Tagowanie adresów - tereny wiejskie itp.

Dopiero dzisiaj mogłem poczytać, dodatkowo rozporządzenie … w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, nie znalazłem nic o tym, że błędem jest używanie w adresie nazwy gminy. Wręcz, wyszukując w bazie Teryt porządana jest ta informacja.

Czy tak jest istotnie, jeżeli kompiluję część mapy wybranej box’em ?

Czy ten kompilator jest gdzieś dostępny za free ? Bo z kompilatorem Osmanda mam problemy z zarządaniem pamięcią.

Nadmiarowe w sensie ogolnym, niezaleznie od tego jakiego software’u uzywasz bo przeciez nie pod konkretny software sa dane adresowe w bazie.

Zawsze mozesz pobrac z bazy taki wycinek w ktorym nie bedzie granic kraju ani wojewodztw/powiatow/gmin/wsi, i oczywiscie kontynentow. Te dane mozesz dodac do tego wycinku i wtedy w nim beda niezaleznie od bbox’u.

To jest kompilator OsmAnda poprawiony o obsluge addr:place i jakies zmiany dotyczace place=suburb, aktualny kod dostepny pod https://github.com/balrog-kun/Osmand. Powinien miec takie same wymagania pamieciowe jak oryginal.

Jaki jest sens używania tagu, w ogóle, “addr:city”?
Czy nie lepiej zastąpić go całkowicie tagiem “addr:place”?
Napisać wtyczkę która używa TYLKO tagu z “place”, a opcjonalnie, w szczególnych sytuacjach, stosować “addr:city”.
Tak jak są wtyczki tylko na Czechy lub inne kraje, możemy mieć wtyczki tylko na Polskę.
Wtedy nowicjusz nie miałby możliwości wpisania “addr:city” i edytorzy nie musieliby się ekscytować i zwracać im uwagę.
Zbyszek, co Ty na to?

PS.
Na razie można zaktualizować obecną wtyczkę adresową dodając warunek:
Jeżeli pole “addr:street” jest puste to skopiuj “addr:city/village” do “addr:place”, oraz dodać dodatkowe pole “addr:place”.

Czy nie popsuje to przypadków jak os. Albertyńskie, Kraków?

Ja mam jeszcze jedno pytanie.
Liszki koło Krakowa, mają nazwy ulic, mają tabliczki z ich nazwami, ale nazwy te nie są oficjalnie uznawane w Urzędzie.
W sensie, że nikt z mieszkańców nie ma ulicy w dowodzie ani na fakturze.
O ile pamiętam firma śmieciarska sponsorowała tablice w zamian za logo na tychże.

Rozumiem, że OSM wybiera opcję z nazwami?
Tomek

Skoro posiadłeś już wiedzę na temat stanu faktycznego to wersja bez tabliczek :wink:

I najlepiej informacje o pochodzeniu nazw do note= dla potomności.

Dłuższy czas nie odpisywałem, ponieważ chciałem porównać w nawigacji Osmand wyszukiwanie adresów z plików utworzonych różnymi kompilatorami na podstawie identycznego zestawu osm.
Nie chcę uchodzić za zarozumiałego neofitę, spodób adresowania tylko addr:place, bez relacji odpowiadałby mi (jest krótszy). lecz zauważyłem, że nie pobiera bardziej oddalonych danych adresowych (dotyczy to danych opisanych “moim” stamdardem, kompilacja ze strony http://openstreetmap.pl/osmand/indexes/). Dokładnie - adresy nie występują na ulicy miejscowości addr:place, natomiast wtystępują na ulicy w miejscowości addr:city (jeżeli to ktoś zrozumie :frowning: ).
Dodatkowo proszę o wyjaśnienie:

Dane wycinam programem osmosis i tak otrzymany plik osm kompiluję, jak mogę “dodać” automatycznie granice, jakiś skrypt może?

Dziękuję, w miarę swojej wiedzy i umiejętności wypróbuję.

Nie zrozumialem :stuck_out_tongue: mowa o przypadku kiedy sa obydwa tagi, czy tylko jeden, i oddalonych od czego?

Najepierw nalezaloby pobrac same granice (gminy, powiatu, wojewodztwa i kraju) za pomoca JOSMa lub overpass. W JOSMie najlatwiej chyba pobrac jakis malutki obszar przez ktory przebiega granica, potem w okienku edycji relacji kliknac Download incomplete members czy jakos tak zeby pobrac calosc. To wystarczy zrobic tylko raz i zapisac wynik w granice.osm. Potem kiedy wycinasz nowy fragment przez osmosis dodaj --rx granice.osm --merge przed --wx (moze wymagac jakiegos dodatkowego parametru… typu --sort przed --rx i/lub po, trzeba wyprobowac)

@balrog-kun
Występują obydwa tagi, tj.: addr:city (nazwa gminy), addr:place (nazwa wsi). Oddalone od punktu oznaczonego jako wieś (nazwa odpowiadająca addr:place jw.). Jeżeli będziesz zainteresowany szczegółowe dane prześlę na prive.
Dziękuję za radę, trochę skomplikowane, ale spróbuję.

@kazadam:
Widzę Twoje adresy w miejscowości Klepacze otagowane wg schematu addr:city=<miejscowość gminna> addr:place=<wieś> addr:street= addr:housenumber=. To nie jest poprawne tagowanie.
Poprawnie powinno być: addr:city=<wieś> addr:street= addr:housenumber=

W miejscowościach bez ulic powinno być: addr:place=<wieś> addr:housenumber=

Czy pozastawianie: addr:city=<wieś> razem z addr:place=<wieś> w czymś przeszkadza?

Nie przeszkadza, ale chyba to jest zbyteczne/nadmiarowe (podobnie jak addr:country=PL).

Dzięki za uwagę, lecz budynki w Klepaczach nie mają addr:place=* (chyba, że coś przeoczyłem), ponieważ miejscowość ma nazwane ulice.

Już nie mają, bo poprawiłem około 2 godzin temu (przykład takiego adresu).

W takim razie - moja wina.

Żadna tam wina, podejrzewam, że po prostu szukałeś tagowania, które zadziała :slight_smile:
Ogólnie, gdy zwracam na coś uwagę komuś, chodzi mi o aspekt edukacyjny (żeby nie tworzyć więcej danych z błędami). Nie chodzi mi o to, żeby kogoś ośmieszyć/poniżyć.

Tylko poprzednio Nominatum informowało w jakiej gminie leżą Klepacze, teraz - nie.
W ogóle dobrze jest zapytać przed poprawianiem. Ja tak przynajmniej robię.

Faktycznie, nie mówi. Tyle że to nie moja wina, a usera który wymalował granicę nadleśnictwa Dojlidy i otagował ją niepoprawnie.

14, Kolejowa, Klepacze, Nadleśnictwo Dojlidy, powiat białostocki, województwo podlaskie, 15-635, Polska

Proszę:

Gdy przeczytasz tego posta, pozwolę sobie zmienić otagowanie tej granicy i jestem pewien, że to pomoże.

Dlatego wybieram “pełne” tagowanie budynków, które zabezpiecza przed błędnie narysowanymi granicami (taką radę czytałem gdzieś tutaj na forum).
Nie będę się jednak upierał przy “swoim” dla miejscowości z nazwanymi ulicami. Inaczej dla “adresów wiejskich”.
Jak zmienisz otagowanie granicy (ja takich rzeczy nie robię - nie umiem) to sprawdzę jak działa Nominatum, sprawdzę też Osmand’a.