiedziny i chce wziąć udział we mszy w katedrze to nie wiadomo kiedy iść tam na spacer. I odwrotnie, jak ktoś chce tylko pozwiedzać i np. pofotografować, to nie wie kiedy jest msza i będzie przeszkadzał.
Są też kościoły we Wrocławiu gdzie nie ma mszy ale są otwierane dla turystów w pewnych godzinach.
Jest jeden kościół gdzie jest jedna msza, w czwartek dla artystów czy nauczycieli. Są słynne kaplice i też trzeba wiedzieć kiedy można je zwiedzić.
Zwykle takie decyzje podejmuje się podczas spacerów i nie ma gdzie sprawdzić tych informacji w necie.
Nie w każdym kościele pozwalają fotografować i taki tag też by się przydał.
Do tego dochodzi jeszcze to że msze są nakierowane na odbiorców. W każdym kościele o innej porze jest masza dla dzieci, kiedy indziej dla studentów, kiedy indziej suma a także rozmaite nabożeństwa.
Zatem kościół to POI najczęściej odwiedzany i często przez turystów czy przyjezdnych .
Weźmy choćby drogę Via Regia czyli Szlak Jakubowy tak pięknie wyrysowany na OSM.Powinny tam być godziny otwarcia kościołów, miejsca noclegowni itd.
inny problem to godziny udostępniania klasztorów.
Pamiętam jak w Wąchocku jeden braciszek którego wyrzucono z roli przewodnika w tamtejszym muzeum klasztornym, czekał ukryty za furtą na takich turystów jak ja którzy nie znali godzin otwarcia.
Potem nielegalnie wprowadzał nas tylnym wejściem oprowadzając po “swojemu”. Ciekawe doświadczenie, bo sfrustrowany brat nie chciał nas wypuścić tak był rozżalony że odebrano mu to co kochał.
Dzięki temu była okazja wejść tam gdzie inni nie wchodzą lub posłuchać wielu dziwnych opowieści.
Wiele klasztorów jest klauzurowych i nie wiadomo czy są dostępne.
Trzeba też wiedzieć czy wiejskie kościoły można zwiedzać gdy klucz jest na plebani.

@benek,

Dalej mylisz pojęcia, godziny otwarcia z godzinami serwisu. :slight_smile:
Polecam zapoznać się z tymi tagami na Wiki.
Nie mamy, tak koniecznej, automatycznej aktualizacji linków do website, także zapomnij o bieżącej aktualizacji godzin serwisu czy otwarcia z automatu. To jest, jak dotąd, pobożne życzenie. :frowning:

Czemu nie możemy się pochwalić pierwszą stroną pokazującą kiedy odbywają się msze? Takie coś to przecież 30min pisania :slight_smile: im szersze zastosowanie ma OSM tym bardziej popularny będzie. Jeśli przekroczymy 300 miejsc takich w PL to mogę napisać.

Jak sam piszesz Twój argument jest absolutnie bezmyślny :slight_smile:
Pewnie nie jesteś wierzącym i nie wiesz o czym piszesz :slight_smile:
Otóż często ludzi idą na msze w ostatniej chwili.
Dzieje się tak dlatego, że często się długo przygotowują albo idą rodziną i jeden z członków się guzdrał.
A spóźnianie się na msze to grzech, toteż bywa, ze w dobie aut ludzie jadą do sąsiedniego kościoła gdzie msza zaczyna się np 30 minut później.
Również w terenie gdy planujemy dojść do dużej wioski z okazałym kościołem ale warunki terenowe lub pogodowe powoduję często ze plany trzeba zmienić już na trasie.
Znam osoby które muszą być na mszy i są gotowe przerwać wycieczkę, a mszy nie mogą opuścić.
Nie podajemy godzin otwarcia lokalusom tak jak nie informujemy ich do której czynny jest sklep spożywczy w którym codziennie kupują.
Pisałem też wyraźnie, że często powrót z wycieczki jest ze spóźnieniem i zwykle wieczorem . Wtedy trzeba szybko znaleźć kościół w dużym mieście który ma ostatnią mszę np o godzinę później niż planowaliśmy w swoim kościele.

Twój upór zaskakuje. Nie trzeba chodzić do kościoła aby wyobrazić sobie że “stara ciotka” odwiedza rodzinę i musi pójść do kościoła lokalnego a jeśli się zaguzdrze (ludzie się zagadują jak się rzadko widza) to do sąsiedniego. Często gości oprowadza się po starówkach gdzie są katedry lub bazyliki
Trudno abym jadąc np do Krakowa do rodziny sprawdzał w ktorych kościołach są msze.
Zwykle liczymy na wiedzę rodziny, ale częściej kończy się na przypadku, bo w dużych kościołach często jest msza jedna za drugą . Zatem jeśli się spóźnimy to spacerujemy 30 minut wokół kościoła i idziemy na następną mszę.

Akurat poczty otwarte są co najmniej 12 godzin i łatwiej trafić na godziny otwarcia niż na msze.
Nie tylko godziny mszy są ważne ale godziny otwarcia kancelarii.
Są też rozmaite wspólnoty np Duszpasterstwa Akademickie i brak info o godzinach spotkań jest sporą przeszkodą na dotarcie.
Może nie wiesz ale wokół kościoła koncentruje się spora aktywność ludzi.Wiele kościołów czym innym się zajmuje , bywają np. stołówki, sklepy charytatywne itd. Działają rozmaite grupy np Anonimowych alkoholików, ćwiczą chóry, są występy , koncerty i odczyty.Choć ilość tych informacji powinna wymuszać stronę www, to jednak część tych działań można podciągnąć pod POI jak np Kluby Inteligencji Katolickiej, kawiarenki, poradnie rodzinne, świetlice dziecięce, punkty pomocy biednym . przedszkola kościelne itd.

Informacja o godzinach otwarcia kościołów wspaniale nadaje się na konkurs POI.
W miastach nie am tych kościołów tak wiele i można by mieć szybko kompletne dane.
Skoro piszesz że jeśli ktoś kto jedzie do obcego kościoła może a nawet powinien się zainteresować godzinami otwarcia tzn że możemy te informacje uzyskać (np mailowo lub ze stron) i dodać na OSM?
Mamy ponad 10.000 kościołów i dobrze by było wiedzieć które są czynne, które zamknięte i otwierane sporadycznie a które to ruiny.
Które się otwarte codziennie lub w niedziele, do ktorych można udać się po klucz na plebanię, a ktorych stan jest taki ze nikogo nie wpuszcza się.
OSM powinna zawierać stan nie tylko dróg polnych ale i tak ważnych obiektów jak kościoły, mające zwykle po kilkaset lat.
Warte też wiedzieć który kościół niedawno zbudowany a który pamięta królów a mapnikowi nic by się nie stało gdyby wreszcie zaczął renderować innym kolorem zabytkowe obiekty.
To są najważniejsze obiekty w krajobrazie i wszystko “zaorzą” a te kościoły stać będą dalej.
Niedawno odkryłem przepiękny kościół w Małujowicach ze wspaniałymi polichromiami. Z zewnątrz wygląda jakby stał w centrum Malborka.Niestety był zamknięty i nie mam pojęcia czy kiedykolwiek jest otwierany.
Są miasteczka pielgrzymkowe gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieszkańcy żyli z obsługi pielgrzymów. np Wambierzyce
Dziś z powodu remontów można się zdziwić że jest ograniczany dostęp. Wcześniej utrudniony dostęp był do klasztoru w Krzeszowie gdzie remontowano go na przyjazd papieża .
To co najpiękniejsze mamy w Polsce ma być nieotagowane?
Tacy niedzielni turyści jadą 100 km i nie wiedzą czy obiekt będzie zamknięty o 15-tej oraz o której jest uroczysta msza.
Chyba nie wiesz jak się planuje takie wycieczki skoro piszesz że należy sprawdzać w necie.
Jedzie się na pałę, bo zawsze było otwarte, a często trasę zmienia się już w trakcie podroży.
Co do godzin otwarcia to nawet jak kościół jest otwarty po południu to brak informacji o której godzinie kończy pracę przewodnik.
Dziś w dobie aut gdy jedzie się 2x100 km to trasę modyfikuje się w drodze i nie znam nikogo kto by robił rozpiskę i sprawdzał wszystkie obiekty w necie.
Często widać z oddali okazały kościół i trzeba kilka km zboczyć z drogi głównej.Potem okazuje się że kościół zamknięto po mszy o godzinie 12-tej lub 13-tej. Z tego powodu zauważyłem turystyka zamiera po południu a ludzie o godzinie 15-tej są już na powrót w domu.Chętnie poszedłbym na mszę wieczorną w jakimś pięknym wiejskim kościele lub uczestniczyłbym w jakiś ludowych obrzędach.
Niestety takie informacje dostępne są dla lokalsów. Chyba nigdy mi się nie udało znaleźć wiejskiego kościoła z mszą lub nabożeństwem po 18-tej, ale ufam. że takie są.Niedawno u siebie brałem do wieczora udział w dzielnicy oddalonej o 15 km w Jarmarku Jadwiżańskim . Oj działo się. Kolejny rok proboszcz zaskakuje pomysłami. Musze sobie wklepać w terminarz aby sprawdzić program w tym roku.
Gdybym miał godziny otwarcia kościołów w OSM lepiej, by mi się wędrowało.

Nie mylę, znam tagowanie, a że się nieprecyzyjnie wyrażam to dlatego że mało w ten sposób tagujemy, bo open_houirs jest dostępne głównie na kompie stacjonarnym (Windows).
Przeczytaj mój poprzedni post gdzie piszę, że nie chodzi tu tylko o godziny otwarcia kościołów ale i kancelarii parafialnych jak i wielu przedsięwzięć około-kościołowych.
Podejrzewam, że wiki też będzie miała problem z odróżnieniem serwisów takich jak msze święte czy otwarcie dla zwiedzających.
No bo skoro liderzy piszą, że jest problem ze zmianą godzin mszy związanych z porą jesienna to co dopiero inne zmiany cykliczne
Jak otagować nabożeństwa majowe czy inne, jakich sporo w ciągu roku?
To temat zaniedbany.Tymczasem warto wskazać kościoły które żyją i pracują wiele godzin w ciągu dnia, od tych osiedlowych gdzie są tylko 2 msze niedzielne, a potem kłódka.

Z tego co pamiętam godziny nabożeństw są jedną z najbardziej niezmiennych rzeczy w parafii. Zmiana czasu z letniego na zimowy (czy odwrotnie) to nie problem, można dodać w opisie.

Osobiście jestem neutralny co do dodawania takich informacji, ale są przypadki gdzie jest to b. użyteczne. Np. zobaczenie wnętrza tego kościółka/cerkwi jest możliwe tylko gdy jest nabożeństwo. https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Opieki_Matki_Boskiej_w_Bonar%C3%B3wce Jak dla mnie trudno jest znaleźć takie informacje w internecie. Podobnie jest z kościołem w Dębnie.

Co do otwarć i godzin nabożeństw to Niemcy maja taka aplikację:
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.diomira.kirchensuche&hl=en

Osobiście chciałbym by większe kościoły = Katedra/Bazylika Mniejsza pojawiały się na mapie równocześnie ze szczytami gór. Moim zdaniem oba takie obiekty mają podobną funkcję historyczno/geograficzno/turystyczną nie wspominając o kulturalnej i religijnej.

Wikipedia

W Polsce jest strona i aplikacje mobilne http://msze.pl
Jednak jest w niej sporo błędów. I w samych danych i niejako systemowy: jako adres i lokalizacja kościoła często pokazywana jest siedziba parafii.

Mam feedback z jednej diecezji (Biskup) ze jesli wprowadzimy to na tereni Polski to zaczna sami uzupelniac zmiany.
No a wtedy inni pójda za…

Widzę, że dyskusja zamienia się w przysłowiowe “bicie piany”.

Może więc fakty:

  1. W-e-r-y-f-i-k-o-w-a-l-n-o-ś-ć.
    Na Wikipedii przez dłuższy czas była dyskusja na temat podawania godzin nabożeństw (sam je tam umieszczałem).
    Większość zdecydowała, że należy je globalnie pousuwać gdyż nie są weryfikowalne, a bardziej reklamą.
    Na OSM również, jedną z podstawowych zasad jest weryfikowalność danych.
    Czyli powinien być dodatkowy tag dotyczący źródła pochodzenia informacji o godzinach otwarcia/serwisu.

  2. Zgoda na korzystanie ze źródła.
    Zgodnie z zasadami OSM należy mieć zgodę z korzystania z tego źródła.

  3. Ja, do tej pory, naniosłem dane dla około 1000 kościołów. Wiem jakie to jest pracochłonne i nie mam zamiaru tracić czasu na dodatkowe wpisywanie tych godzin.
    Wystarczy jak podaję link do wiarygodnego źródła.
    Dużo czasu zajęło mi również poprawianie formatu wpisu już podanych godzin. Mimo, że na Wiki jest podane, w jakim formacie mają być te dane, wraz z przykładami po polsku, ale powszechna jest duża dowolność wpisów. Poddałem się i zaprzestałem je korygować gdyż jest to czynność również czasochłonna.
    Napisałem również do kilku parafii i diecezji na temat danych dotyczących kościołów i współpracy. Żadnej odpowiedzi. Brak zainteresowania.

  4. Przyjęty jest również na OSM dostęp do edytowania/dodawania informacji przez każdego.
    Więc pisanie na forum, że “ktoś” ma coś zrobić a nie “ja”, zakrawa na kpiny.
    Trzymajmy się działania grupowego, że “Mam możliwości - więc wpisuję/rozwijam, bez oglądania się na innych lub bez wydawania poleceń dla innych”.
    Dotevo już to poruszył wcześniej.

  5. Żeby tego typu informacje były wiarygodne a nie powodem do kpin

  • Należy napisać aplikację która automatycznie, będzie importowała dane dotyczące godzin otwarcia i serwisu, z wiarygodnego źródła, na bieżąco.
  • Należy napisać aplikację która będzie uniemożliwiała zapisywanie danych niezgodnie z przyjętym formatem.
    Tylko takie dane będą mogły być traktowane poważnie.

Nie sądzisz, że przeholowałeś zawracając się personalnie i poddając w wątpliwość czyjeś wyznanie?
Osobiście nie podobają mi się ataki personalne na forum :frowning:

Ja może odpowiem Ci krótko o obowiązkach wierzącego katolika o których tak wylewnie napisałeś.
Nie ma obowiązku chodzenia do kościoła ale jest obowiązek, przynajmniej raz w tygodniu, “uczestniczyć” we mszy św.
Upraszczając, ma być punktualnie i jest kwestią jego sumienia, czy szuka wymówek na spóźnienie lub nieobecność, na przykład z winy GPS’u czy nie.
OSM nie ma zadania umacniania wiary czy nawracania kogokolwiek.

Także, prośba, więcej obiektywnego i luźnego podejścia :slight_smile: