In de discussie over de straatnamen wordt vaak verwezen naar de wiki pagina over straatnamen (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Names#Name_is_the_name_only) als bron voor hoe het binnen OSM zou moeten.
Als ik het kort samenvat staan daar drie hoofdpunten:
- If the name can be spelled without an abbreviation, then don’t abbreviate it
- you should always enter the full name as it appears on the street name signs
- Name is the name only. The names should be restricted to the name of the item in question only and should not include additional information not contained in the official name
Als ik het vrij en kort vertaal staat er in willekeurige volgorde:
- houdt de officiële naam aan en
- volg het straatnaambordje,
- voeg geen extra dingen toe aan de officiële naam.
- voorkom onnodige afkortingen,
Het “voluit” schrijven van straatnamen gaat in tegen de eerste drie uitgangspunten. En de vierde eigenlijk ook, want de officiële naam heeft nu eenmaal soms een afkorting in de naam staan.
Als voorbeeld de Vaart NZ en Vaart ZZ in Nieuw-Amsterdam. De ene straat aan de noordkant van het kanaal en de andere aan de zuidkant van het kanaal. De straten zijn door de gemeente vastgesteld als Vaart NZ en Vaart ZZ. Het staat op het straatnaambordje als Vaart NZ en Vaart ZZ. De mensen kennen het Vaart NZ en Vaart ZZ. En de post die de mensen krijgen staat ook de straatnama met NZ en ZZ.
Als de naam “voluit” wordt geschreven zoals eerder voorgesteld is dan zou dus Vaart Noordzijde moeten worden. Maar… Zo staat het niet op straatnaambordje. Zo heet het niet officieel. En zo kennen mensen die er wonen het ook niet. Ze zullen zelfs raar opkijken, want hun straat heet toch Vaart NZ? Wat is dan nog het nut om dat te doen? Voor zover ik weet geen enkel, anders dan dat het er mooier uit zou zien. En dat laatste is volgens mij subjectief. Zelf vind ik het geen probleem. Ik ken die straat niet anders dan Vaart NZ. Zo heet ie nu eenmaal.
Ik werk al jaren met de BAG en als cartograaf. Ik ken de BAG wet en regelgeving door en door. En heb veel ervaring met gegevensbeheer.
In Nederland worden de officiële straatnamen vastgesteld door de gemeente. Zoals deze besloten zijn, moeten ze worden opgenomen in de BAG. Dus inclusief rare afkortingen, missende spaties, rare punten en noem maar. Ook ik verbaas me weleens over de schrijfwijze van sommige straatnamen. Als het besluit er eenmaal is, is er niet veel meer aan te doen. Omdat sommige straatnamen al 60 jaar bestaan en er veel gemeentes zijn, komen allerlei variaties en schijnbare inconsequenties voor. Die straatnamen zijn niet zomaar aan te passen. Iedereen kent de straatnamen zoals deze nu geschreven wordt. En het is voor de bewoners van de straten een onnodig grote impact als de straatnaam gewijzigd wordt. Het kan een hoop problemen geven met heel veel instanties.
Een aantal opmerkingen met betrekking tot gegevensbeheer. De straatnamen bij adressen wijken nu soms af van straatnaam bij de straat. Dat is op zijn minst vreemd. Het aanpassen van alle adressen is een enorme operatie. Een voordeel van het overnemen van de BAG is dat het mogelijk is om te kijken of de straatnamen nog volledig zijn en of alle adressen er nog zijn en welke adressen er missen. Ook importeren van adressen blijft eenvoudig.
Iets wat ik ook nog wel belangrijk vind en dat nog niet echt genoemd is: OSM wordt gebruikt voor allerlei toepassingen. Door van de BAG gebruik te maken is het mogelijk om op een eenvoudige manier OSM te koppelen aan andere bronnen en zo te gebruiken in andere toepassingen, zoals route informatie, adressen tonen op kaarten. Als de straatnamen worden aangepast zal dit niet meer gebeuren. Het zou voor mij ook een reden zijn om OSM niet meer te gebruiken als ondergrondkaart bij de kaarten die ik maak. Dat vind ik jammer, want OSM is een mooie kaart. Die zeker wat betreft actualiteit vaak beter is dan die gemeente. En ook wat betreft kwaliteit zeer goed is: naar elke lijn is gekeken door meerdere mensen met lokale kennis. Dat is een enorme prestatie.
Ik zag ook een aantal voorstellen langskomen om sommige “afkortingen” wel voluit te schrijven en sommige niet. Waarom de ene wel en de andere niet? Ik weet het niet. Die keuzes zijn net zo subjectief als de verschillen in schrijfwijze in de BAG. Dan ruil je dus de ene subjectieve bron (BAG) in voor de andere subjectieve bron (aangepaste straatnamen). Dat is door een willekeurige gebruiker van OSM niet te volgen. Dat lijkt me niet handig. Dat komt niet ten goede aan de betrouwbaarheid van de kaart. De inwoners aan de Vaart NZ kunnen hun eigen straat ook niet meer terug vinden. Die herkennen NZ heel goed.
Alles bij elkaar houd ik het graag bij de officiële naam (name is only the name). Dat lijkt me wat beheer, gebruik, herkenbaarheid in terrein en betrouwbaarheid het beste. Op termijn hebben we er alleen maar voordeel van.